Fredag kl. 15.45
Charlottenlund Travbane
Livestreaming: derby25.dk, fasttrackracing.dk
Spiludbyder: derby 25.dk
Dansk Trav Derby er uden sammenligning det mest prestigefyldte og bedst betalte travløb i Danmark. Det afvikles sidste søndag i august på Charlottenlund Travbane, og vinderen af løbet får i år en førstepræmie på hele 573.000 kr.
For at opnå en plads i derbyfeltet skal deltageren have været blandt de to første i en derbyprøve. Dem afvikles der fem af fredag eftermiddag på den københavnske travbane, og her får spillerne mulighed for at se årets derbyfavorit Empire (2. løb nr. 3) i aktion på en dansk bane for første gang i år.
Empire har lidt utraditionelt opholdt sig i Frankrig det meste af sæsonen, hvor den er blevet forberedt frem mod derbyet af sin svenske træner Tomas Malmqvist. Hesten har gjort to starter i 2020, én i Frankrig og én i Sverige, og vundet begge på imponerende vis.
Empires seneste sejr blev taget i slutningen af juli, og siden har hesten trænet videre på svenskerens træningscenter ved Malmø.
– Empire har passet sin træning problemfrit, og han virker helt enkelt på toppen rent formmæssigt netop nu, siger Tomas Malmqvist.
Han regner derfor med, at hesten har en kæmpe chance for at vinde sin derbyprøve og dermed opnå en af de eftertragtede startpladser i Dansk Trav Derby. Til at køre hesten i fredagens opgør har svenskeren valgt den danske travkusk Ken Ecce.
– Ken Ecce kender hesten ud og ind, og han vælger selv taktikken på dagen. Kusken kan køre til spids med det samme, men han kan også vælge et mere afventende oplæg. Uanset hans valg tror jeg, Empire vinder fredagens løb.
Udover Empire har Tomas Malmqvist yderligere to heste med til derbyprøverne, og træneren vurderer, at spillerne skal have begge med i beregningerne, når de indleverer deres kuponer.
– Expensive Attitude (5. løb nr. 7) og Eric The Eel (6. løb nr. 3) er begge i topform netop nu. Hvis de har lidt held med positionerne, kan de begge vinde deres løb. Min anbefaling er derfor, at spillerne tager dem med i betragtningerne, siger Tomas Malmqvist.
—
Der findes yderligere chancevurderinger fra trænerne og eksperttips på væddeløbssportens site fasttrackracing.dk
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
OPTAKT
FC København – OB
FC Midtjylland-spiller stukket ned
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
INTERVIEW
‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
INTERVIEW
