Han spiller hverken i Vejle eller FCK næste sæson

Vejle Boldklub jagter overlevelse, og talisman German Onugkha har fundet formen på det rette tidspunkt. Vejle-fan Benjamin Nielsen ser her nærmere på VB's muligheder for overlevelse.



FCN_250x257Det dufter af fodbold i Nørreskoven igen.

Der er i hvert fald noget smukt over at se et hold bestående af hovedsageligt lokale drenge på et udsolgt Vejle Stadion levere den mængde af underholdning som i kampen mod Brøndby.  Kun en god redning fra en 41-årig målmand fra, at februar havde været den perfekte måned. En positiv og begivenhedsrig måned med trænerfyring, ejerskifte, ny sportschef, fire ud af seks points samt den flotteste tifo, jeg har set på Vejle Stadion.

Med den i øvrigt meget sigende tekst:

”Gennem generationer har vi skabt store og stolte traditioner.”

Jeg havde godt nok smidt håndklædet i ringen for længe siden angående overlevelseschancerne, men efter to runder, hvor vi har cuttet fire af de 10 point, vi var bagud og tilmed spillemæssigt er længder foran, hvad vi har set tidligere i sæsonen, må jeg i alt ydmyghed erkende, at troen er vendt tilbage.

Kan Vejle Boldklub redde sig i Superligaen?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Troen på, at det i mindste kan lade sig gøre. Der er stadig rigtig langt igen, og flere ting skal selvfølgelig stadig flaske sig, fordi overlevelse er stadig det klart mindst sandsynlige udfald. Det tænker alle i og omkring klubben, så det er ikke, fordi der er en eller anden naiv form for optimisme.

Men det er stadig sjældent, man ser optimismen for fremtiden buldre derudaf i en klub, der nærmest fra start har set død og begravet ud, hvad angår overlevelseschancer, og som stadig er bookmakernes klart mest sandsynlige nedrykningskandidat.

Faktum er bare, at negativiteten, der nærmest altid har været til at få øje på i et eller andet omfang, for en stund er helt forduftet, og der afventes sådan set lidt i spænding, hvor stærke økonomisk vi kommer til at stå nu med de nye ejere. Hvor stor en spiller bliver Vejle Boldklub sammenlignet med de andre danske klubber. Vi ved kun, at vi er langt bedre stillet end før.

I tirsdags fik jeg og andre sæsonkortholdere en mail fra Klaus Eskildsen, der afslører, at klubben ikke vil spare på setuppet i tilfældet af 1. division, i det sponsorerne også vælger at bibeholde deres engagement. Det er et eller andet sted første gang, vi får en indikation på, hvor økonomisk gearet klubben kommer til at blive.

Benjamin Nielsen, Vejle Boldklub-fan

Hvis vi skal overleve, så afhænger det af, at vi har en angriber, der scorer. Og Onugkha kan vel tage titlen som den største spiller i nyere tid, hvis han for anden sæson i træk er den hovedperson. Jeg havde slet ikke regnet med, at Onugkha ville være så god, som vi har set i de to første kampe.

Jeg havde regnet med at se mål fra ham, trods det ikke skete i FCK, men ikke at se et niveau, der mere eller mindre minder om hans tid i nedrykningsspillet sidste sæson. Lidt paradoksalt at han ikke kunne præstere omgivet af ligaens dyreste spillere, det må da et eller andet sted sætte tankerne i gang på Østerbro.

Jeg tror hverken, han spiller i Vejle eller København næste sæson. FCK passer han ikke ind i. Og jeg kan ikke forestille mig, vi i nogle scenarier vil investere så meget i en spiller, som det kræves. Ikke ved overlevelse og især ikke i 1. division.

Skulle overlevelse ikke lykkes går det jo også nok. For det tyder på, at målet, i tilfælde af en nedrykning, vil være en hurtig tilbagevenden. I tirsdags fik jeg og andre sæsonkortholdere en mail fra Klaus Eskildsen, der afslører, at klubben ikke vil spare på setuppet i tilfældet af 1. division, i det sponsorerne også vælger at bibeholde deres engagement. Det er et eller andet sted første gang, vi får en indikation på, hvor økonomisk gearet klubben kommer til at blive.

Om ikke andet er jeg sikker på, at de andre klubber vil få kamp til stregen, og vi nok skal ende med at dø med støvlerne på.

Benjamin Nielsen.




– Det er Neestrups tre største fejl




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Philip Billing tabte kæben



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Danmark – Nordmakedonien



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Helt på røven over Victor Froholdt

Kæmpe nyhed i udlandet

Riemer melder stjerne klar

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Nu flytter anfører til Danmark

LIVE: Qamili har ingenting i klemme mod Danmark

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Divisionsforeningen med markant udmelding

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Av, FCK! Her er de værst af alle

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Klar besked til danske debutanter

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Albert Rudé er færdig i Kolding

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!