OB om Eidur Gudjohnsen: Man ved aldrig

Eidur Gudjohnsen har forladt OB og skal ikke træne med klubben igen. Om der alligevel kan komme an aftale på plads mellem parterne, vil sportsdirektør Jesper Hansen dog ikke spå om.



Det skabte en del hype, da OB i sidste uge havde besøg af den islandske storspiller Eidur Gudjohnsen. Den tidligere Chelsea- og Barcelona-spiller trænede med OB’s Superliga-hold i nogle dage, og . 

Lørdag var han ligeledes på plads på stadion i Odense, hvor han overværede kampen mellem OB og AaB i selskab med sin rådgiver, men ved mandagens træning i Ådalen, var Eidur Gudjohnsen ikke at se. Dermed tyder det på, at islændingen er rejst hjem, og OB’s sportsdirektør Jesper Hansen antyder da også, at Gudjohnsens ophold i Odense er et overstået kapitel.

– Der er ikke noget nyt i den sag. Han var her jo, fordi hans søn var her og spille, og han kender Ari Skulason fra landsholdet. Hans agent Magnus er også en, som vi selvfølgelig kender, og han spurgte, om han måtte komme her og træne med i en periode. Hans fremtid er uafklaret, og jeg ved faktisk ikke, om han er rejst hjem, eller om han stadig er i Danmark. Han var i hvert fald ude at se os i lørdags, og jeg tror måske også, han var ude at se noget søndag. Men hvad der skal ske, skal du nok tale med ham eller hans agent omkring, siger Jesper Hansen til tipsbladet.dk. 

LÆS OGSÅ: OB: Gudjohnsen er en mulighed

Sportsdirektøren afviser desuden, at Gudjohnsen skal træne mere med OB i denne omgang, men om der kunne blive tale om en kontrakt til Gudjohnsen i fremtiden, kan han ikke sige.

– I fodboldens verden ved man aldrig, hvad der sker. Men det har ikke været hensigten med, at han var her. Det var en vennetjeneste, og fordi Ari Skulason kender ham og spurgte, om han måtte træne med, fordi han gerne ville røre en fodbold, siger Jesper Hansen. 

OB mangler desperat en angriber, der kan score mål, hvilket senest blev illustreret i lørdags, da OB måtte nøjes med 1-1 mod AaB trods adskillige store chancer til fynboernes offensivspillere. 

Senest er blandt andre Lyngbys Patrick Mortensen, HB Køges Jeppe Kjær og den norske angriber Marcus Pedersen blevet kædet sammen med OB. 

LÆS MERE: Tipsbladet har besøgt OB’s sportsdirektør Jesper Hansen til en snak om situationen i OB. Læs det store interview i fredagens udgave af Tipsbladet, der udkommer sammen med Ekstra Bladet næste gang den 8. august.





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Norge skifter det hele og fransk parade

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Uruguay – Spanien



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Neestrup og co. henter stjerne

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Kap Verde – Saudi-Arabien

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Jordan – Argentina



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Panama – England

Åbner op for sommertransfer