Hvis man fjerner de manglende mål fra ligningen, så mener jeg faktisk at vi har et stærkere hold i denne sæson end i seneste, samtidig med at Superligaen er blevet mærkbart svagere – både i bunden (hvis man lige fjerner Hvidovre, som – på trods af deres Superliga-eventyr må betegnes som et 1. divisionshold) men i særdeleshed også i toppen.
Det skal vi købe!
Vi skal købe en angriber, der kan score mål. Om han er høj eller lav, tyk eller tynd, har bong-hår eller ligner Blachman er fuldstændigt underordnet, for det er den helt store forskel fra de andre år.
Derudover synes jeg, at vi godt kunne bruge lidt fart i bagkæden, hvor de aldrende og lidt langsommere midtstoppere kan komme på prøvelse når vi spiller med fire nede bagi. Men livet som Lyngby-fan er desværre hverken som første- eller anden-vælger, men i højere grad opfinde sine egne succeshistorier – som vi dog har haft stor succes med!
Hvem og hvor mange skal købes?
Realistisk set skal der købes én god angriber, og så måske en midterforsvar. Luca Kjerrumgaard ville være en legendarisk signing, men nok over evne, hvor den færøske landsholdsmand Adrian Justinussen, Emeka Nnamani fra naboerne fra B.93 eller måske et leje af minutløse German Onugkha vil være nogle fede kaniner at hive op af hatten! Herfra må resten være unge talenter eller spillere til spotpris, som kan forbedre os på den brede kam.
Mine drømmetransfers er:
- Luca Kjerrumgaard
- Christian Gytkjær
- Yussuf Poulsen
- Emil Holten
- Oliver Provstgaard
Nogle af dem vil som nævnt måske være over evne – men man kan altid drømme!
Mit værste mareridt
Der er en stigende tendens i Superligaen, hvor holdene henter fuldstændigt tilfældige kluddermor-transfers, hvor de bedste eksempler er FCK med Sune Smith-Nielsen i spidsen (her refererer jeg til sommerens transfers, hvor hans succeskriterie må ligge på at ramme 1 ud af 10 transfers) eller i Vejle, hvor man skal være udenlandsk, ukendt og middelmådig for at få en chance.
Det værste for Lyngby ville være at begynde at lege med på den leg, eller på andre måder at afvige fra klubbens DNA, bare fordi vi overvintrer under stregen. Klubbens langsigtede forgodtbefindende er lysår vigtigere end at blive i Superligaen.
Og hvem skal så ud?
Jeg mener, at vi har en smal nok trup i forvejen, så der skal kun spillere ud, hvis vi kan få andre ind. Nogle af de unge ser jeg gerne blive udlejet til 1. eller 2. divisionshold for at blive nøglespillere og komme tilbage med fornyet erfaring og energi. Det kunne være Enock Otoo, Peter Langhoff og Adam Vendelbo, som jeg alle har fidus til, og som er dygtige unge spillere, men desværre er for langt fra spilletid.

LIVE
LIVE: Interesse for dansk fodboldboss
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
Ståle Solbakken overvejede at sige op
Kæmpekøb retur til FC København?
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
EKSKLUSIVT
Afsløring: SL-klubber lurer på svensk stortalent
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
EKSKLUSIVT