
POKALFINALEN SKAL spilles i Brøndby, nej vent, Herning er det. Altså, hvis Silkeborg møder FCK. For hvis Viborg møder Brøndby, så er det i Brøndby med fuldt tilskuertal.
Men hov, hvad hvis nu Brøndby møder FCK? Jamen, så er det i Brøndby, men så må der ikke komme så mange tilskuere…
Det var jo lige før, at direktør Claus Thomsen burde have lavet en stak plancher som dem, Donald Trump præsenterede sine toldsatser med. Lige så grotesk, lige så forvirrende.
Så kan Divisionsforeningen selvfølgelig også takke den amerikanske præsident for at tage al fokus, så de lige kunne liste meddelelsen ud, mens mediebilledet var farvet af toldsatser…
ÅRSAGEN ER SELVFØLGELIG, at Divisionsforeningen i al sin visdom fra start valgte Brøndby Stadion som finale-sted – og som alle ved, så er det et sted, der notorisk har svært ved at håndtere sikkerheden.
Eksemplerne er lige så talrige som Andreas Cornelius’ skader. Det burde Divisionsforeningen da om nogen være bekendt med – og det er først nu, hvor netop Brøndby-FCK ligner den oplagte finale, at man adresserer det problem.
Og konklusionen er åbenbart, at både Brøndby-FCK og Silkeborg-FCK på Brøndby Stadion som mulige finaler udgør en så stor sikkerhedsrisiko, at det enten kræver en flytning – eller færre tilskuere.
Hvilken falliterklæring!

LAD OS LIGE VENDE flytningen. Skulle Silkeborg møde FCK i pokalfinalen, så er det altså MCH Arena, der bliver rammen.
Der er plads til 12.000 tilskuere, men hvis Divisionsforeningen skulle have glemt det, så var minimumskravet altså 15.000 tilskuere, da pokalfinalerne blev sendt i udbud.
De regler gælder så åbenbart ikke mere, selvom man i Esbjerg rent faktisk har et stadion med plads til 17.442 – og som i modsætning til MCH Arena altså opfylder Divisionsforeningens krav.
Endnu et eksempel på, at Divisionsforeningen dårligt tager turneringen seriøst, så hvorfor skulle vi andre?
Måske noget med, at VAR ikke er sat op i Esbjerg, men enten er man seriøse med sine regler, ellers er man ikke.
AT EN EVENTUEL KAMP mellem Brøndby og FC København bliver en fest for de få, er jo bare endnu et søm i ligkisten på en ellers traditionsrig turnering, der gisper efter ilt.
15.000 tilskuere til en kamp, der kunne have solgt Parken ud på en time, er heller ikke særligt flatterende for dansk fodbold, så hvorfor holder man så stædigt fast i Brøndby Stadion, når det nu er et notorisk balladested?
DET ER selvfølgelig hævet over enhver tvivl, at FC København får en stor fordel, hvis pokalfinalen skulle spilles i Parken hvert år, men nu er det altså det nationalstadion af en art, der findes i dette land, så brug det dog.
FCK har da også kun vundet fire ud af de sidste 10 års pokalturneringer, hvilket vel ligger på linje med niveauet hos FCK i forhold til de andre hold.
NU FLYTTER finalen tilbage til Parken næste år, så selvom forløbet om årets finale er en pinlig omgang for Divisionsforeningen, så har de trods alt noget tid til at komme op med en plan, der er væsentligt bedre end årets pinlige pokalfarce.
Burde pokalfinalen spilles i Parken hvert år?
0 Votes
LIVE
LIVE: AC Horsens nedlægger protest
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
Kæmpekøb retur til FC København?
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
OPTAKT
Sønderjyske – Brøndby IF
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
OPTAKT
FC Fredericia – OB
OPTAKT
Silkeborg IF – Randers FC
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
HELT VILDT
Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Bayern München laver vildt comeback
Oddset styrtdykker
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller