Spil: Ingen målfest på Giuseppe Meazza

Ingen grund til at tro på mange mål mellem Inter og FC Barcelona.



Tirsdag 20.45
Inter – Barcelona under 2,5 mål
Odds 1,80 Nordicbet

Barcelona er med 18 scoringer det tredjemest scorende mandskab i Champions League i denne sæson, og med deres to kampe i kvartfinalen mod Arsenal, begge struttende af de rene festfyrværkeri, in mente, vil en kamp med masser af mål altid være en mulighed, når de går på banen.

Men det udelukker stadig ikke, at kampen kan få færre scoringer end tre.

For det første møder de her en helt anden og langt mere »lukket« modstander end Arsenal, for det andet står der her en finaleplads i Champions League-turneringen på spil. Den slags har det med at gøre holdene lettere forsigtige.

Går man alle semifinaler igennem, siden disse blev indført tilbage i sæsonen 1994/95, finder man, at 22 af 30 kampe højst har budt på to scoringer i den første kamp.

Barcelona har selv været involveret i semifinalenerne i både 2006, 2008 og 2009. Samtlige seks af deres semifinalekampe er endt »under 2,5«.

Faktisk kunne man ganske utraditionelt for Barcelona, også have tjent penge på et spille »under 1,5«, for fem af de seks kampe har haft færre scoringer end to.

Disse to var også i gruppespil med hinanden i efteråret, hvor begge bød på fire kampe af seks mulige, der højst indeholdt to scoringer. Barcelona spillede de to første udekampe 0-0, mens den sidste endte 2-1 på et sejrsmål fire minutter før tid.De to kampe mellem disse to mandskaber endte 2-0 og 0-0. Sidstnævnte resultat kom i hus med Inter som hjemmehold.

Fire af Barcelonas seks seneste ligakampe i Spanien har højst haft to scoringer, blandt andet den seneste i weekenden mod Espanyol, der sluttede uden scoringer. Det skorter med andre ord ikke på argumenter for, at smide en skilling efter under-spillet, men det bedste af dem alle er og bliver; det er en semifinale i Champions League.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De vil have Gaaei – her er prisen

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Supercomputer: Her er VM-finalen

FC København jagter Romane Amane

FCK-profil med hattrick i målfest

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Sydafrika – Canada

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’