Spilforslag til SL: Tæt duel i Horsens

Top besøger bund, når SønderjyskE skal lægge arm med AC Horsens i en kamp, som formentlig vil udfordre sønderjyderne mere, end hvad tabellen umiddelbart tilsiger.



Søndag kl. 14.00
Lyngby – AGF
2
1,72 @ NordicBet

To scoringer i Parken var ikke nok for Lyngby, som efterhånden er ved at isolere sig selv i bunden af rækken sammen med AC Horsens, selv om sæsonen blot er syv kampe gammel. I den anden ende er tingene noget tættere. AGF havde chancen for at tage førstepladsen, men må nøjes med en placering som nummer fire efter 1-1 imod SønderjyskE.

Sidste sæsons bronzehold har dermed blot vundet én af de sidste fire kampe. AGF boostes dog af, at Nicolai Poulsen vender tilbage fra karantæne, mens der er håb for Casper Højer Nielsen, der måtte udgå med en skade i opvarmningen til sidste kamp.

Også Lyngby kan formentlig byde et par spillere velkommen tilbage, men virker stadig tynde i offensiven, hvor Andre Riel sidder ude med karantæne, mens der er tvivl om Frederik Gytkjær. På en almindelig dag er AGF et bedre hold end Lyngby, der endnu ikke har vundet i denne sæson. Det har de kongeblå formentlig heller ikke søndag ved 16-tiden.

Søndag kl. 20.00
AC Horsens – SønderjyskE
Under 2,5 mål
1,98 @ Unibet

Top besøger bund, når SønderjyskE skal lægge arm med AC Horsens i en kamp, som formentlig vil udfordre sønderjyderne mere, end hvad tabellen umiddelbart tilsiger. Intet hold har nemlig haft bolden så lidt i denne sæson som det direkte spillende SønderjyskE-hold, der nok alligevel skal regne med at blive pålagt ansvaret imod et AC Horsens-hold, som heller ikke ligefrem varmer læderet op.

AC Horsens skraber bunden målt på både antal scorede mål og skabte åbne chancer. Men SønderjyskE ligger – trods den flotte placering – ikke langt fra De Gule på samme oversigter. Det kan let blive en kamp til første mål – og her vil hverken SønderjyskE eller AC Horsens (som er uden karantæneramte Kjartan Finnbogason) være interesseret i blottelser.

Odds 1,98 på, at vi maksimalt ser to mål i søndagens sene kamp ligner en overraskende pæn og markedsledende betaling fra Unibet.







LIVE

TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte

VM-Vækkeuret: Hæsblæsende fodbold

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

‘Det er et angreb på FCK’



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Brøndby tæt på Superliga-profil

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Her er prisen på Aral Simsir

Nu er der nyt om Robert Skov



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: De lurer på FCM-profil

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FC København i forhandlinger med svensk klub

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Kæmpebud på 16-årig

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Paraguay – Frankrig

Canada – Marokko

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub

FCK jagter Jacob Bruun Larsen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

– Schwartau-handel giver ingen mening