Transferplanen: Reagerer OB på dårlig sæsonstart?

Skal der købes spillere, og hvem skal sælges? Tipsbladet.dk analyserer løbende frem mod transfervinduets lukning de 14 Superliga-klubbers transferplaner. Her sættes fokus på OB.



En af de mest interessante dage i fodboldkalenderen nærmer sig. Transfervinduets deadlineday finder denne sensommer sted onsdag den 31. august, og der arbejdes nu på højtryk i diverse klubber og agentkontorer for at sikre de sidste handler.

Frem mod transfervinduets lukning sætter tipsbladet.dk fokus på de 14 Superliga-klubbers transferbehov.

Denne gang er der fokus på OB.

Status:
OB har handlet meget denne sommer, hvor man har sagt farvel til 11 spillere og goddag til ni. Både sportsdirektør Jesper Hansen og cheftræner Kent Nielsen har udtrykt tilfredshed med truppen, men fynboerne har imidlertid startet sæsonen skuffende, og man skal ikke udelukkende en sidste handel inden lukketid. Det er muligt, at OB henter en ekstra spiller ind til offensiven, for det er nødvendigt at reagere på den dårlige sæsonstart.

Sommerens tilgange:
Jeppe Tverskov (Randers FC), Kenneth Emil Petersen (AaB), Joao Pereira (SønderjyskE), Magnus Pedersen (lejeretur, Sogndal), Thomas Mikkelsen (lejeretur, Vejle Boldklub), Mathias Thrane (AaB), Rasmus Jönsson (AaB), Jacob Buus (egen avl), Yao Dieudonne (egen avl), Nana Welbeck (NK Krka)

Sommerens afgange:
Lasse Nielsen (Lech Poznan), Mohammed Diarra (kontraktudløb), Azer Busuladzic (Dinamo Bukarest), Michael Tørnes (kontraktudløb), Magnus Pedersen (kontraktudløb), Anders Thomsen (Middelfart), Maksym Koval (lejeaftale udløber), Rasmus Falk (FC København), Hallgrimur Jonasson (Lyngby Boldklub), Lucas Jensen (kontrakt ophævet), Ari Skulason (Lokeren)

Kommende kontraktudløb:
Michael Falkesgaard (sommer 2017)
Jacob Barrett Laursen (sommer 2017)
Oliver Lund (sommer 2017)
Mohamed El Makrini (sommer 2017)

Her kan der sælges:
Det er stærkt tvivlsomt, at OB kommer til at tage afsked med flere spillere denne sommer. Faktisk kan spillersalg kun komme på tale, hvis OB skal gøre plads til nye folk udefra. Der har tidligere været interesse for Thomas Mikkelsen, som fynboerne valgte at beholde.

Her kan der købes:
Klubbens fans ønsker sig nærmest en forstærkning i hver eneste kæde, men det kommer ikke til at ske. I den optimale verden kunne OB dog godt bruge noget mere kreativitet på holdet, så en driblestærk angriber eller kantspiller til at presse Rasmus Jönsson kunne være muligheder. I defensiven er OB fint besat med to spillere til hver position. Det ligner en stille afslutning på transfervinduet for OB med is i maven, selvom man må spørge klubben, om der fortsat er tiltro til truppen efter den dårlige sæsonstart. I nogle fankredse håber man på et lejemål af Bashkim Kadrii i FC København, men det er næppe realistisk, da OB nu spiller med en anden type kanter end da offensivspilleren sidst var i klubben. 



Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Brøndby-jubel: ‘Jeg har bare siddet spændt hjemme’

Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Afsløring: Afviser ny OB-kontrakt – Elfsborg lurer

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Peter Schmeichel taget på sengen

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Dansk bomber med vildt mål i England

Arsenal ansætter dansk toptræner

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Mohamed Daramy vender tilbage

Bach Bak i svime over Uhre

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Brøndby-direktør: ‘Jeg har altid sagt det’

Andreas Christensen skriver snart under

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Går langt ned i løn

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Storklub vil have Filip Jörgensen

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Rangers rundbarberer Dons igen

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Bekræfter FC Midtjylland-interesse