Optakt og tips: Liverpool gæster Tottenham

Premier League skal op imod Tottenham på Tottenham Hotspur Stadium denne lørdag i en spændende duel om pladserne i den sjove ende af tabellen



Premier League skal op imod Tottenham på Tottenham Hotspur Stadium den kommende lørdag i en spændende duel.

Tottenham er på udkig efter at overtage førstepladsen i Liverpool, efter at have samlet 16 point sammen på deres første seks kampe. Premier League er 14 point efter i stillingen med seks runder bag dem, hvilket gør dem til nummer 4 i stillingen.

Selvom de kun er adskilt af få point, kommer Premier League på hårdt arbejde den kommende lørdag. Tottenham er favoritter til som minimum at opretholde den føring, de har over Premier League i Liverpool-tabellen.

Premier League har spandevis af selvtillid, når det kommer til mål inden deres kommende kamp på lørdag Deres seneste ti kampe kastede fornemme 2.2 mål af sig pr. kamp, eller sammenlagt 22 garn. De lukkede 13 mål ind i samme tidsrum, et snit på 1.3 pr. kamp med clean sheets i tre af dem.

Tottenham ankommer til denne udekamp med en god historik på målfronten for de seneste ti kampe. Det er blevet til 2.4 mål pr. kamp, svarende til 24 mål i alt. I egen ende lukkede de ti mål ind, eller en mål pr. kamp, hvor de holdt målet rent tre gange.

Premier League har endnu ikke lidt nederlag i denne sæson i Liverpool, men kan i stedet vise fire sejre og to uafgjorte frem. Premier League lykkedes med at komme på måltavlen hver gang i deres seneste 18 kampe.

Tottenham har indtil videre præsteret fem sejre og en uafgjorte samt nul nederlag i Liverpool. Tottenham har ramt en seriøst god formkurve, der siger 17 kampe i træk uden nederlag.

Tottenham er helt klar til at møde enhver modstander i øjeblikket efter syv point i de seneste tre kampe. De sejrede med henholdsvis 2-5 og 2-1 over Burnley samt Sheffield United. Serien blev dog bremset mod Arsenal i sidste kamp, hvor det sluttede uafgjort 2-2.

Tottenham går ind til sæsonen som kandidater til en placering i top tre, men mere end en tredjeplads vil sandsynligvis være at betragte som en stor overraskelse.

Tottenham præsterede tre hjemmesejre af de seneste seks mulige i ligaen. Af de resterede tre kampe sluttede en uden vinder, mens de tabte to, hvori de scorede ti og indkasserede ni mål.

Liverpool har været i kanonform i de seneste tre kampe, der ganske enkelt har kastet maksimumpoint af sig.

Først blev LASK nedlagt 1-3, hvorpå West Ham blev fejet til side med 3-1. Senest gik formen ud over Leicester, der blev slået med 3-1. Alt andet end en placering i top to vil være at betragte som en skuffelse for Liverpool, som går efter at udfordre i titelkampen.

Liverpool præsterede flotte fire sejre i deres seks udekampe i Premier League, der også gav dem to uafgjorte og nul nederlag. De smækkede 15 mål i kassen, mens de indkasserede otte.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

I svime over Morten Hjulmand

Håber på FC København-exit

Nu dukker første historie op

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Skal denne angriber nu til Superligaen?



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Nu forklarer Noah Nartey

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Troels Bech slår fast: Glem det!

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Interessant afsløring

Enorme Superliga-talenter udtaget

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Overraskende U21-trupudtagelse

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’