Vingaard tænker ikke på VM

Selv om han har spillet seks landskampe siden maj 2008, går FCK’s Martin Vingaard ikke og drømmer om en plads i den danske VM-trup.



Han fik en fin debut i Eindhoven mod Holland for 17 måneder siden, og det fortsatte med mål mod Polen og i alt seks landskampe for Danmark, så man burde tro, at den danske VM-kvalifikation også tænder et rejsehåb i FCK’s Martin Vingaard.

Men sådan ser den 24-årige fynbo ikke på tingene.

– Jeg tænker ikke på landsholdet nu. Jeg er selvfølgelig glad for, at vi har kvalificeret os, og det giver da også noget ekstra at spille efter i løbet af sæsonen, men jeg har fuld fokus på FCK. For mig handler det om at gøre det godt og spille fra start, få spillet mig endnu mere ind på FCK-holdet, siger Vingaard, der torsdag aften skal i europæisk kamp i Eindhoven mod PSV – en oplagt mulighed til at vise klassen for landstræner Olsen, der ikke har haft brug for midtbanemanden siden en bænketjans mod Chile i foråret.

– Selvfølgelig er det da en fordel, hvis man spiller godt i Europa, men man bliver ikke udtaget til VM på en kamp eller to. Det kræver, at man spiller på højt niveau over lang tid, og det er også det, der er mit projekt i FCK, siger Vingaard, der dog har noteret et par interessante venskabskampe for landsholdet i november mod først Sydkorea og siden USA. For kampen mod Sydkorea bliver spillet på Vingaards gamle hjemmebane, Blue Water Arena i Esbjerg.

– Det kunne da være sjovt at komme tilbage til den klub, man har mange følelser for og spille på sin gamle hjemmebane med landsholdet. Sådan vil enhver fodboldspiller have det. Men nu gælder det først og fremmest PSV Eindhoven, siger Vingaard til tipsbladet.dk





Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Tullberg overrasker mod Viborg

Klar transferbesked til Christian Eriksen

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Wayne Rooney vild med dansk angriber



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

FC Midtjylland – Viborg FF

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kræver flere hold i Superligaen

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

Dansk sensation: Der er interesse for ham

10. gang i træk

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Superliga-klub får grønt lys: Ikke ulovligt

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

– Den mest afgørende i SL-kvalifikationsspillet

Færdig i Real Madrid



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt