Spilforslag til SL: Tæt duel i Horsens

Top besøger bund, når SønderjyskE skal lægge arm med AC Horsens i en kamp, som formentlig vil udfordre sønderjyderne mere, end hvad tabellen umiddelbart tilsiger.



Søndag kl. 14.00
Lyngby – AGF
2
1,72 @ NordicBet

To scoringer i Parken var ikke nok for Lyngby, som efterhånden er ved at isolere sig selv i bunden af rækken sammen med AC Horsens, selv om sæsonen blot er syv kampe gammel. I den anden ende er tingene noget tættere. AGF havde chancen for at tage førstepladsen, men må nøjes med en placering som nummer fire efter 1-1 imod SønderjyskE.

Sidste sæsons bronzehold har dermed blot vundet én af de sidste fire kampe. AGF boostes dog af, at Nicolai Poulsen vender tilbage fra karantæne, mens der er håb for Casper Højer Nielsen, der måtte udgå med en skade i opvarmningen til sidste kamp.

Også Lyngby kan formentlig byde et par spillere velkommen tilbage, men virker stadig tynde i offensiven, hvor Andre Riel sidder ude med karantæne, mens der er tvivl om Frederik Gytkjær. På en almindelig dag er AGF et bedre hold end Lyngby, der endnu ikke har vundet i denne sæson. Det har de kongeblå formentlig heller ikke søndag ved 16-tiden.

Søndag kl. 20.00
AC Horsens – SønderjyskE
Under 2,5 mål
1,98 @ Unibet

Top besøger bund, når SønderjyskE skal lægge arm med AC Horsens i en kamp, som formentlig vil udfordre sønderjyderne mere, end hvad tabellen umiddelbart tilsiger. Intet hold har nemlig haft bolden så lidt i denne sæson som det direkte spillende SønderjyskE-hold, der nok alligevel skal regne med at blive pålagt ansvaret imod et AC Horsens-hold, som heller ikke ligefrem varmer læderet op.

AC Horsens skraber bunden målt på både antal scorede mål og skabte åbne chancer. Men SønderjyskE ligger – trods den flotte placering – ikke langt fra De Gule på samme oversigter. Det kan let blive en kamp til første mål – og her vil hverken SønderjyskE eller AC Horsens (som er uden karantæneramte Kjartan Finnbogason) være interesseret i blottelser.

Odds 1,98 på, at vi maksimalt ser to mål i søndagens sene kamp ligner en overraskende pæn og markedsledende betaling fra Unibet.





EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Skidt nyt om Lukas Lerager

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank



LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

FC København – Vejle Boldklub



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Smider Salah-bombe

Mareridt! Bekræfter forfærdelig Lerager-skade

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Han er færdig i Brøndby

Det var vanvittigt brutalt