Tirsdag 20.45
Inter – Barcelona 1X,
Odds 1,62 Unibet
Som ovennævnt har de allerede mødt hinanden i gruppespillet, hvor Barcelona sejrede 2-0 på Camp Nou, mens det første møde i Milano endte 0-0. *
Inter har faktisk ikke været i stand til at score mod Barcelona i deres seneste fire møder i denne turnering, men det er i mine øjne stadig pæne odds, man kan score sig på, at de ikke taber denne hjemmekamp. Hvad de jo immervæk heller ikke gjorde i efteråret.
Forberedelsen til udekampen kan dårligt beskrives som optimal for Barcelona, der grundet askeskyen på Island må begive sig ud på en bustur på knap 1000 kilometer for at nå frem til Milano.
Træner Guardiola mener ikke, at rejsen får indflydelse på spillernes indsats i semifinalen, idet han udtaler.
– Der er hold i de lavere rækker, som rejser 17 timer i bus for at komme til kamp. En semifinale i Champions League burde være nok til at hjælpe spillerne over trætheden«.
Chefen bakkes op af midtbanespilleren Busquets, der tværtimod tror på den omvendte effekt.
– De mange timer sammen i bussen vil give os større sammenhold og skabe en fasttømret gruppe, der kan slå Inter. Det er en længere rejse, end vi er vant til, men det skal nok gå med musik og film, siger Busquets.
Læs også: Optakt: Inter – FC Barcelona
Det er muligt, at de får ret, men det er stadig en usædvanlig rejse, og i forvejen taler andre ting nu også for Inter.
De er ubesejret på hjemmebane i denne sæsons Champions League, og de kommer med fire sejre af fire mulige i knock out-fasen. De seneste tre til nu, og giver det ikke selvtillid, er det svært at se, hvad der skulle give det.
Omvendt har Barcelona kun vundet én af fem udekampe i denne sæson, og den kom i sidste gruppekamp mod Kiev med 2-1, på et sejrsmål fire minutter før tid. Arsenal, Rubin Kazan, Stuttgart og Inter selv, har forhindret Barcelona i flere sejre.
Inter har 17 gange mødt spanske hold på hjemmebane i europæisk regi, og har blot tabt én af disse. Jeg satser på, at de holder tallet nede på én tirsdag aften.
Læs også: Mourinho klapper Messi-hesten
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
OPTAKT
FC København – OB
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
EKSKLUSIVT