Det var velsagtens sommerens mest opsigtsvækkende Superliga-transfer – Youssoufa Moukokos skifte til FC København.
Den 21-årige tyskers ophold i København har dog ikke været nogen dans på roser. Han har ikke været fast mand og har det meste af sæsonen mest været brugt som indskifter. Ja, i de seneste tre kampe har Moukoko faktisk slet ikke været i aktion for “løverne”.
Men hvad siger tallene om Moukokos sæson i Superligaen?
Ja, måske overraskende er han på flere parametre faktisk den næstmest målfarlige spiller i Superligaen – kun overgået af Franculin Dju fra FC Midtjylland. Det viser tal, som Tipsbladet har fået fra analysefirmaet Opta.
Youssouf Moukoko snitter nemlig 0,57 mål og 0,58 expected goals per 90 minutter på banen. I begge kategorier er han kun overgået af førnævnte Franculino blandt spillere med minimum 1.100 minutters spilletid i Superligaen i denne sæson.
Og spillerne, han er foran, er ikke hvem-som-helst. Det er blandt andet spillere som Tonni Adamsen fra Silkeborg, Ola Solbakken og Alexander Lind fra FC Nordsjælland, Tobias Bech fra AGF, Jacob Ambæk fra Brøndby og mange flere.

Ikke nogen assistmager
Blandt de 10 spillere, der snitter flest mål per 90 minutter i Superligaen, er der dog flere kategorier, hvor Youssoufa Moukoko ikke er i top.
Hvad angår berøringer, assister og expected assists er han i den lave halvdel. Det tegner altså et billede af en rendyrket målræv, hvis primære force er i afslutningsspillet.
Dog er der nogle andre punkter, hvor han også er fint med. Blandt de 10 mest målfarlige spillere per 90 minutter vinder han nemlig den største procentdel – 46,2 procent – af sine dueller, mens han også forsøger og lykkes med flest driblinger – henholdsvis 4,2 dribleforsøg, hvoraf 2,3 er vellykkede.

Derfor har han været bænket
Ovenpå mandagens sejr mod Vejle Boldklub blev Bo Svensson spurgt ind til, hvorfor Moukoko ikke har været brugt i de seneste tre kampe for FC København. Det var der flere årsager til, fortalte han og uddybede:
– I de seneste kampe har jeg valgt at ville have en stor angriber på den sidste linje for at have en trussel i indlægsspillet. Det er jo ikke Moukokos største styrke, men dermed ikke sagt, at det ikke er svært for ham at skulle acceptere det, sagde Bo Svensson.
Youssoufa Moukoko, 21 år, kom til FC København fra Dortmund for godt 37 millioner kroner i sommer. Det blevet til i alt 14 mål i 37 kampe, heriblandt syv mål i 22 kampe i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Storklub vil købe Kamil Grabara
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
Afslører dansk toptræners millionløn
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
NYHEDER