Drømmer om at leje German Onugkha

Fanklubbens Lyngby-repræsentant har flere angribere, som han drømmer om at få til de kongeblå.



FCN_250x257Hvis man fjerner de manglende mål fra ligningen, så mener jeg faktisk at vi har et stærkere hold i denne sæson end i seneste, samtidig med at Superligaen er blevet mærkbart svagere – både i bunden (hvis man lige fjerner Hvidovre, som – på trods af deres Superliga-eventyr må betegnes som et 1. divisionshold) men i særdeleshed også i toppen.

Men vi mangler mål, for de vinder og ændrer fodboldkampe.

Hvis vi stadig havde Andri Gudjohnsen fra fjor ville vi ligge behageligt over stregen på nuværende tidspunkt. Som Lyngby-fans er vi meget på det lange seje træk, og klubben er på vej i den helt rigtige retning. Der kommer flere egendyrkede unge spillere op, vi skriver længere kontrakter med førnævnte, og så har vi fået godkendelse på det nye stadion-projekt, som er fundamentet for klubbens fremtid.

Om den så hedder 1. division eller Superliga efter sommerpausen er vigtigt, men ikke essentielt.

Det skal vi købe!

Vi skal købe en angriber, der kan score mål. Om han er høj eller lav, tyk eller tynd, har bong-hår eller ligner Blachman er fuldstændigt underordnet, for det er den helt store forskel fra de andre år.

Derudover synes jeg, at vi godt kunne bruge lidt fart i bagkæden, hvor de aldrende og lidt langsommere midtstoppere kan komme på prøvelse når vi spiller med fire nede bagi. Men livet som Lyngby-fan er desværre hverken som første- eller anden-vælger, men i højere grad opfinde sine egne succeshistorier – som vi dog har haft stor succes med! 

Hvem og hvor mange skal købes?
Realistisk set skal der købes én god angriber, og så måske en midterforsvar. Luca Kjerrumgaard ville være en legendarisk signing, men nok over evne, hvor den færøske landsholdsmand Adrian Justinussen, Emeka Nnamani fra naboerne fra B.93 eller måske et leje af minutløse German Onugkha vil være nogle fede kaniner at hive op af hatten! Herfra må resten være unge talenter eller spillere til spotpris, som kan forbedre os på den brede kam.

Mine drømmetransfers er:

  • Luca Kjerrumgaard
  • Christian Gytkjær
  • Yussuf Poulsen
  • Emil Holten
  • Oliver Provstgaard

Nogle af dem vil som nævnt måske være over evne – men man kan altid drømme!

Mit værste mareridt

Der er en stigende tendens i Superligaen, hvor holdene henter fuldstændigt tilfældige kluddermor-transfers, hvor de bedste eksempler er FCK med Sune Smith-Nielsen i spidsen (her refererer jeg til sommerens transfers, hvor hans succeskriterie må ligge på at ramme 1 ud af 10 transfers) eller i Vejle, hvor man skal være udenlandsk, ukendt og middelmådig for at få en chance.

Det værste for Lyngby ville være at begynde at lege med på den leg, eller på andre måder at afvige fra klubbens DNA, bare fordi vi overvintrer under stregen. Klubbens langsigtede forgodtbefindende er lysår vigtigere end at blive i Superligaen.

Og hvem skal så ud?

Jeg mener, at vi har en smal nok trup i forvejen, så der skal kun spillere ud, hvis vi kan få andre ind. Nogle af de unge ser jeg gerne blive udlejet til 1. eller 2. divisionshold for at blive nøglespillere og komme tilbage med fornyet erfaring og energi. Det kunne være Enock Otoo, Peter Langhoff og Adam Vendelbo, som jeg alle har fidus til, og som er dygtige unge spillere, men desværre er for langt fra spilletid.





Fodbold1 LIVE

LIVE: Rapper køber sig ind i dansk klub

Kæmpe protester – nu reagerer Isaksen

10 spillere nægtet indrejse til USA

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

Giver to spillere livstidskarantæne

Høgh tæt på fodboldstop: ‘Jeg knækker fuldstændig’

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser

FC København skriver kontrakt med juvel

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

AGF tager pis på FC Midtjylland

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

Brian Riemer giver klar besked



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Vil have ham væk fra FC København

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Betyder det David Nielsen-fyring?

Mileta Rajovic i stor optur

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

– Han har måske været lagt lidt på is

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Var direkte fra træningsbanen

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

I chok: Har aldrig set lignende

23 røde kort i vanvidskamp

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Bombe – Superliga-klub nævnes

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Froholdt på tavlen i storkamp

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Real Madrid – Manchester City

Paris Saint-Germain – Chelsea

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Tung mandagskamp i Rom

I svime: Som en ny spiller

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’