Liverpool nyder godt af hjemmebanefordel, når gæsterne fra Manchester United kommer forbi på søndag til et opgør i Premier League. Hjemmeholdet vil forsøge at udnytte den fordel. Vi har spilforslag til den og fem af weekendens øvrige kampe i videoen herunder.
Liverpool har taget føringen i Premier League efter at have opnået 37 point fra deres første 16 kampe. Manchester United halter ti point efter oven på 16 spillede kampe, hvilket indbringer dem en placering som nummer 6 i tabellen.
Med tre sejre i træk er Liverpool klar til at møde hvem som helst, for ikke at tale om Manchester United, der vil være motiverede af ikke at blive næste offer i serien.
Liverpool har spandevis af selvtillid, når det kommer til mål inden deres kommende kamp på søndag Deres seneste ti kampe kastede fornemme 2.1 mål af sig pr. kamp, eller sammenlagt 21 garn. De lukkede ti mål ind i samme tidsrum, et snit på en pr. kamp med clean sheets i fire af dem.
Manchester United er i øjeblikket anstændige målscorere med 11 kasser i deres seneste ti kampe eller 1.1 mål i gennemsnit. Deres modstandere stod i samme periode for 11 mål, mens Manchester United præsterede tre “clean sheets”. De indkasserede i snit 1.1 mål pr. kamp.
Liverpool har indtil videre kun lidt ét enkelt nederlag i Premier League i denne sæson efter 16 kampe. De kan i stedet fremvise 11 sejre og fire uafgjorte. Liverpool er på en fantastisk stime af intet mindre end 19 kampe i træk på Anfield uden nederlag.
Manchester United har endnu ikke spillet uafgjort i denne sæson i Premier League, men kan i stedet fremvise ni sejre og syv nederlag.
LIVE
LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
FANKLUBBEN
Aarhus eksploderer – vi er mestre!
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
INTERVIEW