Staldtips fra optimistisk Morten Juul

Skive-træner Morten Juul har fire gode chancer ved torsdagsløbene på Billund Trav. Treårsstjernen First Blood løber altid med vinderchance, men Bravur Torkdahl er dagens bedste chance, hvis en udstyrsændring falder heldigt ud.



Torsdag kl. 17.00
Billund Trav

Livestreaming: derby25.dk, fasttrackracing.dk
Spiludbyder: derby 25.dk 

Med en sejrsprocent på 24 efter 38 sejre i 157 starter i år og er Skive-træner Morten Juul altid en træner, som man skal tage med i betragtningerne som spiller.

I halvdelen at starterne i år har hans heste været blandt de tre første. Alle fire heste, der starter i Billund, kan være med fremme blandt de tre første, og ingen er uden vinderchance.

I et godt besat treårsløb mødes de tre på papiret bedste heste i årgangen Fossa, Frederik og First Blood. Sidstnævnte trænes af Morten Juul og køres af den tidligere verdensmester Birger Jørgensen. I den seneste start havde parret taget spids i Jydsk 3-årings Grand Prix i Aarhus, hvor det uheldigvis blev til galop efter 6-700 meters kørsel

Ved den lejlighed vandt Fossa, hvor både Frederik og First Blood galopperede. Så Morten Juul tørster efter revanche med nr. 4 First Blood i 2. løb.

– Han fik en dum galop på i grand prix’et, hvor han tabte et bagben. Gik super godt bagefter. Han er en af de tre, der kan vinde det her, selv om han har trukket det dårligste spor af de tre. Den har trænet upåklageligt siden sidste start, så alt virker fint.

Hvad skal der til, for at hesten kan vinde løbet?

– Så skal de to andre køre lidt på hinanden. Det kan blive svært at sidde udvendigt og klare det på ren styrke. Men den har altid vinderchance.

Dagens bedste Morten Juul-chance er i 7. løb nr. 3 Bravur Torkdahl, der skal ud i et løb, hvor ingen af de syv heste står med sejre i programmet.

– Hun gik godt efter galoppen senest i Skive. Hun bliver ved med at drille med de der dumme galopper fra start. Hun går bare ned i tjekken, og hvis hun ikke selv løfter hovedet, så kommer galoppen. Nu vil Birger prøve med en anden tjek, så håber vi, at det hjælper. Hvis hun træder an, har hun stor vinderchance i et løb uden den helt store klasse. Min bedste chance på dagen.

Også 1. løb nr. 11 Indi di Quattro og 4. løb nr. 10 Dynamic Dancer er solide triochancer, der også kan have vinderchance, hvis det flasker sig fra startsporene i anden række.
Der findes yderligere tips og kommentarer på væddeløbssportens site fasttrackracing.dk







LIVE

LIVE: Her er Bo Svenssons første FCK-trup

Tullberg uenig med TV 2-ekspert

Mourinho gør nar af Hjulmands TV 2-interview

Hvad f….. sker der Tullberg?

Højlund stjæler overskrifter

Afslører særlig Thomas Frank-detalje

Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne

Roser Superliga-træners søn



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Jakob Poulsen med dyster melding

Medie: Alt peger på, at han er færdig

Vild kamp: Hjulmands tropper dræber dansker-fest



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

– Han fik et lortetilbud fra OB

‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Møde afsløret – han vil til Manchester United



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Spotpris – så billig er Højbjerg

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!

FC København – Silkeborg IF

Smider stjerne til 900 mio. af holdet

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Stort internationalt medie sætter fokus på FCM

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Vejle Boldklub – Randers FC



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

‘Hvem fanden ringer man til?’

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

FCK bød på landsholdsmålmand

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Transferpres på Albert Grønbæk

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

FC Midtjylland – Sønderjyske

Dansk profil om voldsom skade: ‘Var et helvede’

AaB i vildt comeback

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil