Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?

Tipsbladet zoomer ind på Superliga-topbraget mellem FC Midtjylland og AGF.



FC Midtjylland – AGF 1-1 (0-1)
0-1 Tobias Bech (35.).
1-1 Franculino (81.).

Kampens bedste

FC Midtjylland
Mike Tullbergs mandskab har scoret mål på samlebånd i den seneste tid, men i dag manglede ulvene godt nok lidt bid i offensiven i langt størstedelen af kampen. FC Midtjylland havde masser af boldbesiddelse, men det blev ikke en aften, hvor Jesper Hansen blev tvunget ud i den ene fantomredning efter den anden, da flere af hjemmeholdets store offensive kanoner ikke havde fået indstillet sigtekornet ordentligt. En FCM-spiller, der leverede en godkendt indsats, var Kevin Mbabu, der kom ind i pausen og fik skabt nogle ting i højresiden.

I slutfasen var det som sædvanlig Franculino, der stjal showet. Superligaens ubetingede målkonge straffede først en sjælden AGF-fejl og fik udlignet, og i tillægstiden troede han, at han blev matchvinder med et supermål – desværre for ham blev det annulleret for offside efter et længere VAR-tjek. Det ændrer dog ikke på, at den 21-årige Franculino er en vanvittig spiller, der snart er fortid i dansk fodbold.

AGF
I denne sæson er Gift Links blevet overstrålet af holdkammerater som Kristian Arnstad og Tobias Bech, efter at sydafrikaneren i sidste sæson var en af århusianernes absolut største profiler. I dagens topbrag i Herning var Gift Links så tilbage på sit topniveau.

Wingbacken var i hopla og fik overraskende meget plads i venstre side, hvor han flere gange brød igennem, hvilket førte til mange farlige situationer i FC Midtjyllands felt. Generelt var der tale om en flot holdpræstation fra gæsterne, der på formidabel vis stadig topper Superligaen med dagens resultat. Det er bare voldsomt imponerende, det århusianerne leverer i det her efterår!

Kampens værste

Første halvleg bød på en ganske kontroversiel situation, hvor Dario Osorio blev nedlagt af Gift Links i feltet. AGF’eren mistede balancen og endte med at hægte chileneren.

Selvom det så ud til at være utilsigtet, lignede det alligevel et klart straffespark. I pausen kaldte TV 2-ekspert Mads Junker det ‘ubegribeligt’ og ‘fuldstændigt vanvittigt’, at straffesparket ikke blev givet. Blev FC Midtjylland snydt her?

Kampens detalje

Patrick Mortensen har i årevis været omdrejningspunktet i AGF’s offensiv, men i denne sæson har Tobias Bech overtaget den rolle. Den 23-årige offensivspiller scorede i dag sit ottende Superliga-mål i efteråret, og det var en ren perle.

Bech blev sendt i dybden af Kevin Yakob og tørrede herefter to FCM-forsvarere, hvorefter han fra kanten af feltet udplacerede Olafsson med en behersket klasseafslutning. 





Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Philip Billing tabte kæben

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Danmark – Nordmakedonien

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

– Det er Neestrups tre største fejl

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Kæmpe nyhed i udlandet

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Riemer melder stjerne klar

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Klar besked til danske debutanter

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Divisionsforeningen med markant udmelding

Nu flytter anfører til Danmark

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Helt på røven over Victor Froholdt

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

FCK-talenter ydmyger Brøndby

I chok over Steve Cooper-historie

Av, FCK! Her er de værst af alle

Det har hjemsøgt Højbjerg

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!