Søndag kl. 14.00
Lyngby – AGF
2
1,72 @ NordicBet
To scoringer i Parken var ikke nok for Lyngby, som efterhånden er ved at isolere sig selv i bunden af rækken sammen med AC Horsens, selv om sæsonen blot er syv kampe gammel. I den anden ende er tingene noget tættere. AGF havde chancen for at tage førstepladsen, men må nøjes med en placering som nummer fire efter 1-1 imod SønderjyskE.
Sidste sæsons bronzehold har dermed blot vundet én af de sidste fire kampe. AGF boostes dog af, at Nicolai Poulsen vender tilbage fra karantæne, mens der er håb for Casper Højer Nielsen, der måtte udgå med en skade i opvarmningen til sidste kamp.
Også Lyngby kan formentlig byde et par spillere velkommen tilbage, men virker stadig tynde i offensiven, hvor Andre Riel sidder ude med karantæne, mens der er tvivl om Frederik Gytkjær. På en almindelig dag er AGF et bedre hold end Lyngby, der endnu ikke har vundet i denne sæson. Det har de kongeblå formentlig heller ikke søndag ved 16-tiden.
Søndag kl. 20.00
AC Horsens – SønderjyskE
Under 2,5 mål
1,98 @ Unibet
Top besøger bund, når SønderjyskE skal lægge arm med AC Horsens i en kamp, som formentlig vil udfordre sønderjyderne mere, end hvad tabellen umiddelbart tilsiger. Intet hold har nemlig haft bolden så lidt i denne sæson som det direkte spillende SønderjyskE-hold, der nok alligevel skal regne med at blive pålagt ansvaret imod et AC Horsens-hold, som heller ikke ligefrem varmer læderet op.
AC Horsens skraber bunden målt på både antal scorede mål og skabte åbne chancer. Men SønderjyskE ligger – trods den flotte placering – ikke langt fra De Gule på samme oversigter. Det kan let blive en kamp til første mål – og her vil hverken SønderjyskE eller AC Horsens (som er uden karantæneramte Kjartan Finnbogason) være interesseret i blottelser.
Odds 1,98 på, at vi maksimalt ser to mål i søndagens sene kamp ligner en overraskende pæn og markedsledende betaling fra Unibet.
LIVE
TransferLIVE: FCM henter Olashile Musa Lawal
HELT VILDT
Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers
AVIS
Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne
NYHEDER
Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb
AVIS
‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub
NYHEDER
Tunesien fyrer landstræner efter svensk VM-lussing
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp
EKSKLUSIVT
Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet
Roser Superliga-klub: Godt set!
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
EKSKLUSIVT
