Blandt de nuværende spillere i FCKs førsteholdstrup har syv af spillerne fået deres fodboldopdragelse i KB. Det er William Kvist, Hjalte Nørregaard, Mads Laudrup, Danni Jensen, Jacob Albrechtsen, Nikolaj Hansen, og Jacob Neestrup. Af de syv har kun Hjalte og Kvist spillet mere end fem kampe for FC København.
De sidste fem spillere har selvfølgelig fremtiden foran sig, men det er svært at spå om hvor store chancer de hver især vil have, for at slå igennem hos Byens Hold. Nikolaj Hansen meldes dog på vej væk når hans kontrakt løber ud til vinter, og Jacob Neestrup ser umiddelbart ud til at være overhalet af både Mads Laudrup og Saban Özdogan og ligner heller ikke en mand der slår sit navn fast i København.
Jeg synes personligt det er vigtigt for FC København, at man har spillere som Hjalte og Kvist der viser, at det ikke er umuligt for unge spillere at gå hele vejen op igennem systemet, og erobre en startplads i FC København.
Du finder ikke en klub i Danmark – og nok heller ikke i hele Skandinavien – hvor det er sværere at bryde igennem som ung spiller. Forventningen om øjeblikkelig succes hviler på både træneren og spillerne, og den manglende tålmodighed man har med unge spillere – i hvert fald set i forhold til andre (og mindre) klubber – er en naturlig konsekvens af det store udenomspres. Sådan er vilkårene i en storklub, men det er jo ikke ligefrem chokerende nyt.
At have to spillere af egen avl blandt truppens mest benyttede spillere er ganske vist pænt, og måske også et passende leje for en klub som FCK, der alene i de to seneste transfervindue har købt spillere for godt 50 millioner kroner.
Alligevel kan man sagtens stille spørgsmålstegn ved FC Københavns talentarbejde. Ynglinge- og juniorholdene har leveret generelt skuffende resultater de sidste år, og siden 89/90-årgangen vandt Junior-DM med bl.a. Mads Laudrup, Frederik Vang, Saban Özdogan, og unge Albrechtsen på holdet, har KB ikke været i nærheden af at hente medaljer.
Derudover har KB vel aldrig været ringere repræsenteret på diverse ungdomslandshold, end tilfældet er lige nu. Fra U/16 til U19-landsholdet har kun 7 KB-spillere opnået spilletid – FCM har 14 og Brøndby 10 – og på U/21-niveau ser det endnu værre ud – kun Zanka er med. Det lidt overflødige U/20-landshold er vi derimod lidt bedre repræsenteret på med Mads Laudrup, Danni Jensen og Frederik Vang.
Desværre virker det umiddelbart heller ikke som om, at KBs U17 og U19-holdene i denne sæson skal gøre sig håb om medaljer. Mit indtryk er også, at det heller ikke vælter frem med kommende førsteholdsspillere på de to hold. Der kan selvfølgelig ske meget, men pt. ligner U19-holdets Thomas Delaney – der er repræsenteret i U19-Landsholdets bruttotrup- det bedste bud. Han har allerede fået kampe for KB/FCK2, og var også med i opvisningskampen mod Taarbæk, hvor han i øvrigt scorede to gange.
Omtalte KB/FCK2, der spiller i 2.division Øst, har mildest talt udviklet sig til en joke. Resultater har faktisk været ganske OK, og spillerne gør da også en hæderlig indsats, men man savner en overordnet idé med det hold.
Holdet er reelt kun på 10-12 mand, men bliver på kampdage suppleret af de førsteholdsspillere der ikke er med i truppen for FC København, og som ikke er skadet. Træningen består som oftest kun af de 10-12 mand der ikke er i førsteholdsstruppen samt tre spillere fra 3.holdet, og kun én gang om ugen slår man holdet sammen med U19, i en såkaldt ITU-træning.
