Sejrssluger kan sætte banerekord

Michael Lønborg bebuder offensiv kørsel med sejrsvante Leading Tile, når ekvipagen søndag er ude efter sæsonens syvende sejr.



Søndag kl. 11.00
Jydsk Væddeløbsbane
Livestreaming: derby25.dk, fasttrackracing.dk
Spil med på derby25.dk

Ved løbene på Jydsk Væddeløbsbane i Århus søndag fra kl. 11.00 skal publikum i 2. løb gense en rigtig sejrssluger i hesten Leading Tile. I 16 af karrierens 37 starter har anstrengelserne resulteret i sejr, og især i indeværende sæson har Leading Tile været nærmest usårlig med seks sejre i otte starter.

Paradoksalt nok sluttede Leading Tile blot tredje da hesten i forrige start løb sin personlige rekord 1.13,8. Da blev et krævende løb udvendigt for førerhesten i sidste ende for hårdt, men ikke desto mindre var Leading Tile kun slået med en mulespids af to rygkørte heste.

I væddeløb handler det om at løbe først over stregen, og ikke nødvendigvis om at løbe ekstreme tider. Alligevel giver Leading Tiles tidsnoteringer anledning til spekulationer i retning af en mulig banerekord fra Leading Tile (2. løb nr. 4), når hesten denne gang har et startspor som efter alt at dømme indebærer, at hesten indtager føringen straks fra start. Fra denne position har hesten ikke været besejret i år.

  – Det skal ikke være nogen hemmelighed, at jeg har tænkt tanken, siger hestens træner og kusk Michael Lønborg angående Leading Tiles mulighed for at slette banerekorden på Jydsk Væddeløbsbane. Den lyder på kilometertiden 1.12,9 og har stået i syv år.

  – Men det kræver, at nogen sætter sig udvendigt og at der bliver et mere jævnt tempo end der plejer, når jeg har fået lov til at bestemme alt i løbene. Jeg tror ikke det er uladsiggørligt, siger Michael Lønborg videre.

Vigtigere end en eventuel banerekord er imidlertid resultatet og her er Michael Lønborg optimist skønt Leading Tile møder betydeligt hårdere konkurrenter end vanligt.

– Leading Tile er selvfølgelig meldt en klasse op. Jeg tror han kan håndtere opgaven, men han skal vise det først. Umiddelbart er alt vel med hesten og formen. Det bliver en offensiv taktik. Det er i føringen jeg synes han går bedst, og jeg tror selvfølgelig på vinderchance, siger Michael Lønborg.

Har overgået sidste års sejrstotal
34-årige Michael Lønborg oplever sin mest succesrige sæson i en årrække og har med en sejrstotal på 26 vindere allerede overgået sin egen sejrstotal for de foregående år, vel at mærke på et tidspunkt med mere end fire måneder tilbage af sæsonen, der tilmed har været “amputeret” af den tvungne nedlukning af løbene i seks uger grundet covid-19.

Michael Lønborg har en sejrsprocent på 20 og har været placeret blandt de tre første i 59 af 130 starter (45%) så for spillerne er Michael Lønborg statistisk set en god mand at støtte sig til.

Foruden Leading Tile starter Michael Lønborg to heste i søndagens løb på Jydsk Væddeløbsbane. Carozzo (4. løb nr. 8) karakteriserer han som en fornuftig chance for at slutte blandt de tre første. Hvad angår Beachglade (1. løb nr. 4), der har vundet i de to starter for Lønborg, påpeger han at hesten denne gang skal starte fra 20 meter starttillæg og skal køres afventende som led i en opbygning til en start 29. august i Charlottenlund. Uanset oplægget har Michael Lønborg også med denne hest chance for at styrke sin i forvejen stærke 2020-statistik.
—–
Der findes yderligere chancevurderinger fra trænerne og eksperttips på væddeløbssportens site fasttrackracing.dk

Sådan spiller du på heste





TOPNYHED

Stjerne er født – på landsholdet med ham

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Forventer kæmpe jobtilbud

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Dansk målsluger skifter til topklub

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?



TOPNYHED

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

‘Ronaldo vinder kampen’

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Viaplay hæver priserne

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

– Alt for meget kaos i Horsens

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Desperat Frank – favorit til trænerfyring

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Katastrofe for Jack Grealish

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Fornærmende ringe – vildt, de ikke fik tæsk!



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Han kan blive en topspiller for Brøndby

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Glippede for FCM: ‘Sindssygt jeg skal sige de ord’

Populære Chelsea – køb billetter her!

På vild liste med Lionel Messi

Como kan vinde i Napoli

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

AGF mangler flere profiler mod OB

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’