Spilforslag til SL: Randers i nye problemer i Farum?

Vi er klar med et skud til mandagens Superliga-kampe



Mandag kl. 19.00
FC Nordsjælland – Randers FC
1 (DNB)
1,68 @ Unibet

Der er næppe fællessang og højt humør i spillerbussen, når Randers-truppen sætter kursen mod Farum. Her har Hestene nemlig blot vundet én Superliga-kamp (februar 2015) trods 20 forsøg, mens Tigrene har gjort rent bord i de sidste tre.

De to hold mødtes senest i Farum i november 2019. Dengang vandt FC Nordsjælland med 3-0, og siden da har holdet kun tabt til FC Midtjylland, FC København og Brøndby på hjemmebane, mens Randers i perioden siden da blot har slået AC Horsens og Hobro på udebane.

Markedet lå i 1,83 på 1-tallet, da de to hold mødtes i november. Før mandagens opgør topper Unibet med odds 2,28. Det er svært at se, hvorfor Randers – der altså tabte kampen klart – skulle være blevet så meget stærkere siden. Jeg finder derfor værdi i spil på 1-tallet, men garderer dog for det lurende X, så indsatsen returneres i tilfælde af uafgjort.

——————————–

Allerede afviklede forslag

Søndag kl. 14.00
Vejle – Lyngby
1 (AHC -0,5)
1,92 @ NordicBet


Det er top mod bund, når hjemmestærke Vejle tager imod udesvage Lyngby søndag. Lyngby har blot fået to point og tre mål ud af sæsonens første fire kampe. Og holdet skraber bunden i statistikkerne uanset om man måler på skabte chancer, afslutninger eller skud på mål.

Vejle har derimod gjort et godt indtryk siden holdets tilbagevenden til Superligaen, hvor man lige nu indtager tredjepladsen. Og selv om de rødklædte har skiftet cheftræner siden sidst, har man fastholdt den boldbesiddende stil, som især på hjemmebane har været effektiv.

Vejle taber nemlig typisk kun til top 6-holdene på eget græs. Dem hører Lyngby ikke iblandt – slet ikke på udebane, hvor holdet blot fik syv point i 16 udekampe i grundspillet og gruppespillet. Odds 1,92 virker som en flot betaling på form- og hjemmestærke Vejle mod et udesvagt Lyngby-hold, der i øvrigt må undvære en karantæneramt André Riel.

Søndag kl. 18.00
FC København – AaB
1
1,94 @ Unibet


FC København løber søndag aften på banen til den første kamp uden Ståle Solbakken på sidelinjen siden 18. august 2013. Det er selvfølgelig umuligt på forhånd at sige, hvordan det påvirker truppen – men jeg tror på, fyringen af Superligaens mest succesfulde træner fungerer som et wakeup-call for spillerne.

Og så er AaB altså ikke den værste modstander at rende ind i. Ser vi bort fra pokalfinalen i 2014, har AaB nemlig ikke besejret FC København i Parken siden maj 2007 – og nordjyderne har i flere tilfælde lignet et hold, der nærmest på forhånd havde givet op i nationalarenaen.

FC København gav odds 1,96, da Løverne i juli mødte AaB og vandt med 1-0. Men det var altså i Aalborg, mens betalingen var 1,72, da FC København i juni vandt 2-0 over de bolsjestribede i Parken. Set i det lys virker odds 1,94 som en ganske fin betaling for, at Hjalte Bo Nørregaard får en sejr i sin første kamp som cheftræner for FC København.



Vidste du det? Brøndby-komets far er OL-sølvvinder

Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland

AGF nærmer sig angriber

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet

Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski

Zorniger-fyring påvirker tysk klub

Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten

– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive

Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’

Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’

Lukas Lerager: Det var kravet til FCK

Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

FC København scorer 16 millioner kroner

Bekræftet: Færdig

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’

Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment

Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer

Belønnes af FC København

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb

I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse

Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub

Vanvittig Victor Froholdt-historie

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’

Dansk EM-vinder hylder FC Midtjylland

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?

Stor ros til FC Midtjylland

Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’

Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben

Newcastle rejser klage mod fransk politi

Sædet brænder – her er Arne Slots svar

Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’

Les Dogues kvæler kroater

Kæmpe krise! Første gang i 118 år

Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne

Vildt! Slår Champions League-rekord

Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke

Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken

– Det her gør ondt for at være ærlig