Kvindernes VM i fodbold er netop overstået og er på alle tænkelige måder blevet en stor succes. Ikke mindst i USA, hvor hele 31% af alle husstande på de såkaldt store markeder så med i tidsrummet 20.45-21.00. Fodbolden boomer generelt i USA, og i dag kunne New York fremvise verdens mest stivbenet midtbane i form af Andrea Pirlo og Frank Lampard Jr. Generelt er kvindefodbold stor i USA. Hele 40% af landets 4,2 mio. registrerede spillere er kvinder. Til sammenligning er procentandelen kun halvt så stor i Danmark. Så der er en pæn talentmasse at rekruttere fra. Der er dog tre overvejende grunde til finalens store succes. For det første er USA dominerende indenfor kvindefodbold. En 4-0 føring efter 16 minutter vidner om en vis dominans, og det er jo altid sjovere at se en sejr end et nederlag – og bagefter kunne kalde sig World Champion. USA har været dominerende i to årtier og det ses nu. For det andet blev finalen spillet i en fornuftig tidszone. Selvom seertallene stiger på europæiske klubfodbold, så er det meget tvivlsomt, at seertallene var lige så flotte, hvis finalen var blevet afviklet i Wien frem for Vancouver. For det tredje så er der sommerferie i de fleste store sportsgrene. NHL, NBA og NFL ligger stille. Men der er ingen tvivl, det er det største kvinde-VM nogensinde, og man kan godt tale om et kommercielt gennembrud. Dog skal man huske, at det kommercielle gennembrud ikke er større end at man kan være blandt verdens ti mest indtjenende kvindelige fodboldspillere på noget, der minder om en mandelig Superliga-spillers årsløn, så der er stadigvæk et stykke igen. Det har i hvert fald ikke manifesteret sig hos spillerne endnu, men man skal også huske på at satsningen på kvindefodbold er en af de meget få ting som FIFA unde Sepp Blatter har gjort godt.
At det går godt for kvindefodbolden (Danmark var i øvrigt ikke kvalificeret til VM) har fået en initiativtager fra en Facebook-gruppe på et par hundrede medlemmer Mere Kvindesport i Medierne til at veje morgenluft med et indlæg i landets førende organ for brok og krænkelser: Politikens Debatsektion. Her anføres en egen-empirisk undersøgelse af Politikens website af under 10 % af al omtale handler om kvindesport. Ligesom i resten af verden. Nu er, al respekt, Politikens hjemmeside ikke blandt landets allermest førende sportssektioner. I Danmark har man dog haft den tradition, at hvis en udøver var dominerende eller havde et snert af verdensklasse, så var der rigeligt med omtale og dækning. Det har blandt andet givet uendelig meget omtale til obskure og smalle kvindesportsgrene som curling og håndbold. Ketchersvingerne Caroline Wozniacki og Camilla Martin har opnået ikonstatus. For slet ikke tale om svømmepigerne, der i tre årtier har opnået mere meritter og mere omtale end deres mandlige pendanter i snart tre årtier. Så man kan heller ikke tale om negativ forskelsbehandling.
Langt de fleste sportsgrene er skabt af mænd – og tiltænkt mænd i udfoldelsen. De sportsgrene, hvor der ikke er et kvalitetsmæssigt spring mand og kvinde imellem, har som regel et æstetisk perspektiv. Som for eksempel gymnastik, synkronsvømning og kunstskøjteløb. Vi har selv prøvet at dække styrkeløb for kvinder til OL, og det er lidt specielt de første fem-ti gange. Kvindefodbold har det også med at se fjollet ud. Banerne er for store. Boldene er for tunge, og man bliver ligesom med AGFs Steffen Rasmussen reelt i tvivl om, at målmanden mon kan nå overlæggeren, og så lukker man altså øjnene når der kommer en høj bold. Kvindefodbold ville være langt sjovere, hvis rammerne var tilpasset. Ligesom de er i visse andre sportsgrene. Håndbold eksempelvis. Det er regelbestemmelserne, at (den positive) forskelsbehandling skal foregå. Ikke hos medierne. Indlægget i Politiken anfører, at fordi der er mange kvindelige motionister, så bør der også være mere omtale af eliteudøvere, er lidt æbler og pærer. Faktisk er procentandelen af motionerende kvinder større end det mandlige ditto. En af forklaringen kan være, at man har fokus på ikke-mandlige sportsgrene. Altså sportsgrene, der typisk bliver omtalt i medierne.
Så måske bør man kigge på et lidt større billede og inddrage sundheds- og livsstilsomtale, når man har fokus på mediedækningen af kvinder i sport. Kvindesportsgrene, herunder kvindefodbold, er bedst tjent med at blive vurderet ud fra et kvalitetsmæssigt, og ikke et kønsmæssigt, synspunkt. Det er det, amerikanerne har gjort. Alt andet ville være diskriminerende.
LIVE
LIVE: Skrækskade til Superliga-angriber
NYHEDER
Højbjerg forsvares af tidl. Marseille-profil
Klar tale: Han bliver nok fyret nu
HELT VILDT
Patrick Vieira hylder dansker: ‘Jeg er stolt’
Mike Tullberg med dystert nyt om stjerne
– Han vinder Ballon d’Or!
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Lukas Lerager: Derfor er FC København i problemer
MEDIE
Superliga-klub får spændende navn til prøvetræning
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
MEDIE
Vanvittigt prisskilt – storklub jagter Froholdt
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Clement Bischoff træner i ‘ny’ klub
INTERVIEW
Fremhæver stort Brøndby-talent
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Bekræfter: I flyet på vej til Danmark
INTERVIEW
Brøndby-transfer? ‘Han elsker det her’
EKSKLUSIVT
Storklub er ‘sindssygt’ interesseret i Hjulmand
EKSKLUSIVT
– Vil sende skarpt signal at straffe Binks
NYHEDER
Wass sender klar besked til Brøndby-ledelsen
NYHEDER
UEFA melder klart ud efter Barcelona-klage
NYHEDER
Revser Lindstrøm – færdig til sommer?
NYHEDER
Amir Richardson trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Klar opfordring til storklub: Hent Kasper Høgh!
NYHEDER
Talent trænede med FCM – skriver med denne klub
NYHEDER
Serie A-dansker: ‘De kom efter halvandet år’
EKSKLUSIVT
Glæd jer, Brøndby! ‘Har et sindssygt højt niveau’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
INTERVIEW
Kryptisk melding: Det er ikke mit bord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Niki Zimling ny cheftræner i AC Horsens
TOPNYHED
‘Så er Clement Bischoff færdig’
NYHEDER
Dybt utilfreds: ‘Et mareridt’
Harry Maguire ryger i skammekrogen
EKSKLUSIVT
Kamil Wilczek afslører: Åben for Danmark, men…
TOPNYHED
Langer ud efter Peter Sørensen
Den vigtigste Superliga-spiller resten af sæsonen
EKSKLUSIVT
Nu reagerer Morten Krogh
Rundens Hold i Superligaen – 26. runde
Bayern brager sig videre efter vanvidskamp
DAGENS SPILFORSLAG
AZ slagter Shakhtar
Hugo Ekitike misser VM
NYHEDER
– De er pivrystede, og det sker HVER gang!
INTERVIEW
Brøndby-profil spurgte Wilczek og Grabara til råds
MEDIE
Bizart – Brumado blev skadet i omklædningsrummet
CUSTOM
Bayern München – Real Madrid
NYHEDER
Dansk bomber tilbage med brag efter grim skade
CUSTOM
Arsenal – Sporting CP
MEDIE
