HVAD ER DET egentlig, der gør, at Brøndby er noget helt særligt i den danske fodboldfortælling.
Er det som klubben, der indførte fuldtidsprofessionel fodbold i Danmark?
Måske som lokomotivet, der trak dansk klubfodbold i gang med enestående præstationer i Europe op gennem 90’erne?
Eller måske talentfabrikken – selvom der har været nogle huller i forsyningslinjen?
Alle tre dele, vil jeg tro. Med den helt ufattelige vigtige tilføjelse: Fansene!
DE MEST FANATISKE, loyale, nyskabende i landet. Med lidt for mange brodne kar ombord med hang til vold og ballade, men ikke desto mindre en fantastisk engageret flok.
Den slags, der for alvor skaber fodboldklubber.
I debatten om et helt eller delvist salg af Jan Bech Andersens aktier i klubben, har fanafdelingen i Brøndby selvfølgelig også været på banen.
FRYGTEN ER et salg til en skrubbelløs udenlandsk ejer uden forståelse for klubbens historie eller grundlag. Noget jeg beskrev i denne kommentar fra torsdag.
Her står fansene åbenbart samlet, men alligevel fornemmer man klare sprækker og uenighed at dømme efter debatten.
PÅ DEN ENE side, så vil fansene – ikke overraskende – have løftet klubben derop, hvor man er fast inventar i Europa, spiller med om guldet hver eneste sæson, leverer landsholdsspillere og store salg, ja er en blivende magtfaktor i dansk fodbold.
PÅ DEN ANDEN SIDE, så må ejeren ikke være udenlandsk, man vil ikke være del af et fodboldkonglomorat – ja, måske ville det være federe, hvis amatørafdelingen stadig bestemte…
JEG SYNES, DET er sindsygt sympatisk, at Brøndby kæmper for klubbens DNA, grundlag, historie. Der er så meget i moderne fodbold, der noget l…, så highfive for at stå fast.
Problemet er blot, at Brøndbys fans kan blive fanget mellem drømmene og realiteterne.
FCM HAR taget et gigantisk skridt gennem de sidste 10 år. Bygget på, været frontløbere, gået nye veje. Det er sket med en udenlandsk ejer og som en del af Brentford.familien. Problematisk? Næh.
Nu er fanskaren heller ikke voldsomt stor eller lige så fanatiske på de kanter, men der er dog et tydeligt midtjysk træskoaftryk trods ejerskabet.
FCK ER STADIG FCK en mastodont i dansk sammenhæng – og selvom pengemaskinen Lalandia og koncerterne i Parken har været sat på hold på grund af Corona, så vil de aktiviteter fremover skabe penge i koncernen.
Tilbage står Brøndby, men skal klubben udvikles og hægte sig på toget både i Danmark, men også i Europa, så skal der flere investeringer til – og dem skal Jan Bech Andersen ikke løfte selv.
SÅ KAN FANSENE selvfølgelig drømme om, at der kommer en Jan Bech-klon med rødebedefarvet pas og et dunkende Brøndby-hjerte, men realistisk set så ligger løsningen nok et andet sted.
Og hvorfor er det så, at vi snakker så meget om Brøndbys fans, når talen falder på et eventuelt salg af Jan Bechs ejerandel.
De sidder jo ikke med ved bordet – og har dybest set ikke noget at skulle have sagt.
Fordi det er Brøndby!
Fordi Jan Bech godt ved, at klubben ikke er meget værd uden fansene – men han ved også, at skal Brøndby-vognen kobles på et indbringende europæisk tog, så skal der nye (med)ejere til.
De skal findes med et varmt hjerte og en kølig hjerne – hvis man vil drømme sig tilbage til tidligere tiders storhed.
LIVE
LIVE: Ny skade hos FCK
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
OPTAKT
OB – FC København
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Farzam: En gave for FC København
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
AaB-krisen fortsætter
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Supercomputer spår FCM-nedtur
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
MEDIE
Bekymring: Rasmus Højlund er syg
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
TIPSBLADETS DOM
Vanvittig præstation – udtag FCM-stjerner, Riemer!
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Tilbage efter lang pause
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
NYHEDER
