EM-optakt: Danmark kan teste Tyskland

Jacob Hansen har fået besøg af kvindefodboldekspert Verner Bager til en grundig optakt til kvindernes kommende EM-slutrunde og i denne udsendelse kigges nærmere på Danmarks chance



.Bager og Hansen går igennem de fire grupper, som hver har deltagelse af fire nationer. Verner Bager driver til daglig kvindefodboldpodcasten samt bloggen https://kvindefodboldeksperten.dk/
Europamesterskabet i fodbold for kvinder 2022 er det 13. EM i fodbold for kvinder, afholdt af UEFA. Turneringen afholdes i England fra den 6. til den 31. juli 2022, og kampene er fordelt på ti stadions. Der skal spilles EM-fodbold i byerne London, Manchester, Sheffield, Rotherham, Milton Keynes, Brighton og Southampton.
England blev tildelt værtskabet for slutrunden den 3. december 2018 på en UEFA-komité i Dublin. Ansøgningen gled glat igennem, da der ikke var andre ansøgere. Turneringen skulle oprindeligt have fundet sted fra den 7. juli til 1. august 2021, men blev rykket pga. coronaviruspandemien.
I forbindelse med, at EM for herrer 2020 og Sommer-OL 2020 i Tokyo først blev udskudt, valgte UEFA at rykke turneringen til året efter for at undgå flere store sportsbegivenheder oven i hinanden. England var sidst værter for EM i kvindefodbold i 2005.
I februar 2022 valgte UEFA, at suspendere det russiske landshold fra turneringen, grundet Ruslands invasion af Ukraine 2022. Video Assistant Referee (VAR), lige så vel som mållinjeteknologi, vil blive benyttet ved EM-turneringen.
Danmark kvalificerede sig til turneringen den 27. oktober 2020, efter en 3-1 sejr over Italien. De vandt dermed sikkert deres kvalifikationsgruppe med ni sejre, én uafgjort og nul nederlag. Danmark er placeret i gruppe B, hvor modstanderne bliver Spanien, Tyskland og Finland.
Europamesterskabet i fodbold for kvinder 2022 afholdes på ti stadions i forskellige byer. Den 23. februar 2020 blev det annonceret, at Old Trafford i Manchester ville afholde åbningskampen for værtslandet England 6. juli mod Østrig. Finalen bliver afviklet på Wembley Stadium i London, hvor man allerede 100 dage inden EM-turneringens start, altså den 28. marts 2022, meldte om udsolgt efter bare 43 minutter.
I alt deltog 48 UEFA-medlemslande i EM-kvalifikationen (inklusive Cypern, som deltog for første gang på seniorkvindeniveau, og Kosovo, som deltog for første gang på kvindesiden). Værterne fra England kvalificerede sig automatisk, så i alt 47 hold konkurrerede i kvalifikationen, for de i alt 15 pladser ved den endelige turnering.







LIVE

LIVE: Overrasket over Schmeichel-melding

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Protesterer efter dansk drømmekamp

Millionregn over FC Midtjylland

‘Ingen i Danmark kan hente ham’



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

FCK-stjerne roses i hjemlandet

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Det kommer formentlig til at ske

Færdig? Manchester City har udset afløser

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden

Benhård Brian Riemer-melding

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Håber på FC København-exit

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Stats til Superligaen: Det kan blive klubrekord!

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

FC København-talent har truffet stor beslutning

Brighton – Liverpool

Gode venner fra PSV genforenet i Danmark

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

‘Det er dramatisk!’

Langgaber mellem Blå og Blå

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Så blev det officielt

Hylder Superliga-stjerne: Han holder døren for mig

Voldsomt syn mødte pressen: ‘Det er ikke farligt’

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

Barcelona – Rayo Vallecano

Lens reagerer mod impotente Angers

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League