Spilforslag til SL: Tæt duel i Horsens

Top besøger bund, når SønderjyskE skal lægge arm med AC Horsens i en kamp, som formentlig vil udfordre sønderjyderne mere, end hvad tabellen umiddelbart tilsiger.



Søndag kl. 14.00
Lyngby – AGF
2
1,72 @ NordicBet

To scoringer i Parken var ikke nok for Lyngby, som efterhånden er ved at isolere sig selv i bunden af rækken sammen med AC Horsens, selv om sæsonen blot er syv kampe gammel. I den anden ende er tingene noget tættere. AGF havde chancen for at tage førstepladsen, men må nøjes med en placering som nummer fire efter 1-1 imod SønderjyskE.

Sidste sæsons bronzehold har dermed blot vundet én af de sidste fire kampe. AGF boostes dog af, at Nicolai Poulsen vender tilbage fra karantæne, mens der er håb for Casper Højer Nielsen, der måtte udgå med en skade i opvarmningen til sidste kamp.

Også Lyngby kan formentlig byde et par spillere velkommen tilbage, men virker stadig tynde i offensiven, hvor Andre Riel sidder ude med karantæne, mens der er tvivl om Frederik Gytkjær. På en almindelig dag er AGF et bedre hold end Lyngby, der endnu ikke har vundet i denne sæson. Det har de kongeblå formentlig heller ikke søndag ved 16-tiden.

Søndag kl. 20.00
AC Horsens – SønderjyskE
Under 2,5 mål
1,98 @ Unibet

Top besøger bund, når SønderjyskE skal lægge arm med AC Horsens i en kamp, som formentlig vil udfordre sønderjyderne mere, end hvad tabellen umiddelbart tilsiger. Intet hold har nemlig haft bolden så lidt i denne sæson som det direkte spillende SønderjyskE-hold, der nok alligevel skal regne med at blive pålagt ansvaret imod et AC Horsens-hold, som heller ikke ligefrem varmer læderet op.

AC Horsens skraber bunden målt på både antal scorede mål og skabte åbne chancer. Men SønderjyskE ligger – trods den flotte placering – ikke langt fra De Gule på samme oversigter. Det kan let blive en kamp til første mål – og her vil hverken SønderjyskE eller AC Horsens (som er uden karantæneramte Kjartan Finnbogason) være interesseret i blottelser.

Odds 1,98 på, at vi maksimalt ser to mål i søndagens sene kamp ligner en overraskende pæn og markedsledende betaling fra Unibet.





En sort plet på hans eftermæle




LIVE

TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Vil sprænge banken for Marcus Rashford



LIVE

Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Afsløring: FC København afviser millionbud

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler

Afsløring: Marcondes tæt på Melbourne City FC

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

AGF får forstærkninger tilbage før CL-brag

Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil

Afsløring: Sønderjyske køber Bubacarr Tambedou

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Vejle jagter forsvarsspiller med 58 landskampe 

I dialog med BIF – nu er han skiftet til storklub

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Her er AGF, FCK, FCN og FCM’s mulige modstandere

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!