Spilles 13. juli kl. 02.45
Uruguay – Mexico 1-tal
Odds hos bwin 1.50
Copa America er i fuld gang. Vi er nået til sidste runde af det indledende gruppespil. Gruppespillet består af tre puljer med fire hold i hver. De to bedste hold fra hver pulje går videre – suppleret med de to bedste treere. Herefter afvikles resten af turneringen efter et klassisk cup-system.
Turneringen har indtil videre generelt budt på få mål og skuffende spil af de to store favoritter – Argentina og Brasilien.
I dag fokuserer jeg på gruppen bestående af Chile, Peru, Uruguay og Mexico. Før sidste runde har Chile og Peru 4 point hver, Uruguay har 2 og Mexico er uden point.
Mexico har valgt at sende et U22 hold plus 5 spillere over 21 år til turneringen. Beslutningen betyder, at spillere som Javier “Chícharito” Hernández (Man Utd), Giovani dos Santos (Racing Santander) og Héctor Moreno (AZ) ikke deltager. Valget er delvist drevet af hensyn til, at de europæiske klubber i givet fald skulle undvære deres spillere hele juni til Gold Cup og derefter hele juli til Copa America.
Mexico stiller altså med et stærkt svækket hold i forhold til stærkest mulige opstilling.
Uruguay stiller derimod med alle de offensive stjernespillere. Vi taler her om verdensklassespillere som Luis Suárez, Edinson Cavani og Diego Forlán (har nu ikke haft en stor sæson).
Kigger man på det aktuelle pointantal i puljerne og kombinerer det med slutprogrammet (se eventuelt www.ca2011.com/jogos_todos.php?Lang=2) så kan man se, at det formodentligt vil kræve tre point af Uruguay, såfremt de vil i kvartfinalen.
Det tror jeg også de får – de stiller med alle deres offensive kanoner – og de møder et stærkt svækket mexicansk hold – erfaring og individuel kvalitet kommer til at gøre udslaget. Uruguay sikrer sig tre point og går i kvartfinalen.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
MEDIE
Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej
NYHEDER
VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
NYHEDER