Han spiller hverken i Vejle eller FCK næste sæson

Vejle Boldklub jagter overlevelse, og talisman German Onugkha har fundet formen på det rette tidspunkt. Vejle-fan Benjamin Nielsen ser her nærmere på VB's muligheder for overlevelse.



FCN_250x257Det dufter af fodbold i Nørreskoven igen.

Der er i hvert fald noget smukt over at se et hold bestående af hovedsageligt lokale drenge på et udsolgt Vejle Stadion levere den mængde af underholdning som i kampen mod Brøndby.  Kun en god redning fra en 41-årig målmand fra, at februar havde været den perfekte måned. En positiv og begivenhedsrig måned med trænerfyring, ejerskifte, ny sportschef, fire ud af seks points samt den flotteste tifo, jeg har set på Vejle Stadion.

Med den i øvrigt meget sigende tekst:

”Gennem generationer har vi skabt store og stolte traditioner.”

Jeg havde godt nok smidt håndklædet i ringen for længe siden angående overlevelseschancerne, men efter to runder, hvor vi har cuttet fire af de 10 point, vi var bagud og tilmed spillemæssigt er længder foran, hvad vi har set tidligere i sæsonen, må jeg i alt ydmyghed erkende, at troen er vendt tilbage.

Kan Vejle Boldklub redde sig i Superligaen?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Troen på, at det i mindste kan lade sig gøre. Der er stadig rigtig langt igen, og flere ting skal selvfølgelig stadig flaske sig, fordi overlevelse er stadig det klart mindst sandsynlige udfald. Det tænker alle i og omkring klubben, så det er ikke, fordi der er en eller anden naiv form for optimisme.

Men det er stadig sjældent, man ser optimismen for fremtiden buldre derudaf i en klub, der nærmest fra start har set død og begravet ud, hvad angår overlevelseschancer, og som stadig er bookmakernes klart mest sandsynlige nedrykningskandidat.

Faktum er bare, at negativiteten, der nærmest altid har været til at få øje på i et eller andet omfang, for en stund er helt forduftet, og der afventes sådan set lidt i spænding, hvor stærke økonomisk vi kommer til at stå nu med de nye ejere. Hvor stor en spiller bliver Vejle Boldklub sammenlignet med de andre danske klubber. Vi ved kun, at vi er langt bedre stillet end før.

I tirsdags fik jeg og andre sæsonkortholdere en mail fra Klaus Eskildsen, der afslører, at klubben ikke vil spare på setuppet i tilfældet af 1. division, i det sponsorerne også vælger at bibeholde deres engagement. Det er et eller andet sted første gang, vi får en indikation på, hvor økonomisk gearet klubben kommer til at blive.

Benjamin Nielsen, Vejle Boldklub-fan

Hvis vi skal overleve, så afhænger det af, at vi har en angriber, der scorer. Og Onugkha kan vel tage titlen som den største spiller i nyere tid, hvis han for anden sæson i træk er den hovedperson. Jeg havde slet ikke regnet med, at Onugkha ville være så god, som vi har set i de to første kampe.

Jeg havde regnet med at se mål fra ham, trods det ikke skete i FCK, men ikke at se et niveau, der mere eller mindre minder om hans tid i nedrykningsspillet sidste sæson. Lidt paradoksalt at han ikke kunne præstere omgivet af ligaens dyreste spillere, det må da et eller andet sted sætte tankerne i gang på Østerbro.

Jeg tror hverken, han spiller i Vejle eller København næste sæson. FCK passer han ikke ind i. Og jeg kan ikke forestille mig, vi i nogle scenarier vil investere så meget i en spiller, som det kræves. Ikke ved overlevelse og især ikke i 1. division.

Skulle overlevelse ikke lykkes går det jo også nok. For det tyder på, at målet, i tilfælde af en nedrykning, vil være en hurtig tilbagevenden. I tirsdags fik jeg og andre sæsonkortholdere en mail fra Klaus Eskildsen, der afslører, at klubben ikke vil spare på setuppet i tilfældet af 1. division, i det sponsorerne også vælger at bibeholde deres engagement. Det er et eller andet sted første gang, vi får en indikation på, hvor økonomisk gearet klubben kommer til at blive.

Om ikke andet er jeg sikker på, at de andre klubber vil få kamp til stregen, og vi nok skal ende med at dø med støvlerne på.

Benjamin Nielsen.




Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte




LIVE

TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB

Brøndby-transfer glippet

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Højlund roser FC Københavns fans



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby præsenterer stor profil

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

– Et gigantisk problem for Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Dansker bomber løs mod Manchester City

Angriber meldes tæt på

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Her kan du se FC København mod Napoli

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Kommer til AGF efter monstersæson

Afsløring: Stor interesse for AC Horsens-bomber

Storklub forhandler om Oscar Højlund



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1

Pione Sisto går 48 dramatiske timer i møde

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Han bliver ny Superliga-kommentator på Viaplay

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

17-årig starter for FCK mod Napoli

Dansk klub har ham på radaren

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Norwich har budt på stor dansk profil

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub