Stefan Lind har midtuge-systemet klar med tre spiltips, som sættes sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Tjekkiet – Georgien; under 1 mål i 1. halvleg til odds 1,925. Tirsdag 19/11. Kl.20.45
Sidste runde i Nations League. Tjekkiet vinder sandsynligvis deres gruppe 1 i lag B med uafgjort her. De ligger i forvejen på 1. pladsen og med uafgjort kan kun Albanien gå forbi dem, men det kræver en sejr og de er underdogs på hjemmebane mod Ukraine. Georgien er 2´er, men et point er kun nok til at holde den position, hvis den anden kamp ikke ender X og de sikrer førstepladsen med sejr, men som klare underdogs på udebane har de næppe tralvt og vil næppe være kede af 0-0 til pausen. Tjekkiet er svækket offensivt med den faste angriber Chory (to mål i fire ´Nations League-kampe) og den målfarlige midtbanespiller Soucek fra West Ham, som begge afsoner karantæne her. To af Gerogiens fem NL-kampe har stået 0-0 ved pausen og de tre andre har haft et mål i hver i 1. halvleg, hvilket i ovenstående spil giver indsatsen retur.
Wales – Island; 1-tal til odds 1,67. Tirsdag 19/11. Kl.20.45
Det er egentlig ganske simpelt for Island her; hvis de taber eller spiller uafgjort, så forbliver de på 3. pladsen og skal ud i playoff-kampe om at undgå nedrykning til C-laget. Hvis de vinder, så går de forbi Wales og bliver 2´er og skal i stedet spille om oprykning. Med andre ord; Island har intet at tabe, men alt at vinde og X kan de ikke bruge til noget, så hvis den står uafgjort mod slut, så vil de satse alt. I teorien kan Wales stadig nå 1. pladsen, men det kræver sejr og at Tyrkiet ikke vinder ude mod Montenegro, som har 0 point og intet at spille for. Hvis Tyrkiet kun spiller uafgjort, så skal Wales hente tre mål på målscoren. Det er indbyrdes først, men Wales og Tyrkiet har spillet to gange 0-0 mod hinanden. Wales har været virkelig gode i deres to foregående NL-hjemmekampe, hvor de har været overlegne mod Montenegro, som de slog 1-0 og mod Tyrkiet var de voldsomt uheldige med at spille 0-0.
Egypten – Botswana; Uafgjort til odds 4,33. Tirsdag 19/11. Kl.21.00
Det er også sidste gruppekamp i kvalifikationen til African Cup of Nations, hvor Egypten har sikret sig avancement. De er på en sikker 1. plads med 13 point for fem kampe. Botswana er på 2. pladsen og sikrer sig med sikkerhed en plads til føromtalte turnering via uafgjort i Egypten. De har tre point ned til Kap Verde og Mauritania, hvor kun sidstnævnte kan hente dem, da de er bedre end Kap Verde i det indbyrdes regnskab. Mauritania går forbå Botswana, hvis de vinder hjemme over Kap Verde, der ikke har noget at spille for og hvis Botswana taber i Egypten. Derfor skal X´et i Egypten være interessant. Egypten der netop led første point tab fire dage forinden, da de kun fik uafgjort ude mod Kap Verde, men der var Egypten også allerede gået videre. Det taler også for spillet, at Egyptens klart største stjerne Mohamed Salah ikke er med.
MEDIE
Ny cheftræner stort set på plads i United
TOPNYHED
Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller
AVIS
På vej væk? Højbjerg meldes frustreret
TOPNYHED
Han er ny cheftræner for Real Madrid
TOPNYHED
Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”
TRANSFER
Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren
MEDIE
Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’
TRANSFER
På vej til Superligaen? Har vild målnæse
TOPNYHED
Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne
NYHEDER
Liverpool vinder trods gigantisk brøler
MEDIE
Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud
MEDIE
Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker
TRANSFER
Meldes på vej mod nyt skifte
EKSKLUSIVT
Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk
TOPNYHED
Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur
NYHEDER
Frendrup scorer for første gang i et år
Mareridt for FC Augsburg
EKSKLUSIVT
Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’
MEDIE
Pione Sisto giver ikke en krone i rabat
TRANSFER
Afviser millionbud fra Brøndby
TOPNYHED
Mohamed Daramy vender tilbage
TOPNYHED
Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance
TOPNYHED
FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’
INTERVIEW
Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr
NYHEDER
Juventus kørte Cremonese over
AVIS
Mesterklub viser interesse for AGF-flop
Her kan du se lodtrækningen til FA Cup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen
FCK-boss kan snart præsentere noget
TOPNYHED
Medie: Har Benjamin Tahirovic på blokken
INTERVIEW
Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’
TOPNYHED
Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon
INTERVIEW
Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’
STORT INTERVIEW
Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’
TRANSFER
Storklub meldes i forhandlinger om Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent
TOPNYHED
Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’
MEDIE
Zanka meldes færdig i LA Galaxy
TOPNYHED
Xabi Alonso stopper i Real Madrid
NYHEDER
Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’
TOPNYHED
FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt
DAGENS SPILFORSLAG
Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby
NYHEDER
Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt
FC København-boss i smuttur
Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL
TRANSFER
Tidligere Superliga-profil i klubskifte
INTERVIEW
Fra den ene dag til den anden ændrede det sig