Han scorede et flot mål for SS Lazio mandag aften, og danske Gustav Isaksen er i det hele taget i strålende form for tiden.
Det er kun godt en uge siden, at han fik store roser i medierne i Italien, og nu er der skriverier at lune sig over.
Landsholdsprofilen scorede til 1-0 i sejren på 2-0 over Cagliari – hans første i denne sæson – og det bringer store roser med på vejen.
Eksempelvis får Gustav Isaksen karakteren 7 af 10 i Il Messaggero – bedst af alle. Samme karakter får han i Corriere dello Sport og Gazzetta dello Sport, mens Corriere della Sera giver ham karakteren 7,5.
På Flashscore blev Gustav Isaksen også bedømt som kampens spiller.
Mediet Lazio News skriver om Gustav Isaksens præstation mod Cagliari:
– Gustav Isaksen stråler igen foran hjemmepublikummet. Efter 211 dage uden scoringer og en periode med kyssesyge vendte den danske angriber tilbage i rampelyset på Olimpici i Lazio-Cagliari-kampen.
– Et elegant mål – et resultat af en genial aflevering – og det sendte fansene i ekstase. En overbevisende præstation med løb og mod, der fortjener applaus, skriver Lazio News.
En gamechanger
Tribalfootball kalder Gustav Isaksens kasse for “et sensationelt spark”, mens Laziopress.it bemærker, at danskeren dedikerede målet til en holdkammerat.
– En fantastisk kamp for Gustav Isaksen. Udover at have vist fremragende præstationer i opgøret, lykkedes det ham i det 65. minut at ramme målet og bryde dødvandet. Det var en fremragende aften for kantspilleren, der efter sit mål også fejrede det til ære for Taty Castellanos, der stadig er skadet, skriver Laziopress.it.
Fra La Lazio Siamo Noi lyder der også roser til danskeren:
– En aften at huske på for Gustav Isaksen. Kantspilleren afgjorde kampen mellem Lazio og Cagliari med et kraftfuldt, vinklet venstrebensskud, som Elia Caprile ikke kunne gøre noget ved. Gustav var game-changeren, ham der scorede målet og brød dødvandet, skriver mediet.
Il Messaggero var allerede i sidste uge helt oppe på den høje klinge, da mediet skulle beskrive Gustav Isaksens betydning for Lazio lige nu. Her beskrives danskeren som sæsonens åbenbaring i Lazio.
– Med Isaksen i den her form, bliver alting nemmere. I sin tredje sæson (i Lazio, red.) kan han ikke begå fejl, og for ham er det også en drøm, der går i opfyldelse, at arbejde med en træner som Sarri, skriver mediet.
Gustav Isaksen og SS Lazio møder i den kommende runde i Serie A Inter på udebane, inden der i næste uge venter en flytur hjem til Danmark med fokus på to vigtige landskampe.
LIVE
VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
Supercomputer: Her er VM-finalen
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
Afslører: FCK ringede aldrig
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
VM-spiller får fem karantænedage
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
TOPNYHED
SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
OPTAKT
New Zealand – Belgien
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
TRANSFER