Søndag kl. 14.00
Bornholms Brand Park
Livestreaming: derby25.dk, fasttrackracing.dk
Spil med på derby25.dk
Udover en førstepræmie på 25.000 kr. er der masser af prestige på spil, når verdens mindste travbane, Bornholms Brand Park, søndag eftermiddag afvikles årets absolutte højdepunkt, ”Bornholmsmesterskabet”.
De 12 bedste heste på øen stiller op i det lokale mesterskab, og blandt deltagerene er hesten Solon, der til daglig trænes af amatørkusken Niels Kristian Hansen.
Hesten vandt mesterskabet både i 2018 og 2019, men ifølge træneren kan det blive svært for Solon at score et ægte hattrick på søndag, hvor den skal køres af Niclas Steinlein.
– Solon har ikke været i den helt rigtige form i starten af denne sæson, og det har taget lidt tid at få det gode humør frem i hesten. I hestens seneste start viste den dog fremgang, men jeg vil alligevel blive overrasket, hvis han vinder løbet, siger Niels Kristian Hansen.
Træneren tror på en større chance med staldens anden starthest Apollo Damgård, som han selv kører i mesterskabet. Den viste topform i sin seneste start, hvor den spurtede til en overraskende sejr.
– Apollo Damgård har haft god form i en længere periode, og han kvitterede med en let sejr i den seneste start, hvor han kom i mål helt ubrugt.
De kræfter, hesten ikke fik brugt senest, kan den dog få brug for i søndagens mesterskab.
– Han er hurtig fra start, men er bestemt ikke afhængig af at skulle gå i fronten undervejs. På forhånd ser årets mesterskab ganske åbent ud, og der er flere heste, der kan vinde. Apollo Damgård er helt sikkert en af dem.
—–
Der findes yderligere chancevurderinger fra trænerne og eksperttips på væddeløbssportens site fasttrackracing.dk
Sådan spiller du på heste
LIVE
LIVE: Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
OPTAKT
AGF – FC Midtjylland
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED
I kødet på Dolberg: En logisk beslutning
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Sprudler i MLS
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
FC Fredericia – OB
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
HELT VILDT
En voldsom ulighed
Den fodboldgale by skal bryde 40 års tørke
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
