Torsdag kl. 17.00
Billund Trav
Livestreaming: derby25.dk, fasttrackracing.dk
Spiludbyder: derby 25.dk
Med en sejrsprocent på 24 efter 38 sejre i 157 starter i år og er Skive-træner Morten Juul altid en træner, som man skal tage med i betragtningerne som spiller.
I halvdelen at starterne i år har hans heste været blandt de tre første. Alle fire heste, der starter i Billund, kan være med fremme blandt de tre første, og ingen er uden vinderchance.
I et godt besat treårsløb mødes de tre på papiret bedste heste i årgangen Fossa, Frederik og First Blood. Sidstnævnte trænes af Morten Juul og køres af den tidligere verdensmester Birger Jørgensen. I den seneste start havde parret taget spids i Jydsk 3-årings Grand Prix i Aarhus, hvor det uheldigvis blev til galop efter 6-700 meters kørsel
Ved den lejlighed vandt Fossa, hvor både Frederik og First Blood galopperede. Så Morten Juul tørster efter revanche med nr. 4 First Blood i 2. løb.
– Han fik en dum galop på i grand prix’et, hvor han tabte et bagben. Gik super godt bagefter. Han er en af de tre, der kan vinde det her, selv om han har trukket det dårligste spor af de tre. Den har trænet upåklageligt siden sidste start, så alt virker fint.
Hvad skal der til, for at hesten kan vinde løbet?
– Så skal de to andre køre lidt på hinanden. Det kan blive svært at sidde udvendigt og klare det på ren styrke. Men den har altid vinderchance.
Dagens bedste Morten Juul-chance er i 7. løb nr. 3 Bravur Torkdahl, der skal ud i et løb, hvor ingen af de syv heste står med sejre i programmet.
– Hun gik godt efter galoppen senest i Skive. Hun bliver ved med at drille med de der dumme galopper fra start. Hun går bare ned i tjekken, og hvis hun ikke selv løfter hovedet, så kommer galoppen. Nu vil Birger prøve med en anden tjek, så håber vi, at det hjælper. Hvis hun træder an, har hun stor vinderchance i et løb uden den helt store klasse. Min bedste chance på dagen.
Også 1. løb nr. 11 Indi di Quattro og 4. løb nr. 10 Dynamic Dancer er solide triochancer, der også kan have vinderchance, hvis det flasker sig fra startsporene i anden række.
Der findes yderligere tips og kommentarer på væddeløbssportens site fasttrackracing.dk
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
MEDIE
Forhandler med storklub
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Cooper skal ingen steder: Fuld opbakning
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
NYHEDER
Harry Maguire i chok
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
