Selvom foråret endnu ikke for alvor har bidt sig fast, blæser der langt om længe lidt lunere luft omkring det kronjyske.
Randers FC er kommet galoperende fra start i nedrykningsspillet.
De første tre runder har resulteret i ni point og en målscore på fornuftige 11-4.
Optimismen er til at få øje på, og nedrykningsspøgelset ser ud til at være forduftet i den lune forårsluft.
En af årsagerne til dette, har været lejesvenden Mohammed Fuseini.
Fuseini er brandvarm og har i de seneste tre kampe tæsket seks basser i nettet – unægtelig en fin statistik! Søren P. må naturligvis være fristet til at købe den varme målscorer. En beslutning, der på mange måder ligger lige til højrebenet.
I RFC har han lynhurtigt vundet fansenes hjerter, han er en sikker start-ellever, og niveauet i Superligaen virker til at passe ham godt. Her er der mulighed for at stå højt på topscorerlisten og stræbe mod en udfordring i en anden og mere økonomisk stærk liga.
Først og fremmest er det naturligvis nødvendigt, at interessen fra Fuseinis side også er tilstede. Dernæst er det helt store spørgsmål vel, om RFC kan matche Fuseinis ønsker til en permanent kontrakt?
Den nemme analyse af den succesrige start på nedrykningsspillet er naturligvis at tilskrive Fuseini æren for det hele. Det vil dog på ingen måde være en hverken rimelig eller fyldestgørende analyse.
Henrik KraghRanders FC-fan
Alligevel er der dog nogle overvejelser, den sportslige ledelse i RFC bør gøre sig.
For ikke alt for længe siden har RFC stået i en, stort set, identisk situation.
Tilbage i august 2021 hentede man Stephen Odey ind på en lejeaftale. Odey tog dengang alle med storm og lavede en del mål i efteråret 2021. Interessen for Odey fra andre klubber var enorm, og RFC investerede stort i at gøre aftalen permanent.

Nærmest fra samme sekund, lejeaftalen blev vekslet til en permanent aftale, har Odeys form været nedadgående – i bedste fald ustabil. Dertil har der også været enkelte disciplinær sager internt i klubben. Hvad der før lignede et nyt stort salg for RFC, er nu mere blevet en lottokupon.
Disse oplevelser har RFC forhåbenligt draget sig nogle værdifulde erfaringer fra, så det ikke skal blive en gentagelse af historien, hvis/når Fuseini købes fri af Sturm Graz.
Der er ingen tvivl om, at hvis Fuseini bevarer den rette indstilling og fortsætter sin målform, så vil de hurtige fødder være eftertragtet mange steder i Europa. Og RFC vil kunne score en stor gevinst ved et kommende salg.
Det er klart, at den flyvende start i nedrykningsspillet – sammenholdt med de øvrige resultater . giver næring til et håb om, at syvendepladsen, og dermed en playoff-kamp mod ”taberen” af mesterskabsspillet, er en realistisk mulighed.
Meget skal dog flaske sig endnu. Der er fortsat masser af point at spille om.
Lige nu ligner det, at Viborg FF er det hold, RFC skal holde under sig i jagten på syvendepladsen. Det kan blive et par drabelige og sæsondefinerende opgør mod dem.
Først venter der dog et spændende opgør hjemme mod OB, der har vist sig meget stærkere på udebane end hjemme på Nature Energy Park – det bliver absolut ikke en walk-over!
Den nemme analyse af den succesrige start på nedrykningsspillet er naturligvis at tilskrive Fuseini æren for det hele. Det vil dog på ingen måde være en hverken rimelig eller fyldestgørende analyse.
Tværtimod er det, efter min mening, et resultat af et strategisk valg Søren P. og den øvrige sportslige ledelse.
RFC skal være mere offensive i tilgangen til kampene, der skal yngre spillere på banen og spilletyper, der kan trække folk på stadion. Alt sammen med den hensigt at skabe flere salgsbare emner på RFC-holdet.
Dette kan naturligvis ikke gøres omkostningsfrit. Hvilket særligt pointhøsten i grundspillet tydeligt understreger. Det har været ustabilt og til tider skrøbeligt i forhold til Randers FC's præstationer og resultater.
Kritikken fra pressen og særligt de lokale fans har været hård. I nogle tilfælde hård og retfærdig. I andre tilfælde hård og unuanceret (læs usaglig).

Men Bertelsen og co. har holdt fast i retningen, og indsatsen begynder så småt at give afkast nu. Flere spillere har for alvor taget ansvar og leverer præstationer på højt niveau. Her synes jeg, det er værd at nævne blandt andre Daniel Høegh, Mikkel Kallesøe, Oliver Olsen, Simen Bolkan Nordli, John Björkengren og sidst men absolut ikke mindst Mads Enggård. Hertil ligges den x-factor og fart, som lejespillerne Lasso Coulibaly og Mohammed Fuseini byder ind med.
Randers FC spiller målrige kampe, tager sejrene og høster bred anerkendelse bl.a. eksemplificeret ved flere spillere på rundens hold, noget som ellers tidligere var en sjældenhed.
Så trænerteamet med Rasmus Bertelsen i front fortjener stor applaus!
Jeg synes også, at særligt Søren P. skal have et kæmpe skulderklap ovenpå vinterens transfervindue. Det er længe siden, at truppen er blevet så markant forbedret efter et enkelt vindue.
Tager man samtidig i betragtning, at der er hentet unge spændende spillere med udviklingspotentiale (og derved stort videresalgspotentiale) ind. At én af klubbens mest løntunge spillere, Alhaji Kamara, som sjældent var skadesfri, blev sendt afsted for et fornuftigt beløb, og at der blev sat ny transferrekord i klubben ved salget af den lokale ”Golden Boy” Filip Bundgaard, så må man sgu tage hatten af i respekt for det gode arbejde!
Som jeg indledte dette skriv:
Meget arbejde skal gøres endnu… men foråret er på vej!
FORZA RFC!

LIVE
TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer
TOPNYHED
‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
NYHEDER
Stor mystik om Patrick Pentz
MEDIE
Markant lønnedgang for Bo Henriksen?
OPTAKT
AGF – OB
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
TOPNYHED
Legende i hård kritik af Lukas Lerager
NYHEDER
Tæt på en falliterklæring, FCK
AVIS
Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub
NYHEDER
– Hvorfor opdagede de ikke ham?
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC Fredericia
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller
Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!
AVIS
‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude
TRANSFER
Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner
TOPNYHED
Per Frimann hylder Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
NYHEDER
Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent
MEDIE
Han er på vej væk fra AGF
NYHEDER
“Han skal være 3.000 gange bedre”
AVIS
Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner
MEDIE
Afviser kæmpebud
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
INTERVIEW
Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hertha Berlin-spiller skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Tre Randers-spillere kan være på vej væk
TOPNYHED
Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt
TransferLIVE: FCK bekræfter transfer
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
EKSKLUSIVT
Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline
EKSKLUSIVT
Brøndby afviser to danske klubber
TOPNYHED
– Mildest talt undervældende
NYHEDER
Premier League skrev transferhistorie
TIPSBLADET SPECIAL
Disse spillere kan stadig forlade Superligaen
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller
NYHEDER
Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’
TOPNYHED
‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’
TOPNYHED
Infantino vil have Rusland tilbage i varmen
NYHEDER
Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF
DAGENS SPILFORSLAG