Staldtips fra optimistisk Morten Juul

Skive-træner Morten Juul har fire gode chancer ved torsdagsløbene på Billund Trav. Treårsstjernen First Blood løber altid med vinderchance, men Bravur Torkdahl er dagens bedste chance, hvis en udstyrsændring falder heldigt ud.



Torsdag kl. 17.00
Billund Trav

Livestreaming: derby25.dk, fasttrackracing.dk
Spiludbyder: derby 25.dk 

Med en sejrsprocent på 24 efter 38 sejre i 157 starter i år og er Skive-træner Morten Juul altid en træner, som man skal tage med i betragtningerne som spiller.

I halvdelen at starterne i år har hans heste været blandt de tre første. Alle fire heste, der starter i Billund, kan være med fremme blandt de tre første, og ingen er uden vinderchance.

I et godt besat treårsløb mødes de tre på papiret bedste heste i årgangen Fossa, Frederik og First Blood. Sidstnævnte trænes af Morten Juul og køres af den tidligere verdensmester Birger Jørgensen. I den seneste start havde parret taget spids i Jydsk 3-årings Grand Prix i Aarhus, hvor det uheldigvis blev til galop efter 6-700 meters kørsel

Ved den lejlighed vandt Fossa, hvor både Frederik og First Blood galopperede. Så Morten Juul tørster efter revanche med nr. 4 First Blood i 2. løb.

– Han fik en dum galop på i grand prix’et, hvor han tabte et bagben. Gik super godt bagefter. Han er en af de tre, der kan vinde det her, selv om han har trukket det dårligste spor af de tre. Den har trænet upåklageligt siden sidste start, så alt virker fint.

Hvad skal der til, for at hesten kan vinde løbet?

– Så skal de to andre køre lidt på hinanden. Det kan blive svært at sidde udvendigt og klare det på ren styrke. Men den har altid vinderchance.

Dagens bedste Morten Juul-chance er i 7. løb nr. 3 Bravur Torkdahl, der skal ud i et løb, hvor ingen af de syv heste står med sejre i programmet.

– Hun gik godt efter galoppen senest i Skive. Hun bliver ved med at drille med de der dumme galopper fra start. Hun går bare ned i tjekken, og hvis hun ikke selv løfter hovedet, så kommer galoppen. Nu vil Birger prøve med en anden tjek, så håber vi, at det hjælper. Hvis hun træder an, har hun stor vinderchance i et løb uden den helt store klasse. Min bedste chance på dagen.

Også 1. løb nr. 11 Indi di Quattro og 4. løb nr. 10 Dynamic Dancer er solide triochancer, der også kan have vinderchance, hvis det flasker sig fra startsporene i anden række.
Der findes yderligere tips og kommentarer på væddeløbssportens site fasttrackracing.dk





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

De overvejer Christian Eriksen

Stjerner gav klar besked til Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

LIVE: Slutfløjt i Parken

Raser: Det er latterligt!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Pokalhelt knækker FC København

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Transferfri stjerne i København

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg