Han spiller hverken i Vejle eller FCK næste sæson

Vejle Boldklub jagter overlevelse, og talisman German Onugkha har fundet formen på det rette tidspunkt. Vejle-fan Benjamin Nielsen ser her nærmere på VB's muligheder for overlevelse.



FCN_250x257Det dufter af fodbold i Nørreskoven igen.

Der er i hvert fald noget smukt over at se et hold bestående af hovedsageligt lokale drenge på et udsolgt Vejle Stadion levere den mængde af underholdning som i kampen mod Brøndby.  Kun en god redning fra en 41-årig målmand fra, at februar havde været den perfekte måned. En positiv og begivenhedsrig måned med trænerfyring, ejerskifte, ny sportschef, fire ud af seks points samt den flotteste tifo, jeg har set på Vejle Stadion.

Med den i øvrigt meget sigende tekst:

”Gennem generationer har vi skabt store og stolte traditioner.”

Jeg havde godt nok smidt håndklædet i ringen for længe siden angående overlevelseschancerne, men efter to runder, hvor vi har cuttet fire af de 10 point, vi var bagud og tilmed spillemæssigt er længder foran, hvad vi har set tidligere i sæsonen, må jeg i alt ydmyghed erkende, at troen er vendt tilbage.

Kan Vejle Boldklub redde sig i Superligaen?

  • Ja
  • Nej
  • Ja
  • Nej

0 Votes

Troen på, at det i mindste kan lade sig gøre. Der er stadig rigtig langt igen, og flere ting skal selvfølgelig stadig flaske sig, fordi overlevelse er stadig det klart mindst sandsynlige udfald. Det tænker alle i og omkring klubben, så det er ikke, fordi der er en eller anden naiv form for optimisme.

Men det er stadig sjældent, man ser optimismen for fremtiden buldre derudaf i en klub, der nærmest fra start har set død og begravet ud, hvad angår overlevelseschancer, og som stadig er bookmakernes klart mest sandsynlige nedrykningskandidat.

Faktum er bare, at negativiteten, der nærmest altid har været til at få øje på i et eller andet omfang, for en stund er helt forduftet, og der afventes sådan set lidt i spænding, hvor stærke økonomisk vi kommer til at stå nu med de nye ejere. Hvor stor en spiller bliver Vejle Boldklub sammenlignet med de andre danske klubber. Vi ved kun, at vi er langt bedre stillet end før.

I tirsdags fik jeg og andre sæsonkortholdere en mail fra Klaus Eskildsen, der afslører, at klubben ikke vil spare på setuppet i tilfældet af 1. division, i det sponsorerne også vælger at bibeholde deres engagement. Det er et eller andet sted første gang, vi får en indikation på, hvor økonomisk gearet klubben kommer til at blive.

Benjamin Nielsen, Vejle Boldklub-fan

Hvis vi skal overleve, så afhænger det af, at vi har en angriber, der scorer. Og Onugkha kan vel tage titlen som den største spiller i nyere tid, hvis han for anden sæson i træk er den hovedperson. Jeg havde slet ikke regnet med, at Onugkha ville være så god, som vi har set i de to første kampe.

Jeg havde regnet med at se mål fra ham, trods det ikke skete i FCK, men ikke at se et niveau, der mere eller mindre minder om hans tid i nedrykningsspillet sidste sæson. Lidt paradoksalt at han ikke kunne præstere omgivet af ligaens dyreste spillere, det må da et eller andet sted sætte tankerne i gang på Østerbro.

Jeg tror hverken, han spiller i Vejle eller København næste sæson. FCK passer han ikke ind i. Og jeg kan ikke forestille mig, vi i nogle scenarier vil investere så meget i en spiller, som det kræves. Ikke ved overlevelse og især ikke i 1. division.

Skulle overlevelse ikke lykkes går det jo også nok. For det tyder på, at målet, i tilfælde af en nedrykning, vil være en hurtig tilbagevenden. I tirsdags fik jeg og andre sæsonkortholdere en mail fra Klaus Eskildsen, der afslører, at klubben ikke vil spare på setuppet i tilfældet af 1. division, i det sponsorerne også vælger at bibeholde deres engagement. Det er et eller andet sted første gang, vi får en indikation på, hvor økonomisk gearet klubben kommer til at blive.

Om ikke andet er jeg sikker på, at de andre klubber vil få kamp til stregen, og vi nok skal ende med at dø med støvlerne på.

Benjamin Nielsen.





Kontant dom over Elyounoussi




LIVE

Superliga-LIVE: Randers-stjerne imponerer

Her kan du se AGF mod Sabah FK

FCM-transfer i fare

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

En sort plet på hans eftermæle



LIVE

TransferLIVE: Salah går viralt

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

Henter Mads Junker

Vildt Brøndby-transferrygte aflivet

OB vil have tidligere Superliga-profil

Mohamed Salah skriver under med denne klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

VM-værtsbyer mangler millioner fra FIFA

Transferjournalist: De forhandler om Peter Vindahl

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

Færdig i dansk klub efter 2 dage



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Varmt Brøndby-emne fraværende til træning

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni

Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’

‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris

Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning

Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!

Afsløring: FC København afviser millionbud

Ked af hemmeligt FCK-skifte

Rundens Hold i Superligaen – 2. runde

FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers

Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!

Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde