OB-træner har indgivet transferønsker: Der kommer småjusteringer

Kent Nielsen har afleveret sine transferønsker til sportsdirektør Jesper Hansen. Det bliver ikke nogen vild sommer i OB.



OB blev mandag elimineret af Randers FC i kampen om at komme i Europa League til næste sæson, og det betyder, at fynboerne kan sætte to streger under en sæson, der alt i alt har været en skuffelse. Målet om top seks blev ikke indfriet, og holdet fik altså ikke en Europa-plads at trøste sig med.

Den skuffende sæson betyder dog ikke, at OB går en revolution i vente i sommerens transfervindue. Fynboerne har været tidligt ude med et par handler, og det betyder, at sportsdirektør Jesper Hansens job langt hen ad vejen er fuldført.

– Jeg har givet udtryk for mine ønsker og tanker  overfor sportsdirektøren og til møderne i det sportslige udvalg. Vi kommer ikke til at skifte lige så meget ud i truppen, som vi gjorde i sidste sæson. Vi ved, at Oliver Lund og Michael Falkesgaard skal væk, og at Helenius og målmanden Thomas Mikkelsen kommer ind.  Vi har nogle ideer, men det er nok ikke på den offensive del, siger cheftræner Kent Nielsen til podcasten Stemmer Fra Ådalen og tilføjer:

– Der bliver tale om småjusteringer, og hvis der kommer yderligere afgange, skal der også noget ind. Vi forventer et væsentligt mere roligt vindue end sidst.

OB har præsteret bedre i foråret, end klubben gjorde i efteråret, og det var endda til trods for, at fynboerne vinkede farvel til midtbaneprofilen Mohamed El Makrini i januars transfervindue. Derudover blev klubben en mand mindre i angrebet, da Thomas Mikkelsen røg til skotske Dundee United på leje.

– Der var meget stor kritik i vinter, fordi vi ikke fik en angriber eller en sekser ind, da El Makrini blev solgt. Men det viste sig, at vi gjorde det rigtige. Vi har været tilfredse med Izunna i foråret. Han har virkelig steppet op. Når vi har afsøgt andre ting i nogle kampe, har det været for at give en anden fleksibilitet i spillet.

– Nogle gange har vi skullet være mere boldsikre eller mere defensive. Det er vi glade for, at vi kan variere. Sportsdirektøren og ledelsen ved godt, hvad vi kigger efter, men som sagt bliver det mindre justeringer, siger Kent Nielsen.

OB-træneren understreger desuden i podcasten, at han ser en masse kvalitet og potentiale i den nuværende trup, og at målet for den kommende sæson vil være at slutte i top seks. 





LIVE

LIVE: Oprykning i hus – se de vilde billeder

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Storklub i dialog med Mohamed Salah

FCK lurer på landsholdsspiller

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

OB – Silkeborg IF



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

– Det var virkelig pinligt

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Superliga-komet overgår flere monstersalg



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Et markant problem for Silkeborg

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Ipswich er tilbage i Premier League

Manchester United – Liverpool

Emre Mor færdig

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Melder Lindstrøm helt færdig

Martin Jørgensen lander nyt job

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Det ser sort ud for B.93