Rapport: City bruger flest penge på transfers – Liverpool tjener mest

Manchester City har brugt mere end 7,5 millarder kroner på transfers siden 2010, viser ny opgørelse.



Købeklub.

Et prædikat, der ofte bliver brugt. Enten når man taler om nogle klubber i verden, der via nye ejere henter mange nye og dyre spillere, eller når man bare skal genere eller irritere en ven.

Men har du en ven, der er fan af Manchester City, kan du med god ro i sindet bruge ordet – også uden at drille din ven.

Den engelske klub, der fører Premier League denne sæson under ledelse af Pep Guardiola, har i de seneste syv år brugt klart flest penge på transfers. Det viser en opgørelse fra football-observatory.com, der har lavet en stor opgørelse.

Opgørelsen viser, at Manchester City fra 2010 til og med 2016 har brugt 1.024 millioner euro på transfers, hvilket altså er flest af alle klubber i verden. Det svarer til mere end 7,5 milliarder danske kroner. Chelsea ligger nummer to på listen med køb for 871 millioner euro – svarende til cirka 6,5 milliarder kroner, mens Manchester United på tredjepladsen har brugt 841 millioner euro – cirka 6,25 milliarder kroner.

Første ikke-engelske hold er Paris Saint-Germain på fjerdepladsen, der har brugt 691 millioner euro, mens Barcelona har brugt 680 millioner euro. Real Madrid ligger nummer syv på listen, mens Bayern München måske lidt overraskende kun ligger nummer 15 med et transferbrug på 435 millioner euro – cirka 3,24 milliarder kroner.

Hvis man ser alene på de to transfervinduer i 2016, er Manchester City også nummer et med et køb for 231 millioner euro – svarende til 1,7 milliarder kroner.

Mens City altså bruger løs af milliarderne, er klubben blot nummer 19 i verden, når det drejer sig om at få penge ind for salg af spillere. Her halter City noget efter Liverpool FC, der er den klub i verden, som har fået flest penge for spillersalg. Store salg som Fernando Torres og Luis Suarez har givet godt i kassen, og i perioden fra 2010 til 2016 har klubben på salg fået 442 millioner euro ind – svarende til 3,29 milliarder kroner.

Valencia ligger nummer to med 432 millioner euro, mens italienske Juventus runder top tre af med salg for 415 millioner euro. Top tre placeringen kom i hus, fordi Paul Pogba blev solgt for mange, mange millioner euro denne sommer.





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Brøndby IF – AGF

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Silkeborg IF – FC København



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Monstersalg: FC København-boss jubler

Ruben Amorim favorit til dette job

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

De er tilbage i Superligaen

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Hjulmand og co. taber stort skridt

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Atletico Madrid interesseret i dansker

City holder liv i mesterskabsdrømmen

Barcelona – Real Madrid

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Iran kommer med krav før VM

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’