Dagens Spilforslag: Kaptajnen leverer oplæg

Brøndby – der ofte indkasserer mål på udebane – har lukket fem mål ind i årets to foregående ture til Aalborg.



Søndag kl. 18.00
AaB – Brøndby
Lucas Andersen leverer assist
5,80 @ Danske Spil

Peter Feher får sin debut som cheftræner for AaB, der måtte se Jacob Friis takke af på posten tidligere på ugen for at hellige sig familien. Meget tyder på, at den tidligere assistent ryster posen, så AaB vender tilbage til et 4-4-2-systen, hvor Lucas Andersen på toppen får selskab af stortalentet Tim Prica, mens Iver Fossum ryger på den midtbanens venstre kant.

Brøndby har gjort et fint indtryk på udebane med sejre over FC København og Randers, mens man senest tabte med 0-2 til SønderjyskE. Det er dog reglen snarere end undtagelsen, at Brøndby indkasserer mål på udebane: det er sket i 9 af det sidste års 15 udekampe – samt i 7 af 11 udekampe mod hold fra top 6 under Niels Frederiksen.

Lucas Andersen har ikke nået sit topniveau siden skaden i pokalfinalen. Det forlyder dog fra Aalborg, at han fysisk nærmer sig topformen. Antallet af spilminutter har da også været støt stigende, så han fik 80 minutter i benene senest mod Vejle.

AaB-anføreren har blot stået fadder til en enkelt scoring i denne sæsons fem kampe. Totalen er dermed 10 assist i 32 kampe i denne og foregående sæson til sammen. AaB har generelt scoret i 13 af det seneste års 16 hjemmekampe, så når Danske Spil topper markedet med flotte 5,80 på oplæg fra Lucas Andersen, slår jeg til med en skilling.





Superliga-LIVE: Ny AGF-spiller skadet




LIVE

TransferLIVE: Brøndby-emne tæt på Leipzig-retur

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Kæmpe transfer under opsejling

Brøndby IF – Viborg FF

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen



LIVE

Superliga-LIVE: Ny AGF-spiller skadet

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Eriksen spottet – nu er der nyt

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FC Midtjylland – AC Horsens

Ingen klausul i FC København-aftale

AGF i kontakt om norsk angriber 

‘Det ville være en katastrofe af rang’

FC Nordsjælland – Randers FC

Silkeborg IF – FC København

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob

Klar besked om AGF

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Lyngby BK – AGF

Ordet “bestikkelse” blev brugt