Drømmer om at leje German Onugkha

Fanklubbens Lyngby-repræsentant har flere angribere, som han drømmer om at få til de kongeblå.



FCN_250x257Hvis man fjerner de manglende mål fra ligningen, så mener jeg faktisk at vi har et stærkere hold i denne sæson end i seneste, samtidig med at Superligaen er blevet mærkbart svagere – både i bunden (hvis man lige fjerner Hvidovre, som – på trods af deres Superliga-eventyr må betegnes som et 1. divisionshold) men i særdeleshed også i toppen.

Men vi mangler mål, for de vinder og ændrer fodboldkampe.

Hvis vi stadig havde Andri Gudjohnsen fra fjor ville vi ligge behageligt over stregen på nuværende tidspunkt. Som Lyngby-fans er vi meget på det lange seje træk, og klubben er på vej i den helt rigtige retning. Der kommer flere egendyrkede unge spillere op, vi skriver længere kontrakter med førnævnte, og så har vi fået godkendelse på det nye stadion-projekt, som er fundamentet for klubbens fremtid.

Om den så hedder 1. division eller Superliga efter sommerpausen er vigtigt, men ikke essentielt.

Det skal vi købe!

Vi skal købe en angriber, der kan score mål. Om han er høj eller lav, tyk eller tynd, har bong-hår eller ligner Blachman er fuldstændigt underordnet, for det er den helt store forskel fra de andre år.

Derudover synes jeg, at vi godt kunne bruge lidt fart i bagkæden, hvor de aldrende og lidt langsommere midtstoppere kan komme på prøvelse når vi spiller med fire nede bagi. Men livet som Lyngby-fan er desværre hverken som første- eller anden-vælger, men i højere grad opfinde sine egne succeshistorier – som vi dog har haft stor succes med! 

Hvem og hvor mange skal købes?
Realistisk set skal der købes én god angriber, og så måske en midterforsvar. Luca Kjerrumgaard ville være en legendarisk signing, men nok over evne, hvor den færøske landsholdsmand Adrian Justinussen, Emeka Nnamani fra naboerne fra B.93 eller måske et leje af minutløse German Onugkha vil være nogle fede kaniner at hive op af hatten! Herfra må resten være unge talenter eller spillere til spotpris, som kan forbedre os på den brede kam.

Mine drømmetransfers er:

  • Luca Kjerrumgaard
  • Christian Gytkjær
  • Yussuf Poulsen
  • Emil Holten
  • Oliver Provstgaard

Nogle af dem vil som nævnt måske være over evne – men man kan altid drømme!

Mit værste mareridt

Der er en stigende tendens i Superligaen, hvor holdene henter fuldstændigt tilfældige kluddermor-transfers, hvor de bedste eksempler er FCK med Sune Smith-Nielsen i spidsen (her refererer jeg til sommerens transfers, hvor hans succeskriterie må ligge på at ramme 1 ud af 10 transfers) eller i Vejle, hvor man skal være udenlandsk, ukendt og middelmådig for at få en chance.

Det værste for Lyngby ville være at begynde at lege med på den leg, eller på andre måder at afvige fra klubbens DNA, bare fordi vi overvintrer under stregen. Klubbens langsigtede forgodtbefindende er lysår vigtigere end at blive i Superligaen.

Og hvem skal så ud?

Jeg mener, at vi har en smal nok trup i forvejen, så der skal kun spillere ud, hvis vi kan få andre ind. Nogle af de unge ser jeg gerne blive udlejet til 1. eller 2. divisionshold for at blive nøglespillere og komme tilbage med fornyet erfaring og energi. Det kunne være Enock Otoo, Peter Langhoff og Adam Vendelbo, som jeg alle har fidus til, og som er dygtige unge spillere, men desværre er for langt fra spilletid.





Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?




TOPNYHED

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet

Sønderjyske tager vigtig sejr over OB

FC København misser top seks



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Ikke det kønneste – men drama fik vi

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

FC København-fans raser

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Voldsomt skænderi i FC København

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

I chok: ‘Tragikomisk’



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Henter kæmpe Superliga-flop

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

FC Midtjylland en af de største ‘tabere’ 

‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp

Store transferspørgsmål – skal stjerner sælges?

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

FC København – Randers FC

Neestrup: ‘Kan det være dårligere?’

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

FC Midtjylland – Brøndby IF

Chokpris på Victor Froholdt

Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

Fælder dom over FCK: 27,2%

Cooper og Tullberg overrasker begge

Sønderjyske – OB

Vejle Boldklub – AGF

Viborg FF – FC Nordsjælland

FC Fredericia – Silkeborg IF

Tilbage efter regelbrud

I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”

VM-deltagelsen er i alvorlig fare

Nye regler udvider VAR og skal mindske tidsspild

Farzam: Hans bundniveau var skræmmende