Fredag 20.45
Danmark – Spanien
Uafgjort til odds 3,45 hos Danske Spil
Næstsidste runde i Gruppe 4 fra A-laget, hvor Spanien fører gruppen med tre point ned til Danmark på 2. pladsen. De to bedste i gruppen går videre til kvartfinalerne, hvor der spilles knockout-kampe indtil den endelige vinder af Nations League er fundet. Spanien sikrer sig avancement og 1. pladsen via et point her, hvilket er en stor fordel for spillet, da Spanien trods udebane er pæne favoritter. Det er et svækket spansk mandskab der er rejst til Danmark. Hverken bedste unge spiller og bedste spiller ved sommerens EM er med for europamestrene, der henvises naturligvis til hhv Yamal og Rodri, begge ude med skader. Derudover er den ene af de to faste midterforsvarer Le Normand, Real Madrid-back´en Carvajal og førstemålmand Simon skadet. Super sub´en fra EM Daniel Olmo har døjet med sygdom, så han er heller ikke med.
Der var langt hen ad vejen klasseforskel for en måned siden i Murcia. Match-up´et og scenariet er noget anderledes denne gang og X-betalingen virker en anelse for høj under de givne omstændigheder, hvor begge hold lever rigtig fint med et point. Serbien er på 3. pladsen tre point efter Danmark og de spiller samtidig som Danmark ude mod Schweiz, hvor Alpelandet er pæne favoritter til under to gange pengene for sejr. Hvis Serien efter runden fortsat er tre point efter DK, så kan DK i sidste runde i Serbien tillade sig at tabe med et mål og stadig forblive nr. to, da det omvendte opgør i Parken endte 2-0 og det er indbyrdes før målscore i Nations League.
Lørdag 20.00
Guinea – DR Congo
1-tal asian 0 til odds 1,75 hos Expekt
Kvalifikation til Africa Cup of Nations som løber af stablen i næste måned og ind i det nye år. To runder tilbage i kval´en, hvor to af fire hold i hver pulje går videre. DR Congo er suveræn 1´er med maksimumpoint efter de første fire runder og en målscore på 6-0! Det betyder også at de ikke har mere at spille for, så en ligegyldig udekamp vægtes næppe højt og der vil højst sandsynligt også blive sparet en del spillere. For to måneder siden mødtes de i DR Congo, hvor det blev 1-0 i en meget lige kamp målt på spil og chancer. Guineas sidste par kampe, som var fra sidste landskampspause i sidste måned, her brillerede Guinea med 3-0 ude over Etiopien og 4-1 hjemme over samme Etiopien. Guinea er to´er i gruppen med seks point – to ned til Tanzania på 3. Pladsen, som de er dårligere indbyrdes med inden de skal mødes i Tanzania i sidste runde, derfor er det også vigtigt med point her, hvis de skal videre til AFCON. Så spottet går i høj grad mod motivationsforskellen og det virker ikke til der er taget nok hensyn til den del, når man skæver til oddsne.
Lørdag 18.00
Montenegro – Island
Over 2,25 mål til odds 1,95 hos Bet365
Nations League lag B, gruppe 5. De to nederste hold i gruppen, hvor Montenegro intet har at tabe og skal gå hårdt efter sejren. De har 0 point med fire op til Island og de er dårligere indbyrdes. Med et evt x, så vil de fortsat være fire point efter inden sidste runde og dermed vil nedrykning til lag C være en realitet. Island er fire point efter Wales på 2. Pladsen, så derfor vil de også gå efter sejren. Tre af Islands fire kampe i Nations League har haft mindst fire mål og så den første kamp, som var mod netop Montenegro, der endte 2-0. Montenegro har tabt deres to seneste kampe med 1-0, begge udekampe , mod hhv Wales, hvor der var godt 2 i xG og tre dage før 1-0 ude til Tyrkiet, hvor xG var over 3,5! Monenegros hidtil eneste hjemmekamp i Nations League i denne omgang var i September mod Wales, hvor det endte 1-2 med over 2,5 i xG, hvor Montenegro stod for langt størstedelen og havde 22 afslutninger i kampen. Det virker for lavt med en 2,25-linje når ingen vil stille sig tilfredse med en uafgjort og slet ikke hjemmeholdet.
Lørdag 21.00
Sporting Gijon – Granada
1-tal til odds 1,95 hos Nordicbet
2. pladsen tager i mod 5. Pladsen. Blot to point skiller dem i den tætte top, hvor kun Santander på 1. Pladsen skiller sig ud, da de fører med otte point. Sporting er 5-1-1 på hjemmebane. Det der virkelig taler for hjemmesejren er, at Granada må undvære tre faste spillere grundet diverse landsholdsudtagelser. Det drejer sig helt konkret om topscorer Uzuni fra Albanien, der har scoret 1/3 af holdets mål indtil videre i denne sæson, den faste midtbanespiller Hongla, der er af sted med Cameroons landshold og den lille hurtige offensive spiler Tsitaishvili er udtaget til Georgiens landshold. Sporting kan derimod stille i stærkeste opstilling. Selvom Granada er nedrykker, så forventes det ikke de vender retur til La Liga allerede til den kommende sæson. Santander og Sporting er favoritterne til at tage de to direkte oprykningspladser. Sporting kommer med masser af selvtilid og tur i den, eftersom de har vundet deres tre seneste kampe; alle med clean sheet og en samlet målscore på 5-0. Granada vandt senest, men det var hjemme, det var mod bundholdet Eldense, og det var med mindst mulig margin; 3-2, hvor Uzuni scorede to gange, det sidste i overtiden, så det blev 3-2 i stedet for 2-2.
Søndag 14.00
Lyn – Kongsvinger
Uafgjort til odds 3,75 hos Nordicbet
Oprykningsspillet i den næstbedste norske række, hvor der fortsat er langt til oprykning, da dette kun er kvartfinalen og efter en evt vundet finale er der endnu en kamp mod det tredje dårligste hold fra den bedste række, Eliteserien. Lyn og Kongsvinger endte på de to nederste playoff-pladser, 5. og 6. Pladsen, derfor mødes de allerede nu. Denne kvartfinale og kampene efter i øvrigt afgøres over denne ene kamp, så hvis den bliver uafgjort skal de ud i forlænget spilletid og evt straffesparkskonkurrence. På papiret en meget lige kamp, Lyn svage favoritter pga hjemmebanefordelen, som de har pga de res bedre slutplacering i tabellen. Lyn med 10 af 30 uafgjorte kampe i denne sæson, hvilket er et højt antal – næstflest af alle i rækken på 16 hold. Kun overgået af… Kongsvinger, som havde 11 af 30 uafgjorte. De to indbyrdes kampe mellem dem i den forgangne sæson endte begge 1-1. Alt i alt synes X´et oddset en smule for højt.

TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
Her skal Sepp Piontek begraves
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
HELT VILDT
Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!
NYHEDER
Udenlandsk medie forventer AGF-transfer
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
INTERVIEW
Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’
MEDIE
Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
MEDIE
Endelig er der godt nyt
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
OPTAKT
Real Madrid – Benfica
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
Giver VM-garanti
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
I tvivl – er Steve Cooper den rette?