
POKALFINALEN SKAL spilles i Brøndby, nej vent, Herning er det. Altså, hvis Silkeborg møder FCK. For hvis Viborg møder Brøndby, så er det i Brøndby med fuldt tilskuertal.
Men hov, hvad hvis nu Brøndby møder FCK? Jamen, så er det i Brøndby, men så må der ikke komme så mange tilskuere…
Det var jo lige før, at direktør Claus Thomsen burde have lavet en stak plancher som dem, Donald Trump præsenterede sine toldsatser med. Lige så grotesk, lige så forvirrende.
Så kan Divisionsforeningen selvfølgelig også takke den amerikanske præsident for at tage al fokus, så de lige kunne liste meddelelsen ud, mens mediebilledet var farvet af toldsatser…
ÅRSAGEN ER SELVFØLGELIG, at Divisionsforeningen i al sin visdom fra start valgte Brøndby Stadion som finale-sted – og som alle ved, så er det et sted, der notorisk har svært ved at håndtere sikkerheden.
Eksemplerne er lige så talrige som Andreas Cornelius’ skader. Det burde Divisionsforeningen da om nogen være bekendt med – og det er først nu, hvor netop Brøndby-FCK ligner den oplagte finale, at man adresserer det problem.
Og konklusionen er åbenbart, at både Brøndby-FCK og Silkeborg-FCK på Brøndby Stadion som mulige finaler udgør en så stor sikkerhedsrisiko, at det enten kræver en flytning – eller færre tilskuere.
Hvilken falliterklæring!

LAD OS LIGE VENDE flytningen. Skulle Silkeborg møde FCK i pokalfinalen, så er det altså MCH Arena, der bliver rammen.
Der er plads til 12.000 tilskuere, men hvis Divisionsforeningen skulle have glemt det, så var minimumskravet altså 15.000 tilskuere, da pokalfinalerne blev sendt i udbud.
De regler gælder så åbenbart ikke mere, selvom man i Esbjerg rent faktisk har et stadion med plads til 17.442 – og som i modsætning til MCH Arena altså opfylder Divisionsforeningens krav.
Endnu et eksempel på, at Divisionsforeningen dårligt tager turneringen seriøst, så hvorfor skulle vi andre?
Måske noget med, at VAR ikke er sat op i Esbjerg, men enten er man seriøse med sine regler, ellers er man ikke.
AT EN EVENTUEL KAMP mellem Brøndby og FC København bliver en fest for de få, er jo bare endnu et søm i ligkisten på en ellers traditionsrig turnering, der gisper efter ilt.
15.000 tilskuere til en kamp, der kunne have solgt Parken ud på en time, er heller ikke særligt flatterende for dansk fodbold, så hvorfor holder man så stædigt fast i Brøndby Stadion, når det nu er et notorisk balladested?
DET ER selvfølgelig hævet over enhver tvivl, at FC København får en stor fordel, hvis pokalfinalen skulle spilles i Parken hvert år, men nu er det altså det nationalstadion af en art, der findes i dette land, så brug det dog.
FCK har da også kun vundet fire ud af de sidste 10 års pokalturneringer, hvilket vel ligger på linje med niveauet hos FCK i forhold til de andre hold.
NU FLYTTER finalen tilbage til Parken næste år, så selvom forløbet om årets finale er en pinlig omgang for Divisionsforeningen, så har de trods alt noget tid til at komme op med en plan, der er væsentligt bedre end årets pinlige pokalfarce.
Burde pokalfinalen spilles i Parken hvert år?
0 Votes
LIVE
LIVE: Sender lille stikpille til FCK
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
NYHEDER
Ekspert: Han kan erstatte Neestrup til sommer
Langer ud efter trænerlegende
Reagerer på Brøndby-bombe
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
AVIS
Skræmmende Chido Obi-scener
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
‘Hold øje’: Dyr stjerne kan forlade Man Utd
BIZART
Nu fortæller tidl. PL-spiller om kokainmisbrug
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
HELT VILDT
Stjernetræner revser Hjulmand: Pinligt!
NYHEDER
‘Han tisser isterninger’
AVIS
– Albert Grønbæk har nok 7 kampe
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
I chok over Manchester United
Vildt skifte fra FCK: ‘Jeg blev chokeret’
NYHEDER
Køber engelsk klub
NYHEDER
– Det må for alt i verden ikke ske!
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
– Han har smidt 100 millioner kroner ud ad vinduet
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
NYHEDER
Victor Nelsson topper international impact-liste
DOMMEREKSPERT
Slap Brøndby-spids billigt? Her er ekspertens svar
CHEFENS DOM
Jeg skylder jer en kæmpe undskyldning!
– Så kan FCK rive plasteret af og fyre ham
HELT VILDT
38: Her er alle Schmedes’ Brøndby-handler
NYHEDER
Superligaen er utilfreds med FIFA-beslutning
NYHEDER
Jubler over Benjamin Schmedes
HELT VILDT
Voldsomt: Dansker laver vanvittigt hattrick
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
TOPNYHED
Bombe: Schmedes siger op i Brøndby
Her kan du se Newcastle mod Manchester United
NYHEDER
FCM henter svensk forsvarstalent
Kritik preller af på Arteta
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
NYHEDER
Fem fede stats fra Superliga-grundspillet
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
Arne Slot dybt frustreret
DAGENS SPILFORSLAG