Hvis man fjerner de manglende mål fra ligningen, så mener jeg faktisk at vi har et stærkere hold i denne sæson end i seneste, samtidig med at Superligaen er blevet mærkbart svagere – både i bunden (hvis man lige fjerner Hvidovre, som – på trods af deres Superliga-eventyr må betegnes som et 1. divisionshold) men i særdeleshed også i toppen.
Det skal vi købe!
Vi skal købe en angriber, der kan score mål. Om han er høj eller lav, tyk eller tynd, har bong-hår eller ligner Blachman er fuldstændigt underordnet, for det er den helt store forskel fra de andre år.
Derudover synes jeg, at vi godt kunne bruge lidt fart i bagkæden, hvor de aldrende og lidt langsommere midtstoppere kan komme på prøvelse når vi spiller med fire nede bagi. Men livet som Lyngby-fan er desværre hverken som første- eller anden-vælger, men i højere grad opfinde sine egne succeshistorier – som vi dog har haft stor succes med!
Hvem og hvor mange skal købes?
Realistisk set skal der købes én god angriber, og så måske en midterforsvar. Luca Kjerrumgaard ville være en legendarisk signing, men nok over evne, hvor den færøske landsholdsmand Adrian Justinussen, Emeka Nnamani fra naboerne fra B.93 eller måske et leje af minutløse German Onugkha vil være nogle fede kaniner at hive op af hatten! Herfra må resten være unge talenter eller spillere til spotpris, som kan forbedre os på den brede kam.
Mine drømmetransfers er:
- Luca Kjerrumgaard
- Christian Gytkjær
- Yussuf Poulsen
- Emil Holten
- Oliver Provstgaard
Nogle af dem vil som nævnt måske være over evne – men man kan altid drømme!
Mit værste mareridt
Der er en stigende tendens i Superligaen, hvor holdene henter fuldstændigt tilfældige kluddermor-transfers, hvor de bedste eksempler er FCK med Sune Smith-Nielsen i spidsen (her refererer jeg til sommerens transfers, hvor hans succeskriterie må ligge på at ramme 1 ud af 10 transfers) eller i Vejle, hvor man skal være udenlandsk, ukendt og middelmådig for at få en chance.
Det værste for Lyngby ville være at begynde at lege med på den leg, eller på andre måder at afvige fra klubbens DNA, bare fordi vi overvintrer under stregen. Klubbens langsigtede forgodtbefindende er lysår vigtigere end at blive i Superligaen.
Og hvem skal så ud?
Jeg mener, at vi har en smal nok trup i forvejen, så der skal kun spillere ud, hvis vi kan få andre ind. Nogle af de unge ser jeg gerne blive udlejet til 1. eller 2. divisionshold for at blive nøglespillere og komme tilbage med fornyet erfaring og energi. Det kunne være Enock Otoo, Peter Langhoff og Adam Vendelbo, som jeg alle har fidus til, og som er dygtige unge spillere, men desværre er for langt fra spilletid.

TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
TOPNYHED Heftigt skænderi – nu reagerer FC København
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
MEDIE
Varme rygter – Jürgen Klopp til kæmpeklub?
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
EKSKLUSIVT
Dansk milliardær smider 75.000
NYHEDER
Superligaklub præsenterer millionoverskud
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo Brøndby: Her er syv bud på en ny sportschef
NYHEDER
Kæmpe udrensning i FCK? ‘Kan blive rigtig dyrt’
AVIS
Mustapha Bundu ‘helt ude i kulden’
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
MEDIE
Medie afslører møde med Deco
Her kan du se Tottenham Hotspur mod Crystal Palace
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
Dansk træner storroses
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
Reagerer på Brøndby-bombe
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at Celtic har noget andet valg’
INTERVIEW
Vildt uheldig i FCM: ‘Måske mit livs bedste tid’
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
Klar besked til ‘dårlige’ Liverpool: Drop ham!
NYHEDER
Schmedes afslører detaljer om tilbud
TOPNYHED
Åbent brev og konkret rygte: Nu svarer Neestrup
NYHEDER
Skal han på landsholdet, Riemer?
MEDIE
David Nielsen tæt på fyring
Langer ud efter trænerlegende
Ikke sket siden Michael Laudrup var træner
Brøndby-stjerne melder ud om svær periode
EKSKLUSIVT
Grundspillets hold i Superligaen 25/26
NYHEDER
Her tager de stor beslutning
Newcastle-dansker nedlægger Manchester United
DAGENS SPILFORSLAG
Jævnbyrdighed i Lyon
NYHEDER
Kæmpe gave til Arsenal – City kvajer sig
NYHEDER
Transfer på vej? Mathias Jensen skifter agent
NYHEDER
Arteta afviser kritik fra kollega
Nyt problem for Riemer? Tvivl om landsholdsbobler
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
OPTAKT
Newcastle – Manchester United
NYHEDER