Premier League skal op imod Tottenham på Tottenham Hotspur Stadium den kommende lørdag i en spændende duel.
Tottenham er på udkig efter at overtage førstepladsen i Liverpool, efter at have samlet 16 point sammen på deres første seks kampe. Premier League er 14 point efter i stillingen med seks runder bag dem, hvilket gør dem til nummer 4 i stillingen.
Selvom de kun er adskilt af få point, kommer Premier League på hårdt arbejde den kommende lørdag. Tottenham er favoritter til som minimum at opretholde den føring, de har over Premier League i Liverpool-tabellen.
Premier League har spandevis af selvtillid, når det kommer til mål inden deres kommende kamp på lørdag Deres seneste ti kampe kastede fornemme 2.2 mål af sig pr. kamp, eller sammenlagt 22 garn. De lukkede 13 mål ind i samme tidsrum, et snit på 1.3 pr. kamp med clean sheets i tre af dem.
Tottenham ankommer til denne udekamp med en god historik på målfronten for de seneste ti kampe. Det er blevet til 2.4 mål pr. kamp, svarende til 24 mål i alt. I egen ende lukkede de ti mål ind, eller en mål pr. kamp, hvor de holdt målet rent tre gange.
Premier League har endnu ikke lidt nederlag i denne sæson i Liverpool, men kan i stedet vise fire sejre og to uafgjorte frem. Premier League lykkedes med at komme på måltavlen hver gang i deres seneste 18 kampe.
Tottenham har indtil videre præsteret fem sejre og en uafgjorte samt nul nederlag i Liverpool. Tottenham har ramt en seriøst god formkurve, der siger 17 kampe i træk uden nederlag.
Tottenham er helt klar til at møde enhver modstander i øjeblikket efter syv point i de seneste tre kampe. De sejrede med henholdsvis 2-5 og 2-1 over Burnley samt Sheffield United. Serien blev dog bremset mod Arsenal i sidste kamp, hvor det sluttede uafgjort 2-2.
Tottenham går ind til sæsonen som kandidater til en placering i top tre, men mere end en tredjeplads vil sandsynligvis være at betragte som en stor overraskelse.
Tottenham præsterede tre hjemmesejre af de seneste seks mulige i ligaen. Af de resterede tre kampe sluttede en uden vinder, mens de tabte to, hvori de scorede ti og indkasserede ni mål.
Liverpool har været i kanonform i de seneste tre kampe, der ganske enkelt har kastet maksimumpoint af sig.
Først blev LASK nedlagt 1-3, hvorpå West Ham blev fejet til side med 3-1. Senest gik formen ud over Leicester, der blev slået med 3-1. Alt andet end en placering i top to vil være at betragte som en skuffelse for Liverpool, som går efter at udfordre i titelkampen.
Liverpool præsterede flotte fire sejre i deres seks udekampe i Premier League, der også gav dem to uafgjorte og nul nederlag. De smækkede 15 mål i kassen, mens de indkasserede otte.
LIVE
LIVE: Messi køber klub
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
Kommende Brøndby-stjerne? ‘Jeg elsker at se ham!’
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
MEDIE
Ivan Toney klar på choktransfer
– Han vinder Ballon d’Or!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
NYHEDER
Bo Svensson fremhæver FCK-profil
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
TOPNYHED
FC Københavns budget overrasker Lars Seier
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
Harry Maguire ryger i skammekrogen
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
HELT VILDT
Blæst fuldstændig omkuld
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
Motivation til forskel i Lens
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
NYHEDER