.Bager og Hansen går igennem de fire grupper, som hver har deltagelse af fire nationer. Verner Bager driver til daglig kvindefodboldpodcasten samt bloggen https://kvindefodboldeksperten.dk/
Europamesterskabet i fodbold for kvinder 2022 er det 13. EM i fodbold for kvinder, afholdt af UEFA. Turneringen afholdes i England fra den 6. til den 31. juli 2022, og kampene er fordelt på ti stadions. Der skal spilles EM-fodbold i byerne London, Manchester, Sheffield, Rotherham, Milton Keynes, Brighton og Southampton.
England blev tildelt værtskabet for slutrunden den 3. december 2018 på en UEFA-komité i Dublin. Ansøgningen gled glat igennem, da der ikke var andre ansøgere. Turneringen skulle oprindeligt have fundet sted fra den 7. juli til 1. august 2021, men blev rykket pga. coronaviruspandemien.
I forbindelse med, at EM for herrer 2020 og Sommer-OL 2020 i Tokyo først blev udskudt, valgte UEFA at rykke turneringen til året efter for at undgå flere store sportsbegivenheder oven i hinanden. England var sidst værter for EM i kvindefodbold i 2005.
I februar 2022 valgte UEFA, at suspendere det russiske landshold fra turneringen, grundet Ruslands invasion af Ukraine 2022. Video Assistant Referee (VAR), lige så vel som mållinjeteknologi, vil blive benyttet ved EM-turneringen.
Danmark kvalificerede sig til turneringen den 27. oktober 2020, efter en 3-1 sejr over Italien. De vandt dermed sikkert deres kvalifikationsgruppe med ni sejre, én uafgjort og nul nederlag. Danmark er placeret i gruppe B, hvor modstanderne bliver Spanien, Tyskland og Finland.
Europamesterskabet i fodbold for kvinder 2022 afholdes på ti stadions i forskellige byer. Den 23. februar 2020 blev det annonceret, at Old Trafford i Manchester ville afholde åbningskampen for værtslandet England 6. juli mod Østrig. Finalen bliver afviklet på Wembley Stadium i London, hvor man allerede 100 dage inden EM-turneringens start, altså den 28. marts 2022, meldte om udsolgt efter bare 43 minutter.
I alt deltog 48 UEFA-medlemslande i EM-kvalifikationen (inklusive Cypern, som deltog for første gang på seniorkvindeniveau, og Kosovo, som deltog for første gang på kvindesiden). Værterne fra England kvalificerede sig automatisk, så i alt 47 hold konkurrerede i kvalifikationen, for de i alt 15 pladser ved den endelige turnering.
LIVE
TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
TRANSFERPLANEN
Flere Brøndby-handler lige om hjørnet
TOPNYHED
Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
Her kan du se FC Barcelona mod FC København
MEDIE
Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil
HELT VILDT
Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!
LIGE NU
Bombe – Fremad Amager fratrækkes point
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
LIVE: Barcelona – FC København
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
NYHEDER
Afviser Youssoufa Moukoko-rygte
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
INTERVIEW
– FC København skal købe en stjerneangriber nu!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
TIPSBLADET SPECIAL
Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller
INTERVIEW
Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’
NYHEDER
– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til
NYHEDER
– Det er ikke rigtig min beslutning
TOPNYHED
Stjerne i helt vildt angreb på Conte
NYHEDER
Færdig i dansk klub
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
TOPNYHED
Medie: FC København nægter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
TRANSFER
Tidligere FC København-angriber skifter klub
NYHEDER
Eksperter med hård kritik af Dolberg
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco
MEDIE
West Ham forventer Hermansen-skifte
Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker
HELT VILDT
Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika
TOPNYHED
FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’
TOPNYHED
Neestrup kommenterer Frankfurt-historie
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand
Græske fodboldfans omkommer i busulykke
MEDIE
