Spilforslag til SL: Randers i nye problemer i Farum?

Vi er klar med et skud til mandagens Superliga-kampe



Mandag kl. 19.00
FC Nordsjælland – Randers FC
1 (DNB)
1,68 @ Unibet

Der er næppe fællessang og højt humør i spillerbussen, når Randers-truppen sætter kursen mod Farum. Her har Hestene nemlig blot vundet én Superliga-kamp (februar 2015) trods 20 forsøg, mens Tigrene har gjort rent bord i de sidste tre.

De to hold mødtes senest i Farum i november 2019. Dengang vandt FC Nordsjælland med 3-0, og siden da har holdet kun tabt til FC Midtjylland, FC København og Brøndby på hjemmebane, mens Randers i perioden siden da blot har slået AC Horsens og Hobro på udebane.

Markedet lå i 1,83 på 1-tallet, da de to hold mødtes i november. Før mandagens opgør topper Unibet med odds 2,28. Det er svært at se, hvorfor Randers – der altså tabte kampen klart – skulle være blevet så meget stærkere siden. Jeg finder derfor værdi i spil på 1-tallet, men garderer dog for det lurende X, så indsatsen returneres i tilfælde af uafgjort.

——————————–

Allerede afviklede forslag

Søndag kl. 14.00
Vejle – Lyngby
1 (AHC -0,5)
1,92 @ NordicBet


Det er top mod bund, når hjemmestærke Vejle tager imod udesvage Lyngby søndag. Lyngby har blot fået to point og tre mål ud af sæsonens første fire kampe. Og holdet skraber bunden i statistikkerne uanset om man måler på skabte chancer, afslutninger eller skud på mål.

Vejle har derimod gjort et godt indtryk siden holdets tilbagevenden til Superligaen, hvor man lige nu indtager tredjepladsen. Og selv om de rødklædte har skiftet cheftræner siden sidst, har man fastholdt den boldbesiddende stil, som især på hjemmebane har været effektiv.

Vejle taber nemlig typisk kun til top 6-holdene på eget græs. Dem hører Lyngby ikke iblandt – slet ikke på udebane, hvor holdet blot fik syv point i 16 udekampe i grundspillet og gruppespillet. Odds 1,92 virker som en flot betaling på form- og hjemmestærke Vejle mod et udesvagt Lyngby-hold, der i øvrigt må undvære en karantæneramt André Riel.

Søndag kl. 18.00
FC København – AaB
1
1,94 @ Unibet


FC København løber søndag aften på banen til den første kamp uden Ståle Solbakken på sidelinjen siden 18. august 2013. Det er selvfølgelig umuligt på forhånd at sige, hvordan det påvirker truppen – men jeg tror på, fyringen af Superligaens mest succesfulde træner fungerer som et wakeup-call for spillerne.

Og så er AaB altså ikke den værste modstander at rende ind i. Ser vi bort fra pokalfinalen i 2014, har AaB nemlig ikke besejret FC København i Parken siden maj 2007 – og nordjyderne har i flere tilfælde lignet et hold, der nærmest på forhånd havde givet op i nationalarenaen.

FC København gav odds 1,96, da Løverne i juli mødte AaB og vandt med 1-0. Men det var altså i Aalborg, mens betalingen var 1,72, da FC København i juni vandt 2-0 over de bolsjestribede i Parken. Set i det lys virker odds 1,94 som en ganske fin betaling for, at Hjalte Bo Nørregaard får en sejr i sin første kamp som cheftræner for FC København.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Jubler over ny Brøndby-chef

I svime over Morten Hjulmand

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Håber på FC København-exit



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Nu dukker første historie op

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Jon Dahl roser uhyggelig bomber



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Troels Bech slår fast: Glem det!

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Presset træner vil rotere mod FCM

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Barcelona vandt 7-2

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

– Ikke for debutanter!

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Barcelona – Newcastle United

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Enorme Superliga-talenter udtaget

Chelsea – Paris Saint-Germain

Nu forklarer Noah Nartey