Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’

I Tjekkiet fremhæver profil, at Christian Eriksen var bænket mod Nordmakedonien.



Der er stor respekt for det danske landshold i Tjekkiet forud for de to landes skæbnekamp om at komme til VM tirsdag aften. 

Det fastslår midtbanespilleren Michal Sadílek ifølge iDNES.

Før kampen mod Danmark har Slavia Prag-stjernen talt med de tjekkiske medier, og her blev han blandt andet spurgt ind til, hvem de største profiler hos Danmark er, og om det er Rasmus Højlund. 

– Der er flere af den slags spillere. Der er helt sikkert Højlund, men også midtbanespilleren Pierre-Emile Højbjerg fra Marseille. Han er den slags personlighed, som alt drejer sig om. 

– Jeg så også, at de skiftede Christian Eriksen ind fra bænken (mod Nordmakedonien), så kvaliteten i deres hold er utrolig. De går igennem en forandring nu, og de har unge spillere, for eksempel Isaksen. 

– Men vi går ind til kampen med intentionen om at give alt, hvad vi har, og vi ved, at resultatet er det vigtigste på nuværende tidspunkt, siger Michal Sadílek ifølge iDNES. 

Christian Eriksen startede som bekendt kampen mod Nordmakedonien på bænken, men blev indskiftet efter godt 70 minutter og leverede en assist til Christian Nørgaards mål. Efterfølgende kaldte Brian Riemer stjernen for “unik” og det perfekte eksempel på “en top- og holdspiller”.

Der er som bekendt en plads til VM på spil, når Danmark og Tjekkiet mødes på sidstnævntes hjemmebane. Og for Michal Sadílek vil motivationen nok ikke mangle. Han missede således den seneste slutrunde for Tjekkiet – altså EM i 2024 – grundet et cykelstyrt, der gav ham en flænge på benet. 





LIVE

TransferLIVE: Aral Simsir er landet

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Knuser transferrekord

Supercomputer: De vinder VM

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Her er danskers millionløn i Lazio

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Dybt forundret over Superliga-flop

De meldes interesseret i Orri Oskarsson



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medier jubler over USA’s nedtur

Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb

VM-spiller alvorligt skadet

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby

Schweiz – Colombia

Stor nedtur for Superliga-komet

Argentina afværger fiasko – vildt comeback!

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Medie: FCK-spiller enig med ny klub

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’

Cornelius: ‘Jeg skal kunne spille hver tredje dag’

Kæmpe flop: Brøndby sælger Yeboah



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Scorer vanvittig løn i Premier League

Kristiansen-transfer nærmer sig deadline

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’