Brøndbyfans fanget: Hvad vil I?

Brøndbys fans risikerer at sidde fast mellem drømmene og realiteterne, mener Tipsbladets kommentator, Allan Olsen.



HVAD ER DET egentlig, der gør, at Brøndby er noget helt særligt i den danske fodboldfortælling.

Er det som klubben, der indførte fuldtidsprofessionel fodbold i Danmark?

Måske som lokomotivet, der trak dansk klubfodbold i gang med enestående præstationer i Europe op gennem 90’erne?

Eller måske talentfabrikken – selvom der har været nogle huller i forsyningslinjen?

Alle tre dele, vil jeg tro. Med den helt ufattelige vigtige tilføjelse: Fansene!

DE MEST FANATISKE, loyale, nyskabende i landet. Med lidt for mange brodne kar ombord med hang til vold og ballade, men ikke desto mindre en fantastisk engageret flok.
Den slags, der for alvor skaber fodboldklubber.

I debatten om et helt eller delvist salg af Jan Bech Andersens aktier i klubben, har fanafdelingen i Brøndby selvfølgelig også været på banen.

FRYGTEN ER et salg til en skrubbelløs udenlandsk ejer uden forståelse for klubbens historie eller grundlag. Noget jeg beskrev i denne kommentar fra torsdag.

Her står fansene åbenbart samlet, men alligevel fornemmer man klare sprækker og uenighed at dømme efter debatten.

PÅ DEN ENE side, så vil fansene – ikke overraskende – have løftet klubben derop, hvor man er fast inventar i Europa, spiller med om guldet hver eneste sæson, leverer landsholdsspillere og store salg, ja er en blivende magtfaktor i dansk fodbold.

PÅ DEN ANDEN SIDE, så må ejeren ikke være udenlandsk, man vil ikke være del af et fodboldkonglomorat – ja, måske ville det være federe, hvis amatørafdelingen stadig bestemte…

JEG SYNES, DET er sindsygt sympatisk, at Brøndby kæmper for klubbens DNA, grundlag, historie. Der er så meget i moderne fodbold, der noget l…, så highfive for at stå fast.

Problemet er blot, at Brøndbys fans kan blive fanget mellem drømmene og realiteterne.

FCM HAR taget et gigantisk skridt gennem de sidste 10 år. Bygget på, været frontløbere, gået nye veje. Det er sket med en udenlandsk ejer og som en del af Brentford.familien. Problematisk? Næh.

Nu er fanskaren heller ikke voldsomt stor eller lige så fanatiske på de kanter, men der er dog et tydeligt midtjysk træskoaftryk trods ejerskabet.

FCK ER STADIG FCK en mastodont i dansk sammenhæng – og selvom pengemaskinen Lalandia og koncerterne i Parken har været sat på hold på grund af Corona, så vil de aktiviteter fremover skabe penge i koncernen.

Tilbage står Brøndby, men skal klubben udvikles og hægte sig på toget både i Danmark, men også i Europa, så skal der flere investeringer til – og dem skal Jan Bech Andersen ikke løfte selv.

SÅ KAN FANSENE selvfølgelig drømme om, at der kommer en Jan Bech-klon med rødebedefarvet pas og et dunkende Brøndby-hjerte, men realistisk set så ligger løsningen nok et andet sted.

Og hvorfor er det så, at vi snakker så meget om Brøndbys fans, når talen falder på et eventuelt salg af Jan Bechs ejerandel.

De sidder jo ikke med ved bordet – og har dybest set ikke noget at skulle have sagt.

Fordi det er Brøndby!

Fordi Jan Bech godt ved, at klubben ikke er meget værd uden fansene – men han ved også, at skal Brøndby-vognen kobles på et indbringende europæisk tog, så skal der nye (med)ejere til.

De skal findes med et varmt hjerte og en kølig hjerne – hvis man vil drømme sig tilbage til tidligere tiders storhed.





LIVE

LIVE: Nu er der trukket lod – FCK er hjemmehold

Brian Riemer giver klar besked

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

23 røde kort i vanvidskamp

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Kæmpe kærlighedserklæring

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’

I svime: Som en ny spiller

Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen

Narteys krav til ny kontrakt



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

I chok: Har aldrig set lignende

Vil have ham væk fra FC København

Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’

Rasmus Højlund i massiv modvind

– Han har måske været lagt lidt på is

Froholdt på tavlen i storkamp

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Var direkte fra træningsbanen

Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer

Newcastle – Barcelona



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Alpha retter hård kritik

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

LIVE: Hold da op – kanonkasse!

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Han er Eriksen og co’s nye træner

Ekspert: ‘Alt er gået galt!’

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Tung mandagskamp i Rom

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

‘Altid været vanvittigt hårde kampe’

Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand

Dansk turnering opkaldes efter Hermansen

DBU: Ham peger vi på

Her kan du se FC Midtjylland mod AGF

Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen

Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg

Michelsen: Langt til Copacabana

Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp