Spilforslag til SL: Tæt duel i Horsens

Top besøger bund, når SønderjyskE skal lægge arm med AC Horsens i en kamp, som formentlig vil udfordre sønderjyderne mere, end hvad tabellen umiddelbart tilsiger.



Søndag kl. 14.00
Lyngby – AGF
2
1,72 @ NordicBet

To scoringer i Parken var ikke nok for Lyngby, som efterhånden er ved at isolere sig selv i bunden af rækken sammen med AC Horsens, selv om sæsonen blot er syv kampe gammel. I den anden ende er tingene noget tættere. AGF havde chancen for at tage førstepladsen, men må nøjes med en placering som nummer fire efter 1-1 imod SønderjyskE.

Sidste sæsons bronzehold har dermed blot vundet én af de sidste fire kampe. AGF boostes dog af, at Nicolai Poulsen vender tilbage fra karantæne, mens der er håb for Casper Højer Nielsen, der måtte udgå med en skade i opvarmningen til sidste kamp.

Også Lyngby kan formentlig byde et par spillere velkommen tilbage, men virker stadig tynde i offensiven, hvor Andre Riel sidder ude med karantæne, mens der er tvivl om Frederik Gytkjær. På en almindelig dag er AGF et bedre hold end Lyngby, der endnu ikke har vundet i denne sæson. Det har de kongeblå formentlig heller ikke søndag ved 16-tiden.

Søndag kl. 20.00
AC Horsens – SønderjyskE
Under 2,5 mål
1,98 @ Unibet

Top besøger bund, når SønderjyskE skal lægge arm med AC Horsens i en kamp, som formentlig vil udfordre sønderjyderne mere, end hvad tabellen umiddelbart tilsiger. Intet hold har nemlig haft bolden så lidt i denne sæson som det direkte spillende SønderjyskE-hold, der nok alligevel skal regne med at blive pålagt ansvaret imod et AC Horsens-hold, som heller ikke ligefrem varmer læderet op.

AC Horsens skraber bunden målt på både antal scorede mål og skabte åbne chancer. Men SønderjyskE ligger – trods den flotte placering – ikke langt fra De Gule på samme oversigter. Det kan let blive en kamp til første mål – og her vil hverken SønderjyskE eller AC Horsens (som er uden karantæneramte Kjartan Finnbogason) være interesseret i blottelser.

Odds 1,98 på, at vi maksimalt ser to mål i søndagens sene kamp ligner en overraskende pæn og markedsledende betaling fra Unibet.





LIVE

TransferLIVE: FCM henter Olashile Musa Lawal

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing

AGF køber ham

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Vil hente tysk landsholdsstjerne

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’

Spanien – Kap Verde

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

Roser Superliga-klub: Godt set! 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!