Optakt: Topmøde i Madrid og brag hos Brentford

Atlético Madrid og mestrene Real Madrid, to af topholdene i Primera División, sætter hinanden stævne på Estádio Cívitas Metropolitano søndag



Atlético Madrid og mestrene Real Madrid, to af topholdene i de tidlige stadier af Primera División-kampagnen, vil sætte hinanden på prøve på Estádio Cívitas Metropolitano søndag og forny rivaliseringer.
Real Madrid vandt 4-1 over Mallorca på hjemmebane i deres seneste ligakamp, deres femte sejr i træk, hvilket efterlader gæsterne i toppen af tabellen med 15 point, to point foran Barcelona gennem fem kampe.
Atlético Madrid ligger på syvendepladsen med 10 point efter fem kampe. Atlético vandt også deres sidste Primera División-kamp 4-1 hjemme mod Celta de Vigo og udvidede deres ubesejrede stime til tre (W2 D1 L0).
Madrid-derbyet fornyes endnu en gang, da Atlético ser ud til at gentage deres succes fra det sidste Primera División-møde, en 1-0-sejr på Estádio Cívitas Metropolitano i sidste sæson. Yannick Carrasco scorede Atletis enlige mål i det 40. minut fra pletten.
Gæsterne Real Madrid er blevet ført an af Vinícius Júnior, der har nettet fire gange, herunder to åbningsmål. Angriberen ligger på en delt tredjeplads blandt ligaens topscorere i 2022/2023.
På den sidste tredjedel har Álvaro Morata været en nøglespiller for Atlético i denne sæson. Angriberen er deres topscorer med tre mål, hvilket er det femtehøjeste i ligaen, hvoraf to af dem har været toneangivende først i kampen.
I deres to tidligere Primera División-konkurrencer på Estádio Cívitas Metropolitano i denne sæson har Atlético en sejr og et nederlag. Real Madrid vil være opsat på at fortsætte en rig åre af udebaneform, da de har tjent tre point i hver af deres ligakampe på udebane. Los Blancos befinder sig i øjeblikket på en ubesejret stime på fire kampe på udebane (W3 D1 L0). De er ikke blevet besejret på udebane siden 8. maj mod Atlético Madrid.
I fem ligakampe i denne sæson har Atlético tre sejre, en uafgjort og et nederlag. Real Madrid har i mellemtiden fem sejre.



Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Nu kommenterer han FC København-historie

Aldrig set før

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager

Brendan Rodgers i chokskifte

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’

Målmand håber på Brøndby-transfer

Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt

– Det er alvorligt og ret bekymrende

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Lukas Lerager tæt på denne klub

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Hænger Chido Obi ud

Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne

Vanvittig kamp for Manchester United

Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli

FCK-flop flopper igen – transfer meldes død

Real Madrid enig med Bayern München-stjerne

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

Bekræfter afskedskamp – dansker på vej væk

Vildt skifte i Superligaen?

Har Brøndby-spiller på blokken

Mål i Wales

– Overdrevet og unuanceret

Julebold? Køb billetter til Premier League

Konkurrent hylder Vingegaard

Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’

Tullberg slår fast: Det snakker vi IKKE om

‘Mareridt’: Medier slagter Tottenham-stjerne

Dybt utilfreds Zorniger: Så er det fucked up!

Chok i NFL

Få mandagsmål i Glasgow

– Jeg brænder indvendigt

Froholdt afslører svær tid i FCK

Pogacar ‘vil ikke ringe til Vingegaard’