
POKALFINALEN SKAL spilles i Brøndby, nej vent, Herning er det. Altså, hvis Silkeborg møder FCK. For hvis Viborg møder Brøndby, så er det i Brøndby med fuldt tilskuertal.
Men hov, hvad hvis nu Brøndby møder FCK? Jamen, så er det i Brøndby, men så må der ikke komme så mange tilskuere…
Det var jo lige før, at direktør Claus Thomsen burde have lavet en stak plancher som dem, Donald Trump præsenterede sine toldsatser med. Lige så grotesk, lige så forvirrende.
Så kan Divisionsforeningen selvfølgelig også takke den amerikanske præsident for at tage al fokus, så de lige kunne liste meddelelsen ud, mens mediebilledet var farvet af toldsatser…
ÅRSAGEN ER SELVFØLGELIG, at Divisionsforeningen i al sin visdom fra start valgte Brøndby Stadion som finale-sted – og som alle ved, så er det et sted, der notorisk har svært ved at håndtere sikkerheden.
Eksemplerne er lige så talrige som Andreas Cornelius’ skader. Det burde Divisionsforeningen da om nogen være bekendt med – og det er først nu, hvor netop Brøndby-FCK ligner den oplagte finale, at man adresserer det problem.
Og konklusionen er åbenbart, at både Brøndby-FCK og Silkeborg-FCK på Brøndby Stadion som mulige finaler udgør en så stor sikkerhedsrisiko, at det enten kræver en flytning – eller færre tilskuere.
Hvilken falliterklæring!

LAD OS LIGE VENDE flytningen. Skulle Silkeborg møde FCK i pokalfinalen, så er det altså MCH Arena, der bliver rammen.
Der er plads til 12.000 tilskuere, men hvis Divisionsforeningen skulle have glemt det, så var minimumskravet altså 15.000 tilskuere, da pokalfinalerne blev sendt i udbud.
De regler gælder så åbenbart ikke mere, selvom man i Esbjerg rent faktisk har et stadion med plads til 17.442 – og som i modsætning til MCH Arena altså opfylder Divisionsforeningens krav.
Endnu et eksempel på, at Divisionsforeningen dårligt tager turneringen seriøst, så hvorfor skulle vi andre?
Måske noget med, at VAR ikke er sat op i Esbjerg, men enten er man seriøse med sine regler, ellers er man ikke.
AT EN EVENTUEL KAMP mellem Brøndby og FC København bliver en fest for de få, er jo bare endnu et søm i ligkisten på en ellers traditionsrig turnering, der gisper efter ilt.
15.000 tilskuere til en kamp, der kunne have solgt Parken ud på en time, er heller ikke særligt flatterende for dansk fodbold, så hvorfor holder man så stædigt fast i Brøndby Stadion, når det nu er et notorisk balladested?
DET ER selvfølgelig hævet over enhver tvivl, at FC København får en stor fordel, hvis pokalfinalen skulle spilles i Parken hvert år, men nu er det altså det nationalstadion af en art, der findes i dette land, så brug det dog.
FCK har da også kun vundet fire ud af de sidste 10 års pokalturneringer, hvilket vel ligger på linje med niveauet hos FCK i forhold til de andre hold.
NU FLYTTER finalen tilbage til Parken næste år, så selvom forløbet om årets finale er en pinlig omgang for Divisionsforeningen, så har de trods alt noget tid til at komme op med en plan, der er væsentligt bedre end årets pinlige pokalfarce.
Burde pokalfinalen spilles i Parken hvert år?
0 Votes
LIVE
TransferLIVE: FCK udlejer stopper til dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
TOPNYHED
FCK-direktør bekræfter henvendelse
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
EKSKLUSIVT
Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
MEDIE
Brøndby meldes tæt på dansk profil
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’
TOPNYHED
Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
TOPNYHED
Brøndby præsenterer ny profil
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey
AVIS
AGF var klar med rekordbeløb
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
TOPNYHED
To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
STORT INTERVIEW
Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’
Danskerklub fyrer træneren
Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel
TRANSFER
Store bud på dansker – her er klubbens reaktion
EKSKLUSIVT
Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen
TRANSFER
Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte
David Moyes griner over gult kort for jubel
MEDIE
Liverpool forhandler med hollandsk stopper
TOPNYHED
Tidligere AGF-træner tager til Israel
DAGENS SPILFORSLAG
Semenyo scorer igen mod Spurs
Barcelona i hopla – tager ny sejr
Liverpool tager storsejr
MEDIE
Championship-topklub lurer på dyr dansker
TRANSFER
Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris?
EKSKLUSIVT