AFSKÆR FORSYNINGSLINJERNE – og du har en god chance for at vinde krigen! Det gælder både på slagmarken og på grænsværen.
Den militære operation forsømte OB på det skammeligste – og når man giver Superligaens bedste afleveringsfod så meget plads, så bliver man straffet. Benhårdt.
Nicolai Vallys to perleafleveringer i kampens første 11 minutter afgjorde nemlig kampen i Odense. Honnør for general Vallys, men de perfekt timede stikninger fik også sublim behandling af Ohi og ikke mindst Suzukis smukke chip til 1-0-målet.
Afleveringer og modtagninger, der fuldstændig ødelagde svenske Helander i OB-forsvaret. Av, av!
OG VALLYS VAR slet ikke færdig med at strø om sig med potentielt målgivende afleveringer. I anden halvleg var han manden bag en brysttæmning i feltet, der blev efterfulgt af en kattepote af en tilbagelægning til Mathias Greve, der dog blev afvist Vilje Myhra i OB-kassen.
Så ja, det er jo svært at skjule, at jeg – ligesom mange andre – synes, at Nicolai Vallys er en fremragende fodboldspiller. Han løfter Brøndby, han løfter Superligaen – og jeg vil være noget forbavset, hvis ikke det her er hans sidste Superligasæson i Brøndby-trøjen.
Ja, han er 27 år og fylder 28 i september, og hans værdi for Brøndby er med garanti større end det han kan indbringe, men man kan jo ikke fortænke Nicolai Vallys at søge et udlandseventyr.
Derfor: Nyd ham så længe du kan!
Og Vallys selv kan jo formilde Brøndby og Carsten V. Jensen, hvis han leverer mesterskabet til dem.
Brøndby bygger på som titelbejlere med sejren over OB. Foto: Imago
DEN TID DEN HISTORIE. Vi skal lige et smut tilbage til Odense, hvor Brøndby snuppede sin anden sejr ud af to mulige i dette Superligaforår og bygger endnu mere på som titelbejlere i år.
3-0 i Odense er ganske solidt – også selvom OB ikke har formået at vinde på hjemmebane i år.
Tipsbladets kommentator, Stig Tøfting, erkendte i sin ugentlige klumme, at han tog Brøndby dybt seriøst i guldkampen, og der er da heller ikke grund til andet.
MAN PLEJER AT SIGE, at det er offensiven, der vinder fodboldkampe, men defensiven, der vinder mesterskaber. Skulle Brøndby blive mestre i år, så vil det være omvendt.
Det er fra midtbane og frem, at Brøndby har kanonerne. Det er hér Brøndby er skarpest. Ohi er ved at genfinde målformen, Kvistgaarden er kommet fornemt tilbage, Suzuki bliver bedre og bedre – og så er Bundgaard blevet en stærk joker fra bænken.
Den vigtigste af dem er dog ubestridt Nicolai Vallys, der med indsatsen i Odense allerede har lagt sig i poleposition til Tipsbladets store pris, nemlig Forårets Profil.
Han faldt ganske vist sammen med resten af Brøndby-holdet noget i tilstedeværelse og niveau efter chokstarten, men det er jo fuldstændig ligegyldigt, når man står bag de to mål, der reeelt afgjorde kampen – og kunne have fået en assist på på Greve og Bundgaards forsøg.
DET ER SELVFØLGELIG at stramme den en smule, men Nicolai Vallys er manden, der kan sikre mesterskabet til Brøndby. Så god er han, så vigtig er han for Brøndby – og så skræmmende er han for modstanderne.
PS: Viborg har efter endnu en jammerlig indsats meldt sig ind i nedrykningskampen. 2-2 ude mod Hvidovre er ganske enkelt ikke godt nok – og det skal blive spændende at se, om Jacob Poulsen har truppen, men også trænerpondus nok til at styre holdet fri. Man kan sagtens tvivle.
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
NYHEDER
Franculino opereret: Ude i flere måneder
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
Aldrig set før
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
TOPNYHED
Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer
MEDIE
Brendan Rodgers i chokskifte
MEDIE
Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
MEDIE
Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning
Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’
Medier fælder dom over Kasper Schmeichel
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
EKSKLUSIVT
– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift
MEDIE
Lukas Lerager tæt på denne klub
STORT INTERVIEW
FCK-direktør frustreret foran pressen: ‘Noget pis’
HELT VILDT
Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’
MEDIE
Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM
NYHEDER
Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud
NYHEDER
Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
FCK-flop flopper igen – transfer meldes død
Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
NYHEDER
– Det er alvorligt og ret bekymrende
NYHEDER
Vanvittig kamp for Manchester United
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Wales
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
MEDIE
Har Brøndby-spiller på blokken