Midtuge-systemet: OL-bold og to CL kval-kampe

SpilXpertens Stefan Lind har midtuge-systemet klar med tre spiltips, som sættes sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos ComeOn. Husk, at odds kan ændre sig løbende.



SpilXpertens Stefan Lind har midtuge-systemet klar med tre spiltips, som sættes sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos ComeOn. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

Spanien – Egypten (OL); 2-tal til odds 5,60. Tirsdag 30/7. Kl.15.00. 
Sidste runde i gruppespillet ved OL  i fodbold for mændene, hvor Spanien allerede er gået videre efter de to første kampe. Egypten skal bruge mindst et point for at være sikre på at gå videre via 2. pladsen. Der er altså tale om motivationsforskel i Egyptens favør. Spanien kan ovenikøbet med fordel tabe, da de så får 2. pladsen i stedet for 1. pladsen, for hvis de kun bliver 2´er, så kan de tidligst møde favoritten og hjemmebane-landet Frankrig i en evt finale. Barcelonas forsvarsstjernefrø Cubarsi er ude med karantæne for Spanien og derudover er det en nærlæggende tanke, at de vil kunne finde på at spare spillere/rotere. Egypten har holdt buret rent i deres to første kampe, som har givet dem fire point. Alternativt kan man nøjes med halvgardering X2, men værdien bør være størst i det rene 2-tal. 

Petrocub – APOEL; 1-tal DnB (pengen retur ved X) til odds 1,81. Tirsdag 30/7. Kl.19.00. 
Returopgør i Champions League-kvalifikationen, hvor APOEL hjemme på Cypern vandt 1-0 i første opgør. Det var dog en kamp for Petrocub fra Moldova var klart bedst. APOEL havde bolden mindst og blot fire afslutninger i kampen, hvor den ene var et straffespark, som de scorede på. Hjemmebanen betyder normalt enormt i de her europæiske kampe og APOEL lever selvsagt meget fint med et evt X,da de så vil gå videre samlet og i det tilfælde vil vi få indsatsen retur. Kampen kan gå lidt i stå ved en smal føring til Petrocub, da det så vil stå helt lige samlet. Kun tre pladser skiller cypriotisk og moldovansk klubfodbold iflg UEFAs koefficient-liste. I seneste runde slog Petrocub Ordabasy ud fra Kazakhstan via to clean sheets – hjemme vandt de 1-0. 

Slovan Bratislava – Celje; 2-tal hcp(0-1) til odds 1,83. Tirsdag 30/7. Kl.20.30. 
Ligesom ovenstående kamp, så er der her tale om et returopgør i Champions League kvalifikationen. Første opgør endte 1-1 i Slovenien, hvor hjemmeholdet Celje var klart bedst, naturligvis hjulpet på vej af et rødt kort til Slovan fra Slovakiet efter en halv time ved stillingen 1-1. Den faste defensive midt Savvidis er derfor ude med karantæne til kampen på hjemmebane. Der er ikke langt fra Slovenien til Slovakiet, men selvfølgelig stadig en stor hjemmebanefordel til Bratislava-holdet. Men kampen synes tættere end de nuværende odds indikerer, hvor ingen af holdene vil satse alverden mod slut, hvis den står uafgjort. Slovakiets liga rangeres seks pladser bedre end Sloveniens ditto. 





Tidl. Superliga-flop stråler: Bejlerne står i kø



BIZART

Danske Bank efterlyser tidligere Brøndby-angriber


FC Midtjylland – AGF

Han er Kent Nielsens kæledægge



Groteske scener: Blæser i dommerens fløjte

Yussuf Poulsen saboterer Bayerns mesterskabsfest

To FCK-stjerner klar til derby

Jesper Sørensen jubler: ‘Det har været fantastisk’

Andreas Maxsø om Brøndby: ‘Det helt rigtige valg’



TOPNYHED

Afslører venskab: Brøndby-stjerne hjalp mig meget


Silkeborg IF – Vejle Boldklub

De må vente minimum en uge på Superliga-oprykning

Lyngby Boldklub – Viborg FF

Dette er faktisk værre end Ramajs skalle



‘Så ville Dolberg spille for Real Madrid i dag’

Han er ny sportschef i Esbjerg fB

Afsløring: Andrew Hjulsager forlader Gent

Jeg har mistet troen på overlevelse i Superligaen

Brian Riemer melder ud om Andreas Christensen


" Det mener Tipsbladet

Trods 3-3: Strategisk brøler til 100 mio, Brøndby!


Stor undren – hvad er gået galt for Jens Stage?

FC København henter ny topboss

Rivaler spærrede øjnene op: FCM-aftale er slut

Tager tykt pis på Wolfsburg-rygte



Færdig i FCK

‘Plejer ikke at være symptomatisk på AGF’

Bretonere kan udnytte Toulouse-deroute

Sådan bliver Brøndby mester, men…

Hullet defensiv organisation frustrerer FCN-træner

Udlejet AGF’er tabte hovedet og så rødt

Sørensen sendte Messi ud: ‘Det rangerer højt’

FCMs hede Europa-drøm: Semifinale absolut opnåelig


– Rigtig mange samtaler med Neestrup om det


Dét kan de tjene millioner på

Kæmpe succes – kan sikre FCM stort millionbeløb

‘Jeg kan kun tage hatten af for det han har gjort’

Superliga-boss svarer Frederik Birk igen

Svensk eventyr kan sende millioner til Brøndby

FC København har Arsenal-angriber i kikkerten

Åben for skifte

Får Barcelona-comeback efter syv måneder

Afsløring: Frankfurt forøger jagt på Kvistgaarden

Vrisser ad journalist: Kender du reglerne?

Ekspert undrer sig over dommervalg til Brøndby-FCK

Thomas Frank: ‘Penge er afgørende’

Ophedet stemning: – Vi giver hånden bagefter

Thomas Gravesen slagter Real Madrid: ‘En skamplet’

Han vender tilbage til AGF

Falsk Bo Henriksen-historie i omløb

Afsløring: Vejle Boldklub forlænger med Lasse Flø

Manchester United henter fransk angriber

Skræksæson: Løntung dansker meldes på vej væk

På vej tilbage til FC Midtjylland? 

FCK-rivaler savler over German Onugkha

Vil have disse tre spillere til Real Madrid