Det dufter af fodbold i Nørreskoven igen.
Der er i hvert fald noget smukt over at se et hold bestående af hovedsageligt lokale drenge på et udsolgt Vejle Stadion levere den mængde af underholdning som i kampen mod Brøndby. Kun en god redning fra en 41-årig målmand fra, at februar havde været den perfekte måned. En positiv og begivenhedsrig måned med trænerfyring, ejerskifte, ny sportschef, fire ud af seks points samt den flotteste tifo, jeg har set på Vejle Stadion.
Med den i øvrigt meget sigende tekst:
”Gennem generationer har vi skabt store og stolte traditioner.”
Jeg havde godt nok smidt håndklædet i ringen for længe siden angående overlevelseschancerne, men efter to runder, hvor vi har cuttet fire af de 10 point, vi var bagud og tilmed spillemæssigt er længder foran, hvad vi har set tidligere i sæsonen, må jeg i alt ydmyghed erkende, at troen er vendt tilbage.
Kan Vejle Boldklub redde sig i Superligaen?
0 Votes
Troen på, at det i mindste kan lade sig gøre. Der er stadig rigtig langt igen, og flere ting skal selvfølgelig stadig flaske sig, fordi overlevelse er stadig det klart mindst sandsynlige udfald. Det tænker alle i og omkring klubben, så det er ikke, fordi der er en eller anden naiv form for optimisme.
Men det er stadig sjældent, man ser optimismen for fremtiden buldre derudaf i en klub, der nærmest fra start har set død og begravet ud, hvad angår overlevelseschancer, og som stadig er bookmakernes klart mest sandsynlige nedrykningskandidat.
Faktum er bare, at negativiteten, der nærmest altid har været til at få øje på i et eller andet omfang, for en stund er helt forduftet, og der afventes sådan set lidt i spænding, hvor stærke økonomisk vi kommer til at stå nu med de nye ejere. Hvor stor en spiller bliver Vejle Boldklub sammenlignet med de andre danske klubber. Vi ved kun, at vi er langt bedre stillet end før.
“
I tirsdags fik jeg og andre sæsonkortholdere en mail fra Klaus Eskildsen, der afslører, at klubben ikke vil spare på setuppet i tilfældet af 1. division, i det sponsorerne også vælger at bibeholde deres engagement. Det er et eller andet sted første gang, vi får en indikation på, hvor økonomisk gearet klubben kommer til at blive.
Benjamin Nielsen, Vejle Boldklub-fan
Hvis vi skal overleve, så afhænger det af, at vi har en angriber, der scorer. Og Onugkha kan vel tage titlen som den største spiller i nyere tid, hvis han for anden sæson i træk er den hovedperson. Jeg havde slet ikke regnet med, at Onugkha ville være så god, som vi har set i de to første kampe.
Jeg havde regnet med at se mål fra ham, trods det ikke skete i FCK, men ikke at se et niveau, der mere eller mindre minder om hans tid i nedrykningsspillet sidste sæson. Lidt paradoksalt at han ikke kunne præstere omgivet af ligaens dyreste spillere, det må da et eller andet sted sætte tankerne i gang på Østerbro.
Jeg tror hverken, han spiller i Vejle eller København næste sæson. FCK passer han ikke ind i. Og jeg kan ikke forestille mig, vi i nogle scenarier vil investere så meget i en spiller, som det kræves. Ikke ved overlevelse og især ikke i 1. division.
Skulle overlevelse ikke lykkes går det jo også nok. For det tyder på, at målet, i tilfælde af en nedrykning, vil være en hurtig tilbagevenden. I tirsdags fik jeg og andre sæsonkortholdere en mail fra Klaus Eskildsen, der afslører, at klubben ikke vil spare på setuppet i tilfældet af 1. division, i det sponsorerne også vælger at bibeholde deres engagement. Det er et eller andet sted første gang, vi får en indikation på, hvor økonomisk gearet klubben kommer til at blive.
Om ikke andet er jeg sikker på, at de andre klubber vil få kamp til stregen, og vi nok skal ende med at dø med støvlerne på.

NYHEDER
AGF videre efter stort pokaldrama
TIPSBLADETS DOM
Sikke en aften – han lignede en kæmpe stjerne!
Taberen af verdens længste tenniskamp siger stop
TOPNYHED
Chido Obi stjæler overskrifter i England
NYHEDER
Fem kasser på tre dage: FCM-komet i vild dominans
MEDIE
Drama i Real Madrid – utilfredshed med Xabi Alonso
TOPNYHED
Superliga-stjerne til AGF? Lønnen let at firedoble
INTERVIEW
– Det gør ondt og gør mig ked af det
EKSKLUSIVT
Brøndby-fan får bestyrelsespost hos konkurrent
TIPSBLADET SPECIAL
Overpræsterer vildt – FC Midtjylland på rekordkurs
HELT VILDT
Ødelagde vild statistik efter 19 minutter
TOPNYHED
Nedtur i Celtic: ‘Schmeichel gik bersærk’
TOPNYHED
Neestrup taler varmt om hattrickhelten Moukoko
TOPNYHED
Medier fælder dom over Skov Olsen og Eriksen
NYHEDER
Liverpool-boss tager sit eget hold i forsvar
NYHEDER
Ekspert om Liverpool: ‘Han skal ud!’
TOPNYHED
Klar melding: ‘Tag to år med Andreas Christensen’
TRANSFER
Skal han til FCK? ‘Det giver meget mening’
EKSKLUSIVT
Stor beslutning: Skal det komplet modsatte
NYHEDER
– Jeg var lige ved at falde ud af bilen
NYHEDER
‘Brøndby var millimeter fra’
TOPNYHED
Den største underpræstation i Superligaen
Kæmpe Vejle-lettelse: 4-0-sejr i pokalen
TOPNYHED
Kritik af FCK-spiller: Illoyal og usømmelig adfærd
NYHEDER
Manchester United-stjerne skal være mere arrogant
TOPNYHED
Jonas Hebo til FCK: Hent denne danske stjerne
TOPNYHED
– De bliver solgt for ekstrem udsalgspris
BIZART
Danskerklub i pokalchok – taber mod egen træner!
EKSKLUSIVT
Wolfsburg-chok: ‘Kan ske i denne uge’
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser stjerne: Kujon!
TV 2: ‘Vi kan ikke tage hensyn til Brøndbys fans’
LIGE NU
To FC Midtjylland-spillere ude resten af efteråret
NYHEDER
Freder Superliga-boss
TOPNYHED
– Alle kan se Thomas Frank-effekten
FANKLUBBEN
Brøndby-fan: ‘Dette er mit ønskescenarie’
TOPNYHED
Hyldes – nu er det forbi
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lars Friis til jobsamtale i Malmö FF
FCK-stjernefrø scorer!
Stråler i sikker FCK-sejr
NYHEDER
Revser Zorniger: ‘Værdiløst skuespil!’
‘Jeg forlader holdet’
TOPNYHED
Beklager over for Brøndby og kommer med garanti
DAGENS SPILFORSLAG
Lazio puffer til skævt tårn i Pisa
Skuffer fælt
NYHEDER
Stjerne i Superligaen – utur i Norge
Juventus rejser sig
NYHEDER
Dansk stjerne fik dyster besked: ‘Hårdt at være i’
MEDIE
Dansker i spil til stort svensk job
MEDIE
Brian Riemer forlænger
MEDIE