Optakt: Topmøde i Madrid og brag hos Brentford

Atlético Madrid og mestrene Real Madrid, to af topholdene i Primera División, sætter hinanden stævne på Estádio Cívitas Metropolitano søndag



Atlético Madrid og mestrene Real Madrid, to af topholdene i de tidlige stadier af Primera División-kampagnen, vil sætte hinanden på prøve på Estádio Cívitas Metropolitano søndag og forny rivaliseringer.
Real Madrid vandt 4-1 over Mallorca på hjemmebane i deres seneste ligakamp, deres femte sejr i træk, hvilket efterlader gæsterne i toppen af tabellen med 15 point, to point foran Barcelona gennem fem kampe.
Atlético Madrid ligger på syvendepladsen med 10 point efter fem kampe. Atlético vandt også deres sidste Primera División-kamp 4-1 hjemme mod Celta de Vigo og udvidede deres ubesejrede stime til tre (W2 D1 L0).
Madrid-derbyet fornyes endnu en gang, da Atlético ser ud til at gentage deres succes fra det sidste Primera División-møde, en 1-0-sejr på Estádio Cívitas Metropolitano i sidste sæson. Yannick Carrasco scorede Atletis enlige mål i det 40. minut fra pletten.
Gæsterne Real Madrid er blevet ført an af Vinícius Júnior, der har nettet fire gange, herunder to åbningsmål. Angriberen ligger på en delt tredjeplads blandt ligaens topscorere i 2022/2023.
På den sidste tredjedel har Álvaro Morata været en nøglespiller for Atlético i denne sæson. Angriberen er deres topscorer med tre mål, hvilket er det femtehøjeste i ligaen, hvoraf to af dem har været toneangivende først i kampen.
I deres to tidligere Primera División-konkurrencer på Estádio Cívitas Metropolitano i denne sæson har Atlético en sejr og et nederlag. Real Madrid vil være opsat på at fortsætte en rig åre af udebaneform, da de har tjent tre point i hver af deres ligakampe på udebane. Los Blancos befinder sig i øjeblikket på en ubesejret stime på fire kampe på udebane (W3 D1 L0). De er ikke blevet besejret på udebane siden 8. maj mod Atlético Madrid.
I fem ligakampe i denne sæson har Atlético tre sejre, en uafgjort og et nederlag. Real Madrid har i mellemtiden fem sejre.






TransferLIVE: Han bliver forlænget i FCK




LIVE

VM-LIVE: Kæmpe skuffelse – de er ude!

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

Jens Stage-skifte i fare

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu

Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

‘Så bliver min sommer ikke, som jeg ønsker den’

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Interessant melding om VM-profil



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Superliga-boss med spændende transfermelding

Tordner mod VM-træner

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner

Dame N’Doye scorer nyt job

Bekræfter: Nye regler kommer i Superligaen 



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag

Superliga-klub i dialog om FCK-spiller

Holland – Sverige

Spændende SL-nyhed: ‘Et meget vanskeligt sted’

Tyskland – Elfenbenskysten

‘Det største tilbageslag i min karriere’

Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’

Her er AGF’s Champions League-modstander

Poulsen er Årets Træner – her er top 3

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Vil smadre transferrekord

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Superliga-fordel? Her er deadline day i Danmark