.Bager og Hansen går igennem de fire grupper, som hver har deltagelse af fire nationer. Verner Bager driver til daglig kvindefodboldpodcasten samt bloggen https://kvindefodboldeksperten.dk/
Europamesterskabet i fodbold for kvinder 2022 er det 13. EM i fodbold for kvinder, afholdt af UEFA. Turneringen afholdes i England fra den 6. til den 31. juli 2022, og kampene er fordelt på ti stadions. Der skal spilles EM-fodbold i byerne London, Manchester, Sheffield, Rotherham, Milton Keynes, Brighton og Southampton.
England blev tildelt værtskabet for slutrunden den 3. december 2018 på en UEFA-komité i Dublin. Ansøgningen gled glat igennem, da der ikke var andre ansøgere. Turneringen skulle oprindeligt have fundet sted fra den 7. juli til 1. august 2021, men blev rykket pga. coronaviruspandemien.
I forbindelse med, at EM for herrer 2020 og Sommer-OL 2020 i Tokyo først blev udskudt, valgte UEFA at rykke turneringen til året efter for at undgå flere store sportsbegivenheder oven i hinanden. England var sidst værter for EM i kvindefodbold i 2005.
I februar 2022 valgte UEFA, at suspendere det russiske landshold fra turneringen, grundet Ruslands invasion af Ukraine 2022. Video Assistant Referee (VAR), lige så vel som mållinjeteknologi, vil blive benyttet ved EM-turneringen.
Danmark kvalificerede sig til turneringen den 27. oktober 2020, efter en 3-1 sejr over Italien. De vandt dermed sikkert deres kvalifikationsgruppe med ni sejre, én uafgjort og nul nederlag. Danmark er placeret i gruppe B, hvor modstanderne bliver Spanien, Tyskland og Finland.
Europamesterskabet i fodbold for kvinder 2022 afholdes på ti stadions i forskellige byer. Den 23. februar 2020 blev det annonceret, at Old Trafford i Manchester ville afholde åbningskampen for værtslandet England 6. juli mod Østrig. Finalen bliver afviklet på Wembley Stadium i London, hvor man allerede 100 dage inden EM-turneringens start, altså den 28. marts 2022, meldte om udsolgt efter bare 43 minutter.
I alt deltog 48 UEFA-medlemslande i EM-kvalifikationen (inklusive Cypern, som deltog for første gang på seniorkvindeniveau, og Kosovo, som deltog for første gang på kvindesiden). Værterne fra England kvalificerede sig automatisk, så i alt 47 hold konkurrerede i kvalifikationen, for de i alt 15 pladser ved den endelige turnering.
LIVE
LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TOPNYHED
Emre Mor færdig
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
TIPSBLADETS DOM
Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
MEDIE
Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid
NYHEDER
Det ser sort ud for B.93
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
NYHEDER
Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
