Brøndbyfans fanget: Hvad vil I?

Brøndbys fans risikerer at sidde fast mellem drømmene og realiteterne, mener Tipsbladets kommentator, Allan Olsen.



HVAD ER DET egentlig, der gør, at Brøndby er noget helt særligt i den danske fodboldfortælling.

Er det som klubben, der indførte fuldtidsprofessionel fodbold i Danmark?

Måske som lokomotivet, der trak dansk klubfodbold i gang med enestående præstationer i Europe op gennem 90’erne?

Eller måske talentfabrikken – selvom der har været nogle huller i forsyningslinjen?

Alle tre dele, vil jeg tro. Med den helt ufattelige vigtige tilføjelse: Fansene!

DE MEST FANATISKE, loyale, nyskabende i landet. Med lidt for mange brodne kar ombord med hang til vold og ballade, men ikke desto mindre en fantastisk engageret flok.
Den slags, der for alvor skaber fodboldklubber.

I debatten om et helt eller delvist salg af Jan Bech Andersens aktier i klubben, har fanafdelingen i Brøndby selvfølgelig også været på banen.

FRYGTEN ER et salg til en skrubbelløs udenlandsk ejer uden forståelse for klubbens historie eller grundlag. Noget jeg beskrev i denne kommentar fra torsdag.

Her står fansene åbenbart samlet, men alligevel fornemmer man klare sprækker og uenighed at dømme efter debatten.

PÅ DEN ENE side, så vil fansene – ikke overraskende – have løftet klubben derop, hvor man er fast inventar i Europa, spiller med om guldet hver eneste sæson, leverer landsholdsspillere og store salg, ja er en blivende magtfaktor i dansk fodbold.

PÅ DEN ANDEN SIDE, så må ejeren ikke være udenlandsk, man vil ikke være del af et fodboldkonglomorat – ja, måske ville det være federe, hvis amatørafdelingen stadig bestemte…

JEG SYNES, DET er sindsygt sympatisk, at Brøndby kæmper for klubbens DNA, grundlag, historie. Der er så meget i moderne fodbold, der noget l…, så highfive for at stå fast.

Problemet er blot, at Brøndbys fans kan blive fanget mellem drømmene og realiteterne.

FCM HAR taget et gigantisk skridt gennem de sidste 10 år. Bygget på, været frontløbere, gået nye veje. Det er sket med en udenlandsk ejer og som en del af Brentford.familien. Problematisk? Næh.

Nu er fanskaren heller ikke voldsomt stor eller lige så fanatiske på de kanter, men der er dog et tydeligt midtjysk træskoaftryk trods ejerskabet.

FCK ER STADIG FCK en mastodont i dansk sammenhæng – og selvom pengemaskinen Lalandia og koncerterne i Parken har været sat på hold på grund af Corona, så vil de aktiviteter fremover skabe penge i koncernen.

Tilbage står Brøndby, men skal klubben udvikles og hægte sig på toget både i Danmark, men også i Europa, så skal der flere investeringer til – og dem skal Jan Bech Andersen ikke løfte selv.

SÅ KAN FANSENE selvfølgelig drømme om, at der kommer en Jan Bech-klon med rødebedefarvet pas og et dunkende Brøndby-hjerte, men realistisk set så ligger løsningen nok et andet sted.

Og hvorfor er det så, at vi snakker så meget om Brøndbys fans, når talen falder på et eventuelt salg af Jan Bechs ejerandel.

De sidder jo ikke med ved bordet – og har dybest set ikke noget at skulle have sagt.

Fordi det er Brøndby!

Fordi Jan Bech godt ved, at klubben ikke er meget værd uden fansene – men han ved også, at skal Brøndby-vognen kobles på et indbringende europæisk tog, så skal der nye (med)ejere til.

De skal findes med et varmt hjerte og en kølig hjerne – hvis man vil drømme sig tilbage til tidligere tiders storhed.



Roony Bardghji med drømmekamp

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Dansker med kongemål mod Napoli

Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Slagter United: ‘Det er pinligt’

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Har talt med Ferguson om United-job

Liverpool-træner er ked af prædikat

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Eriksen og Kjær tager afsted

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Manchester United overvejer ham

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Her er Ajax-danskers millionløn

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Rygter om AC Horsens-legende

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Neymar tager en tørn mere

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Tauson er færdig i Brisbane

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Ulve æder Karameller i Liverpool

Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg