AFSKÆR FORSYNINGSLINJERNE – og du har en god chance for at vinde krigen! Det gælder både på slagmarken og på grænsværen.
Den militære operation forsømte OB på det skammeligste – og når man giver Superligaens bedste afleveringsfod så meget plads, så bliver man straffet. Benhårdt.
Nicolai Vallys to perleafleveringer i kampens første 11 minutter afgjorde nemlig kampen i Odense. Honnør for general Vallys, men de perfekt timede stikninger fik også sublim behandling af Ohi og ikke mindst Suzukis smukke chip til 1-0-målet.
Afleveringer og modtagninger, der fuldstændig ødelagde svenske Helander i OB-forsvaret. Av, av!
OG VALLYS VAR slet ikke færdig med at strø om sig med potentielt målgivende afleveringer. I anden halvleg var han manden bag en brysttæmning i feltet, der blev efterfulgt af en kattepote af en tilbagelægning til Mathias Greve, der dog blev afvist Vilje Myhra i OB-kassen.
Så ja, det er jo svært at skjule, at jeg – ligesom mange andre – synes, at Nicolai Vallys er en fremragende fodboldspiller. Han løfter Brøndby, han løfter Superligaen – og jeg vil være noget forbavset, hvis ikke det her er hans sidste Superligasæson i Brøndby-trøjen.
Ja, han er 27 år og fylder 28 i september, og hans værdi for Brøndby er med garanti større end det han kan indbringe, men man kan jo ikke fortænke Nicolai Vallys at søge et udlandseventyr.
Derfor: Nyd ham så længe du kan!
Og Vallys selv kan jo formilde Brøndby og Carsten V. Jensen, hvis han leverer mesterskabet til dem.
Brøndby bygger på som titelbejlere med sejren over OB. Foto: Imago
DEN TID DEN HISTORIE. Vi skal lige et smut tilbage til Odense, hvor Brøndby snuppede sin anden sejr ud af to mulige i dette Superligaforår og bygger endnu mere på som titelbejlere i år.
3-0 i Odense er ganske solidt – også selvom OB ikke har formået at vinde på hjemmebane i år.
Tipsbladets kommentator, Stig Tøfting, erkendte i sin ugentlige klumme, at han tog Brøndby dybt seriøst i guldkampen, og der er da heller ikke grund til andet.
MAN PLEJER AT SIGE, at det er offensiven, der vinder fodboldkampe, men defensiven, der vinder mesterskaber. Skulle Brøndby blive mestre i år, så vil det være omvendt.
Det er fra midtbane og frem, at Brøndby har kanonerne. Det er hér Brøndby er skarpest. Ohi er ved at genfinde målformen, Kvistgaarden er kommet fornemt tilbage, Suzuki bliver bedre og bedre – og så er Bundgaard blevet en stærk joker fra bænken.
Den vigtigste af dem er dog ubestridt Nicolai Vallys, der med indsatsen i Odense allerede har lagt sig i poleposition til Tipsbladets store pris, nemlig Forårets Profil.
Han faldt ganske vist sammen med resten af Brøndby-holdet noget i tilstedeværelse og niveau efter chokstarten, men det er jo fuldstændig ligegyldigt, når man står bag de to mål, der reeelt afgjorde kampen – og kunne have fået en assist på på Greve og Bundgaards forsøg.
DET ER SELVFØLGELIG at stramme den en smule, men Nicolai Vallys er manden, der kan sikre mesterskabet til Brøndby. Så god er han, så vigtig er han for Brøndby – og så skræmmende er han for modstanderne.
PS: Viborg har efter endnu en jammerlig indsats meldt sig ind i nedrykningskampen. 2-2 ude mod Hvidovre er ganske enkelt ikke godt nok – og det skal blive spændende at se, om Jacob Poulsen har truppen, men også trænerpondus nok til at styre holdet fri. Man kan sagtens tvivle.
NYHEDER
– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!
HELT VILDT
Storhylder Christian Nørgaard
FC København scorer millionbeløb
NYHEDER
Dansker afslører hårdt privat år: ‘Få ved det’
TOPNYHED
Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’
MEDIE
AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd
Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK
HELT VILDT
Gidsel skriver historie – den første nogensinde
INTERVIEW
Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass
MEDIE
Stort spansk medie fremhæver William Clem
MEDIE
Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn
HELT VILDT
Moukoko trækker overskrifter i udlandet
‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’
AVIS
FC København interesseret i denne angriber
TOPNYHED
Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr
MEDIE
Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord
TOPNYHED
Vild med ny Eriksen-løsning
Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne
TOPNYHED
Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’
AVIS
Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning
EKSKLUSIVT
Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag
NYHEDER
Køber sig ind i dansk klub
NYHEDER
Neestrup jubler: ‘Noget af det største’
BIZART
Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job
NYHEDER
Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’
TOPNYHED
Maxsø melder ud om fremtidsplaner
NYHEDER
Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub
TOPNYHED
Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’
MEDIE
Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil
TOPNYHED
Brøndbys store karantænemareridt
NYHEDER
Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner
TOPNYHED
Trist Kvistgaarden-melding
Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’
MEDIE
De vil hente Andreas Maxsø
NYHEDER
– Ville være godt med en mere pålidelig målmand
NYHEDER
Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz
MEDIE
Rigtig dårlig melding
HELT VILDT
Thomas Thomasberg: Det koster Franculino
TOPNYHED
Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør
TOPNYHED
– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set
DAGENS SPILFORSLAG
Drenge mod mænd i Bern
TOPNYHED
FC København tager vild sejr i Champions League
NYHEDER
Revser stjerner: ‘Skidt!’
NYHEDER
Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’
TOPNYHED
Peger på mulig gave til FCK
Pogba investerer i kamelvæddeløb
NYHEDER
FCM-stjerne færdig for i år
TOPNYHED
Udpeger: Her kan FCK straffe os