Dagens Double: County jagter revanche

Lørdagens kombi-væddemål ser nærmere på et par udfald fra ligaerne i England og Norge, hvor National League og 1. division byder på spændende kampe



Lørdag 13.00
Torquay – Notts County
(0-1) 2
Odds 1.61 @bet365

Det har været en lang sæson i den engelske National League, den femtebedste række, men de nærmer sig målet nu. Efter 42 kampe i grundsæsonen er der nu også afviklet to play-off kampe om at nå til denne semifinale. Vinder her, går derefter videre til finalen om oprykning til League Two.

Derop vil traditionsklubben Notts County meget gerne igen. De kiksede på dørtærsklen i selve finalen i sidste sæson. Som man så med Brentford i The Championship i denne sæson, kan der indtræffe en ”det-skal-edderbankemig-ikke-kikse-to-sæsoner-i-træk”-holdning. Det satser jeg på, at Notts Country kommer med.

De sluttede 10 point efter Torquay i tabellen, hvilket selvfølgelig giver sidstnævnte favoritværdigheden, men begge ligamøder imellem dem sluttede uafgjort. Begge afviklet i 2021. Med dét in mente kunne det selvsagt friste med en satsning på krydset. Jeg vælger ovennævnte. Notts County tabte ingen af deres seneste syv kampe mod Torquay.

Lørdag 18.00
Jerv – Bryne
(draw-no-bet) 1
Odds 1.92 @bet365

Begge klubber har fået syv point ud af sæsonens første fire kampe, og det er Brynes positive målscore, der holder dem foran Jerv i tabellen. Jeg tager imidlertid chancen på, at Jerv kan vende rundt på det i weekenden.

For det første har Bryne taget point i tre kampe i træk. Sidste gang de opnåede point i fire kampe i træk i denne division var i juni 2015. De vandt deres seneste udekamp. Sidste gang de vandt to udekampe i træk i samme sæson i 1. division var tilbage i 2013.

Det er ingen som helst garanti for, at de ikke knækker begge serier lørdag aften på J.J. Ugland Stadion i Grimstad, men det er en indikation af, at lange stimer ikke just er deres force. Jervs ene nederlag i sæsonens fire første kamp var til Fredrikstad, der har åbnet 2021 med at vinde alle ligakampe indtil nu.

Samlet odds = 3.09 @bet365

FIND OGSÅ DAGLIGE SPILFORSLAG PÅ: WWW.SPILFIDUSER.DK







LIVE

TransferLIVE: Chokstart

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord

Her er danskers millionløn i Lazio

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Supercomputer: De vinder VM



LIVE

VM-LIVE: TV 2-ekspert: ‘Bliver chokeret, hvis…’

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Dybt forundret over Superliga-flop

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

Bundesliga-klub henter FCM-emne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Stor nedtur for Superliga-komet

Argentina – Egypten

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Medier jubler over USA’s nedtur



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Schweiz – Colombia



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Her er 1/8-finalerne ved VM

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Hvor er Kasper Dolberg?