Spil: Inter kan tøjle Barca

Inter har svært ved at score mod FC Barcelona i Champions League, men alligevel kan hjemmeholdet slippe fra tirsdagens brag uden at tabe.



Tirsdag 20.45
Inter – Barcelona 1X,
Odds 1,62 Unibet

Som ovennævnt har de allerede mødt hinanden i gruppespillet, hvor Barcelona sejrede 2-0 på Camp Nou, mens det første møde i Milano endte 0-0. *

Inter har faktisk ikke været i stand til at score mod Barcelona i deres seneste fire møder i denne turnering, men det er i mine øjne stadig pæne odds, man kan score sig på, at de ikke taber denne hjemmekamp. Hvad de jo immervæk heller ikke gjorde i efteråret.

Forberedelsen til udekampen kan dårligt beskrives som optimal for Barcelona, der grundet askeskyen på Island må begive sig ud på en bustur på knap 1000 kilometer for at nå frem til Milano.

Træner Guardiola mener ikke, at rejsen får indflydelse på spillernes indsats i semifinalen, idet han udtaler.

– Der er hold i de lavere rækker, som rejser 17 timer i bus for at komme til kamp. En semifinale i Champions League burde være nok til at hjælpe spillerne over trætheden«.

Chefen bakkes op af midtbanespilleren Busquets, der tværtimod tror på den omvendte effekt.

– De mange timer sammen i bussen vil give os større sammenhold og skabe en fasttømret gruppe, der kan slå Inter. Det er en længere rejse, end vi er vant til, men det skal nok gå med musik og film, siger Busquets.

Læs også: Optakt: Inter – FC Barcelona

Det er muligt, at de får ret, men det er stadig en usædvanlig rejse, og i forvejen taler andre ting nu også for Inter.
De er ubesejret på hjemmebane i denne sæsons Champions League, og de kommer med fire sejre af fire mulige i knock out-fasen. De seneste tre til nu, og giver det ikke selvtillid, er det svært at se, hvad der skulle give det.

Omvendt har Barcelona kun vundet én af fem udekampe i denne sæson, og den kom i sidste gruppekamp mod Kiev med 2-1, på et sejrsmål fire minutter før tid. Arsenal, Rubin Kazan, Stuttgart og Inter selv, har forhindret Barcelona i flere sejre.

Inter har 17 gange mødt spanske hold på hjemmebane i europæisk regi, og har blot tabt én af disse. Jeg satser på, at de holder tallet nede på én tirsdag aften.

Læs også: Mourinho klapper Messi-hesten







LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Afsløring: FC København afviser millionbud

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Anton Gaaei-handel meldes død



LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Thomasberg vinder i sin OB-debut

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Stor ændring i AGF?

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp

Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Afsløring: FC København får Markgraf til spotpris

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’

AGF i kontakt om norsk angriber