Jeg tror, mange VB-fans havde høje forventninger til sommerens vindue på forhånd.
Ny strategi og ny sportsdirektør.
Men alligevel er det hold, Hemmersam har bikset sammen, på en hylde langt over, hvad man turde håbe på.
Nærmest den ene uge efter den anden er vi blevet præsenteret for det ene navn efter det andet.
Som tilmed, for de flestes vedkommende, er navne, man kender i hele fodbolddanmark, og navne, der tidligere har været en del af toppen af dansk fodbold.
Stor kvalitet
Der har været en klar plan og linje i de spillere, der er kommet ind. Og det har ikke bare været lidt blandede panik Pinocchiokugler fra alle verdenshjørner, som vi tidligere har set.
Det er vel egentlig kun Alexi Pitu, der minder om noget, vi har set før, hvor de andre nye ukendte udlændinge er hentet ind på lange kontrakter, der sammenholdt med deres unge aldre vidner om, at de mest af alt ses som udviklingsspillere.
Blandt de mest prominente navne er den kvalitet, vi har hentet, ikke til at tage fejl af.
Hjulsager, Duelund og Lasse Nielsen er især spillere der har en aura, som tydelig skinner igennem og vidner om store adresser.
Mike Vestergård har slet ingen Superliga-erfaring, men passer som fod i hose på det her hold og har imponeret.
Mads Enggård og Valdemar Lund er tidligere blevet anset som nogle af de største talenter i landet. Bismark er med sine 18 år også super spændende og en spiller, jeg har en fornemmelse af kommer til at brage igennem og komme videre til udlandet.
Og så er der endda en del flere, som slet ikke er nævnt.

Ikke uden risiko
Der er selvfølgelig en risiko, da mange af spillerne kommer fra noget der ikke har emmet af spilletid.
Derudover er det i bund og grund også et helt nyt hold, hvilket betyder, at relationerne ikke nødvendigvis sidder lige i skabet.
Det er da også tydeligt at se, at det er tilfældet efter de første par kampe, hvor det har været nogle meget svingende præstationer med et højt topniveau, men desværre også et alt for lavt bundniveau.
Mange VB-fans havde nok gerne set en mere proven målscorer som 9’er.
Faghir virker desværre ikke til at være klar til at spille fuld tid endnu, og Amin Chiakha har nok set lidt lunken ud indtil nu.
Igen, så kan man håbe, at det blot er et spørgsmål om at få relationerne på plads, inden der kommer hul på bylden.
Man kan sige det for en gangs skyld har været i god tid, at vi har fået spillerne på plads. Sidste sommervindue smuttede Onugkha på deadline dag, og det sårer ikke nogen at sige, at hans afløser Yeboah var alt andet end en succes.
Hullet efter netop Onugkha virker nemlig stort at fylde, og det er helt klart også ham, der savnes mest af de spillere, der er sagt farvel til, om end jeg ikke tror, han ville passe ind i den nye måde, vi gerne vil spille på.
Men det er også den eneste, der savnes.
Så med den logik er vi betydeligt stærkere end sidste sæson. Og med det kommer forventningerne til at spillerne og især cheftræner Prelec, formår at holde klubben oppe i landets bedste række, hvilket også er klubbens eksplicitte kommunikerede mål for sæsonen.

LIVE
TransferLIVE: Er det prisen på Michael Olise?
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Dommer ude af VM – nægtet adgang til USA
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
TOPNYHED
Engelsk legende storroser brandvarm dansker
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
Danske klubber scorer millioner på VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
EKSKLUSIVT