Midtuge-systemet: OL-bold og to CL kval-kampe

SpilXpertens Stefan Lind har midtuge-systemet klar med tre spiltips, som sættes sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos ComeOn. Husk, at odds kan ændre sig løbende.



SpilXpertens Stefan Lind har midtuge-systemet klar med tre spiltips, som sættes sammen til et spilsystem (2 ud af 3 = 3 doubler). Alle odds er fundet hos ComeOn. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

Spanien – Egypten (OL); 2-tal til odds 5,60. Tirsdag 30/7. Kl.15.00. 
Sidste runde i gruppespillet ved OL  i fodbold for mændene, hvor Spanien allerede er gået videre efter de to første kampe. Egypten skal bruge mindst et point for at være sikre på at gå videre via 2. pladsen. Der er altså tale om motivationsforskel i Egyptens favør. Spanien kan ovenikøbet med fordel tabe, da de så får 2. pladsen i stedet for 1. pladsen, for hvis de kun bliver 2´er, så kan de tidligst møde favoritten og hjemmebane-landet Frankrig i en evt finale. Barcelonas forsvarsstjernefrø Cubarsi er ude med karantæne for Spanien og derudover er det en nærlæggende tanke, at de vil kunne finde på at spare spillere/rotere. Egypten har holdt buret rent i deres to første kampe, som har givet dem fire point. Alternativt kan man nøjes med halvgardering X2, men værdien bør være størst i det rene 2-tal. 

Petrocub – APOEL; 1-tal DnB (pengen retur ved X) til odds 1,81. Tirsdag 30/7. Kl.19.00. 
Returopgør i Champions League-kvalifikationen, hvor APOEL hjemme på Cypern vandt 1-0 i første opgør. Det var dog en kamp for Petrocub fra Moldova var klart bedst. APOEL havde bolden mindst og blot fire afslutninger i kampen, hvor den ene var et straffespark, som de scorede på. Hjemmebanen betyder normalt enormt i de her europæiske kampe og APOEL lever selvsagt meget fint med et evt X,da de så vil gå videre samlet og i det tilfælde vil vi få indsatsen retur. Kampen kan gå lidt i stå ved en smal føring til Petrocub, da det så vil stå helt lige samlet. Kun tre pladser skiller cypriotisk og moldovansk klubfodbold iflg UEFAs koefficient-liste. I seneste runde slog Petrocub Ordabasy ud fra Kazakhstan via to clean sheets – hjemme vandt de 1-0. 

Slovan Bratislava – Celje; 2-tal hcp(0-1) til odds 1,83. Tirsdag 30/7. Kl.20.30. 
Ligesom ovenstående kamp, så er der her tale om et returopgør i Champions League kvalifikationen. Første opgør endte 1-1 i Slovenien, hvor hjemmeholdet Celje var klart bedst, naturligvis hjulpet på vej af et rødt kort til Slovan fra Slovakiet efter en halv time ved stillingen 1-1. Den faste defensive midt Savvidis er derfor ude med karantæne til kampen på hjemmebane. Der er ikke langt fra Slovenien til Slovakiet, men selvfølgelig stadig en stor hjemmebanefordel til Bratislava-holdet. Men kampen synes tættere end de nuværende odds indikerer, hvor ingen af holdene vil satse alverden mod slut, hvis den står uafgjort. Slovakiets liga rangeres seks pladser bedre end Sloveniens ditto. 





Transfernyt om Philip Billing




LIVE

TransferLIVE: Jubler over transfer

Neestrup: ‘Hold kæft de scorer mange mål!’

Så byder de 430 millioner for Hjulmand

Tæt på præsentation: Bliver ikke ham fra Brøndby

Drømmemelding fra Vingegaards hold

Kæmpetransfer: ‘Han siger, han er halvt dansk’

Glad Thomas Frank: Der var sommerfugle i maven

Afviser patetisk bud fra dansk klub: Spild af tid



TOPNYHED

Brøndby mod Strasbourg: Her er chancevurderingen

OB – AGF

Fantastisk for Skov – bekymring for Rønnow

Det ser sort ud for Bischoff

Perfekt start for Thomas Frank



NYHEDER

Tiden er ved at løbe ud for Roony Bardghji

Vejle Boldklub – FC Midtjylland

Roony Bardghji er rejst med – må ikke spille

Glæd jer, FCK: ‘Jeg er på 80 procent nu’

Viborg FF – Silkeborg IF

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb



KARAKTERER

Genialitet af dimensioner! Hans livs bedste aften

Drømmesigningen i FCK? Her er hans kongeløn

Newcastle tager stor Isak-beslutning

Her er FC Midtjyllands næste modstander

Lyngby løfter rærlig indsats med flot comeback

Ny FCK-kontrakt? ‘De stirrer på hinanden´

Nævnte ham: ‘Vi har snakket om det’

Efter FCK-succes: Bliver en mørk uge for Brøndby

Frank i opråb: ‘Det er forfærdeligt’

Rajovic fik fremragende startdebut

Afsløring: B.93 sælger topscorer – her er prisen

Neestrup erkender: Kæmpe fejl af mig

‘Jeg hadede det helt vildt – vil ikke høre det’



Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Bekræfter intensiv transferjagt

Ankergren er vild med Hermansen

Stor opfordring: Her skal United handle

Frederik Birk hylder skjult Brøndby-helt

David Nielsen og Horsens vinder over AaB

Nu siger han farvel

Eriksen er den perfekte erstatning for stjerne

Giver flashback til Michael Laudrup!

Afsløring: Scoop i FCN – henter norsk kæmpetalent

Pione Sisto ikke interesseret

Fuglsang stopper karrieren: Hvad skal der ske nu?

Imponerende: Fredericia vinder igen i Superligaen

Flop sikrede Liverpool en perfekt premiere

Tung dyst hos Nordens Stolthed

Historisk sejr

Det var torskedumt

Kæmpetransfer? Nu flyver agenten ind

Se videoen – AaB-fans i vild protest

Moukoko på tavlen for FCK i 3-1-sejr

Så skete det, FCK – starten på en eksplosion!

Helt tæt på: ‘Ingen tanker om konsekvenser!’

Vanvittig satsning – og kæmpe magtdemonstration