Dagens Spilforslag: Kaptajnen leverer oplæg

Brøndby – der ofte indkasserer mål på udebane – har lukket fem mål ind i årets to foregående ture til Aalborg.



Søndag kl. 18.00
AaB – Brøndby
Lucas Andersen leverer assist
5,80 @ Danske Spil

Peter Feher får sin debut som cheftræner for AaB, der måtte se Jacob Friis takke af på posten tidligere på ugen for at hellige sig familien. Meget tyder på, at den tidligere assistent ryster posen, så AaB vender tilbage til et 4-4-2-systen, hvor Lucas Andersen på toppen får selskab af stortalentet Tim Prica, mens Iver Fossum ryger på den midtbanens venstre kant.

Brøndby har gjort et fint indtryk på udebane med sejre over FC København og Randers, mens man senest tabte med 0-2 til SønderjyskE. Det er dog reglen snarere end undtagelsen, at Brøndby indkasserer mål på udebane: det er sket i 9 af det sidste års 15 udekampe – samt i 7 af 11 udekampe mod hold fra top 6 under Niels Frederiksen.

Lucas Andersen har ikke nået sit topniveau siden skaden i pokalfinalen. Det forlyder dog fra Aalborg, at han fysisk nærmer sig topformen. Antallet af spilminutter har da også været støt stigende, så han fik 80 minutter i benene senest mod Vejle.

AaB-anføreren har blot stået fadder til en enkelt scoring i denne sæsons fem kampe. Totalen er dermed 10 assist i 32 kampe i denne og foregående sæson til sammen. AaB har generelt scoret i 13 af det seneste års 16 hjemmekampe, så når Danske Spil topper markedet med flotte 5,80 på oplæg fra Lucas Andersen, slår jeg til med en skilling.





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Lange karantæner: Dette råbte de mod Aral Simsir

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Tror på millionkøb af FC København-spiller



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

Sådan bør strukturen i Superligaen være

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Brian Riemer peger på tre årsager

Atletico Madrid – Arsenal

‘Hektisk start’ under FC København-ejerskab

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker