Vi har sendt Superligaen på vinterpause, og vi nærmer os en tid, hvor stadionplatte og fadøl bliver skiftet ud med æbleskiver og gløgg for en stund.
Specielt hjemmekampen mod FC Nordsjælland gjorde ondt. Vi blev spillet ud på røv og albuer, og holdet lignede på ingen måde sig selv. Det er lidt en kliche, men fodbold er følelser, og som fan er der ikke langt fra at være pessimist til jubeloptimist.
“
Det falder hverken i kategorien for bløde eller hårde pakker, men i år står der en central forsvarsspiller øverst på min ønskeliste.
Lars Alnor, Sønderjyske-fan
Så nu sidder jeg her igen. Forsøger at gøre status. Denne gang med en markant bedre mavefornemmelse end sidst. Den indre jubeloptimist har fået næring efter en periode med stærke præstationer som i 3-2 sejren over FC Midtjylland og 2-2 comebacket mod Brøndby.
Men også pokalkampen hjemme mod FC København havde flere plusser, og så slutter man med tre kampe uden nederlag og seks point ned til stregen.
Men den gode mavefornemmelse kommer ikke uden bekymring. For ret skal være ret, der har bestemt også været grund til frustration efter nogle tvivlsomme defensive præstationer og dumme individuelle fejl.
På trods af bekymringerne går jeg vinterpausen i møde med en virkelig god mavefornemmelse. Der er tydelig fremgang i spillet, og det virker til, at klubben, spillere og træner tror fuldt og fast på konceptet, hvilket jeg personlig er stor tilhænger af.
Det er en fornøjelse at se, at holdet fortsat tør være modige i spillet med bolden, og når man samtidig sikrer sæsonens første clean sheet, så er det svært ikke at fremstå som en jubeloptimist. Men det prædikat påtager jeg mig gerne i denne omgang. Jeg vælger derfor at tage en ekstra æbleskive med stor optimisme for foråret og ser frem til igen at kunne nyde Superligaens bedste stadionplatte.
Det kommende transfervindue
Det falder hverken i kategorien for bløde eller hårde pakker, men i år står der en central forsvarsspiller øverst på min ønskeliste. Det har været tydeligt længe, at den defensive bredde, eller mangel på samme, har været genstand for debat. Og med rette.
De første tegn på, hvor skrøbelig bredden er, viste sig allerede i sidste sæson i 1. Division, og det er blot blevet endnu tydeligere nu, hvor der står Superliga på menuen.
Både Tobias Sommer og Rasmus Vinderslev har ageret backup i det centrale forsvar, hvilket på ingen måde er ideelt, da de i mine øjne begge er klart bedst på den defensive midtbane. Specielt Vinderslev har efterhånden vist mange gange, hvor vigtig han er for holdet ved at tage ansvar og gøre de andre bedre.
Derfor håber jeg inderligt, at det kan lykkes at finde en spiller, der både kan være med til at styrke bredden i forsvaret, men forhåbentligt også højne niveauet gennem øget konkurrence.
Ellers håber jeg på, at man kan holde på den nuværende trup. Vi kan hurtigt blive enige om, at Lirim Qamili har vist sig frem på fornem vis i løbet af efteråret, men jeg krydser alt, hvad jeg kan for, at han også er at finde som lyseblå målscorer i løbet af foråret.
Og hvem ved, måske kan et flot forår danne grund for et flot salg til sommer og sende 10 millioner til Sønderjyske.
Det eneste, der kan være værre end at gå ind til et yderst vigtigt forår uden topscorer Qamili, skulle da unægtelig være at kæmpe om overlevelse uden den måske allervigtigste brik, Thomas Nørgaard. Jeg vil endda gå så langt som at kalde det et sandt mareridt, hvis der skulle komme en større klub og hente ham i løbet af vinteren.
Jeg vil derfor runde af med noget, der godt kan betegnes som en lille kærlighedserklæring: Hold kæft, hvor er jeg vild med Thomas Nørgaard!
De seneste to år er et tydeligt bevis på, hvor stor betydning han har haft på “Det Nye Sønderjyske” og det koncept og den kultur, holdet er bygget op omkring. Jeg er vild med hans retorik og måden, hvorpå han italesætter de temaer, som ofte fylder omkring kampene. Specielt hvordan han ydmygt formår at stille krav til os fans.
Derudover har han flere gange vist, hvor taktisk dygtig en træner, han er, både i måden han sætter holdet op, men også formår at tilpasse sig i løbet af kampene.
Thomas Nørgaard har på mange måder været med til at skabe et Sønderjyske, man som fan kan være stolt af.

NYHEDER
Chokerende valg – han bør erstatte Schmeichel
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
Puster til bålet under West Ham-træners sæde
TOPNYHED
– Der kan komme et kanonslag fra FCK
TRANSFER
Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’
Tauson er færdig i Brisbane
Vil have Jonas Wind til FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner
Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent
Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim
MEDIE
Vavro-skandale – kan få lang karantæne
MEDIE
Derfor blev Ruben Amorim fyret
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK
MEDIE
Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre
MEDIE
Filip Jørgensen fremhæves af engelske medier
‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid
NYHEDER
Transfer på vej? ‘Meget interesseret’ i dansker
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens bedste stadion
EKSKLUSIVT
Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber
DAGENS SPILFORSLAG
Ulve æder Karameller i Liverpool
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
NYHEDER
Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro
NYHEDER
Angrebstalent forlænger med Brøndby IF
FC Nordsjælland på rov i DBU
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget
Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner
Tauson indleder året med double-nederlag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub