Staldtips fra optimistisk Morten Juul

Skive-træner Morten Juul har fire gode chancer ved torsdagsløbene på Billund Trav. Treårsstjernen First Blood løber altid med vinderchance, men Bravur Torkdahl er dagens bedste chance, hvis en udstyrsændring falder heldigt ud.



Torsdag kl. 17.00
Billund Trav

Livestreaming: derby25.dk, fasttrackracing.dk
Spiludbyder: derby 25.dk 

Med en sejrsprocent på 24 efter 38 sejre i 157 starter i år og er Skive-træner Morten Juul altid en træner, som man skal tage med i betragtningerne som spiller.

I halvdelen at starterne i år har hans heste været blandt de tre første. Alle fire heste, der starter i Billund, kan være med fremme blandt de tre første, og ingen er uden vinderchance.

I et godt besat treårsløb mødes de tre på papiret bedste heste i årgangen Fossa, Frederik og First Blood. Sidstnævnte trænes af Morten Juul og køres af den tidligere verdensmester Birger Jørgensen. I den seneste start havde parret taget spids i Jydsk 3-årings Grand Prix i Aarhus, hvor det uheldigvis blev til galop efter 6-700 meters kørsel

Ved den lejlighed vandt Fossa, hvor både Frederik og First Blood galopperede. Så Morten Juul tørster efter revanche med nr. 4 First Blood i 2. løb.

– Han fik en dum galop på i grand prix’et, hvor han tabte et bagben. Gik super godt bagefter. Han er en af de tre, der kan vinde det her, selv om han har trukket det dårligste spor af de tre. Den har trænet upåklageligt siden sidste start, så alt virker fint.

Hvad skal der til, for at hesten kan vinde løbet?

– Så skal de to andre køre lidt på hinanden. Det kan blive svært at sidde udvendigt og klare det på ren styrke. Men den har altid vinderchance.

Dagens bedste Morten Juul-chance er i 7. løb nr. 3 Bravur Torkdahl, der skal ud i et løb, hvor ingen af de syv heste står med sejre i programmet.

– Hun gik godt efter galoppen senest i Skive. Hun bliver ved med at drille med de der dumme galopper fra start. Hun går bare ned i tjekken, og hvis hun ikke selv løfter hovedet, så kommer galoppen. Nu vil Birger prøve med en anden tjek, så håber vi, at det hjælper. Hvis hun træder an, har hun stor vinderchance i et løb uden den helt store klasse. Min bedste chance på dagen.

Også 1. løb nr. 11 Indi di Quattro og 4. løb nr. 10 Dynamic Dancer er solide triochancer, der også kan have vinderchance, hvis det flasker sig fra startsporene i anden række.
Der findes yderligere tips og kommentarer på væddeløbssportens site fasttrackracing.dk







LIVE

LIVE: Skrækskade til Superliga-angriber

Klar tale: Han bliver nok fyret nu

Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’

Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne

– Han vinder Ballon d’Or!

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning

Brøndby IF – Sønderjyske

Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub

Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’

Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?

Fremhæver stort Brøndby-talent

Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’

UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand

Bekræfter: I flyet på vej til Danmark

– Vil sende skarpt signal at straffe Binks

Helt vild med Brøndby-profil

Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen

Kryptisk melding: Det er ikke mit bord

Talent trænede med FCM – skriver med denne klub

Harry Maguire ryger i skammekrogen

Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’

Revser Lindstrøm – færdig til sommer?

Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’

Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Tidligere FCK-spiller skal for retten

Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens

Brøndby er de dårligste i Europa

Nu reagerer Morten Krogh

Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…

– De er pivrystede, og det sker HVER gang!

Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet

Langer ud efter Peter Sørensen

Bayern brager sig videre efter vanvidskamp

AZ slagter Shakhtar

Hugo Ekitike misser VM

Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds

Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet

Bayern München – Real Madrid

Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade

Arsenal – Sporting CP

Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen

Øjner europæisk trofæ