Spilforslag til PL: Tre tirsdags-tilbud

Vi zoomer ind på tre af tirsdagens fem kampe i Premier League.



Tirsdag kl. 19.00
West Bromwich – Leeds
Under 3,5 mål
1,56 @ NordicBet

West Bromwich fik højst overraskende et point imod Liverpool, selv om de forsvarende mestre havde bolden 78 procent af tiden og vandt skudstatistikkerne med 17-5. Underholdende var det ikke – men man må give Sam Allardyce den ros, at han på kort tid har fået sat skik på The Baggies, som stillede med to snorlige kæder i defensiven.

Leeds har langt fra samme pondus i offensiven som Liverpool. Så med mindre Marcelo Bielsa kommer op med et taktisk modtræk til Allardyces defensive dobbelt-mur, kan nok en langgaber være i vente. Og selv om Leeds har ry for at være et offensivt indstillet hold, så har alle sejre på udebanen indeholdt færre end fire scoringer.

Kun 20 procent af West Broms kampe er gået over linjen på 3,5 mål. Sam Allardyce er tydeligvis ikke vendt tilbage til Premier League for at underholde. Så jeg sætter skillinger på, vi højst ser tre mål tirsdag aften til pæne odds 1,56.

Tirsdag kl. 19.00
Burnley – Sheffield United
1 (DNB)
1,70 @ NordicBet

Burnley manglede det sidste held i at tage det ene point med fra udekampen mod Leeds (0-1), men nu venter en modstander af en anden kaliber på Turf Moor, hvor man efterhånden er oppe på tre ubesejrede kampe i streg.

Sheffield United har blot hentet point mod Fulham og Brighton – og man må her undvære karantæneramte John Lundstam foruden skadede Jack O’Connell, Sander Berge og Kean Bryan. Det ligner en svær opgave for The Blades, som er det hold i rækken, der producerer færrest chancer af alle på udebane.

Burnley har måske ikke sprudlet i denne sæson – men med 12-6-4 har man været rimeligt stærke til at tage de forventede point på hjemmebane mod hold fra rækkens nederste fjerdedel under Sean Dyche. Hjemmeholdet bør have omkring 50 procent chance for sejr – men jeg spiller dem dog som draw no bet, så indsatsen returneres i tilfælde af et uafgjort resultat.

Tirsdag kl. 19.00
Southampton – West Ham
X
3,50 @ Bethard

Southampton er uden både Danny Ings, Jannik Vestergaard og Nathen Redmond – og især tabet af førstnævnte rammer hårdt i den smalle trup hos The Saints. Southampton er da også uden sejr i de sidste tre kampe, selv om det retfærdigvis skal siges, at de alle har været tætte.

Programmet tærer naturligt nok på holdene. Det gælder ikke mindst hold som netop Southampton og West Ham, som med henholdsvis 20 og 21 benyttede spillere kun undergås af Aston Villa (19), når det handler om den anvendte bredde i trupperne.

West Ham i mange måneder været hårdt ramte af skader, men må her kun undvære Arthur Masuaku, mens der er tvivl om Michail Antonio, som er på vej tilbage fra en skade. Begge managers har gjort det godt – men er også nok til at økonomisere med kræfterne. En kamp som denne kan gå begge veje, men med tanke på, hvor mange tætte kampe begge hold har spillet, så finder jeg værdien i X’et til 3,50.





Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Bliver det Chido Obis store chance?

TransferLIVE: Vender tilbage til Superliga-klub

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar



MEDIE

Betalte 45 mio i sommer – nu vil de af med dansker

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Farzams fanzone: ‘Jeg tror, Brøndby køber ham’

Medie med dyster Dorgu-melding

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Topscorer færdig

‘Sur over Brøndby-transfer’

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

Legende med chokmelding

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stort medie fremhæver FCM-flop

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Her er prisen på Skov Olsen

FCK i vanvittig testkamp – slutter 4-4

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

– Jeg var stiktosset

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark

Medier revser chokdebut: ‘Historisk katastrofe’

Her er Tausons vej i Australian Open

Arsenal nærmer sig finale efter brag mod Chelsea

Rønnows berlinere på rov i Sydtyskland

Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt