Sejrssluger kan sætte banerekord

Michael Lønborg bebuder offensiv kørsel med sejrsvante Leading Tile, når ekvipagen søndag er ude efter sæsonens syvende sejr.



Søndag kl. 11.00
Jydsk Væddeløbsbane
Livestreaming: derby25.dk, fasttrackracing.dk
Spil med på derby25.dk

Ved løbene på Jydsk Væddeløbsbane i Århus søndag fra kl. 11.00 skal publikum i 2. løb gense en rigtig sejrssluger i hesten Leading Tile. I 16 af karrierens 37 starter har anstrengelserne resulteret i sejr, og især i indeværende sæson har Leading Tile været nærmest usårlig med seks sejre i otte starter.

Paradoksalt nok sluttede Leading Tile blot tredje da hesten i forrige start løb sin personlige rekord 1.13,8. Da blev et krævende løb udvendigt for førerhesten i sidste ende for hårdt, men ikke desto mindre var Leading Tile kun slået med en mulespids af to rygkørte heste.

I væddeløb handler det om at løbe først over stregen, og ikke nødvendigvis om at løbe ekstreme tider. Alligevel giver Leading Tiles tidsnoteringer anledning til spekulationer i retning af en mulig banerekord fra Leading Tile (2. løb nr. 4), når hesten denne gang har et startspor som efter alt at dømme indebærer, at hesten indtager føringen straks fra start. Fra denne position har hesten ikke været besejret i år.

  – Det skal ikke være nogen hemmelighed, at jeg har tænkt tanken, siger hestens træner og kusk Michael Lønborg angående Leading Tiles mulighed for at slette banerekorden på Jydsk Væddeløbsbane. Den lyder på kilometertiden 1.12,9 og har stået i syv år.

  – Men det kræver, at nogen sætter sig udvendigt og at der bliver et mere jævnt tempo end der plejer, når jeg har fået lov til at bestemme alt i løbene. Jeg tror ikke det er uladsiggørligt, siger Michael Lønborg videre.

Vigtigere end en eventuel banerekord er imidlertid resultatet og her er Michael Lønborg optimist skønt Leading Tile møder betydeligt hårdere konkurrenter end vanligt.

– Leading Tile er selvfølgelig meldt en klasse op. Jeg tror han kan håndtere opgaven, men han skal vise det først. Umiddelbart er alt vel med hesten og formen. Det bliver en offensiv taktik. Det er i føringen jeg synes han går bedst, og jeg tror selvfølgelig på vinderchance, siger Michael Lønborg.

Har overgået sidste års sejrstotal
34-årige Michael Lønborg oplever sin mest succesrige sæson i en årrække og har med en sejrstotal på 26 vindere allerede overgået sin egen sejrstotal for de foregående år, vel at mærke på et tidspunkt med mere end fire måneder tilbage af sæsonen, der tilmed har været “amputeret” af den tvungne nedlukning af løbene i seks uger grundet covid-19.

Michael Lønborg har en sejrsprocent på 20 og har været placeret blandt de tre første i 59 af 130 starter (45%) så for spillerne er Michael Lønborg statistisk set en god mand at støtte sig til.

Foruden Leading Tile starter Michael Lønborg to heste i søndagens løb på Jydsk Væddeløbsbane. Carozzo (4. løb nr. 8) karakteriserer han som en fornuftig chance for at slutte blandt de tre første. Hvad angår Beachglade (1. løb nr. 4), der har vundet i de to starter for Lønborg, påpeger han at hesten denne gang skal starte fra 20 meter starttillæg og skal køres afventende som led i en opbygning til en start 29. august i Charlottenlund. Uanset oplægget har Michael Lønborg også med denne hest chance for at styrke sin i forvejen stærke 2020-statistik.
—–
Der findes yderligere chancevurderinger fra trænerne og eksperttips på væddeløbssportens site fasttrackracing.dk

Sådan spiller du på heste



Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Magisk aften for FC København-stjerne

Han peger på Simon Kjær

– Du har udstråling som tagpap

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso 

Fælder dom over Højlund

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Overvejer Mathias Jensen-køb

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Ny nedtur for Ansu Fati

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Presset Frank: Her er vores store problem

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Lige om lidt kan dansk Ajax-talent forhandle frit

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Henter dansker – får god pakke

Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

– Et frygteligt scenarie

Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!

Målfattigt lokalderby i Afrika

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

– Alle taler om dem!

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale

Dette er din vigtigste opgave, Benjamin Schmedes!