Spil: Inter kan tøjle Barca

Inter har svært ved at score mod FC Barcelona i Champions League, men alligevel kan hjemmeholdet slippe fra tirsdagens brag uden at tabe.



Tirsdag 20.45
Inter – Barcelona 1X,
Odds 1,62 Unibet

Som ovennævnt har de allerede mødt hinanden i gruppespillet, hvor Barcelona sejrede 2-0 på Camp Nou, mens det første møde i Milano endte 0-0. *

Inter har faktisk ikke været i stand til at score mod Barcelona i deres seneste fire møder i denne turnering, men det er i mine øjne stadig pæne odds, man kan score sig på, at de ikke taber denne hjemmekamp. Hvad de jo immervæk heller ikke gjorde i efteråret.

Forberedelsen til udekampen kan dårligt beskrives som optimal for Barcelona, der grundet askeskyen på Island må begive sig ud på en bustur på knap 1000 kilometer for at nå frem til Milano.

Træner Guardiola mener ikke, at rejsen får indflydelse på spillernes indsats i semifinalen, idet han udtaler.

– Der er hold i de lavere rækker, som rejser 17 timer i bus for at komme til kamp. En semifinale i Champions League burde være nok til at hjælpe spillerne over trætheden«.

Chefen bakkes op af midtbanespilleren Busquets, der tværtimod tror på den omvendte effekt.

– De mange timer sammen i bussen vil give os større sammenhold og skabe en fasttømret gruppe, der kan slå Inter. Det er en længere rejse, end vi er vant til, men det skal nok gå med musik og film, siger Busquets.

Læs også: Optakt: Inter – FC Barcelona

Det er muligt, at de får ret, men det er stadig en usædvanlig rejse, og i forvejen taler andre ting nu også for Inter.
De er ubesejret på hjemmebane i denne sæsons Champions League, og de kommer med fire sejre af fire mulige i knock out-fasen. De seneste tre til nu, og giver det ikke selvtillid, er det svært at se, hvad der skulle give det.

Omvendt har Barcelona kun vundet én af fem udekampe i denne sæson, og den kom i sidste gruppekamp mod Kiev med 2-1, på et sejrsmål fire minutter før tid. Arsenal, Rubin Kazan, Stuttgart og Inter selv, har forhindret Barcelona i flere sejre.

Inter har 17 gange mødt spanske hold på hjemmebane i europæisk regi, og har blot tabt én af disse. Jeg satser på, at de holder tallet nede på én tirsdag aften.

Læs også: Mourinho klapper Messi-hesten





MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Randers FC – OB

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Brøndby er uden tre spillere mod AGF

Brøndby IF – AGF

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Rædselsstatistik: Blæser FCM til angreb?

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Silkeborg IF – FC København

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Zanka med udløb –  åbner ny rolle i FCK

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Kalder ekstra politi på arbejde til Superliga-brag

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Ruben Amorim favorit til dette job



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Monstersalg: FC København-boss jubler

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Iran kommer med krav før VM

Atletico Madrid interesseret i dansker

Magiske Messi slår til igen

Barcelona – Real Madrid

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

De er tilbage i Superligaen

Hjulmand og co. taber stort skridt