Vingaard tænker ikke på VM

Selv om han har spillet seks landskampe siden maj 2008, går FCK’s Martin Vingaard ikke og drømmer om en plads i den danske VM-trup.



Han fik en fin debut i Eindhoven mod Holland for 17 måneder siden, og det fortsatte med mål mod Polen og i alt seks landskampe for Danmark, så man burde tro, at den danske VM-kvalifikation også tænder et rejsehåb i FCK’s Martin Vingaard.

Men sådan ser den 24-årige fynbo ikke på tingene.

– Jeg tænker ikke på landsholdet nu. Jeg er selvfølgelig glad for, at vi har kvalificeret os, og det giver da også noget ekstra at spille efter i løbet af sæsonen, men jeg har fuld fokus på FCK. For mig handler det om at gøre det godt og spille fra start, få spillet mig endnu mere ind på FCK-holdet, siger Vingaard, der torsdag aften skal i europæisk kamp i Eindhoven mod PSV – en oplagt mulighed til at vise klassen for landstræner Olsen, der ikke har haft brug for midtbanemanden siden en bænketjans mod Chile i foråret.

– Selvfølgelig er det da en fordel, hvis man spiller godt i Europa, men man bliver ikke udtaget til VM på en kamp eller to. Det kræver, at man spiller på højt niveau over lang tid, og det er også det, der er mit projekt i FCK, siger Vingaard, der dog har noteret et par interessante venskabskampe for landsholdet i november mod først Sydkorea og siden USA. For kampen mod Sydkorea bliver spillet på Vingaards gamle hjemmebane, Blue Water Arena i Esbjerg.

– Det kunne da være sjovt at komme tilbage til den klub, man har mange følelser for og spille på sin gamle hjemmebane med landsholdet. Sådan vil enhver fodboldspiller have det. Men nu gælder det først og fremmest PSV Eindhoven, siger Vingaard til tipsbladet.dk







LIVE

VM-LIVE: Bizar sviner af VM-træner

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Nu melder Christian Eriksen ud

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

TransferLIVE: Vender retur til Brøndby

Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller

Jens Jønsson flirter med dansk retur

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’

Peger på ham som ny Superliga-træner

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Succestræner forlader Premier League-klub

Infantino i stort forsvar af billetpriser

Optakt: Mexico – Sydafrika

Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan

Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos