PÅ EN DAG, hvor FC Nordsjælland valsede på kanten af det moralsk anstændige, da man smadrede den danke transferrekord, dansede FCK sig til Champions League-gruppespillet for andet år i træk. Og femte gang i alt.
Imponerende. Enestående, Respektskabende.
I EN PROPFYLDT Parken var det ellers lige før, at samtlige af de 35.000 tilskuere skulle have pengene tilbage.
Rakow Czestochowa leverede en gang planlagt søvngængerfodbold, hvor bolden blev trillet frem og tilbage i de bageste rækker indtil de fandt en åbning. FCK leverede ikke meget bedre. Gjorde det mest i boldtab og skæve afleveringer!
Altså, indtil Denis Vavro tog sagen i egen hånd! Da slovakken trykkede af fra samfulde 34 meter med højreskøjten på en halvflugter, så havde de fleste vist set kuglen i et godt stykke inde i Fælledparken. Måske i hovedet på en DHL-løber…
Men næh, nej – tordenhugget efter 35 minutter dykkede utageligt for Kovacevic. Vavroom, sagde det – og så var den ellers flagrende midterforsvarer både sin transfer, løn plus det løse værd!
Skyyyyd, gjaldede det efterfølgende ned over Denis Vavro, når han fik kuglen, men han holdt hammerfoden i ro, men målet, der banede vejen for Champions League-.gruppespillet er sådan et, der giver manden bag legendestatus i FCK.
Fordi måden den blev klappet ind på var ekstraordinær, fordi betydningen var så stor – og fordi Vavro i forvejen er elsket i FCK.
Efter det fantastiske mål fik hele FCK-mandskabet heldigvis hevet sig selv op, og sad mere og mere på kampen. Som forventet, men med langt tilløb – og altså en gude-kasse.
ELLERS VIRKEDE Rakow Czestochowa som et noget ringere mandskab end Sparta Prag som københavnerne klappede ud i forrige runde.
Et virkelig langsomt mandskab. Både i tanke og handling, så uden at spille specielt godt, så var der noget cruisecontrol over sejren i Parken selvom polakkerne naturligvis pressede på med en del bolde slået i FCK’s felt.
Det gav FCK noget plads i den anden ende, hvor de på farten var klart hurtigere end Rakow-spillerne, og der var flere gode eksempler på hurtige kontraløb, men altså uden udbytte. Det fik Rakow til gengæld ud af det blå på et indlæg, hvor Kevin Diks og Birger Meling ikke får koordineret godt nok.
Helt unødvendigt med den scoring i det 88. minut fra et ellers ufarligt polsk mandskab, men FCK slap med skrækken – og 1-1 på lystavlen.,
At kampen var jævnt kedelig og manglede kvalitet, glemmer man selvfølgelig hurtigt, når man nu står med støvlerne inde i verdens mest prestigefyldte turnering, Champions League. Kvalifikationen er også en stor triumf for Jacob Neestrup, der nu kan sætte kryds ud for den på CV'et.
NU VENTER CHAMPIONS League-gruppespillet og adgangen til et eller andet sted mellem 250 og 300 millioner kroner afhængig af resultaterne, så økonomidirektøren kan roligt snuppe en ekstra runde på golfbanen…
Forventningerne til 2023-regnskabet i FCK er bygget på Europa League-gruppespilsdeltagelse, så der venter en behagelig ekstra indtjening til københavner-klubben.
Et boost, der gør, at de stadig har et solidt forspring til de øvrige klubber i Superligaen. Også selvom FC Nordsjælland har solgt Nuamah til 210 millioner kroner, at Brøndby også tjener gode penge på Jesper Lindstrøms skifte til Napoli – og at AGF sørme også er ved at blive en solidt sælgende klub.
Så tager vi lige Anders Holch Povlsens køb af FCM ud af ligningen, da ingen vist rigtig ved, hvad det betyder endnu, men de fik da på den gode side af 110 millioner kroner for Gustav Isaksen.
FCK KAN ALTSÅ stadig bygge på en solid fodboldforretning og opruste sportsligt. At det også på de interne linjer – og ud over økonomien – betyder voldsomt meget for FCK med Champions League er indiskutabelt.
Europa og ikke mindst Champions League er et integreret DNA hos FCK, og ved at vedligeholde sit brand som et Champions League-mandskab, så er det også nemmere at tiltrække de store navne.
DET KAN SAGTENS være, at fans af de andre klubber ikke ser det som en gevinst, at FCK kan trille endnu flere millioner ned i en i forvejen stor sportslig pengetank.
Isoleret set fra deres klubs position ser de bare et endnu større gab op til FCK, men kvalifikationen til Champions League er altså guld værd for Danmark når vi kigger på den rangliste der afgør Europa-deltagelsen. Både hvor mange hold, men også hvor sent de træder ind i turneringen.
Derfor ER FCK’s deltagere i Champions League godt for dansk fodbold. Indiskutabelt.
ER FCK SÅ Champions League klar? Tjae, kampene mod Sparta Prag, Silkeborg og Rakow har vist svagheder i defensiven.
En stærkere makker til Denis Vavro burde være på blokken. En spillende midterforsvarer, der kan styre Vavro og sætte spillet fra bageste række er savnet, når nu Niclas Boilesen er så skrøbelig, men på den ande side, så viste Kevin Diks atter engang, at han faktisk er en udmærket midterforsvarer, men kampprogrammet forude er altså voldsomt.
Ellers ser truppen komplet ud – ikke mindst, hvis Andreas Cornelius også bliver helt klar til de brag, der venter. Nu fik han heldigvis 30 minutter mod Rakow, så det går den rigtige vej, selvom man velsagtens frygter endnu en skade i FCK-lejren.
Meget tyder også på, at Grabara er fortid, når vi har rundet fredag, hvilket baner vejen for den ganmle forbindelse mellem Kasper Schmeichel og FCK. Vild transfer, hvis det skulle holde stik.
En ellers historisk stærk trup kan selvfølgelig sagtens vise sig ikke at være nok, når mastodonter som Real Madrid, Manchester City, Bayern München eller Napoli kan stå på menuen.
Men uanset hvad, så er er der dækket op til en virkelig delikat Champions League-menu med FCK ved bordet.
LÆS OGSÅ: Karakterer fra FCK-Rakow
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
TOPNYHED
Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
INTERVIEW
Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…
TOPNYHED
Var tæt på at skifte fra FCK til Barcelona
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
HELT VILDT
Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
MEDIE
Danske klubber vil have ham
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst
OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6
Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand
Viking er norsk mester for første gang i 34 år