Rapport: City bruger flest penge på transfers – Liverpool tjener mest

Manchester City har brugt mere end 7,5 millarder kroner på transfers siden 2010, viser ny opgørelse.



Købeklub.

Et prædikat, der ofte bliver brugt. Enten når man taler om nogle klubber i verden, der via nye ejere henter mange nye og dyre spillere, eller når man bare skal genere eller irritere en ven.

Men har du en ven, der er fan af Manchester City, kan du med god ro i sindet bruge ordet – også uden at drille din ven.

Den engelske klub, der fører Premier League denne sæson under ledelse af Pep Guardiola, har i de seneste syv år brugt klart flest penge på transfers. Det viser en opgørelse fra football-observatory.com, der har lavet en stor opgørelse.

Opgørelsen viser, at Manchester City fra 2010 til og med 2016 har brugt 1.024 millioner euro på transfers, hvilket altså er flest af alle klubber i verden. Det svarer til mere end 7,5 milliarder danske kroner. Chelsea ligger nummer to på listen med køb for 871 millioner euro – svarende til cirka 6,5 milliarder kroner, mens Manchester United på tredjepladsen har brugt 841 millioner euro – cirka 6,25 milliarder kroner.

Første ikke-engelske hold er Paris Saint-Germain på fjerdepladsen, der har brugt 691 millioner euro, mens Barcelona har brugt 680 millioner euro. Real Madrid ligger nummer syv på listen, mens Bayern München måske lidt overraskende kun ligger nummer 15 med et transferbrug på 435 millioner euro – cirka 3,24 milliarder kroner.

Hvis man ser alene på de to transfervinduer i 2016, er Manchester City også nummer et med et køb for 231 millioner euro – svarende til 1,7 milliarder kroner.

Mens City altså bruger løs af milliarderne, er klubben blot nummer 19 i verden, når det drejer sig om at få penge ind for salg af spillere. Her halter City noget efter Liverpool FC, der er den klub i verden, som har fået flest penge for spillersalg. Store salg som Fernando Torres og Luis Suarez har givet godt i kassen, og i perioden fra 2010 til 2016 har klubben på salg fået 442 millioner euro ind – svarende til 3,29 milliarder kroner.

Valencia ligger nummer to med 432 millioner euro, mens italienske Juventus runder top tre af med salg for 415 millioner euro. Top tre placeringen kom i hus, fordi Paul Pogba blev solgt for mange, mange millioner euro denne sommer.







EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Klar tale: Han bør fyres nu

Kæmpe nyhed i udlandet

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Rystede eksperter slår alarm om Larsson



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

– Er der 120 millioner i klubkassen?

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Albert Rudé er færdig i Kolding



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

LIVE: Her er Lucas Andersens nye klub

Mbappé afviser teori

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Dansker drillet af Mourinho

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Vender han retur? Lasse Schöne åben

– Glem 4-4-4-4-0

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Josip Radošević på samtlige forsider

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Alexander Lind blæst bagover



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

– Presset er på Danmark!

Viser målform før vigtig landskamp

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Høje bølger til Brøndby-træning: ‘Du dramatiserer’

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

The Gunners deprimerer The Blues

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Kun to har gjort det dårligere

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Stiktosset – her er Delaneys svar

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

FC København-krisen fortsætter

Krisen er blevet til en katastrofe?