Blog: Duncan-hattrick, Ståle-klap, tilskuersnit og afrikanerkontrakter

Der sket lidt af hvert i Midtjylland-verdenen for tiden, hvor de får hug uden for banen, men inde på banen hugger de tilbage og tager rekorder og snart et mesterskab med Ståle Solbakken på forreste række. Her kommer lige et round up af mine tanker den sidste uges tid om FCM.



Nå, hvad tror du, kære læser, at jeg tænkte, da jeg så, at Morten Duncan skulle starte ind for FCM mandag aften mod Randers? Lige præcis: Nu scorer han nok. Især ville det jo falde helt genialt i hak med min påstand om, at det nok ville være en god idé, at sælge ham til sommer i min blog i sidste uge ‘Bare sælg Duncan‘.

I den kamp scorer han så selvfølgelig hattrick, som man jo bare må tage hatten af for – selvom alle tre mål var med to mand i overtal. Det er dog altid en flot præstation uanset omstændighederne.

Det ændrer dog ikke på mit synspunkt om, at Duncan stadig skal skydes af til sommer, som vil åbne op for en ny og mere international angriber – ikke fordi, han ikke er god, som nogle har kommenteret til bloggen i sidste uge, og antydet, at jeg skulle have droppet idéen om, at man skal bruge Duncan i en 4-4-2, når man nu har muligheden for at have både ham og Pusic. Det mener, jeg stadig er en oplagt mulighed, som da også er blevet trænet af klubben.

Dertil skal der også lyde en ros til hele FCM-holdet for at have vundet 14 kampe på hjemmebane i træk. Sindssygt flot gået, men mon ikke, at en 15. sejr på hjemmebane i træk bliver endnu federe for dem? Det vil være mod FCK, hvor de i så fald formentlig bliver mestre. Glen Riddersholm har ikke lagt skjul på, at han bruger Ståle Solbakkens drilleri om gummiben som en ekstra motivation.

Forestil jer lige, at Ståle skal stå og klappe af Glen, mens FCM’s spillere, trænere og ledere hopper rundt i jubel over klubbens første mesterskab. Det tror jeg gerne Glen Riddersholm vil have et billede af, som han kan hænge op ude i sit pulterkammer. Måske med teksten ‘Klap i’ henover. Om ikke andet så bare til at have på nethinden næste gang Ståle sender stikpiller afsted mod Heden. Bedre timing kan man vel ikke få. Det er godt lavet af DBU’s folk i kampprograms-afdelingen.

Det er også en kamp, som det ser ud til, at netop den kamp er ved at blive udsolgt, mens denne blog bliver skrevet. Det er selvfølgelig sejt nok, men det er også første gang i hele sæsonen, at FCM får udsolgt på MCH Arena. Det er for mærkeligt, når holdet samtidig med at vinde en masse kampe – hver gang faktisk – og spiller underholdende. Der har dog været mindst 9000 til de sidste fire hjemmekampe, men der er stadig plads til omkring 2000 mere på stadion. Det er ikke helt godt nok, og der er ellers nok af mennesker at tage af i Midt- og Vestjylland, hvor FCM har deres fans bosiddende.

Desuden er det nok svært at komme udenom det ståhej, der har været om FCM i løbet af ugen, hvor BT beskrev, hvordan FCM og deres nytilkomne nigerianere skulle være tvunget til at skrive under på en kontrakt til minimumsløn for en fuldtidsprofessionel. Jeg kan forstå, at der nok er noget om snakken. Det er også det jeg hører fra tidligere medspillere, hvor FCM har gjort meget for at betale en lav hyre for de afrikanske teenagere. Men altså ikke noget der er ulovligt – eller ‘muligvis ulovligt’. Jeg er dog ikke blevet overbevist om, at FC Midtjylland kunne have gjort så meget andet end at hjælpe dem med at få en dansk agent, som man kan være tryg ved.

Man så ved Jude Nworuh en spiller på en forholdsvist lavtlønnet kontrakt. Det begyndte at gå godt for ham, men en udenlandsk agent krævede pludselig en enorm løn til Jude, som ikke kunne gives – selv i en tid før finanskrise – og nu er Jude i 1. division for AC Horsens. Det vil spillere nok gerne undgå, og det kan en agent, som har styr på sin virkelighedssans, hjælpe til med.





Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte




LIVE

TransferLIVE: Forbavsende besøg i AaB

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Brøndby-transfer glippet

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Ruben Amorim på vej til ny storklub?

Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund

Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Brøndby præsenterer stor profil

Afsløring: Viborg køber Osman Addo

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Højlund roser FC Københavns fans

LIVE: Sådan gik det, da FCK og Napoli spillede 1-1

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Kongeløn – scorer 730 millioner kroner

Angriber meldes tæt på



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Dansk klub i dialog med Mathias Jensen

– Et gigantisk problem for Danmark

‘Utroligt talent’ på vej til Danmark

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Dansker bomber løs mod Manchester City

Ekspert hylder Brøndbys købmandsskab: Det er flot!

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

United-legende sender hilsen til Patrick Dorgu

Brasilianer på vej til FCK? Sublim i U20-turnering

Norwich har budt på stor dansk profil

Afsløring: Silkeborg og Lyngby forhandler

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Club Brugge-spiller skifter til dansk klub

FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Afsløring: FC København lejer Amir Richardson

Kommer til AGF efter monstersæson

Storklub forhandler om Oscar Højlund

Brøndby vil holde på stjerne

Han er tæt på at forlade Brøndby IF

FC København byder på kantspiller

Afgørende detalje i stor FCK-transfer

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

FC Midtjylland forlænger med stjernespiller

17-årig starter for FCK mod Napoli

Dansk klub har ham på radaren

Afsløring: Lyngby Boldklub sælger Johan Meyer

Her kan du se FC København mod Napoli

Joker med FCK-stjerne: ‘Pletfri?’

Ny stjerne? Her overgår han andre FCK’ere

Derfor oplyser Brøndby Noah Narteys transfersum

Gidsel om skrækskade: ‘Nærmest det værste’

Afsløring: Oskar Boesen skifter til norsk klub

Dansk millionsalg: ‘En rigtig, rigtig god case’