Ca. halvdelen af holdet skiftes gerne ud i transferperioderne, og i Benny Galls periode som træner kunne man komme i betragtning til holdet, hvis man mødte op til træning med et par støvler og var i besiddelse af en minimal erfaring fra Serie-bold. Man har haft spillere rendende rundt der ville få Peter Degn til at ligne en professionel sportsmand, og nu er det så familiemedlemmer der til denne sæson er blevet rekrutteret.
Det er helt og aldeles til grin, at man ikke gør mere ud af det hold. Fra ledelsens side kæmpede man i flere år for at give Superliga-klubbernes andethold mulighed for at spille sig op i 2.division, men alligevel virker det som om man ødsler endnu en sæson væk, hvor man ellers kunne have givet de mest talentfulde ynglinge-spillere værdifulde seniorkampe.
Noget tyder dog på at der er forbedringer på vej. Det forlyder at FC København inden længe vil overtage licensen til eliteungdomsholdene fra KB. Det vil forhåbentlig betyde, at man mere målrettet går efter at plukke de bedste spillere i Københavnsområdet, da KB med al tydelighed har mistet sin tiltrækningskræft. FCM, FCN, Lyngby og Brøndby har været bedre til at suge de mest talentfulde spillere til sig, men også B93, AB har draget fordele af KBs passitivitet.
I den forbindelse dukkede der en interessant artikel op på Onside.dk. Jan Michaelsen fortæller deri, at han skulle have været i kontakt med Ståle om et muligt job som juniortræner i FC København efter vinterpausen, hvor FCK – med Michaelsens egen ord – “skulle overtage alle ungdomshold fra KB og bygge noget nyt op.” Niels Christian Holmstrøm, der som formand for KB skal sætte underskriften på en eventuel kontrakt, afviser dog at en aftale skulle ligge på plads fra nytår, og udtaler: “Vi har et godt samarbejde om talentudviklingen i KB og FCK, og det arbejder vi på at kommunikere bedre ud.” Ikke just noget der får rygtet om en snarlig overtagelse til at falde fra hinanden.
At den skulle være god nok, har jeg da også hørt andetsteds fra. Eftersigende skulle man fra FC Københavns side have taget kontakt til FC Midtjylland, for at høre nærmere detaljer om hvordan de har bygget deres akademi op. Om FC København decideret går efter at bygge et akademi op a la FCMs skal jeg ikke kunne sige. Men det ville være aldeles interessant.
Man har allerede aftaler med uddannelsesinstitutioner i nærområdet, så spillere ville kunne passe deres skolegang, samtidig med at træne 1-2 fulde træningspas hver dag. En opgradering af eliteholdene vil ganske givet betyde flere trænere til ungdomsholdene – hvem sagde Christian Lønstrup? – og forhåbentlig give en ordning hvor 2.divisionsholdet, U19 og de mest talentfulde U17-spillere kan træne sammen hver dag. Så ville man samtidig kunne optimere 2.divisionsholdet, og slippe for flere nulboner på det hold.
Man burde have alle forudsætninger for at kunne skabe noget stort. Klubben har en masse penge til at få projektet i gang samt ansætte professionelle trænere og talentspejdere. Et superprofessionelt ungdomsprojekt – måske endda med topmoderne akademi i udkanten af en fantastisk by – må også have en vis tiltrækningskræft på både inden- og udenlandske spillere, og i den forbindelse er det jo interessant at Lars Højer under African Nations Cup var i Ghana, for at kigge på lokale fodboldakademier og skabe kontakter.
Spændende skal det blive at se hvad det bliver til. Det er på høje tid at FC København melder sig på banen i talentkampen, og jeg håber på man snart vil præsentere den fremsynede og spændende model, der skal bringe flere unge spillere fra ungdomsafdelingen frem til kampe for FC København.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
NYHEDER
Afviser Anderlecht
Thomas Tuchel laver ny aftale
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
Store sommersalg skaber overskud i Brøndby
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
Sean Dyche fyret
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
INTERVIEW
Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
Liverpool tager smal sejr
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
TIPSBLADETS DOM
Vild aften! Kun sket én gang før
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
Ekspert: Det mest positive for FCK
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
– Det var en skuffelse
Her kan du se FC København mod Viborg FF
NYHEDER
Thomas Frank fyret