MENS BOMBERNE stadig regner ned over Kyiv, har sportsstjerner på stribe selvfølgelig ønsket at forlade Rusland i en fart.
Nogle – som den danske basketstjerne Gabriel ‘Iffe’ Lundberg og landsholdspilleren i håndbold Kathrine Heindahl kunne gøre det hurtigt og udramatisk – mens Anders Dreyer og Oliver Abildgaard i en rum tid blev tvunget til at blive i Rubin Kazan.
Fælles for dem alle er og var naturligvis, at de ikke ønskede at blive i et aggressivt og krigsførende land. For hvem hulen vil trods alt tjene sine penge i et land, der på barbarisk vis overfalder et naboland og sender millioner på flugt?
NU ER OGSÅ fodboldspillerne ude af Rusland – og en af dem er kantspilleren Anders Dreyer, der resten af foråret tørner ud for FC Midtjylland, efter hans kontakt med Rubin Kazan er midlertidigt suspenderet.
Skønt for Dreyer, der får uhyrlighederne lidt på afstand – og et boost for FCM, der i den grad kan bruge noget kampafgørende magi på et hold, der i den grad slider med at finde guld-flowet.
Lige netop det snurretoppen Anders Dreyer kan, og en af grundene til, at russerne betalte i omegnen af 50 millioner kroner for ham.
TIPPER DET SÅ balancen i mesterskabsduellen, hvor jeg allerede nu kan høre Brøndby-fansene harcelerer over, at de nok engang bliver smidt ud af det gode selskab, men så må jeg blive godt og grundigt til grin, hvis miraklet gentager sig …
Men altså tilbage til spørgsmålet? Er Anders Dreyer den spiller, der vil få det midtjyske klaver til at stemme efter alt for mange mislyde?
Ja, der er ingen tvivl om, at FCM-trupen bliver voldsomt styrket med Dreyer, men det ændrer ikke på, at FCK er tonstung favorit til guldet.
Fordi:
- Trods de fire mål indkasseret mod PSV Eindhoven i Coneference League, så er forsvaret i Superliga-sammenhæng brølstærkt. Tre Superligakampe spillet – nul mål lukket ind. Det vinder mesterskaber.
- Jess Thorup er langsomt, men sikkert ved at at finde frem til ideal-opstillingen, men FCK-træneren har stadig vanvittigt meget at skyde med fra bænken efter det heftige vintervindue.
- Der er kommet en lille aura af uovervindelighed over holdet igen. Tårnhøj moral og selvtillid stråler ud af mandskabet.
SKULLE ANDERS DREYER kunne ændre på det?
Nej! Heller ikke selvom han er virkelig dygtig.
Selvom han kender de fleste af spillerne, klubben, jargonen, så havner han på et mandskab, der ikke fungerer. Kort og godt.
Det kan selv de største stjerner ikke ændre på, så derfor er Anders Dreyer ikke noget mirakelmiddel.
Det er stadig på træningsbanen og i kampene, at FCM-holdet skal formes. Der var klart en fremgang i den højintensive duel mod FCK, der kun blev tabt på en fadæse af FCM-keeper Olafsson, men midtjyderne er stadig ikke i nærheden af det niveau de viste i store dele af efteråret.
ET ANDET spørgsmål er naturligvis, hvordan Anders Dreyer vil håndtere hele den anspændte situation rent mentalt?
Selvfølgelig er Superligachancen et kærkomment afbræk fra at leve i et krigsførtende land – og det vil han selvfølgelig nyde.
Men mon ikke hele den uafklarede fremtidssituation også spiller ind?
FIFA har jo lavet et makværk af et kompromis, så Anders Dreyer – som situationen er nu – efter sommerferien stadig skal stille i Rubin Kazan – uagtet, at Rusland i endnu højere grad måske er hele verdens paria til den tid.
Han står med andre ord i en besynderlig situation, men for os andre er det selvfølgelig en god mulighed for at nyde de hurtige fødder trods den tragiske baggrund.
Læs her om, hvorfor det er forståeligt, at både Brøndby og FC København kan være trætte af, at FCM pludselig får en så markant forstærkning som Dreyer – uden for et transfervindue
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
NYHEDER
Traditionsklub henter Stephen Odey
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Her er FCM’s vej til Europa League-finalen
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
Liverpool – West Ham United
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
‘Han er tilgivet’
STORT INTERVIEW
Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
NYHEDER
Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
Bekræfter: Dansk klub i choktransfer
‘Jeg hadede verden’
DAGENS SPILFORSLAG
Leeds kan lege med mod Man City
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
Legender tager afsked med Sepp Piontek
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
