Spilforslag til SL: Randers i nye problemer i Farum?

Vi er klar med et skud til mandagens Superliga-kampe



Mandag kl. 19.00
FC Nordsjælland – Randers FC
1 (DNB)
1,68 @ Unibet

Der er næppe fællessang og højt humør i spillerbussen, når Randers-truppen sætter kursen mod Farum. Her har Hestene nemlig blot vundet én Superliga-kamp (februar 2015) trods 20 forsøg, mens Tigrene har gjort rent bord i de sidste tre.

De to hold mødtes senest i Farum i november 2019. Dengang vandt FC Nordsjælland med 3-0, og siden da har holdet kun tabt til FC Midtjylland, FC København og Brøndby på hjemmebane, mens Randers i perioden siden da blot har slået AC Horsens og Hobro på udebane.

Markedet lå i 1,83 på 1-tallet, da de to hold mødtes i november. Før mandagens opgør topper Unibet med odds 2,28. Det er svært at se, hvorfor Randers – der altså tabte kampen klart – skulle være blevet så meget stærkere siden. Jeg finder derfor værdi i spil på 1-tallet, men garderer dog for det lurende X, så indsatsen returneres i tilfælde af uafgjort.

——————————–

Allerede afviklede forslag

Søndag kl. 14.00
Vejle – Lyngby
1 (AHC -0,5)
1,92 @ NordicBet


Det er top mod bund, når hjemmestærke Vejle tager imod udesvage Lyngby søndag. Lyngby har blot fået to point og tre mål ud af sæsonens første fire kampe. Og holdet skraber bunden i statistikkerne uanset om man måler på skabte chancer, afslutninger eller skud på mål.

Vejle har derimod gjort et godt indtryk siden holdets tilbagevenden til Superligaen, hvor man lige nu indtager tredjepladsen. Og selv om de rødklædte har skiftet cheftræner siden sidst, har man fastholdt den boldbesiddende stil, som især på hjemmebane har været effektiv.

Vejle taber nemlig typisk kun til top 6-holdene på eget græs. Dem hører Lyngby ikke iblandt – slet ikke på udebane, hvor holdet blot fik syv point i 16 udekampe i grundspillet og gruppespillet. Odds 1,92 virker som en flot betaling på form- og hjemmestærke Vejle mod et udesvagt Lyngby-hold, der i øvrigt må undvære en karantæneramt André Riel.

Søndag kl. 18.00
FC København – AaB
1
1,94 @ Unibet


FC København løber søndag aften på banen til den første kamp uden Ståle Solbakken på sidelinjen siden 18. august 2013. Det er selvfølgelig umuligt på forhånd at sige, hvordan det påvirker truppen – men jeg tror på, fyringen af Superligaens mest succesfulde træner fungerer som et wakeup-call for spillerne.

Og så er AaB altså ikke den værste modstander at rende ind i. Ser vi bort fra pokalfinalen i 2014, har AaB nemlig ikke besejret FC København i Parken siden maj 2007 – og nordjyderne har i flere tilfælde lignet et hold, der nærmest på forhånd havde givet op i nationalarenaen.

FC København gav odds 1,96, da Løverne i juli mødte AaB og vandt med 1-0. Men det var altså i Aalborg, mens betalingen var 1,72, da FC København i juni vandt 2-0 over de bolsjestribede i Parken. Set i det lys virker odds 1,94 som en ganske fin betaling for, at Hjalte Bo Nørregaard får en sejr i sin første kamp som cheftræner for FC København.







Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Samler informationer om FCK’er

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

José Mourinho klarmelder dansker



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

‘Det var forfærdeligt at se på!’

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

Chido Obi var ustyrlig

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Benfica – Real Madrid

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Nartey scorede igen for Lyon

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Zorniger med opsang efter ydmygelse

FC Midtjylland kørte OB over

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Vallys er tilbage og første start til storspiller

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

AGF dummer sig mod Fredericia

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’