Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Han stopper på landsholdet efter en omdiskuteret bænkplads mod Danmark.



Han har scoret 24 mål i 98 kampe for Nordmakedonien, og opgøret mod Danmark i Parken tidligere i denne uge kunne have været Aleksandar Trajkovskis landskamp nummer 99. 

Sådan gik det ikke. Angriberen med en fortid i AaB kom slet ikke aktion, og det fik spillerens kone, Aleksandra Trajkovski, til at rase på de sociale medier. 

– Jeg kan ikke være stille. For det her er forkert. Det her er ikke menneskeligt, skrev hun blandt andet og tilføjede, at tidligere profiler bliver skubbet til siden, og at “alt kan læses mellem linjerne”. 

Læs det hele her: Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

Nu er der så en ny udvikling i sagen.

Aleksandar Trajkovski har valgt at stoppe på landsholdet i en alder af 33 år, oplyser han på Instagram. 

Her skriver han blandt andet, at “i den forgangne periode føler jeg, at mit arbejde og min dedikation ikke blev værdsat nok”, men han slutter af med pæne ord om sin tid på landsholdet: 

– Det har ikke været en nem beslutning … Det gør ondt at forlade holdet, men samtidig bringer det stolthed. Stolthed over at have haft den ære at være en del af dette landshold og bære denne trøje af hele mit hjerte. Landsholdet er ikke bare et hold – det er en familie. Tak til jer alle for tilliden, støtten og kærligheden gennem alle disse år. Tak fordi I har ladet mig leve min drøm.

Med hovedet højt og hjertet fuldt trækker jeg mig tilbage, skriver Aleksandar Trajkovski med de 98 landskampe og 24 landsholdsmål på Instagram. 

Aleksandar Trajkovski, 33 år, har som nævnt en fortid i AaB. Han spiller i dag i NK Lokomotiva i Kroatien. 





LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Her er danskers millionløn i Lazio

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Dybt forundret over Superliga-flop

De meldes interesseret i Orri Oskarsson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medier jubler over USA’s nedtur

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

VM-spiller alvorligt skadet

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Schweiz – Colombia

Stor nedtur for Superliga-komet

Argentina afværger fiasko – vildt comeback!

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Scorer vanvittig løn i Premier League

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’