HVAD ER DET egentlig, der gør, at Brøndby er noget helt særligt i den danske fodboldfortælling.
Er det som klubben, der indførte fuldtidsprofessionel fodbold i Danmark?
Måske som lokomotivet, der trak dansk klubfodbold i gang med enestående præstationer i Europe op gennem 90’erne?
Eller måske talentfabrikken – selvom der har været nogle huller i forsyningslinjen?
Alle tre dele, vil jeg tro. Med den helt ufattelige vigtige tilføjelse: Fansene!
DE MEST FANATISKE, loyale, nyskabende i landet. Med lidt for mange brodne kar ombord med hang til vold og ballade, men ikke desto mindre en fantastisk engageret flok.
Den slags, der for alvor skaber fodboldklubber.
I debatten om et helt eller delvist salg af Jan Bech Andersens aktier i klubben, har fanafdelingen i Brøndby selvfølgelig også været på banen.
FRYGTEN ER et salg til en skrubbelløs udenlandsk ejer uden forståelse for klubbens historie eller grundlag. Noget jeg beskrev i denne kommentar fra torsdag.
Her står fansene åbenbart samlet, men alligevel fornemmer man klare sprækker og uenighed at dømme efter debatten.
PÅ DEN ENE side, så vil fansene – ikke overraskende – have løftet klubben derop, hvor man er fast inventar i Europa, spiller med om guldet hver eneste sæson, leverer landsholdsspillere og store salg, ja er en blivende magtfaktor i dansk fodbold.
PÅ DEN ANDEN SIDE, så må ejeren ikke være udenlandsk, man vil ikke være del af et fodboldkonglomorat – ja, måske ville det være federe, hvis amatørafdelingen stadig bestemte…
JEG SYNES, DET er sindsygt sympatisk, at Brøndby kæmper for klubbens DNA, grundlag, historie. Der er så meget i moderne fodbold, der noget l…, så highfive for at stå fast.
Problemet er blot, at Brøndbys fans kan blive fanget mellem drømmene og realiteterne.
FCM HAR taget et gigantisk skridt gennem de sidste 10 år. Bygget på, været frontløbere, gået nye veje. Det er sket med en udenlandsk ejer og som en del af Brentford.familien. Problematisk? Næh.
Nu er fanskaren heller ikke voldsomt stor eller lige så fanatiske på de kanter, men der er dog et tydeligt midtjysk træskoaftryk trods ejerskabet.
FCK ER STADIG FCK en mastodont i dansk sammenhæng – og selvom pengemaskinen Lalandia og koncerterne i Parken har været sat på hold på grund af Corona, så vil de aktiviteter fremover skabe penge i koncernen.
Tilbage står Brøndby, men skal klubben udvikles og hægte sig på toget både i Danmark, men også i Europa, så skal der flere investeringer til – og dem skal Jan Bech Andersen ikke løfte selv.
SÅ KAN FANSENE selvfølgelig drømme om, at der kommer en Jan Bech-klon med rødebedefarvet pas og et dunkende Brøndby-hjerte, men realistisk set så ligger løsningen nok et andet sted.
Og hvorfor er det så, at vi snakker så meget om Brøndbys fans, når talen falder på et eventuelt salg af Jan Bechs ejerandel.
De sidder jo ikke med ved bordet – og har dybest set ikke noget at skulle have sagt.
Fordi det er Brøndby!
Fordi Jan Bech godt ved, at klubben ikke er meget værd uden fansene – men han ved også, at skal Brøndby-vognen kobles på et indbringende europæisk tog, så skal der nye (med)ejere til.
De skal findes med et varmt hjerte og en kølig hjerne – hvis man vil drømme sig tilbage til tidligere tiders storhed.
EKSKLUSIVT
Danske stortalenter vil skrive historie
Vil bygge statue af Messi
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
Chok i OB – siger op efter seks dage
MEDIE
Disse fire klubber meldes varme på Franculino
NYHEDER
Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm
Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding
NYHEDER
Vanvittige Norge tæt på vild triumf
EKSKLUSIVT
– Jeg har sagt det til alle omkring mig
INTERVIEW
Neuers ord ramte Højbjerg
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
TOPNYHED
Brøndby-stjerne skadet
Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’
NYHEDER
Wolfsburg fyrer sportsdirektør
TOPNYHED
Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?
TOPNYHED
Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
TRANSFER
Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger
INTERVIEW
Helt vilde tal: Er sket 185 gange
TOPNYHED
Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han
INTERVIEW
Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’
Har flere gange skældt Horsens-profiler ud
NYHEDER
I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold
Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’
TOPNYHED
Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’
NYHEDER
Er det Chido Obis store chance?
TIPSBLADET SPECIAL
Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis
MEDIE
Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul
Jonas Vingegaard kan vinde stor pris
Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid
NYHEDER
Dansker opereret for anden gang på tre måneder
INTERVIEW
Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM
NYHEDER
Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’
Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger
Kæmpestjerne angrer
MEDIE
Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge
EKSKLUSIVT
Takkede nej til Superliga-klubber
DAGENS SPILFORSLAG
Tricolorii driller Gli Azzurri
Superligaboss om FCK: Pas på med det
INTERVIEW
‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer
Pernille Harder med perlemål
TOPNYHED
