Dagens Double: County jagter revanche

Lørdagens kombi-væddemål ser nærmere på et par udfald fra ligaerne i England og Norge, hvor National League og 1. division byder på spændende kampe



Lørdag 13.00
Torquay – Notts County
(0-1) 2
Odds 1.61 @bet365

Det har været en lang sæson i den engelske National League, den femtebedste række, men de nærmer sig målet nu. Efter 42 kampe i grundsæsonen er der nu også afviklet to play-off kampe om at nå til denne semifinale. Vinder her, går derefter videre til finalen om oprykning til League Two.

Derop vil traditionsklubben Notts County meget gerne igen. De kiksede på dørtærsklen i selve finalen i sidste sæson. Som man så med Brentford i The Championship i denne sæson, kan der indtræffe en ”det-skal-edderbankemig-ikke-kikse-to-sæsoner-i-træk”-holdning. Det satser jeg på, at Notts Country kommer med.

De sluttede 10 point efter Torquay i tabellen, hvilket selvfølgelig giver sidstnævnte favoritværdigheden, men begge ligamøder imellem dem sluttede uafgjort. Begge afviklet i 2021. Med dét in mente kunne det selvsagt friste med en satsning på krydset. Jeg vælger ovennævnte. Notts County tabte ingen af deres seneste syv kampe mod Torquay.

Lørdag 18.00
Jerv – Bryne
(draw-no-bet) 1
Odds 1.92 @bet365

Begge klubber har fået syv point ud af sæsonens første fire kampe, og det er Brynes positive målscore, der holder dem foran Jerv i tabellen. Jeg tager imidlertid chancen på, at Jerv kan vende rundt på det i weekenden.

For det første har Bryne taget point i tre kampe i træk. Sidste gang de opnåede point i fire kampe i træk i denne division var i juni 2015. De vandt deres seneste udekamp. Sidste gang de vandt to udekampe i træk i samme sæson i 1. division var tilbage i 2013.

Det er ingen som helst garanti for, at de ikke knækker begge serier lørdag aften på J.J. Ugland Stadion i Grimstad, men det er en indikation af, at lange stimer ikke just er deres force. Jervs ene nederlag i sæsonens fire første kamp var til Fredrikstad, der har åbnet 2021 med at vinde alle ligakampe indtil nu.

Samlet odds = 3.09 @bet365

FIND OGSÅ DAGLIGE SPILFORSLAG PÅ: WWW.SPILFIDUSER.DK







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Southampton booker plads i oprykningsbrag mod Hull

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Født i Danmark og på vej til VM

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Stort medie hylder AGF-profil

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

FC Midtjylland henter ny back

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

De bliver monstersalg til sommer



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej