Meget vand er løbet igennem Limfjorden, siden AaB for 10 år siden sidst vandt et mesterskab, på ryggen af en række af klubbens egne spillere.
Flere var slået igennem ud af stort set ingenting, krydret med hjemvendte profiler som Würtz og Risgaard samt spillere hentet på lavere niveau som Dalsgaard, Spalvis og Rasmus Thelander.
Omend satsningen var fremkommet af nød, endte det i første omgang som en stor sportslig succes. Derfor var der næppe mange rynkede pander på Aalborg Stadion, da man i årene efter double-sæsonen gik fuldbyrdet ind på den nordjyske identitet og 'Nordkraften' under Allan Gaarde.
De efterfølgende 10 år har for mange AaB-fans været som et harmonikasammenstød på motorvejen i slowmotion, der i forrige sæson kulminerede i den første AaB-nedrykning i en menneskealder.
Klubben negligerede investeringer i akademiet i en årrække, hvor konkurenterne virkelig rykkede sig på området, og i DBUs årlige vurdering af de danske talentmiljøer er vi langt fra toppen. Det er da heller ikke mange profiler, der er kommet fra akademiet siden 2014.
Projektet som "Danmarks Bilbao" fejlede, og i dag er klubben på tyske hænder. Akademiet er igen kommet i højsædet. Flere trænere og folk omkring akademiet er blevet ansat, ligesom der er mere fokus på rekruttering. Da klubben rykkede ned sidste år, var der behov for økonomiske tilpasninger. Det eneste område, der ikke fik kniven at mærke, var akademiet.
Der er ikke længere en blåøjet tro på, at man kan opstøve revl og krat og gøre dem til profiler, men et helt andet fokus og knowhow i forhol til de kvaliteter, der kræves af moderne fodboldspillere.
Den nuværende udgave af AaB er færre nordjyske repræsentanter, men klubbens fundament bliver stærkere, og mulighederne for flere nordjyske profiler er i fremtiden blevet større.
Nogle gange må man tage et skridt tilbage for at kunne tage seks frem, og det er det, jeg ser i AaB lige nu – mere end en afvisning af nordjysk identitet og spillere.

LIVE
LIVE: Brøndby-spiller skal til VM
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Overvejer AGF-forlængelse
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Massiv kritik efter skandaløse scener
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
NYHEDER
Nu er de færdige i Superligaen
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
MEDIE
De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
INTERVIEW