Sejrssluger kan sætte banerekord

Michael Lønborg bebuder offensiv kørsel med sejrsvante Leading Tile, når ekvipagen søndag er ude efter sæsonens syvende sejr.



Søndag kl. 11.00
Jydsk Væddeløbsbane
Livestreaming: derby25.dk, fasttrackracing.dk
Spil med på derby25.dk

Ved løbene på Jydsk Væddeløbsbane i Århus søndag fra kl. 11.00 skal publikum i 2. løb gense en rigtig sejrssluger i hesten Leading Tile. I 16 af karrierens 37 starter har anstrengelserne resulteret i sejr, og især i indeværende sæson har Leading Tile været nærmest usårlig med seks sejre i otte starter.

Paradoksalt nok sluttede Leading Tile blot tredje da hesten i forrige start løb sin personlige rekord 1.13,8. Da blev et krævende løb udvendigt for førerhesten i sidste ende for hårdt, men ikke desto mindre var Leading Tile kun slået med en mulespids af to rygkørte heste.

I væddeløb handler det om at løbe først over stregen, og ikke nødvendigvis om at løbe ekstreme tider. Alligevel giver Leading Tiles tidsnoteringer anledning til spekulationer i retning af en mulig banerekord fra Leading Tile (2. løb nr. 4), når hesten denne gang har et startspor som efter alt at dømme indebærer, at hesten indtager føringen straks fra start. Fra denne position har hesten ikke været besejret i år.

  – Det skal ikke være nogen hemmelighed, at jeg har tænkt tanken, siger hestens træner og kusk Michael Lønborg angående Leading Tiles mulighed for at slette banerekorden på Jydsk Væddeløbsbane. Den lyder på kilometertiden 1.12,9 og har stået i syv år.

  – Men det kræver, at nogen sætter sig udvendigt og at der bliver et mere jævnt tempo end der plejer, når jeg har fået lov til at bestemme alt i løbene. Jeg tror ikke det er uladsiggørligt, siger Michael Lønborg videre.

Vigtigere end en eventuel banerekord er imidlertid resultatet og her er Michael Lønborg optimist skønt Leading Tile møder betydeligt hårdere konkurrenter end vanligt.

– Leading Tile er selvfølgelig meldt en klasse op. Jeg tror han kan håndtere opgaven, men han skal vise det først. Umiddelbart er alt vel med hesten og formen. Det bliver en offensiv taktik. Det er i føringen jeg synes han går bedst, og jeg tror selvfølgelig på vinderchance, siger Michael Lønborg.

Har overgået sidste års sejrstotal
34-årige Michael Lønborg oplever sin mest succesrige sæson i en årrække og har med en sejrstotal på 26 vindere allerede overgået sin egen sejrstotal for de foregående år, vel at mærke på et tidspunkt med mere end fire måneder tilbage af sæsonen, der tilmed har været “amputeret” af den tvungne nedlukning af løbene i seks uger grundet covid-19.

Michael Lønborg har en sejrsprocent på 20 og har været placeret blandt de tre første i 59 af 130 starter (45%) så for spillerne er Michael Lønborg statistisk set en god mand at støtte sig til.

Foruden Leading Tile starter Michael Lønborg to heste i søndagens løb på Jydsk Væddeløbsbane. Carozzo (4. løb nr. 8) karakteriserer han som en fornuftig chance for at slutte blandt de tre første. Hvad angår Beachglade (1. løb nr. 4), der har vundet i de to starter for Lønborg, påpeger han at hesten denne gang skal starte fra 20 meter starttillæg og skal køres afventende som led i en opbygning til en start 29. august i Charlottenlund. Uanset oplægget har Michael Lønborg også med denne hest chance for at styrke sin i forvejen stærke 2020-statistik.
—–
Der findes yderligere chancevurderinger fra trænerne og eksperttips på væddeløbssportens site fasttrackracing.dk

Sådan spiller du på heste





I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’




LIVE

TransferLIVE: Er Amin Chiakha på vej væk?

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris

Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’

FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret

Manchester United overvejer denne stjernetræner



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Optur før FC København-brag

Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub

Dorgu lyner! Manchester United slår City

Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’

Michael Carrick storhylder



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard

Er det Narteys kongeløn i Lyon?

– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig

Afslører tæt venskab med tidligere Brøndby-stjerne

Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF

Verdensstjernes søn landet i København

Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund

Afsløring: Nicolai Larsen tilbudt kæmpe lønnedgang

Nyt tilbageslag for Hjulmand



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK

Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’

AGF’er vild med FCM-profil: Han er latterligt god

“Transferbombe”: De har opgivet Mathias Jørgensen

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

PL-stjerner misser og koster Egypten bronze

Officielt: Her er Viktor Claessons næste klub

FCM-profil forventes at misse europæiske brag

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Hylder Højlund – dybt imponeret inden brag

Dansk landsholdsspiller imponerer

Stor dansk transfer: ‘Jeg talte med Laudrup’

Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen

‘Det kommer aldrig til at ske’

Nærmer sig aftale

Vilde Jens Stage overgår FCK-tid

Sydfransk Galehus invaderer Vestens Athen

Jens Stage med smuk scoring i målfest

Dansk stjerne var fuldstændig vanvittig at se på!

Farzams fanzone: ‘Der skal jo ske noget’

Afsløring: Villads Rasmussen tæt på Strømsgodset