169741

EM-optakt: Danmark kan teste Tyskland

Jacob Hansen har fået besøg af kvindefodboldekspert Verner Bager til en grundig optakt til kvindernes kommende EM-slutrunde og i denne udsendelse kigges nærmere på Danmarks chance



.Bager og Hansen går igennem de fire grupper, som hver har deltagelse af fire nationer. Verner Bager driver til daglig kvindefodboldpodcasten samt bloggen https://kvindefodboldeksperten.dk/
Europamesterskabet i fodbold for kvinder 2022 er det 13. EM i fodbold for kvinder, afholdt af UEFA. Turneringen afholdes i England fra den 6. til den 31. juli 2022, og kampene er fordelt på ti stadions. Der skal spilles EM-fodbold i byerne London, Manchester, Sheffield, Rotherham, Milton Keynes, Brighton og Southampton.
England blev tildelt værtskabet for slutrunden den 3. december 2018 på en UEFA-komité i Dublin. Ansøgningen gled glat igennem, da der ikke var andre ansøgere. Turneringen skulle oprindeligt have fundet sted fra den 7. juli til 1. august 2021, men blev rykket pga. coronaviruspandemien.
I forbindelse med, at EM for herrer 2020 og Sommer-OL 2020 i Tokyo først blev udskudt, valgte UEFA at rykke turneringen til året efter for at undgå flere store sportsbegivenheder oven i hinanden. England var sidst værter for EM i kvindefodbold i 2005.
I februar 2022 valgte UEFA, at suspendere det russiske landshold fra turneringen, grundet Ruslands invasion af Ukraine 2022. Video Assistant Referee (VAR), lige så vel som mållinjeteknologi, vil blive benyttet ved EM-turneringen.
Danmark kvalificerede sig til turneringen den 27. oktober 2020, efter en 3-1 sejr over Italien. De vandt dermed sikkert deres kvalifikationsgruppe med ni sejre, én uafgjort og nul nederlag. Danmark er placeret i gruppe B, hvor modstanderne bliver Spanien, Tyskland og Finland.
Europamesterskabet i fodbold for kvinder 2022 afholdes på ti stadions i forskellige byer. Den 23. februar 2020 blev det annonceret, at Old Trafford i Manchester ville afholde åbningskampen for værtslandet England 6. juli mod Østrig. Finalen bliver afviklet på Wembley Stadium i London, hvor man allerede 100 dage inden EM-turneringens start, altså den 28. marts 2022, meldte om udsolgt efter bare 43 minutter.
I alt deltog 48 UEFA-medlemslande i EM-kvalifikationen (inklusive Cypern, som deltog for første gang på seniorkvindeniveau, og Kosovo, som deltog for første gang på kvindesiden). Værterne fra England kvalificerede sig automatisk, så i alt 47 hold konkurrerede i kvalifikationen, for de i alt 15 pladser ved den endelige turnering.





TOPNYHED

Ekspert ryster på hovedet af Wass: Uværdigt!


Thomasberg overrasker i bagkæden

Dansk stjerneskud kan få debut for United



For godt til at være sandt

Store overraskelser i AGF’s startopstilling

Amorim tager fyringsrunde på holdets kappe

FC Midtjylland – Lyngby Boldklub

Sådan tog Vejle sejren mod Silkeborg



INTERVIEW

Rygterne svirrer om Thomas Frank-klausul


Upopulær model booster FCM-talentsucces

Superliga-aflysning ærgrer træner

Sønderjyske – AGF

Superliga-kamp er blevet aflyst



EKSKLUSIVT

Åben for retur til Danmark: Så ville jeg vælge AGF


AaB – FC Nordsjælland

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Chelsea på vej med kæmpebud til Barcelona

FCM-profil ramt af skade

– Det ærgrer mig – han var mand for fremtiden!


EKSKLUSIVT

Tonny var efter københavnerdrengen med næsen i sky


Dansker går målamok: ‘Det var en god aften’

Alt om Vejle: Et vigtigt trumfkort

Medier måber over Mika Biereth: Husk det navn!

AaB-salgssucces for 50 mio: Pas på farlig fælde!



Her er de 12 Superliga-klubbers spillerbudgetter

Conrad Harder storspiller igen

Dagens Spilforslag: Mål i begge ender i Normandiet

Mirakelmager mod Brøndby: De skriver hver uge

På det punkt er AGF Superligaens bundskraber

Bellingham føler sig misforstået efter rødt kort

Kæmpeklubber lurer: ‘Den bedste i FC København’

– Jeg skal have selvtillid igen


TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-profiler kan blive solgt i 2025


Landsholdsdebut? Dansk angriber helt ustyrlig

Alt om SIF: Sæsonen kan blive vild og voldsom

Gustav Isaksen stråler for Lazio

Capellas frabad sig spørgsmål fra FCM-direktører

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Ola Brynhildsen

Milliontransfer: Det fik FCN for Ingvartsen

Millionsatsning: Vil være magtfaktor i Superligaen

‘Det har irriteret mig i mange år’

Vildt eventyr – kan han fortsætte i Superligaen?

Ronaldo slagter Thomas Gravesen

Rivalernes talentafdelinger er SIF’s La Masia

Yngste i Europa League: Villads Nielsen dominerer

Afviser matchfixing: Har jo ikke slået nogen ihjel

Beviser at talenter ikke er nok i Superligaen

AGF-jubel: Virkelig et stærkt signal!

– Alle tænkte Premier League var for meget for ham

Alt om AaB: Han bliver virkelig spændende at følge

‘Jeg har taget en chance ved at forlænge’

Daniel Wass giver lovende nyt

FC København tænder snart røde lamper

Premier League-regel var ulovlig i tre år

Birk droppede særligt løfte til Patrick Pentz