Mandag kl. 19.00
FC Nordsjælland – Randers FC
1 (DNB)
1,68 @ Unibet
Der er næppe fællessang og højt humør i spillerbussen, når Randers-truppen sætter kursen mod Farum. Her har Hestene nemlig blot vundet én Superliga-kamp (februar 2015) trods 20 forsøg, mens Tigrene har gjort rent bord i de sidste tre.
De to hold mødtes senest i Farum i november 2019. Dengang vandt FC Nordsjælland med 3-0, og siden da har holdet kun tabt til FC Midtjylland, FC København og Brøndby på hjemmebane, mens Randers i perioden siden da blot har slået AC Horsens og Hobro på udebane.
Markedet lå i 1,83 på 1-tallet, da de to hold mødtes i november. Før mandagens opgør topper Unibet med odds 2,28. Det er svært at se, hvorfor Randers – der altså tabte kampen klart – skulle være blevet så meget stærkere siden. Jeg finder derfor værdi i spil på 1-tallet, men garderer dog for det lurende X, så indsatsen returneres i tilfælde af uafgjort.
——————————–
Allerede afviklede forslag
Søndag kl. 14.00
Vejle – Lyngby
1 (AHC -0,5)
1,92 @ NordicBet
Det er top mod bund, når hjemmestærke Vejle tager imod udesvage Lyngby søndag. Lyngby har blot fået to point og tre mål ud af sæsonens første fire kampe. Og holdet skraber bunden i statistikkerne uanset om man måler på skabte chancer, afslutninger eller skud på mål.
Vejle har derimod gjort et godt indtryk siden holdets tilbagevenden til Superligaen, hvor man lige nu indtager tredjepladsen. Og selv om de rødklædte har skiftet cheftræner siden sidst, har man fastholdt den boldbesiddende stil, som især på hjemmebane har været effektiv.
Vejle taber nemlig typisk kun til top 6-holdene på eget græs. Dem hører Lyngby ikke iblandt – slet ikke på udebane, hvor holdet blot fik syv point i 16 udekampe i grundspillet og gruppespillet. Odds 1,92 virker som en flot betaling på form- og hjemmestærke Vejle mod et udesvagt Lyngby-hold, der i øvrigt må undvære en karantæneramt André Riel.
Søndag kl. 18.00
FC København – AaB
1
1,94 @ Unibet
FC København løber søndag aften på banen til den første kamp uden Ståle Solbakken på sidelinjen siden 18. august 2013. Det er selvfølgelig umuligt på forhånd at sige, hvordan det påvirker truppen – men jeg tror på, fyringen af Superligaens mest succesfulde træner fungerer som et wakeup-call for spillerne.
Og så er AaB altså ikke den værste modstander at rende ind i. Ser vi bort fra pokalfinalen i 2014, har AaB nemlig ikke besejret FC København i Parken siden maj 2007 – og nordjyderne har i flere tilfælde lignet et hold, der nærmest på forhånd havde givet op i nationalarenaen.
FC København gav odds 1,96, da Løverne i juli mødte AaB og vandt med 1-0. Men det var altså i Aalborg, mens betalingen var 1,72, da FC København i juni vandt 2-0 over de bolsjestribede i Parken. Set i det lys virker odds 1,94 som en ganske fin betaling for, at Hjalte Bo Nørregaard får en sejr i sin første kamp som cheftræner for FC København.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
‘Han er tilgivet’
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
Liverpool – West Ham United
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
‘Jeg hadede verden’
TOPNYHED
Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
Her skal Sepp Piontek begraves
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
NYHEDER
Ronaldo køber sig ind i fodboldklub
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
NYHEDER
Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’
NYHEDER
Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
Ny hooliganpakke er vedtaget
Juventus-profil: ‘Absurd’
MEDIE
‘Det må ikke ske’
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
NYHEDER
