Han fik en fin debut i Eindhoven mod Holland for 17 måneder siden, og det fortsatte med mål mod Polen og i alt seks landskampe for Danmark, så man burde tro, at den danske VM-kvalifikation også tænder et rejsehåb i FCK’s Martin Vingaard.
Men sådan ser den 24-årige fynbo ikke på tingene.
– Jeg tænker ikke på landsholdet nu. Jeg er selvfølgelig glad for, at vi har kvalificeret os, og det giver da også noget ekstra at spille efter i løbet af sæsonen, men jeg har fuld fokus på FCK. For mig handler det om at gøre det godt og spille fra start, få spillet mig endnu mere ind på FCK-holdet, siger Vingaard, der torsdag aften skal i europæisk kamp i Eindhoven mod PSV – en oplagt mulighed til at vise klassen for landstræner Olsen, der ikke har haft brug for midtbanemanden siden en bænketjans mod Chile i foråret.
– Selvfølgelig er det da en fordel, hvis man spiller godt i Europa, men man bliver ikke udtaget til VM på en kamp eller to. Det kræver, at man spiller på højt niveau over lang tid, og det er også det, der er mit projekt i FCK, siger Vingaard, der dog har noteret et par interessante venskabskampe for landsholdet i november mod først Sydkorea og siden USA. For kampen mod Sydkorea bliver spillet på Vingaards gamle hjemmebane, Blue Water Arena i Esbjerg.
– Det kunne da være sjovt at komme tilbage til den klub, man har mange følelser for og spille på sin gamle hjemmebane med landsholdet. Sådan vil enhver fodboldspiller have det. Men nu gælder det først og fremmest PSV Eindhoven, siger Vingaard til tipsbladet.dk
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
OPTAKT
Arsenal – Burnley
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
Færdig: Nu er han rejst til København
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
Så er det officielt
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AGF sluttede af med et brag