Stefan Lind har midtuge-systemet klar med tre spiltips, som sættes sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Tjekkiet – Georgien; under 1 mål i 1. halvleg til odds 1,925. Tirsdag 19/11. Kl.20.45
Sidste runde i Nations League. Tjekkiet vinder sandsynligvis deres gruppe 1 i lag B med uafgjort her. De ligger i forvejen på 1. pladsen og med uafgjort kan kun Albanien gå forbi dem, men det kræver en sejr og de er underdogs på hjemmebane mod Ukraine. Georgien er 2´er, men et point er kun nok til at holde den position, hvis den anden kamp ikke ender X og de sikrer førstepladsen med sejr, men som klare underdogs på udebane har de næppe tralvt og vil næppe være kede af 0-0 til pausen. Tjekkiet er svækket offensivt med den faste angriber Chory (to mål i fire ´Nations League-kampe) og den målfarlige midtbanespiller Soucek fra West Ham, som begge afsoner karantæne her. To af Gerogiens fem NL-kampe har stået 0-0 ved pausen og de tre andre har haft et mål i hver i 1. halvleg, hvilket i ovenstående spil giver indsatsen retur.
Wales – Island; 1-tal til odds 1,67. Tirsdag 19/11. Kl.20.45
Det er egentlig ganske simpelt for Island her; hvis de taber eller spiller uafgjort, så forbliver de på 3. pladsen og skal ud i playoff-kampe om at undgå nedrykning til C-laget. Hvis de vinder, så går de forbi Wales og bliver 2´er og skal i stedet spille om oprykning. Med andre ord; Island har intet at tabe, men alt at vinde og X kan de ikke bruge til noget, så hvis den står uafgjort mod slut, så vil de satse alt. I teorien kan Wales stadig nå 1. pladsen, men det kræver sejr og at Tyrkiet ikke vinder ude mod Montenegro, som har 0 point og intet at spille for. Hvis Tyrkiet kun spiller uafgjort, så skal Wales hente tre mål på målscoren. Det er indbyrdes først, men Wales og Tyrkiet har spillet to gange 0-0 mod hinanden. Wales har været virkelig gode i deres to foregående NL-hjemmekampe, hvor de har været overlegne mod Montenegro, som de slog 1-0 og mod Tyrkiet var de voldsomt uheldige med at spille 0-0.
Egypten – Botswana; Uafgjort til odds 4,33. Tirsdag 19/11. Kl.21.00
Det er også sidste gruppekamp i kvalifikationen til African Cup of Nations, hvor Egypten har sikret sig avancement. De er på en sikker 1. plads med 13 point for fem kampe. Botswana er på 2. pladsen og sikrer sig med sikkerhed en plads til føromtalte turnering via uafgjort i Egypten. De har tre point ned til Kap Verde og Mauritania, hvor kun sidstnævnte kan hente dem, da de er bedre end Kap Verde i det indbyrdes regnskab. Mauritania går forbå Botswana, hvis de vinder hjemme over Kap Verde, der ikke har noget at spille for og hvis Botswana taber i Egypten. Derfor skal X´et i Egypten være interessant. Egypten der netop led første point tab fire dage forinden, da de kun fik uafgjort ude mod Kap Verde, men der var Egypten også allerede gået videre. Det taler også for spillet, at Egyptens klart største stjerne Mohamed Salah ikke er med.
LIVE
LIVE: Fuld opbakning
AVIS
Interessant afsløring
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
Kevin Diks skriver historie
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
MEDIE
Blev informeret om mulig fyring onsdag
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
EKSKLUSIVT
Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub
TIPSBLADETS DOM
Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
TIPSBLADETS DOM
De må have mareridt om ham i nat!
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
NYHEDER
Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’
INTERVIEW
TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet
Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson
Ekspert: Hvis han fastholder det gule kort, så…
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
Bayern er ved at løbe tør for målmænd
INTERVIEW
Han stiller ultimative krav
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
NYHEDER
Voldsom udmelding om Froholdt
NYHEDER
Nu bekræfter de: Storkamp aflyst
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
NYHEDER
Stage misser bundbrag: ‘Alle ved det’
Her kaster Viborg-spiller op i kampen mod Brøndby
TOPNYHED
Steve Cooper: ‘Absolut intet godt lige nu’
Barcelona-præsident får 68 procent af stemmerne
NYHEDER
Barcelona i kæmpesejr
AGF smider sejren i de døende sekunder
– En gigantisk nedtur!
HELT VILDT