MENS BOMBERNE stadig regner ned over Kyiv, har sportsstjerner på stribe selvfølgelig ønsket at forlade Rusland i en fart.
Nogle – som den danske basketstjerne Gabriel ‘Iffe’ Lundberg og landsholdspilleren i håndbold Kathrine Heindahl kunne gøre det hurtigt og udramatisk – mens Anders Dreyer og Oliver Abildgaard i en rum tid blev tvunget til at blive i Rubin Kazan.
Fælles for dem alle er og var naturligvis, at de ikke ønskede at blive i et aggressivt og krigsførende land. For hvem hulen vil trods alt tjene sine penge i et land, der på barbarisk vis overfalder et naboland og sender millioner på flugt?
NU ER OGSÅ fodboldspillerne ude af Rusland – og en af dem er kantspilleren Anders Dreyer, der resten af foråret tørner ud for FC Midtjylland, efter hans kontakt med Rubin Kazan er midlertidigt suspenderet.
Skønt for Dreyer, der får uhyrlighederne lidt på afstand – og et boost for FCM, der i den grad kan bruge noget kampafgørende magi på et hold, der i den grad slider med at finde guld-flowet.
Lige netop det snurretoppen Anders Dreyer kan, og en af grundene til, at russerne betalte i omegnen af 50 millioner kroner for ham.
TIPPER DET SÅ balancen i mesterskabsduellen, hvor jeg allerede nu kan høre Brøndby-fansene harcelerer over, at de nok engang bliver smidt ud af det gode selskab, men så må jeg blive godt og grundigt til grin, hvis miraklet gentager sig …
Men altså tilbage til spørgsmålet? Er Anders Dreyer den spiller, der vil få det midtjyske klaver til at stemme efter alt for mange mislyde?
Ja, der er ingen tvivl om, at FCM-trupen bliver voldsomt styrket med Dreyer, men det ændrer ikke på, at FCK er tonstung favorit til guldet.
Fordi:
- Trods de fire mål indkasseret mod PSV Eindhoven i Coneference League, så er forsvaret i Superliga-sammenhæng brølstærkt. Tre Superligakampe spillet – nul mål lukket ind. Det vinder mesterskaber.
- Jess Thorup er langsomt, men sikkert ved at at finde frem til ideal-opstillingen, men FCK-træneren har stadig vanvittigt meget at skyde med fra bænken efter det heftige vintervindue.
- Der er kommet en lille aura af uovervindelighed over holdet igen. Tårnhøj moral og selvtillid stråler ud af mandskabet.
SKULLE ANDERS DREYER kunne ændre på det?
Nej! Heller ikke selvom han er virkelig dygtig.
Selvom han kender de fleste af spillerne, klubben, jargonen, så havner han på et mandskab, der ikke fungerer. Kort og godt.
Det kan selv de største stjerner ikke ændre på, så derfor er Anders Dreyer ikke noget mirakelmiddel.
Det er stadig på træningsbanen og i kampene, at FCM-holdet skal formes. Der var klart en fremgang i den højintensive duel mod FCK, der kun blev tabt på en fadæse af FCM-keeper Olafsson, men midtjyderne er stadig ikke i nærheden af det niveau de viste i store dele af efteråret.
ET ANDET spørgsmål er naturligvis, hvordan Anders Dreyer vil håndtere hele den anspændte situation rent mentalt?
Selvfølgelig er Superligachancen et kærkomment afbræk fra at leve i et krigsførtende land – og det vil han selvfølgelig nyde.
Men mon ikke hele den uafklarede fremtidssituation også spiller ind?
FIFA har jo lavet et makværk af et kompromis, så Anders Dreyer – som situationen er nu – efter sommerferien stadig skal stille i Rubin Kazan – uagtet, at Rusland i endnu højere grad måske er hele verdens paria til den tid.
Han står med andre ord i en besynderlig situation, men for os andre er det selvfølgelig en god mulighed for at nyde de hurtige fødder trods den tragiske baggrund.
Læs her om, hvorfor det er forståeligt, at både Brøndby og FC København kan være trætte af, at FCM pludselig får en så markant forstærkning som Dreyer – uden for et transfervindue
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
Overraskelse: Han er favorit til Tottenham-job
NYHEDER
Højlund: ‘Så kunne vi ikke længere være venner’
AVIS
Kæmpe udrensning på vej – vil beholde 9 spillere
NYHEDER
FCK trækker pludselig overskrifter i Holland
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
HELT VILDT
Sammenligner 15-årig dansker med Laudrup
STORT INTERVIEW
Kæmpe kærlighed – klar på Brøndby-comeback
NYHEDER
Ekspert: ‘Det er jo en forfærdelig historie’
Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland
NYHEDER
– Så kan jeg blive rigtig sur!
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Hylder Osula: ‘Rigtig mange penge værd!’
Sænker prisen mod Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på David Nielsens afløser
EKSKLUSIVT
Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub
LIVE: Eden Hazard med opsigtsvækkende melding
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
‘Jeg kan ikke forestille mig, at PC er afvisende’
MEDIE
Liverpool jagter Superliga-stjerne – vil i dialog
NYHEDER
Hylder dansk transfer – minder om Martin Laursen
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
Sportsminister udelukker Irans deltagelse ved VM
Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’
Giver to spillere livstidskarantæne
NYHEDER
– Peter Christiansens omdømme blev kraftigt skadet
Liverpool-skuffelse: Ekspert er bekymret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby i dialog med Søren Pedersen
TOPNYHED
Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
LIGE NU
AGF tager pis på FC Midtjylland
NYHEDER
Hjulmand i tvivl: Er det ‘lovligt’?
NYHEDER
10 spillere nægtet indrejse til USA
To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller
NYHEDER
Ser du med Riemer? Godt Mæhle-nyt
FC København skriver kontrakt med juvel
MEDIE
‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’
I forhandlinger med Nartey
FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham
Tottenham-træner forsvarer udskiftning
Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt
DAGENS SPILFORSLAG
Norske favoritdræbere marcherer videre
NYHEDER
Iran sår endnu engang tvivl om VM
NYHEDER
Tyrkere tager første stik mod Liverpool
Her kan du se Newcastle mod FC Barcelona
Her kan du se Galatasaray mod Liverpool
NYHEDER
Han bliver midlertidig træner i AC Horsens
David Nielsen har sagt op
Krig komplicerer Iraks VM-jagt
NYHEDER
Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud
HELT VILDT
Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen
DAGENS SPILFORSLAG
