Falliterklæring: Pokalfarce for fuld plade

Der er mere forvirring end fest over den danske pokalturnering, mener Tipsbladets chefredaktør Allan Olsen.



POKALFINALEN SKAL spilles i Brøndby, nej vent, Herning er det. Altså, hvis Silkeborg møder FCK. For hvis Viborg møder Brøndby, så er det i Brøndby med fuldt tilskuertal.

Men hov, hvad hvis nu Brøndby møder FCK? Jamen, så er det i Brøndby, men så må der ikke komme så mange tilskuere…

Det var jo lige før, at direktør Claus Thomsen burde have lavet en stak plancher som dem, Donald Trump præsenterede sine toldsatser med. Lige så grotesk, lige så forvirrende.

Så kan Divisionsforeningen selvfølgelig også takke den amerikanske præsident for at tage al fokus, så de lige kunne liste meddelelsen ud, mens mediebilledet var farvet af toldsatser…

ÅRSAGEN ER SELVFØLGELIG, at Divisionsforeningen i al sin visdom fra start valgte Brøndby Stadion som finale-sted – og som alle ved, så er det et sted, der notorisk har svært ved at håndtere sikkerheden.

Eksemplerne er lige så talrige som Andreas Cornelius’ skader. Det burde Divisionsforeningen da om nogen være bekendt med – og det er først nu, hvor netop Brøndby-FCK ligner den oplagte finale, at man adresserer det problem.

Og konklusionen er åbenbart, at både Brøndby-FCK og Silkeborg-FCK på Brøndby Stadion som mulige finaler udgør en så stor sikkerhedsrisiko, at det enten kræver en flytning – eller færre tilskuere.

Hvilken falliterklæring!

Der bliver kun plads til 15.000 tilskuere – 6000 fra hver klub – hvis Brøndby møder FCK i pokalfinalen. Foto: Alamy.

LAD OS LIGE VENDE flytningen. Skulle Silkeborg møde FCK i pokalfinalen, så er det altså MCH Arena, der bliver rammen.

Der er plads til 12.000 tilskuere, men hvis Divisionsforeningen skulle have glemt det, så var minimumskravet altså 15.000 tilskuere, da pokalfinalerne blev sendt i udbud.

De regler gælder så åbenbart ikke mere, selvom man i Esbjerg rent faktisk har et stadion med plads til 17.442 – og som i modsætning til MCH Arena altså opfylder Divisionsforeningens krav.

Endnu et eksempel på, at Divisionsforeningen dårligt tager turneringen seriøst, så hvorfor skulle vi andre?

Måske noget med, at VAR ikke er sat op i Esbjerg, men enten er man seriøse med sine regler, ellers er man ikke.

AT EN EVENTUEL KAMP mellem Brøndby og FC København bliver en fest for de få, er jo bare endnu et søm i ligkisten på en ellers traditionsrig turnering, der gisper efter ilt.

15.000 tilskuere til en kamp, der kunne have solgt Parken ud på en time, er heller ikke særligt flatterende for dansk fodbold, så hvorfor holder man så stædigt fast i Brøndby Stadion, når det nu er et notorisk balladested?

DET ER selvfølgelig hævet over enhver tvivl, at FC København får en stor fordel, hvis pokalfinalen skulle spilles i Parken hvert år, men nu er det altså det nationalstadion af en art, der findes i dette land, så brug det dog.

FCK har da også kun vundet fire ud af de sidste 10 års pokalturneringer, hvilket vel ligger på linje med niveauet hos FCK i forhold til de andre hold.

NU FLYTTER finalen tilbage til Parken næste år, så selvom forløbet om årets finale er en pinlig omgang for Divisionsforeningen, så har de trods alt noget tid til at komme op med en plan, der er væsentligt bedre end årets pinlige pokalfarce.

Burde pokalfinalen spilles i Parken hvert år?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Her kan du se FC København mod Viborg FF

Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk

Zorniger i chok: Er det en joke?

Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’

‘Kontraktchok’ i Manchester United

Hård dom over Franks fremtid



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Det er mesterskabsklasse, AGF!

– Hold nu kæft med Arsenal!

DBU erkender fejl i Superliga-kamp

Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’

Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Afslører “useriøst bud” fra FC København

Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Bekræfter dialog med Brøndby om transfer

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Nægtet Brøndby-skifte

Mohamed Salah forhandler med ny klub

Riemer reagerer på Frank-fyring

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Dansk målsluger skifter til topklub

Stor FCK-opsang: ‘Simpelthen ikke i orden!’

‘Ronaldo vinder kampen’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Hvad laver et Manchester City-talent i Næstved?

– Det var en skuffelse

Forventer kæmpe jobtilbud

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

‘Det kan du ikke sige, Thomas!’

‘Det er ærgerligt og lidt overraskende’

Thomas Frank fyret

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Højbjerg skal have ny træner i Marseille

Husker du Zdenek Pospech? Her er FCK-stjernen nu

Dårligste statistik i Tottenhams historie

Black Cats kan tage point mod Reds

Nyt nederlag – Thomas Franks sidste kamp?

Næsten 500 dage – i dag kan det “umulige” ske

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

Populære Chelsea – køb billetter her!