Stefan Lind har midtuge-systemet klar med tre spiltips, som sættes sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos Bet365. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Tjekkiet – Georgien; under 1 mål i 1. halvleg til odds 1,925. Tirsdag 19/11. Kl.20.45
Sidste runde i Nations League. Tjekkiet vinder sandsynligvis deres gruppe 1 i lag B med uafgjort her. De ligger i forvejen på 1. pladsen og med uafgjort kan kun Albanien gå forbi dem, men det kræver en sejr og de er underdogs på hjemmebane mod Ukraine. Georgien er 2´er, men et point er kun nok til at holde den position, hvis den anden kamp ikke ender X og de sikrer førstepladsen med sejr, men som klare underdogs på udebane har de næppe tralvt og vil næppe være kede af 0-0 til pausen. Tjekkiet er svækket offensivt med den faste angriber Chory (to mål i fire ´Nations League-kampe) og den målfarlige midtbanespiller Soucek fra West Ham, som begge afsoner karantæne her. To af Gerogiens fem NL-kampe har stået 0-0 ved pausen og de tre andre har haft et mål i hver i 1. halvleg, hvilket i ovenstående spil giver indsatsen retur.
Wales – Island; 1-tal til odds 1,67. Tirsdag 19/11. Kl.20.45
Det er egentlig ganske simpelt for Island her; hvis de taber eller spiller uafgjort, så forbliver de på 3. pladsen og skal ud i playoff-kampe om at undgå nedrykning til C-laget. Hvis de vinder, så går de forbi Wales og bliver 2´er og skal i stedet spille om oprykning. Med andre ord; Island har intet at tabe, men alt at vinde og X kan de ikke bruge til noget, så hvis den står uafgjort mod slut, så vil de satse alt. I teorien kan Wales stadig nå 1. pladsen, men det kræver sejr og at Tyrkiet ikke vinder ude mod Montenegro, som har 0 point og intet at spille for. Hvis Tyrkiet kun spiller uafgjort, så skal Wales hente tre mål på målscoren. Det er indbyrdes først, men Wales og Tyrkiet har spillet to gange 0-0 mod hinanden. Wales har været virkelig gode i deres to foregående NL-hjemmekampe, hvor de har været overlegne mod Montenegro, som de slog 1-0 og mod Tyrkiet var de voldsomt uheldige med at spille 0-0.
Egypten – Botswana; Uafgjort til odds 4,33. Tirsdag 19/11. Kl.21.00
Det er også sidste gruppekamp i kvalifikationen til African Cup of Nations, hvor Egypten har sikret sig avancement. De er på en sikker 1. plads med 13 point for fem kampe. Botswana er på 2. pladsen og sikrer sig med sikkerhed en plads til føromtalte turnering via uafgjort i Egypten. De har tre point ned til Kap Verde og Mauritania, hvor kun sidstnævnte kan hente dem, da de er bedre end Kap Verde i det indbyrdes regnskab. Mauritania går forbå Botswana, hvis de vinder hjemme over Kap Verde, der ikke har noget at spille for og hvis Botswana taber i Egypten. Derfor skal X´et i Egypten være interessant. Egypten der netop led første point tab fire dage forinden, da de kun fik uafgjort ude mod Kap Verde, men der var Egypten også allerede gået videre. Det taler også for spillet, at Egyptens klart største stjerne Mohamed Salah ikke er med.
LIVE
LIVE: Dansk klub får dispensation
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
AVIS
Interessant afsløring
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
INTERVIEW
Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’
Kevin Diks skriver historie
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
HELT VILDT
‘Historisk’: Kæmpe optur for Johannes Hoff Thorup
BIZART
Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
LIGE NU
Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
TIPSBLADETS DOM
Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
INTERVIEW
Ny FCK-komet? Modtager store roser fra Neestrup
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
Flere problemer: Damsgaard udgår med skade
Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse
‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’
Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
MEDIE
Eriksen ny kaptajn i Wolfsburg? ‘Den mest erfarne’
NYHEDER