Tirsdag 20.45
Inter – Barcelona 1X,
Odds 1,62 Unibet
Som ovennævnt har de allerede mødt hinanden i gruppespillet, hvor Barcelona sejrede 2-0 på Camp Nou, mens det første møde i Milano endte 0-0. *
Inter har faktisk ikke været i stand til at score mod Barcelona i deres seneste fire møder i denne turnering, men det er i mine øjne stadig pæne odds, man kan score sig på, at de ikke taber denne hjemmekamp. Hvad de jo immervæk heller ikke gjorde i efteråret.
Forberedelsen til udekampen kan dårligt beskrives som optimal for Barcelona, der grundet askeskyen på Island må begive sig ud på en bustur på knap 1000 kilometer for at nå frem til Milano.
Træner Guardiola mener ikke, at rejsen får indflydelse på spillernes indsats i semifinalen, idet han udtaler.
– Der er hold i de lavere rækker, som rejser 17 timer i bus for at komme til kamp. En semifinale i Champions League burde være nok til at hjælpe spillerne over trætheden«.
Chefen bakkes op af midtbanespilleren Busquets, der tværtimod tror på den omvendte effekt.
– De mange timer sammen i bussen vil give os større sammenhold og skabe en fasttømret gruppe, der kan slå Inter. Det er en længere rejse, end vi er vant til, men det skal nok gå med musik og film, siger Busquets.
Læs også: Optakt: Inter – FC Barcelona
Det er muligt, at de får ret, men det er stadig en usædvanlig rejse, og i forvejen taler andre ting nu også for Inter.
De er ubesejret på hjemmebane i denne sæsons Champions League, og de kommer med fire sejre af fire mulige i knock out-fasen. De seneste tre til nu, og giver det ikke selvtillid, er det svært at se, hvad der skulle give det.
Omvendt har Barcelona kun vundet én af fem udekampe i denne sæson, og den kom i sidste gruppekamp mod Kiev med 2-1, på et sejrsmål fire minutter før tid. Arsenal, Rubin Kazan, Stuttgart og Inter selv, har forhindret Barcelona i flere sejre.
Inter har 17 gange mødt spanske hold på hjemmebane i europæisk regi, og har blot tabt én af disse. Jeg satser på, at de holder tallet nede på én tirsdag aften.
Læs også: Mourinho klapper Messi-hesten
LIVE
Superliga-LIVE: Derfor er Pentz fraværende
NYHEDER
Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag
MEDIE
Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh
NYHEDER
Det tyder på en FCK-ydmygelse
NYHEDER
AGF har profil tilbage til Brøndby-brag
TOPNYHED
Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Her kan du se AGF mod Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub
Én opringning ændrede det hele for Malte Amundsen
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe
Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio
TRANSFER
Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding
MEDIE
Arsenal jagter Spurs-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADETS DOM
Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker op i Superligaen
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud
MEDIE
Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
TRANSFER
Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet
TRANSFER
Officielt: FC København sælger stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona
TOPNYHED
Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’
TOPNYHED
Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama
INTERVIEW