Han fik en fin debut i Eindhoven mod Holland for 17 måneder siden, og det fortsatte med mål mod Polen og i alt seks landskampe for Danmark, så man burde tro, at den danske VM-kvalifikation også tænder et rejsehåb i FCK’s Martin Vingaard.
Men sådan ser den 24-årige fynbo ikke på tingene.
– Jeg tænker ikke på landsholdet nu. Jeg er selvfølgelig glad for, at vi har kvalificeret os, og det giver da også noget ekstra at spille efter i løbet af sæsonen, men jeg har fuld fokus på FCK. For mig handler det om at gøre det godt og spille fra start, få spillet mig endnu mere ind på FCK-holdet, siger Vingaard, der torsdag aften skal i europæisk kamp i Eindhoven mod PSV – en oplagt mulighed til at vise klassen for landstræner Olsen, der ikke har haft brug for midtbanemanden siden en bænketjans mod Chile i foråret.
– Selvfølgelig er det da en fordel, hvis man spiller godt i Europa, men man bliver ikke udtaget til VM på en kamp eller to. Det kræver, at man spiller på højt niveau over lang tid, og det er også det, der er mit projekt i FCK, siger Vingaard, der dog har noteret et par interessante venskabskampe for landsholdet i november mod først Sydkorea og siden USA. For kampen mod Sydkorea bliver spillet på Vingaards gamle hjemmebane, Blue Water Arena i Esbjerg.
– Det kunne da være sjovt at komme tilbage til den klub, man har mange følelser for og spille på sin gamle hjemmebane med landsholdet. Sådan vil enhver fodboldspiller have det. Men nu gælder det først og fremmest PSV Eindhoven, siger Vingaard til tipsbladet.dk
LIVE
LIVE: Nicolai Larsen præsenteret i ny klub
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
NYHEDER
Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’
Alonso renser ud – dødsstød for dansker?
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
FANKLUBBEN
Hold nu op – han er en kæmpe chef!
Fortryder FC Barcelona-transfer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
Færdig: Nu er han rejst til København
OPTAKT
Freiburg – Aston Villa
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
OPTAKT
Chelsea – Tottenham
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
Neymar er tilbage
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt