Sejrssluger kan sætte banerekord

Michael Lønborg bebuder offensiv kørsel med sejrsvante Leading Tile, når ekvipagen søndag er ude efter sæsonens syvende sejr.



Søndag kl. 11.00
Jydsk Væddeløbsbane
Livestreaming: derby25.dk, fasttrackracing.dk
Spil med på derby25.dk

Ved løbene på Jydsk Væddeløbsbane i Århus søndag fra kl. 11.00 skal publikum i 2. løb gense en rigtig sejrssluger i hesten Leading Tile. I 16 af karrierens 37 starter har anstrengelserne resulteret i sejr, og især i indeværende sæson har Leading Tile været nærmest usårlig med seks sejre i otte starter.

Paradoksalt nok sluttede Leading Tile blot tredje da hesten i forrige start løb sin personlige rekord 1.13,8. Da blev et krævende løb udvendigt for førerhesten i sidste ende for hårdt, men ikke desto mindre var Leading Tile kun slået med en mulespids af to rygkørte heste.

I væddeløb handler det om at løbe først over stregen, og ikke nødvendigvis om at løbe ekstreme tider. Alligevel giver Leading Tiles tidsnoteringer anledning til spekulationer i retning af en mulig banerekord fra Leading Tile (2. løb nr. 4), når hesten denne gang har et startspor som efter alt at dømme indebærer, at hesten indtager føringen straks fra start. Fra denne position har hesten ikke været besejret i år.

  – Det skal ikke være nogen hemmelighed, at jeg har tænkt tanken, siger hestens træner og kusk Michael Lønborg angående Leading Tiles mulighed for at slette banerekorden på Jydsk Væddeløbsbane. Den lyder på kilometertiden 1.12,9 og har stået i syv år.

  – Men det kræver, at nogen sætter sig udvendigt og at der bliver et mere jævnt tempo end der plejer, når jeg har fået lov til at bestemme alt i løbene. Jeg tror ikke det er uladsiggørligt, siger Michael Lønborg videre.

Vigtigere end en eventuel banerekord er imidlertid resultatet og her er Michael Lønborg optimist skønt Leading Tile møder betydeligt hårdere konkurrenter end vanligt.

– Leading Tile er selvfølgelig meldt en klasse op. Jeg tror han kan håndtere opgaven, men han skal vise det først. Umiddelbart er alt vel med hesten og formen. Det bliver en offensiv taktik. Det er i føringen jeg synes han går bedst, og jeg tror selvfølgelig på vinderchance, siger Michael Lønborg.

Har overgået sidste års sejrstotal
34-årige Michael Lønborg oplever sin mest succesrige sæson i en årrække og har med en sejrstotal på 26 vindere allerede overgået sin egen sejrstotal for de foregående år, vel at mærke på et tidspunkt med mere end fire måneder tilbage af sæsonen, der tilmed har været “amputeret” af den tvungne nedlukning af løbene i seks uger grundet covid-19.

Michael Lønborg har en sejrsprocent på 20 og har været placeret blandt de tre første i 59 af 130 starter (45%) så for spillerne er Michael Lønborg statistisk set en god mand at støtte sig til.

Foruden Leading Tile starter Michael Lønborg to heste i søndagens løb på Jydsk Væddeløbsbane. Carozzo (4. løb nr. 8) karakteriserer han som en fornuftig chance for at slutte blandt de tre første. Hvad angår Beachglade (1. løb nr. 4), der har vundet i de to starter for Lønborg, påpeger han at hesten denne gang skal starte fra 20 meter starttillæg og skal køres afventende som led i en opbygning til en start 29. august i Charlottenlund. Uanset oplægget har Michael Lønborg også med denne hest chance for at styrke sin i forvejen stærke 2020-statistik.
—–
Der findes yderligere chancevurderinger fra trænerne og eksperttips på væddeløbssportens site fasttrackracing.dk

Sådan spiller du på heste



– Jeg vil være den bedste

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

Her er Kamil Wilczek i dag

Ekspert undrer sig over dommervalg til derby

– Den her sidder dybt i sjælen

I svime over German Onugkha

AGF tilbage på førstepladsen

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Ekspert med vildt bud på Lerager-afløser i FCK

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Lyngby går alene i front

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

– Agger og Kahlenberg var specielt

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Riemer svarer på Tøftings kritik

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen

Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling

Silkeborg IF – AGF

Nu blander borgmesteren sig

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’

Dansk cykelrytter stopper karrieren

Millionregn over Ståle Solbakken

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Thomas Frank taler inden derby

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

– Korthuset er væltet

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

DBU går på jagt efter fans bag banner