
POKALFINALEN SKAL spilles i Brøndby, nej vent, Herning er det. Altså, hvis Silkeborg møder FCK. For hvis Viborg møder Brøndby, så er det i Brøndby med fuldt tilskuertal.
Men hov, hvad hvis nu Brøndby møder FCK? Jamen, så er det i Brøndby, men så må der ikke komme så mange tilskuere…
Det var jo lige før, at direktør Claus Thomsen burde have lavet en stak plancher som dem, Donald Trump præsenterede sine toldsatser med. Lige så grotesk, lige så forvirrende.
Så kan Divisionsforeningen selvfølgelig også takke den amerikanske præsident for at tage al fokus, så de lige kunne liste meddelelsen ud, mens mediebilledet var farvet af toldsatser…
ÅRSAGEN ER SELVFØLGELIG, at Divisionsforeningen i al sin visdom fra start valgte Brøndby Stadion som finale-sted – og som alle ved, så er det et sted, der notorisk har svært ved at håndtere sikkerheden.
Eksemplerne er lige så talrige som Andreas Cornelius’ skader. Det burde Divisionsforeningen da om nogen være bekendt med – og det er først nu, hvor netop Brøndby-FCK ligner den oplagte finale, at man adresserer det problem.
Og konklusionen er åbenbart, at både Brøndby-FCK og Silkeborg-FCK på Brøndby Stadion som mulige finaler udgør en så stor sikkerhedsrisiko, at det enten kræver en flytning – eller færre tilskuere.
Hvilken falliterklæring!

LAD OS LIGE VENDE flytningen. Skulle Silkeborg møde FCK i pokalfinalen, så er det altså MCH Arena, der bliver rammen.
Der er plads til 12.000 tilskuere, men hvis Divisionsforeningen skulle have glemt det, så var minimumskravet altså 15.000 tilskuere, da pokalfinalerne blev sendt i udbud.
De regler gælder så åbenbart ikke mere, selvom man i Esbjerg rent faktisk har et stadion med plads til 17.442 – og som i modsætning til MCH Arena altså opfylder Divisionsforeningens krav.
Endnu et eksempel på, at Divisionsforeningen dårligt tager turneringen seriøst, så hvorfor skulle vi andre?
Måske noget med, at VAR ikke er sat op i Esbjerg, men enten er man seriøse med sine regler, ellers er man ikke.
AT EN EVENTUEL KAMP mellem Brøndby og FC København bliver en fest for de få, er jo bare endnu et søm i ligkisten på en ellers traditionsrig turnering, der gisper efter ilt.
15.000 tilskuere til en kamp, der kunne have solgt Parken ud på en time, er heller ikke særligt flatterende for dansk fodbold, så hvorfor holder man så stædigt fast i Brøndby Stadion, når det nu er et notorisk balladested?
DET ER selvfølgelig hævet over enhver tvivl, at FC København får en stor fordel, hvis pokalfinalen skulle spilles i Parken hvert år, men nu er det altså det nationalstadion af en art, der findes i dette land, så brug det dog.
FCK har da også kun vundet fire ud af de sidste 10 års pokalturneringer, hvilket vel ligger på linje med niveauet hos FCK i forhold til de andre hold.
NU FLYTTER finalen tilbage til Parken næste år, så selvom forløbet om årets finale er en pinlig omgang for Divisionsforeningen, så har de trods alt noget tid til at komme op med en plan, der er væsentligt bedre end årets pinlige pokalfarce.
Burde pokalfinalen spilles i Parken hvert år?
0 Votes
LIVE
LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Delaney afslører dialog
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
Maradonas læger i retten: Han var psykisk syg
NYHEDER
Horsens kommer tættere på oprykning
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
AVIS
Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
MEDIE
Tottenham jagter choktransfer
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
MEDIE
Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA