Spilforslag til PL: Tre tirsdags-tilbud

Vi zoomer ind på tre af tirsdagens fem kampe i Premier League.



Tirsdag kl. 19.00
West Bromwich – Leeds
Under 3,5 mål
1,56 @ NordicBet

West Bromwich fik højst overraskende et point imod Liverpool, selv om de forsvarende mestre havde bolden 78 procent af tiden og vandt skudstatistikkerne med 17-5. Underholdende var det ikke – men man må give Sam Allardyce den ros, at han på kort tid har fået sat skik på The Baggies, som stillede med to snorlige kæder i defensiven.

Leeds har langt fra samme pondus i offensiven som Liverpool. Så med mindre Marcelo Bielsa kommer op med et taktisk modtræk til Allardyces defensive dobbelt-mur, kan nok en langgaber være i vente. Og selv om Leeds har ry for at være et offensivt indstillet hold, så har alle sejre på udebanen indeholdt færre end fire scoringer.

Kun 20 procent af West Broms kampe er gået over linjen på 3,5 mål. Sam Allardyce er tydeligvis ikke vendt tilbage til Premier League for at underholde. Så jeg sætter skillinger på, vi højst ser tre mål tirsdag aften til pæne odds 1,56.

Tirsdag kl. 19.00
Burnley – Sheffield United
1 (DNB)
1,70 @ NordicBet

Burnley manglede det sidste held i at tage det ene point med fra udekampen mod Leeds (0-1), men nu venter en modstander af en anden kaliber på Turf Moor, hvor man efterhånden er oppe på tre ubesejrede kampe i streg.

Sheffield United har blot hentet point mod Fulham og Brighton – og man må her undvære karantæneramte John Lundstam foruden skadede Jack O’Connell, Sander Berge og Kean Bryan. Det ligner en svær opgave for The Blades, som er det hold i rækken, der producerer færrest chancer af alle på udebane.

Burnley har måske ikke sprudlet i denne sæson – men med 12-6-4 har man været rimeligt stærke til at tage de forventede point på hjemmebane mod hold fra rækkens nederste fjerdedel under Sean Dyche. Hjemmeholdet bør have omkring 50 procent chance for sejr – men jeg spiller dem dog som draw no bet, så indsatsen returneres i tilfælde af et uafgjort resultat.

Tirsdag kl. 19.00
Southampton – West Ham
X
3,50 @ Bethard

Southampton er uden både Danny Ings, Jannik Vestergaard og Nathen Redmond – og især tabet af førstnævnte rammer hårdt i den smalle trup hos The Saints. Southampton er da også uden sejr i de sidste tre kampe, selv om det retfærdigvis skal siges, at de alle har været tætte.

Programmet tærer naturligt nok på holdene. Det gælder ikke mindst hold som netop Southampton og West Ham, som med henholdsvis 20 og 21 benyttede spillere kun undergås af Aston Villa (19), når det handler om den anvendte bredde i trupperne.

West Ham i mange måneder været hårdt ramte af skader, men må her kun undvære Arthur Masuaku, mens der er tvivl om Michail Antonio, som er på vej tilbage fra en skade. Begge managers har gjort det godt – men er også nok til at økonomisere med kræfterne. En kamp som denne kan gå begge veje, men med tanke på, hvor mange tætte kampe begge hold har spillet, så finder jeg værdien i X’et til 3,50.





Superliga-transfer på vej? Ude af truppen




Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Nartey scorede igen for Lyon

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Chido Obi var ustyrlig

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Zorniger med opsang efter ydmygelse

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

FC Midtjylland kørte OB over

AGF dummer sig mod Fredericia

‘Det var forfærdeligt at se på!’

‘Derfor forlod jeg Brøndby’

Præsenterer Thomas Franks afløser

Sønderjyske – Silkeborg IF

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Salah strålede for Liverpool

‘Chokeret og rasende’ over viralt Højbjerg-klip

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

– Det er en gigantisk fiasko

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

Har afvist kæmpe muligheder – nu forklarer agenten

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Vallys er tilbage og første start til storspiller

Video: Her kommer AGF bagud

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Viborg FF – Brøndby IF

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia

‘Jeg skammer mig’

FC Fredericia – AGF

Neestrup: ‘En lortesæson – vi pisser det væk!’