På blodig baggrund: FCM-supertransfer ændrer intet

Hvor er det fedt for Anders Dreyer, at han nu kan tørne ud for FCM, men guldfavoritterne hedder stadig FCK. I stor stil endda, mener Tipsbladets kommentator, Allan Olsen



MENS BOMBERNE stadig regner ned over Kyiv, har sportsstjerner på stribe selvfølgelig ønsket at forlade Rusland i en fart.

Nogle – som den danske basketstjerne Gabriel ‘Iffe’ Lundberg og landsholdspilleren i håndbold Kathrine Heindahl kunne gøre det hurtigt og udramatisk – mens Anders Dreyer og Oliver Abildgaard i en rum tid blev tvunget til at blive i Rubin Kazan.

Fælles for dem alle er og var naturligvis, at de ikke ønskede at blive i et aggressivt og krigsførende land. For hvem hulen vil trods alt tjene sine penge i et land, der på barbarisk vis overfalder et naboland og sender millioner på flugt?

NU ER OGSÅ fodboldspillerne ude af Rusland – og en af dem er kantspilleren Anders Dreyer, der resten af foråret tørner ud for FC Midtjylland, efter hans kontakt med Rubin Kazan er midlertidigt suspenderet.

Skønt for Dreyer, der får uhyrlighederne lidt på afstand – og et boost for FCM, der i den grad kan bruge noget kampafgørende magi på et hold, der i den grad slider med at finde guld-flowet.

Lige netop det snurretoppen Anders Dreyer kan, og en af grundene til, at russerne betalte i omegnen af 50 millioner kroner for ham.

TIPPER DET SÅ balancen i mesterskabsduellen, hvor jeg allerede nu kan høre Brøndby-fansene harcelerer over, at de nok engang bliver smidt ud af det gode selskab, men så må jeg blive godt og grundigt til grin, hvis miraklet gentager sig …

Men altså tilbage til spørgsmålet? Er Anders Dreyer den spiller, der vil få det midtjyske klaver til at stemme efter alt for mange mislyde?

Ja, der er ingen tvivl om, at FCM-trupen bliver voldsomt styrket med Dreyer, men det ændrer ikke på, at FCK er tonstung favorit til guldet.

Fordi:

  • Trods de fire mål indkasseret mod PSV Eindhoven i Coneference League, så er forsvaret i Superliga-sammenhæng brølstærkt. Tre Superligakampe spillet – nul mål lukket ind. Det vinder mesterskaber.
  • Jess Thorup er langsomt, men sikkert ved at at finde frem til ideal-opstillingen, men FCK-træneren har stadig vanvittigt meget at skyde med fra bænken efter det heftige vintervindue.
  • Der er kommet en lille aura af uovervindelighed over holdet igen. Tårnhøj moral og selvtillid stråler ud af mandskabet.

SKULLE ANDERS DREYER kunne ændre på det?

Nej! Heller ikke selvom han er virkelig dygtig.

Selvom han kender de fleste af spillerne, klubben, jargonen, så havner han på et mandskab, der ikke fungerer. Kort og godt.

Det kan selv de største stjerner ikke ændre på, så derfor er Anders Dreyer ikke noget mirakelmiddel.

Det er stadig på træningsbanen og i kampene, at FCM-holdet skal formes. Der var klart en fremgang i den højintensive duel mod FCK, der kun blev tabt på en fadæse af FCM-keeper Olafsson, men midtjyderne er stadig ikke i nærheden af det niveau de viste i store dele af efteråret.

ET ANDET spørgsmål er naturligvis, hvordan Anders Dreyer vil håndtere hele den anspændte situation rent mentalt?

Selvfølgelig er Superligachancen et kærkomment afbræk fra at leve i et krigsførtende land – og det vil han selvfølgelig nyde.

Men mon ikke hele den uafklarede fremtidssituation også spiller ind?

FIFA har jo lavet et makværk af et kompromis, så Anders Dreyer – som situationen er nu – efter sommerferien stadig skal stille i Rubin Kazan – uagtet, at Rusland i endnu højere grad måske er hele verdens paria til den tid.

Han står med andre ord i en besynderlig situation, men for os andre er det selvfølgelig en god mulighed for at nyde de hurtige fødder trods den tragiske baggrund.

Læs her om, hvorfor det er forståeligt, at både Brøndby og FC København kan være trætte af, at FCM pludselig får en så markant forstærkning som Dreyer – uden for et transfervindue





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Liverpool vender dobbeltopgøret

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Morten Bruun med dyster spådom

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

I svime over Morten Hjulmand

Jubler over ny Brøndby-chef

Håber på FC København-exit



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Nu dukker første historie op

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Benhård Brian Riemer-melding



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Nu forklarer Noah Nartey

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Presset træner vil rotere mod FCM

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Interessant afsløring

Barcelona – Newcastle United

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Barcelona vandt 7-2

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller

Kroater får klø i Alsace

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Enorme Superliga-talenter udtaget