Fredag kl. 15.45
Charlottenlund Travbane
Livestreaming: derby25.dk, fasttrackracing.dk
Spiludbyder: derby 25.dkÂ
Dansk Trav Derby er uden sammenligning det mest prestigefyldte og bedst betalte travløb i Danmark. Det afvikles sidste søndag i august på Charlottenlund Travbane, og vinderen af løbet får i år en førstepræmie på hele 573.000 kr.
For at opnå en plads i derbyfeltet skal deltageren have været blandt de to første i en derbyprøve. Dem afvikles der fem af fredag eftermiddag på den københavnske travbane, og her får spillerne mulighed for at se årets derbyfavorit Empire (2. løb nr. 3) i aktion på en dansk bane for første gang i år.
Empire har lidt utraditionelt opholdt sig i Frankrig det meste af sæsonen, hvor den er blevet forberedt frem mod derbyet af sin svenske træner Tomas Malmqvist. Hesten har gjort to starter i 2020, én i Frankrig og én i Sverige, og vundet begge på imponerende vis.
Empires seneste sejr blev taget i slutningen af juli, og siden har hesten trænet videre på svenskerens træningscenter ved Malmø.
– Empire har passet sin træning problemfrit, og han virker helt enkelt på toppen rent formmæssigt netop nu, siger Tomas Malmqvist.
Han regner derfor med, at hesten har en kæmpe chance for at vinde sin derbyprøve og dermed opnå en af de eftertragtede startpladser i Dansk Trav Derby. Til at køre hesten i fredagens opgør har svenskeren valgt den danske travkusk Ken Ecce.
– Ken Ecce kender hesten ud og ind, og han vælger selv taktikken på dagen. Kusken kan køre til spids med det samme, men han kan også vælge et mere afventende oplæg. Uanset hans valg tror jeg, Empire vinder fredagens løb.
Udover Empire har Tomas Malmqvist yderligere to heste med til derbyprøverne, og træneren vurderer, at spillerne skal have begge med i beregningerne, når de indleverer deres kuponer.
– Expensive Attitude (5. løb nr. 7) og Eric The Eel (6. løb nr. 3) er begge i topform netop nu. Hvis de har lidt held med positionerne, kan de begge vinde deres løb. Min anbefaling er derfor, at spillerne tager dem med i betragtningerne, siger Tomas Malmqvist.
—
Der findes yderligere chancevurderinger fra trænerne og eksperttips på væddeløbssportens site fasttrackracing.dk
LIVE
LIVE: Tørlagt for øl
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
NYHEDER
Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’
KARAKTERER
Det kan være hans sidste kamp i Brøndby
MEDIE
AGF kan ende med millionregning, men…
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
NYHEDER
Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads
AVIS
Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu
FANKLUBBEN
‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’
TOPNYHED
Melder Steve Cooper færdig i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo
TRANSFER
Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner
Legende i kritik af FC Midtjylland-emnet Dolberg
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
NYHEDER
Kæmpe røgslør af Brøndby
NYHEDER
Harry Maguire i chok
Skylder FCM millioner – kan fĂĄ store konsekvenser
MEDIE
FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg
OPTAKT
Brighton – Manchester United
NYHEDER
Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
AVIS
Bayern MĂĽnchen lurer pĂĄ choktransfer
Dommerekspert: ‘Det gør mig rasende!’
NYHEDER
Arsenal vinder Premier League
MEDIE
Optionen for dyr – HSV arbejder pĂĄ kreativ løsning
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Transfer pĂĄ vej? De er i dialog med Jens Stage
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
EKSKLUSIVT
Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’
AVIS
Derfor har Manchester United IKKE bekræftet
FANKLUBBEN
