Vingaard tænker ikke på VM

Selv om han har spillet seks landskampe siden maj 2008, går FCK’s Martin Vingaard ikke og drømmer om en plads i den danske VM-trup.



Han fik en fin debut i Eindhoven mod Holland for 17 måneder siden, og det fortsatte med mål mod Polen og i alt seks landskampe for Danmark, så man burde tro, at den danske VM-kvalifikation også tænder et rejsehåb i FCK’s Martin Vingaard.

Men sådan ser den 24-årige fynbo ikke på tingene.

– Jeg tænker ikke på landsholdet nu. Jeg er selvfølgelig glad for, at vi har kvalificeret os, og det giver da også noget ekstra at spille efter i løbet af sæsonen, men jeg har fuld fokus på FCK. For mig handler det om at gøre det godt og spille fra start, få spillet mig endnu mere ind på FCK-holdet, siger Vingaard, der torsdag aften skal i europæisk kamp i Eindhoven mod PSV – en oplagt mulighed til at vise klassen for landstræner Olsen, der ikke har haft brug for midtbanemanden siden en bænketjans mod Chile i foråret.

– Selvfølgelig er det da en fordel, hvis man spiller godt i Europa, men man bliver ikke udtaget til VM på en kamp eller to. Det kræver, at man spiller på højt niveau over lang tid, og det er også det, der er mit projekt i FCK, siger Vingaard, der dog har noteret et par interessante venskabskampe for landsholdet i november mod først Sydkorea og siden USA. For kampen mod Sydkorea bliver spillet på Vingaards gamle hjemmebane, Blue Water Arena i Esbjerg.

– Det kunne da være sjovt at komme tilbage til den klub, man har mange følelser for og spille på sin gamle hjemmebane med landsholdet. Sådan vil enhver fodboldspiller have det. Men nu gælder det først og fremmest PSV Eindhoven, siger Vingaard til tipsbladet.dk







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

‘Det er ringe ad helvede til’

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Ruben Amorim favorit til dette job

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Hjulmand og co. taber stort skridt

Randers FC – OB

Klubboss raser efter skandalescener

Monstersalg: FC København-boss jubler

De bliver monstersalg til sommer

FCK kørte Silkeborg over

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

Iran kommer med krav før VM

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Magiske Messi slår til igen

Fredericia er nærmest rykket ned