Optakt: Topmøde i Madrid og brag hos Brentford

Atlético Madrid og mestrene Real Madrid, to af topholdene i Primera División, sætter hinanden stævne på Estádio Cívitas Metropolitano søndag



Atlético Madrid og mestrene Real Madrid, to af topholdene i de tidlige stadier af Primera División-kampagnen, vil sætte hinanden på prøve på Estádio Cívitas Metropolitano søndag og forny rivaliseringer.
Real Madrid vandt 4-1 over Mallorca på hjemmebane i deres seneste ligakamp, deres femte sejr i træk, hvilket efterlader gæsterne i toppen af tabellen med 15 point, to point foran Barcelona gennem fem kampe.
Atlético Madrid ligger på syvendepladsen med 10 point efter fem kampe. Atlético vandt også deres sidste Primera División-kamp 4-1 hjemme mod Celta de Vigo og udvidede deres ubesejrede stime til tre (W2 D1 L0).
Madrid-derbyet fornyes endnu en gang, da Atlético ser ud til at gentage deres succes fra det sidste Primera División-møde, en 1-0-sejr på Estádio Cívitas Metropolitano i sidste sæson. Yannick Carrasco scorede Atletis enlige mål i det 40. minut fra pletten.
Gæsterne Real Madrid er blevet ført an af Vinícius Júnior, der har nettet fire gange, herunder to åbningsmål. Angriberen ligger på en delt tredjeplads blandt ligaens topscorere i 2022/2023.
På den sidste tredjedel har Álvaro Morata været en nøglespiller for Atlético i denne sæson. Angriberen er deres topscorer med tre mål, hvilket er det femtehøjeste i ligaen, hvoraf to af dem har været toneangivende først i kampen.
I deres to tidligere Primera División-konkurrencer på Estádio Cívitas Metropolitano i denne sæson har Atlético en sejr og et nederlag. Real Madrid vil være opsat på at fortsætte en rig åre af udebaneform, da de har tjent tre point i hver af deres ligakampe på udebane. Los Blancos befinder sig i øjeblikket på en ubesejret stime på fire kampe på udebane (W3 D1 L0). De er ikke blevet besejret på udebane siden 8. maj mod Atlético Madrid.
I fem ligakampe i denne sæson har Atlético tre sejre, en uafgjort og et nederlag. Real Madrid har i mellemtiden fem sejre.



Medier i svime: Den bedste!

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Manchester United rasende

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

Brøndby bekræfter salg

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub

Hård kritik af FC København-stjerne

– Overdrevet og unuanceret

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin

Franculino opereret: Ude i flere måneder

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Albert Grønbæk skifter agent

Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Aldrig set før

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Bliver det Andreas Christensens næste klub?

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Er det FC Københavns nye midtbanespiller?

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel

Superfriserne kan drille i Rotterdam

Han er verdens bedste fodboldspiller

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd

Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’

Tullberg afslører ‘hemmeligheden’

Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’

Dansk landsholdsspiller på klubjagt

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

– Det er alvorligt og ret bekymrende