Tirsdag 20.45
Inter – Barcelona 1X,
Odds 1,62 Unibet
Som ovennævnt har de allerede mødt hinanden i gruppespillet, hvor Barcelona sejrede 2-0 på Camp Nou, mens det første møde i Milano endte 0-0. *
Inter har faktisk ikke været i stand til at score mod Barcelona i deres seneste fire møder i denne turnering, men det er i mine øjne stadig pæne odds, man kan score sig på, at de ikke taber denne hjemmekamp. Hvad de jo immervæk heller ikke gjorde i efteråret.
Forberedelsen til udekampen kan dårligt beskrives som optimal for Barcelona, der grundet askeskyen på Island må begive sig ud på en bustur på knap 1000 kilometer for at nå frem til Milano.
Træner Guardiola mener ikke, at rejsen får indflydelse på spillernes indsats i semifinalen, idet han udtaler.
– Der er hold i de lavere rækker, som rejser 17 timer i bus for at komme til kamp. En semifinale i Champions League burde være nok til at hjælpe spillerne over trætheden«.
Chefen bakkes op af midtbanespilleren Busquets, der tværtimod tror på den omvendte effekt.
– De mange timer sammen i bussen vil give os større sammenhold og skabe en fasttømret gruppe, der kan slå Inter. Det er en længere rejse, end vi er vant til, men det skal nok gå med musik og film, siger Busquets.
Læs også: Optakt: Inter – FC Barcelona
Det er muligt, at de får ret, men det er stadig en usædvanlig rejse, og i forvejen taler andre ting nu også for Inter.
De er ubesejret på hjemmebane i denne sæsons Champions League, og de kommer med fire sejre af fire mulige i knock out-fasen. De seneste tre til nu, og giver det ikke selvtillid, er det svært at se, hvad der skulle give det.
Omvendt har Barcelona kun vundet én af fem udekampe i denne sæson, og den kom i sidste gruppekamp mod Kiev med 2-1, på et sejrsmål fire minutter før tid. Arsenal, Rubin Kazan, Stuttgart og Inter selv, har forhindret Barcelona i flere sejre.
Inter har 17 gange mødt spanske hold på hjemmebane i europæisk regi, og har blot tabt én af disse. Jeg satser på, at de holder tallet nede på én tirsdag aften.
Læs også: Mourinho klapper Messi-hesten
LIVE: AGF i vigtig kamp i CL-kvalifikationen
LIVE
Superliga-LIVE: Udebliver fra træning
NYHEDER
Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder
TOPNYHED
Derby-tid: Her møder Brøndby og FCK hinanden
NYHEDER
Revser Alexander Zorniger
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
LIVE
TransferLIVE: Går all-in på Tottenham-stjerne
Her kan du se AGF mod Sabah FK
NYHEDER
Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’
INTERVIEW
Ny FCK-spiller indrømmer: Det har været mærkeligt
MEDIE
FCM-transfer i fare
NYHEDER
AGF-stjerne ude af Champions League-trup
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSPERT
Kontant dom over Elyounoussi
NYHEDER
FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
MEDIE
OB vil have tidligere Superliga-profil
MEDIE
Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Mohamed Salah skriver under med denne klub
NYHEDER
VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
MEDIE
Henter Mads Junker
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
MEDIE
Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
EKSKLUSIVT