Året er 1993, og Pierre Larsen står i Parken. Han kan som den første anfører i FCK’s historie lade sig hylde for et danske mesterskab, da Pierre Larsen i selskab med spillere som Michael Manniche, Ivan Nielsen og »Palle Plankeværk« Petersen kan lade sig hylde som danske mestre, trods et 4-6 nederlag hjemme i Parken til AaB, men efter en sæson, hvor Pierre Larsen som anfører og holdets lederfigur har været en af hovedarkitekterne bag mesterskabet.
Efterfølgende valgte den dengang 34-årige Larsen at stoppe karrieren på højeste plan, og i stedet fortsætte som spillende træner i Skovlunde.
»Jeg havde lavet en aftale med min familie, om at jeg stoppede efter den sæson, og da jeg havde offentliggjort det, tog Skovlunde kontakt, og spurgte, om jeg ville være spillende træner, hvilket jeg sagde ja til,« husker Pierre Larsen, som FC København forgæves forsøgte at overtale til at fortsætte.
»De forsøgte i to omgange at overtale mig. Første gang i løbet af sæsonen i 1993, og igen året efter, da jeg var stoppet. Men jeg havde levet så mange år med fodbold,« forklarer Pierre Larsen, som i stedet var spillende træner i Skovlunde i tre år og træner i overbygningen AC Ballerup i et enkelt år.
Pierre Egeskov Larsen, hvis fornavn blot er en afspejling af forældrenes forkærlighed for fransk fjernsyn, startede sin spæde fodboldkarriere som syvårig i Værløse, hvor han også nåede at spille i to år som senior, inden han i 1977 kom til Avarta. I 1982 gik turen videre til B1903, for hvem han spillede, da han den 4. maj 1983 fik sin debut på det danske landshold i en OL-kvalifikationskamp mod DDR, som blev tabt 2-1. Det blev til yderligere 16 landskampe for Larsen, inden han i 1988 valgte at melde fra til landsholdet, da han var blevet vraget til EM-slutrunden – akkurat som han var blevet vraget til VM i 1986.
I mellemtiden var Larsen karriere fortsat i Hvidovre i 1984, tilbage til B1903 i 1985, videre til schweiziske Grashopper i 1986 og tilbage til B1903 igen i 1988, hvor han blev frem til FCK’s dannelse i 1992.
Pierre Larsen var derfor også med på det B 1903-mandskab, der i 1991 vandt hele 6-2 hjemme på Gentofte Stadion over Bayern München. En kamp, som Pierre Larsen husker tilbage på som noget af de allerstørste i karrieren.
»Selvfølgelig er 6-2 sejren over Bayern München et specielt minde. Det var en speciel kamp, og Bayern München taber jo aldrig så stort,« forklarer Larsen, som derudover også peger på hele den sidste tid i B 1903, samt Allan Simonsens afskedslandskamp i 1986 som karrieren store højdepunkter.
Da den elegante midtbanestyrmand i 1993 lagde de professionelle støvler på hylden, havde han allerede været ansat i Silvan i to år, og Larsen, der oprindeligt er uddannet købmand, arbejdede sammenlagt i 14 år i forskellige Silvan-butikker, inden han for fire år siden fik arbejde i Råd & Dåd i Måløv, hvor han har arbejdet siden. I udgangen af april begynder Pierre Larsen som butikschef i Stark i Glostrup, men han har ikke helt lagt fodbolden på hylden. Fra 1998 til 2000 var han 1. divisionstræner i Avarta, og senest trænede han Værløses 2. divisionsmandskab i fire måneder i efteråret, da de akut stod og manglede en træner, og fra midten af april bliver Pierre Larsen en del af et fodboldskole-projekt i B1903.
INTERVIEW – FCK-ledelsen er marionetdukker for Skjærbæk
TIPSBLADET I EUROPA Preben Elkjær fælder hård dom: Håbløst, FCK!
TOPNYHED Kæmpe ros: ‘En af de mest spektakulære spillere’
TOPNYHED Enig med Michael Laudrup: ‘Latterligt’
NYHEDER
I kæmpe forsvar af Amorim
TIPSBLADET I EUROPA
Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!
TIPSBLADET I EUROPA
‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag
EKSKLUSIVT
Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser
TOPNYHED
Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’
AVIS
Kæmpe kovending: Forhandler med dansker
TOPNYHED
Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino
MEDIE
I spil til stort job? Peger på danskere
NYHEDER
Afslører: Det sværeste var, da han forlod FCK
AVIS
Peger på FC København-stjerne som ‘drømmetransfer’
Her kan du se Tottenham mod FC København
EKSKLUSIVT
Dansk klub fyrer hele trænerstaben
INTERVIEW
Hylder ‘flyvende’ Brøndby-profil: ‘Han banker på’
TRANSFER
Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub
TRANSFER
Medie: ‘Seriøs interesse’ fra FCM – vælger FCK
TOPNYHED
Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby
INTERVIEW
Glen Riddersholm blev tilbudt Brøndby-job
NYHEDER
Ekspert peger på stort Brøndby-problem
NYHEDER
Christian Nørgaard fik sikker sejr i CL-startdebut
TOPNYHED
‘Fuldstændig vanvittigt’! Nu svarer Morten Krogh
TOPNYHED
Riemer har valgt Nartey: Kiggede også på FCM’er
MEDIE
Til møde – millioner på vej til Brøndby?
TOPNYHED
Overraskelser: Her er Danmarks landsholdstrup
TOPNYHED
– Ellers får jeg nok karantæne i rigtig lang tid
TOPNYHED
‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp
EKSKLUSIVT
Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’
TOPNYHED
David Nielsen, den er til dig!
NYHEDER
FCM jagter Franculino-erstatning
Prøver at lokke FC København-stjerne
EKSKLUSIVT
Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen
INTERVIEW
Thomas Frank har fået en undskyldning
HELT VILDT
Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar
TOPNYHED
Medier fælder dom over Rasmus Højlund
TOPNYHED
Sådan starter FCK og Tottenham
NYHEDER
Gustav Isaksen blev matchvinder for Lazio
MEDIE
Oliver Sonne-situation vækker opsigt
TIPSBLADET I EUROPA
Neestrup: ‘De to største i Danmark’
NYHEDER
Superliga-stjerne forbigået? ‘Forbandelse’
TIPSBLADETS DOM
Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?
MEDIE
Premier League-klub lurer på Erik ten Hag
INTERVIEW
Riemer vil bruge Billing anderledes end FCM
NYHEDER
– Brøndby har min støtte
LIGE NU
Brøndby får vild straf: Sydsiden lukkes
TOPNYHED
Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!
TOPNYHED
Riemer vil gå langt for at råde over frisk ‘AC’
TOPNYHED
Jubler over Isaksen: Sæsonens åbenbaring
TIPSBLADET I EUROPA
Jonathan Moalem: ‘Det betyder alt!’
NYHEDER
Advarer FCK: Det må ikke ske!
INTERVIEW
Glen Riddersholm teaser
NYHEDER