Trav: Derbyfavoritten i første årsstart på dansk grund

Den svenske træner Tomas Malmqvist kommer fredag til Charlottenlund Travbane med den helt store favorit til sejren i Dansk Trav Derby, hesten Empire. Træneren tror på topchance.



Fredag kl. 15.45
Charlottenlund Travbane
Livestreaming: derby25.dk, fasttrackracing.dk
Spiludbyder: derby 25.dk 

Dansk Trav Derby er uden sammenligning det mest prestigefyldte og bedst betalte travløb i Danmark. Det afvikles sidste søndag i august på Charlottenlund Travbane, og vinderen af løbet får i år en førstepræmie på hele 573.000 kr.

For at opnå en plads i derbyfeltet skal deltageren have været blandt de to første i en derbyprøve. Dem afvikles der fem af fredag eftermiddag på den københavnske travbane, og her får spillerne mulighed for at se årets derbyfavorit Empire (2. løb nr. 3) i aktion på en dansk bane for første gang i år.

Empire har lidt utraditionelt opholdt sig i Frankrig det meste af sæsonen, hvor den er blevet forberedt frem mod derbyet af sin svenske træner Tomas Malmqvist. Hesten har gjort to starter i 2020, én i Frankrig og én i Sverige, og vundet begge på imponerende vis.

Empires seneste sejr blev taget i slutningen af juli, og siden har hesten trænet videre på svenskerens træningscenter ved Malmø.

– Empire har passet sin træning problemfrit, og han virker helt enkelt på toppen rent formmæssigt netop nu, siger Tomas Malmqvist.

Han regner derfor med, at hesten har en kæmpe chance for at vinde sin derbyprøve og dermed opnå en af de eftertragtede startpladser i Dansk Trav Derby. Til at køre hesten i fredagens opgør har svenskeren valgt den danske travkusk Ken Ecce.

– Ken Ecce kender hesten ud og ind, og han vælger selv taktikken på dagen. Kusken kan køre til spids med det samme, men han kan også vælge et mere afventende oplæg. Uanset hans valg tror jeg, Empire vinder fredagens løb.

Udover Empire har Tomas Malmqvist yderligere to heste med til derbyprøverne, og træneren vurderer, at spillerne skal have begge med i beregningerne, når de indleverer deres kuponer.

– Expensive Attitude (5. løb nr. 7) og Eric The Eel (6. løb nr. 3) er begge i topform netop nu. Hvis de har lidt held med positionerne, kan de begge vinde deres løb. Min anbefaling er derfor, at spillerne tager dem med i betragtningerne, siger Tomas Malmqvist.

Der findes yderligere chancevurderinger fra trænerne og eksperttips på væddeløbssportens site fasttrackracing.dk

Sådan spiller du på heste 







LIVE

LIVE: Hollandsk raseri mod AaB-ejere

Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?

AGF har holdt fri inden FCM-brag

Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite

FC Midtjylland – AGF

Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’

Froholdt sparker FC Porto på guldkurs



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’

Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag

Riemer reagerer på stor landsholdschok

Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’

Roser Frank: Vil gerne mødes med ham



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk

Den største genistreg i Superligaen?

Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’

Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!

Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Ny storklub jagter Roony Bardghji

Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Er det Dolbergs vilde millionløn?

Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere

Tøfting: Good on paper – shit on grass

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?

Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’

Nedtur for Højlund og Napoli



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer

Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning

Vejle Boldklub – FC København

– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland

Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent

Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Få mål i Herning

Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division

Smider de det hele igen? Arsenal taber til City

FCN vinder brag om bronzemedaljer

Stor dramatik: Liverpool slår Everton

Superliga-helt: ‘Det er magisk’

Kæmpe Silkeborg-kollaps

Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok

Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’

FC Nordsjælland – Viborg FF