Nå, hvad tror du, kære læser, at jeg tænkte, da jeg så, at Morten Duncan skulle starte ind for FCM mandag aften mod Randers? Lige præcis: Nu scorer han nok. Især ville det jo falde helt genialt i hak med min påstand om, at det nok ville være en god idé, at sælge ham til sommer i min blog i sidste uge ‘Bare sælg Duncan‘.
I den kamp scorer han så selvfølgelig hattrick, som man jo bare må tage hatten af for – selvom alle tre mål var med to mand i overtal. Det er dog altid en flot præstation uanset omstændighederne.
Det ændrer dog ikke på mit synspunkt om, at Duncan stadig skal skydes af til sommer, som vil åbne op for en ny og mere international angriber – ikke fordi, han ikke er god, som nogle har kommenteret til bloggen i sidste uge, og antydet, at jeg skulle have droppet idéen om, at man skal bruge Duncan i en 4-4-2, når man nu har muligheden for at have både ham og Pusic. Det mener, jeg stadig er en oplagt mulighed, som da også er blevet trænet af klubben.
Dertil skal der også lyde en ros til hele FCM-holdet for at have vundet 14 kampe på hjemmebane i træk. Sindssygt flot gået, men mon ikke, at en 15. sejr på hjemmebane i træk bliver endnu federe for dem? Det vil være mod FCK, hvor de i så fald formentlig bliver mestre. Glen Riddersholm har ikke lagt skjul på, at han bruger Ståle Solbakkens drilleri om gummiben som en ekstra motivation.
Forestil jer lige, at Ståle skal stå og klappe af Glen, mens FCM’s spillere, trænere og ledere hopper rundt i jubel over klubbens første mesterskab. Det tror jeg gerne Glen Riddersholm vil have et billede af, som han kan hænge op ude i sit pulterkammer. Måske med teksten ‘Klap i’ henover. Om ikke andet så bare til at have på nethinden næste gang Ståle sender stikpiller afsted mod Heden. Bedre timing kan man vel ikke få. Det er godt lavet af DBU’s folk i kampprograms-afdelingen.
Det er også en kamp, som det ser ud til, at netop den kamp er ved at blive udsolgt, mens denne blog bliver skrevet. Det er selvfølgelig sejt nok, men det er også første gang i hele sæsonen, at FCM får udsolgt på MCH Arena. Det er for mærkeligt, når holdet samtidig med at vinde en masse kampe – hver gang faktisk – og spiller underholdende. Der har dog været mindst 9000 til de sidste fire hjemmekampe, men der er stadig plads til omkring 2000 mere på stadion. Det er ikke helt godt nok, og der er ellers nok af mennesker at tage af i Midt- og Vestjylland, hvor FCM har deres fans bosiddende.
Desuden er det nok svært at komme udenom det ståhej, der har været om FCM i løbet af ugen, hvor BT beskrev, hvordan FCM og deres nytilkomne nigerianere skulle være tvunget til at skrive under på en kontrakt til minimumsløn for en fuldtidsprofessionel. Jeg kan forstå, at der nok er noget om snakken. Det er også det jeg hører fra tidligere medspillere, hvor FCM har gjort meget for at betale en lav hyre for de afrikanske teenagere. Men altså ikke noget der er ulovligt – eller ‘muligvis ulovligt’. Jeg er dog ikke blevet overbevist om, at FC Midtjylland kunne have gjort så meget andet end at hjælpe dem med at få en dansk agent, som man kan være tryg ved.
Man så ved Jude Nworuh en spiller på en forholdsvist lavtlønnet kontrakt. Det begyndte at gå godt for ham, men en udenlandsk agent krævede pludselig en enorm løn til Jude, som ikke kunne gives – selv i en tid før finanskrise – og nu er Jude i 1. division for AC Horsens. Det vil spillere nok gerne undgå, og det kan en agent, som har styr på sin virkelighedssans, hjælpe til med.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
NYHEDER
Politiet sigter tre tilskuere efter SL-guldbrag
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
OPTAKT
Viborg FF – Sønderjyske
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
OPTAKT
Manchester City – Brentford
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
NYHEDER
