Han spiller hverken i Vejle eller FCK næste sæson

Vejle Boldklub jagter overlevelse, og talisman German Onugkha har fundet formen på det rette tidspunkt. Vejle-fan Benjamin Nielsen ser her nærmere på VB's muligheder for overlevelse.



FCN_250x257Det dufter af fodbold i Nørreskoven igen.

Der er i hvert fald noget smukt over at se et hold bestående af hovedsageligt lokale drenge på et udsolgt Vejle Stadion levere den mængde af underholdning som i kampen mod Brøndby.  Kun en god redning fra en 41-årig målmand fra, at februar havde været den perfekte måned. En positiv og begivenhedsrig måned med trænerfyring, ejerskifte, ny sportschef, fire ud af seks points samt den flotteste tifo, jeg har set på Vejle Stadion.

Med den i øvrigt meget sigende tekst:

”Gennem generationer har vi skabt store og stolte traditioner.”

Jeg havde godt nok smidt håndklædet i ringen for længe siden angående overlevelseschancerne, men efter to runder, hvor vi har cuttet fire af de 10 point, vi var bagud og tilmed spillemæssigt er længder foran, hvad vi har set tidligere i sæsonen, må jeg i alt ydmyghed erkende, at troen er vendt tilbage.

Kan Vejle Boldklub redde sig i Superligaen?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Troen på, at det i mindste kan lade sig gøre. Der er stadig rigtig langt igen, og flere ting skal selvfølgelig stadig flaske sig, fordi overlevelse er stadig det klart mindst sandsynlige udfald. Det tænker alle i og omkring klubben, så det er ikke, fordi der er en eller anden naiv form for optimisme.

Men det er stadig sjældent, man ser optimismen for fremtiden buldre derudaf i en klub, der nærmest fra start har set død og begravet ud, hvad angår overlevelseschancer, og som stadig er bookmakernes klart mest sandsynlige nedrykningskandidat.

Faktum er bare, at negativiteten, der nærmest altid har været til at få øje på i et eller andet omfang, for en stund er helt forduftet, og der afventes sådan set lidt i spænding, hvor stærke økonomisk vi kommer til at stå nu med de nye ejere. Hvor stor en spiller bliver Vejle Boldklub sammenlignet med de andre danske klubber. Vi ved kun, at vi er langt bedre stillet end før.

I tirsdags fik jeg og andre sæsonkortholdere en mail fra Klaus Eskildsen, der afslører, at klubben ikke vil spare på setuppet i tilfældet af 1. division, i det sponsorerne også vælger at bibeholde deres engagement. Det er et eller andet sted første gang, vi får en indikation på, hvor økonomisk gearet klubben kommer til at blive.

Benjamin Nielsen, Vejle Boldklub-fan

Hvis vi skal overleve, så afhænger det af, at vi har en angriber, der scorer. Og Onugkha kan vel tage titlen som den største spiller i nyere tid, hvis han for anden sæson i træk er den hovedperson. Jeg havde slet ikke regnet med, at Onugkha ville være så god, som vi har set i de to første kampe.

Jeg havde regnet med at se mål fra ham, trods det ikke skete i FCK, men ikke at se et niveau, der mere eller mindre minder om hans tid i nedrykningsspillet sidste sæson. Lidt paradoksalt at han ikke kunne præstere omgivet af ligaens dyreste spillere, det må da et eller andet sted sætte tankerne i gang på Østerbro.

Jeg tror hverken, han spiller i Vejle eller København næste sæson. FCK passer han ikke ind i. Og jeg kan ikke forestille mig, vi i nogle scenarier vil investere så meget i en spiller, som det kræves. Ikke ved overlevelse og især ikke i 1. division.

Skulle overlevelse ikke lykkes går det jo også nok. For det tyder på, at målet, i tilfælde af en nedrykning, vil være en hurtig tilbagevenden. I tirsdags fik jeg og andre sæsonkortholdere en mail fra Klaus Eskildsen, der afslører, at klubben ikke vil spare på setuppet i tilfældet af 1. division, i det sponsorerne også vælger at bibeholde deres engagement. Det er et eller andet sted første gang, vi får en indikation på, hvor økonomisk gearet klubben kommer til at blive.

Om ikke andet er jeg sikker på, at de andre klubber vil få kamp til stregen, og vi nok skal ende med at dø med støvlerne på.

Benjamin Nielsen.




TOPNYHED

Han er også færdig i FC København

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Melder ud om Kasper Hjulmand

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Sendt hjem fra FC København-træning



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Klar på chokskifte

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

De nye Wieghorst og Hjulmand?



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Klar på United-transfer? Profil har ét krav

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Bekræfter: ‘Han har Brøndby i hjertet’

Randers var tæt på – nu er han et monster

Vild stime før Danmark-brag

Joakim Mæhle åbner op

Det skal blive bedre, Isaksen!

Tre Premier League-klubber jagter Simsir

Stor profil glad for Brøndby

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Dansk klub i salg – lægetjek booket

Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

– Hele holdet er trygge ved ham

Legende i svime: Han gør det så godt i Danmark



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’

Landstræner håber på Messi

Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Medie: Det peger i den retning for Garananga

Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han

FCM-stjerne drømmer om dette skifte

Afsløring: Brøndby forlænger igen med Jacob Ambæk

‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’

Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef

Fransk driblekonge tryller mod Colombia

Fanget på TV – italiener afviser kritik

Senegal fejrer frakendt AFCON-titel

Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp

‘Vil du være multimillionær?’

Ser I med, Brøndby?

Ungarn slagter slovenere

Klopp opfordrer Liverpool til monstertransfer

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…

‘Fantastisk’: Mileta Rajovic stjæler overskrifter