Trav: Amatørtræner jagter hattrick i Bornholmsmesterskabet

Søndag eftermiddag mødes de bedste bornholmske travheste i det lokale mesterskab. Amatørtræner Niels Kristian Hansen har to heste med i opgøret, som han har vundet de to foregående år.



Søndag kl. 14.00
Bornholms Brand Park

Livestreaming: derby25.dk, fasttrackracing.dk
Spil med på derby25.dk 

Udover en førstepræmie på 25.000 kr. er der masser af prestige på spil, når verdens mindste travbane, Bornholms Brand Park, søndag eftermiddag afvikles årets absolutte højdepunkt, ”Bornholmsmesterskabet”.

De 12 bedste heste på øen stiller op i det lokale mesterskab, og blandt deltagerene er hesten Solon, der til daglig trænes af amatørkusken Niels Kristian Hansen.
Hesten vandt mesterskabet både i 2018 og 2019, men ifølge træneren kan det blive svært for Solon at score et ægte hattrick på søndag, hvor den skal køres af Niclas Steinlein.

– Solon har ikke været i den helt rigtige form i starten af denne sæson, og det har taget lidt tid at få det gode humør frem i hesten. I hestens seneste start viste den dog fremgang, men jeg vil alligevel blive overrasket, hvis han vinder løbet, siger Niels Kristian Hansen.

Træneren tror på en større chance med staldens anden starthest Apollo Damgård, som han selv kører i mesterskabet. Den viste topform i sin seneste start, hvor den spurtede til en overraskende sejr.

– Apollo Damgård har haft god form i en længere periode, og han kvitterede med en let sejr i den seneste start, hvor han kom i mål helt ubrugt.

De kræfter, hesten ikke fik brugt senest, kan den dog få brug for i søndagens mesterskab.

– Han er hurtig fra start, men er bestemt ikke afhængig af at skulle gå i fronten undervejs. På forhånd ser årets mesterskab ganske åbent ud, og der er flere heste, der kan vinde. Apollo Damgård er helt sikkert en af dem.

—–

Der findes yderligere chancevurderinger fra trænerne og eksperttips på væddeløbssportens site fasttrackracing.dk

Sådan spiller du på heste 







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Wayne Rooney vild med dansk angriber



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

I dialog om Albert Grønbæk

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Kræver flere hold i Superligaen

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Færdig i Real Madrid



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’