Spil: Vandt over 1 mio. hos Ladbrokes

Gambleren har spurgt en række bookmakere, hvordan VM forløb for deres vedkommende, og her følger, hvad Ladbrokes har svaret



For Ladbrokes er det Richardt Funch, der har besvaret Gamblerens spørgsmål.

Hvordan har firmaets omsætning været under VM, og har du et bud på, hvad branchen har omsat?

– Vi estimerer at den britiske spilleindustri har omsat for ca. 8 milliarder kroner, og her skulle vi gerne stå for mellem 15-20% af den omsætning, når vi har talt kassen endeligt op.

Hvad var gode resultater for jer?

– De bedste resultater for os var bla. Englands 1-1 mod USA og 0-0 mod Algeriet samt 0-0 efter ordinær tid i finalen. Alle disse kampe var krydser, få mål, og derfor medvirkende til rekordresultater for os. Tysklands nedslagtning af Argentina var også et rigtig godt resultat for os. Argentina & England var de 2 hold, vi havde tabt størst på, hvis de havde vundet VM, så det passede os glimrende, at de røg ud relativt tidligt.

– Set med isolerede briller på vores danske omsætning, var Japans sejr over Morten Olsens udvalgte et rigtigt godt resultat for os, idet vi havde modtaget mange patriotiske spil, både på dansk sejr over Japan, og at Danmark ville gå videre fra gruppen.

Hvad var dårlige resultater?

– Dagen hvor Brasilien slog Chile, og Holland vandt over Slovakiet, var en hård dag for os på grund af, at der blev scoret mange mål, og så havde mange spillet lige på Brasilien, Holland og kombineret med at Argentina slog Mexico om søndagen.

– Vi havde også en spiller, der havde et spil lige på med 12 hold, der skulle gå videre fra deres gruppe, hvilket han ramte og det udløste en gevinstudbetaling på over 1 million kroner!

Hvor stor en del af omsætningen kom fra livebetting denne gang?

– 25%. Det ligger normalt højere, men under dette VM havde vi kraftigt udvidet antallet af spilprodukter før kampstart, som altså skabte en masse omsætning for os. Men generelt set øgede vi vores omsætning på livebetting, sammenlignet med Euro 2008 så vi er meget tilfredse. 

Hvor stor en del af omsætningen kom via mobiltelefonen denne gang?

– Spil via mobiltelefonen vokser støt og stod for omkring 5% af vores omsætning. Vi har specielt oplevet, at vores IPhone produkt generede meget omsætning. Så vi har store forventninger til mobil betting i den kommende tid.





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De vil have Gaaei – her er prisen

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Supercomputer: Her er VM-finalen

FC København jagter Romane Amane

FCK-profil med hattrick i målfest

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Markant ændring i Silkeborg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Dansk klub henter Jonathan Hutters

Sydafrika – Canada

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’