Trav: Amatørtræner jagter hattrick i Bornholmsmesterskabet

Søndag eftermiddag mødes de bedste bornholmske travheste i det lokale mesterskab. Amatørtræner Niels Kristian Hansen har to heste med i opgøret, som han har vundet de to foregående år.



Søndag kl. 14.00
Bornholms Brand Park

Livestreaming: derby25.dk, fasttrackracing.dk
Spil med på derby25.dk 

Udover en førstepræmie på 25.000 kr. er der masser af prestige på spil, når verdens mindste travbane, Bornholms Brand Park, søndag eftermiddag afvikles årets absolutte højdepunkt, ”Bornholmsmesterskabet”.

De 12 bedste heste på øen stiller op i det lokale mesterskab, og blandt deltagerene er hesten Solon, der til daglig trænes af amatørkusken Niels Kristian Hansen.
Hesten vandt mesterskabet både i 2018 og 2019, men ifølge træneren kan det blive svært for Solon at score et ægte hattrick på søndag, hvor den skal køres af Niclas Steinlein.

– Solon har ikke været i den helt rigtige form i starten af denne sæson, og det har taget lidt tid at få det gode humør frem i hesten. I hestens seneste start viste den dog fremgang, men jeg vil alligevel blive overrasket, hvis han vinder løbet, siger Niels Kristian Hansen.

Træneren tror på en større chance med staldens anden starthest Apollo Damgård, som han selv kører i mesterskabet. Den viste topform i sin seneste start, hvor den spurtede til en overraskende sejr.

– Apollo Damgård har haft god form i en længere periode, og han kvitterede med en let sejr i den seneste start, hvor han kom i mål helt ubrugt.

De kræfter, hesten ikke fik brugt senest, kan den dog få brug for i søndagens mesterskab.

– Han er hurtig fra start, men er bestemt ikke afhængig af at skulle gå i fronten undervejs. På forhånd ser årets mesterskab ganske åbent ud, og der er flere heste, der kan vinde. Apollo Damgård er helt sikkert en af dem.

—–

Der findes yderligere chancevurderinger fra trænerne og eksperttips på væddeløbssportens site fasttrackracing.dk

Sådan spiller du på heste 





LIVE

LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time

Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Fortryder FC Barcelona-transfer

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Færdig: Nu er han rejst til København

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Roy Keane slagter dansk stjerne

Jess Thorup indlagt

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Dansk stortalents værdi eksploderer

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

I dialog – stor klub vil have denne dansker



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Så er det officielt

Hold nu kæft, hvor er han god!