Dagens Spilforslag: Kaptajnen leverer oplæg

Brøndby – der ofte indkasserer mål på udebane – har lukket fem mål ind i årets to foregående ture til Aalborg.



Søndag kl. 18.00
AaB – Brøndby
Lucas Andersen leverer assist
5,80 @ Danske Spil

Peter Feher får sin debut som cheftræner for AaB, der måtte se Jacob Friis takke af på posten tidligere på ugen for at hellige sig familien. Meget tyder på, at den tidligere assistent ryster posen, så AaB vender tilbage til et 4-4-2-systen, hvor Lucas Andersen på toppen får selskab af stortalentet Tim Prica, mens Iver Fossum ryger på den midtbanens venstre kant.

Brøndby har gjort et fint indtryk på udebane med sejre over FC København og Randers, mens man senest tabte med 0-2 til SønderjyskE. Det er dog reglen snarere end undtagelsen, at Brøndby indkasserer mål på udebane: det er sket i 9 af det sidste års 15 udekampe – samt i 7 af 11 udekampe mod hold fra top 6 under Niels Frederiksen.

Lucas Andersen har ikke nået sit topniveau siden skaden i pokalfinalen. Det forlyder dog fra Aalborg, at han fysisk nærmer sig topformen. Antallet af spilminutter har da også været støt stigende, så han fik 80 minutter i benene senest mod Vejle.

AaB-anføreren har blot stået fadder til en enkelt scoring i denne sæsons fem kampe. Totalen er dermed 10 assist i 32 kampe i denne og foregående sæson til sammen. AaB har generelt scoret i 13 af det seneste års 16 hjemmekampe, så når Danske Spil topper markedet med flotte 5,80 på oplæg fra Lucas Andersen, slår jeg til med en skilling.







LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor

Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer

Her er FC Københavns vej i Europa

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’

Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



LIVE

Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Transfer på vej: AGF vil score millioner

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Er de også færdige i OB?

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

AGF i Europa: De venter i næste runde

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld

Hvor er I vilde, AGF!

Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa

Her er FCK’s næste modstander i Europa

‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC Midtjylland er ude

De vil have Jelert

Nærmer sig vild FCK-præstation

FCK-træner slår fast: Han er førstevalget