ER DU PORTUGAL for en kamp!
Så vanvittig, sindsoprivende, spændende og intens, at det var helt ude på det yderste af stolesædet, og med neglene bidt helt i bund.
Altså kunne man vælge, så skulle man jo aldrig se andet end Danmark møde Portugal …
Så er det sgu sjovt at se fodbold!
LAD OS DA BARE hoppe direkte til det, der kan sættes to streger under, nemlig at Danmark taber kvartfinalen i Nations League over to kampe til Portugal.
Det er jo ingen sensation – og havde man ikke solgt den for en forlænget returkamp? Jo, for fanden – og specielt fordi Danmark også var i live i den forlængede spilletid, indtil Goncalo Ramos satte det sidste søm i den danske ligkiste til 5-2.
Selvfølgelig havde vi håbet på mere efter festfyrværkeriet i Parken; vi havde da drømt om at kunne straffe et dygtigt, men også arrogant portugisisk mandskab, men det blev lige præcis ved det, altså drømmen. Fordi forspringet fra kampen i Parken ikke var stort nok.

DET ÆNDRER IKKE på, at Danmark havde kæmpe ære af den kamp. Eller at Danmark i Rasmus Nissen Kristensen og Patrick Dorgu havde backer i absolut topklasse.
Eller at Danmark mod et portugisisk hold, der var noget bedre sat op end i Parken, leverede en ny modig og opløftende indsats. Hvor man tænkte fremad, turde presse højt og i det hele taget spille med kuglen.
Eller at Morten Hjulmand tog et kæmpe ansvar for det danske landshold. Ikke mindst da han blev flankeret af uprøvede kræfter som Victor Froholdt og Morten Frendrup.
DET BEDSTE VED de to kampe var dog, at vi her fik et godt kig ind i, hvad det er, Brian Riemer gerne vil – og den retning er vi sgu helt med på.
For det første er det fornøjelig og seværdig fodbold – og for det andet går han friskt til værks og er ikke bleg for at bruge ungdommen.
Dorgu, Haarder, Biereth, Froholdt, Isaksen – jamen, det er jo fremtiden på landsholdet, vi kigger på. Og det ser altså ganske fedt ud!
SÅ KAN MAN disktutere visdommens i Riemers dobbeltudskiftning af Christian Eriksen og Christian Nørgaard i en voldsom afgørende fase i kampen. Det drænede lige holdet for masser af brugbar rutine – og det lignede en fejl.
VI SKAL SELVFØLGELIG også lige runde Kasper Schmeichel.
Fem mål lukket ind, fem mål, hvor landsholdskeeperen jo ikke laver graverende fejl, men hvor han klart kunne have gjort det bedre.
Ikke mindst på Bruno Fernandes’ hug på stangen, hvor han burde have viftet den til siden – og så boksescenen, hvor Schmeichel slet ikke får den bokset langt nok væk før Portugals 3-2-scoring.
Nå ja – og han så heller ikke prangende ud på Trincaos kasse til 4-2. Igen en returbold, der havner det forkerte sted.
Ingen drop, men bestemt heller ikke nogen prangende indsats fra Kasper Schmeichel. Til gengæld masser af plusser for at kæmpe sig igennem med en skade i den forlængede spilletid.
SKAL DET HELE koges ned til en enkelt konklusion, så må det stadig være den, at Brian Riemer har genantændt kærligheden til landsholdet og ganske enkelt gjort det sjovt at se landsholdsfodbold igen.
Og det kan være lige så meget værd som en semifinale i Nations League …
Er Kasper Schmeichel Danmarks bedste målmand?
0 Votes

Farvel og tak, AaB: De kan være færdige i klubben

Cristiano Ronaldo modtager vildt transfertilbud

Mathias Kvistgaarden vinder stor pris

Lineker er færdig på BBC

AaB holder fast i talentstrategi trods nedrykning

Afsløring: FC Midtjylland-boss laver lang aftale

Huescas-dom ankes ikke

Ramte Neestrup i hovedet: Nu straffes Brøndby

Åben for Superliga-skifte: Jeg elsker Danmark

AC Milan-træner skuffet: Det har ikke været nemt

Brian Riemer: Dét er et problem for landsholdet

Lucas Hey slagtes: Hvad fanden skete der?

Dansk stjerne har fået løbepas til sommer

Efter 0-4: Der er ikke kæmpe niveauforskel

Brøndby fejlede: ‘Sådan tænker vi ikke’

Napoli tæt på mesterskabet efter kæmpe drama

Shamrock snupper sejr i Dublin-derby

Tidligere Dortmund-stjerne bekræfter FCK-interesse

FCM-boss vil have ændret udskældt Superliga-regel

Rooney betvivler Haaland efter Wembley-fiasko

Fans’ holdninger er det sidste, man skal lytte til

Villarreal dukker FC Barcelona

Revser Superliga-klub: Pak jeres ting og smut!

Lukas Lerager dufter guld med det ene næsebor

Brøndby – FC Midtjylland

FCK sikrede sig vigtig ekstra fordel i guldkampen

Ulykkelig Lyngby-direktør: ‘Det er en tom følelse’

FCK på guldkurs – knuser Randers

Larsson tændte guldlamper – ser du med, Jon Dahl?

Arsenal sikrer sig andenpladsen

Karlsen udpeger: Her har vi været for dårlige

Jess Thorup færdig?

Hvor har I dog været ringe!

Lyngby ude efter afklapsning: ‘Vi er ikke stolte’

Lyngby rykker ud efter ydmygelse – Vejle overlever

Bombe – Brøndby sælger Yuito Suzuki

Sådan forløb det, da FCK vandt i Randers

Fattet AaB-træner: Vi er blevet bedre

Stort comeback – PSV er hollandsk mester

Stærkt berørt Helenius: ‘Vi er ikke bedre’

Skandaløs AaB-fiasko: ‘Det er hjerteknusende’

Vejle tæt på overlevelse efter vital sejr

AaB rykker ud af Superligaen

AaB rykker ud af Superligaen efter kollaps

Katastrofe, AaB – hvad tænker I på?

Det var jo som Trott, da han var bedst!

Kæmpe nedrykningsdrama – selvmål i Aalborg!

Sønderjyske – Lyngby

Dansk stjerne var tæt på karrierestop i sommer

Derfor er AaB-spiller vraget

Thomas Frank: Her er hemmeligheden med Damsgaard

Vil bruge 1,6 milliarder kroner på to nye spillere

Katastrofe for dansk klub: Dyrt med fuldtidssetup

Thomas Frank vil savne ham