Drømmer om at leje German Onugkha

Fanklubbens Lyngby-repræsentant har flere angribere, som han drømmer om at få til de kongeblå.



FCN_250x257Hvis man fjerner de manglende mål fra ligningen, så mener jeg faktisk at vi har et stærkere hold i denne sæson end i seneste, samtidig med at Superligaen er blevet mærkbart svagere – både i bunden (hvis man lige fjerner Hvidovre, som – på trods af deres Superliga-eventyr må betegnes som et 1. divisionshold) men i særdeleshed også i toppen.

Men vi mangler mål, for de vinder og ændrer fodboldkampe.

Hvis vi stadig havde Andri Gudjohnsen fra fjor ville vi ligge behageligt over stregen på nuværende tidspunkt. Som Lyngby-fans er vi meget på det lange seje træk, og klubben er på vej i den helt rigtige retning. Der kommer flere egendyrkede unge spillere op, vi skriver længere kontrakter med førnævnte, og så har vi fået godkendelse på det nye stadion-projekt, som er fundamentet for klubbens fremtid.

Om den så hedder 1. division eller Superliga efter sommerpausen er vigtigt, men ikke essentielt.

Det skal vi købe!

Vi skal købe en angriber, der kan score mål. Om han er høj eller lav, tyk eller tynd, har bong-hår eller ligner Blachman er fuldstændigt underordnet, for det er den helt store forskel fra de andre år.

Derudover synes jeg, at vi godt kunne bruge lidt fart i bagkæden, hvor de aldrende og lidt langsommere midtstoppere kan komme på prøvelse når vi spiller med fire nede bagi. Men livet som Lyngby-fan er desværre hverken som første- eller anden-vælger, men i højere grad opfinde sine egne succeshistorier – som vi dog har haft stor succes med! 

Hvem og hvor mange skal købes?
Realistisk set skal der købes én god angriber, og så måske en midterforsvar. Luca Kjerrumgaard ville være en legendarisk signing, men nok over evne, hvor den færøske landsholdsmand Adrian Justinussen, Emeka Nnamani fra naboerne fra B.93 eller måske et leje af minutløse German Onugkha vil være nogle fede kaniner at hive op af hatten! Herfra må resten være unge talenter eller spillere til spotpris, som kan forbedre os på den brede kam.

Mine drømmetransfers er:

  • Luca Kjerrumgaard
  • Christian Gytkjær
  • Yussuf Poulsen
  • Emil Holten
  • Oliver Provstgaard

Nogle af dem vil som nævnt måske være over evne – men man kan altid drømme!

Mit værste mareridt

Der er en stigende tendens i Superligaen, hvor holdene henter fuldstændigt tilfældige kluddermor-transfers, hvor de bedste eksempler er FCK med Sune Smith-Nielsen i spidsen (her refererer jeg til sommerens transfers, hvor hans succeskriterie må ligge på at ramme 1 ud af 10 transfers) eller i Vejle, hvor man skal være udenlandsk, ukendt og middelmådig for at få en chance.

Det værste for Lyngby ville være at begynde at lege med på den leg, eller på andre måder at afvige fra klubbens DNA, bare fordi vi overvintrer under stregen. Klubbens langsigtede forgodtbefindende er lysår vigtigere end at blive i Superligaen.

Og hvem skal så ud?

Jeg mener, at vi har en smal nok trup i forvejen, så der skal kun spillere ud, hvis vi kan få andre ind. Nogle af de unge ser jeg gerne blive udlejet til 1. eller 2. divisionshold for at blive nøglespillere og komme tilbage med fornyet erfaring og energi. Det kunne være Enock Otoo, Peter Langhoff og Adam Vendelbo, som jeg alle har fidus til, og som er dygtige unge spillere, men desværre er for langt fra spilletid.





– Ingen har pengene til at friste mig


Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’

OB – Brøndby IF

Eriksen med stor hyldest

Superliga-bomber på vej? Legendesøn går målamok

Liverpool har ét stort problem

Bombastisk melding – stort millionbeløb til FCM?

– Hvis det øjeblik kommer, stopper jeg

Tabte kæben konstant: ‘Skete det lige?’

Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’

Superliga-træner ramt af massiv kritik

118 Superliga-kampe – kan nu hentes kvit og frit

Superliga-bombe? ‘Jeg hører, han koster 340 mio.’

Tidl. Superliga-profiler går sammen i nyt projekt

FC Fredericia – FC Midtjylland

Randers FC – Sønderjyske

Sublim Damsgaard i Liverpool-nedtur

Tadej Pogacar får superhjælper

Vanvittig kamp af “ustoppelige” German Onugkha

FC København – Viborg FF

Vil ikke kunne sige nej til de 3 danske topklubber

‘Min røvballe er fuldstændig smadret’

Tudetosset – det må aldrig nogensinde ske!

Ekspert undrer sig: Glemmer de Vingegaard?

Frank sammenlignet med legende

Kontrakten udløber – men fremtiden giver sig selv

Her kan du se Real Madrid mod FC Barcelona

Dame N’Doye bliver cheftræner

Eriksen og Daghim stjal opmærksomheden

Klar besked til Rune: ‘Nødt til det’

Omdiskuteret Dorgu-sekvens – legende forstår intet

Godt nyt for FCK

‘Det gør jo ondt i en klub som Brøndby’

Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime

Afløser skadede landsholdsstjerner

Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video

Bizar De Bruyne-sekvens

Taylor Swift til Brøndby?

Team Esbjerg i stor overraskelse

Premier League-chok: ‘Sindssygt godt’

Axelsen undskylder efter drama: ‘Blev ret vred’

DCU tager konsekvensen: Fyrer landstrænere

Dansker misser VM-guld efter drama

Fin mulighed for målfest i Firenze

Stod klar med millioner til dansker

Jakob Michelsen tilbage hos fodboldkvinderne

Man Utd-triumf – første gang i 20 måneder

Nedtur: Andreas Christensen misser El Clásico

Sunderland knækker Chelsea og spiller sig i toppen

Aalborgs stjerner slider sig til sejr