
JAMEN TILLYKKE til landsholdet! Med andenpladsen og en plads i kvartfinalerne i Nations League mod Portugal, men så har jeg heller ikke flere roser at dele ud.
Jo, Gustav Isaksens indhop i Parken mod Spanien, men ellers var det endnu et par landskampe, hvor Danmark var lige så farlige som en huskat i et løvebur…
Mod Spanien stiller man op med tre defensive midtbanespillere og Eriksen på en plads, hvor han ikke har været god i de seneste 10 år.
Jamen, for h….., en kamp på hjemmebane, hvor man har alt at vinde og intet at tabe, så skal man da spille sin chance. Det gjorde Danmark ikke – og tabte alligevel.
NÅR JEG SÅ hører Brian Riemer tale om kampen i Serbien, så får jeg associationer til både Erik ten Hag og Komiske Ali.
Mads Roerslev blev jo nærmest udråbt til verdensklasse. Slap lige af! Han spillede en fin landskamp, men så heller ikke mere.
Jeg kan SLET ikke se det, som Riemer kan, men så er det jo godt, at det er ham, der er landstræner…
Når han så endelig tager en Superligaspiller med – og det synes jeg er fedt, så blev det oven i købet Mads Bech Sørensen fra FCM! Det fik simpelthen min kæbe til at ramme køkkenbordet.
Altså vi taler om en forsvarsspiller i en klub, hvor defensiven sejler i sjældent grad – og han har ikke selv styr på noget som helst.
Det understreger bare endnu engang min pointe om for meget kammerateri i landsholdsregi.
NÅ, LAD OS SÅ komme tilbage til Superligaen, hvor talknuser Tøffe lige måtte en tur i arkiverne – og synes jeg – fandt noget sjovt. Det er selvfølgelig flot af AGF, at de ligger nr. et i Superligaen, så længe det varer – og mon ikke de gerne ville have gået på juleferie inden denne runde, hvor de som bekendt tabte til FCN.
Det er første gang i Superligaens historie at nr. et efter 15 runder kun har 1,8 point i gennemsnit. Som i øvrigt kun har været nok til at blive dansk mester en gang i historien.
Nu ligger AGF så oven i købet nr. et med et snit på 1,69, men det er en stakket frist, for mon ikke FCK og FCM hiver point i land? Det tænker jeg.
DET LEDER NATURLIGVIS til spørgsmålet: Er det fordi, at jævnbyrdigheden er blevet større i toppen af Superligaen?
Først vil jeg sige, at jeg faktisk er ganske godt underholdt i Superligaen, selvom ingen hold renser af og sætter sig igennem i toppen af tabellen. Jeg er ikke faldet bagover af niveauet, men generelt synes jeg, at Superligaen leverer.
FOR MIG HÆNGER jævnbyrdigheden – og det er ikke for at tage noget fra AGF eller de andre hold – sammen med, at specielt FCM og FCK har skuffet big time!
Ja, ja – Herfølge vandt guld i 1999/00 med 1,7 point i snit, men det var også en 1000-års hændelse, så at både FCK og FCM roder rundt med så lavt et snit er voldsomt skuffende.
Der er selvfølgelig hundredevis af (bort)forklaringer. FCM har været ramt af skader, lyder det. Jo, jo – men forsvaret har været nogenlunde uændret i mange kampe, midtbanen stort set også – og så er det rigtigt, at der er og har været nogle skader i offensiven, men både Buksa og Kuchta har altså spillet, men bare været ringe.
Og FCM har altså en trup, der gør, at Thomasberg kan stille med et konkurrencedygtigt hold – og jeg gider ikke høre på, at skader alene betyder, at FCM nu har tabt de seneste seks ud af otte kampe – og fire ud af de seneste fem Superligakampe.

FCK OPTRÆDER også i en af de mindst overbevisende udgaver, jeg kan huske. Hvad er undskyldningen her? Et ‘uretfærdigt’ program og mange nye spillere, måske – og jeg er da med på, at det koster at skifte et helt forsvar inklusive målmand, men hør lige her: Det er vel for fanden ikke rene lottokuponer, man har brugt så mange penge på?
Garananga og Pereira kostede henholdsvis 30 og 40 millioner kroner, men det var åbenbart ikke godt nok, så man måtte også lige leje Hatzidiakos til centerforsvaret. Til de priser og tidligere adresser, så kan man med rette forvente noget mere end det, vi har set indtil videre.
LÆNGERE FREMME på banen har FCK en parade af rutinerede, erfarne, dygtige og dyre spillere, men alligevel formår Jacob Neestrups mandskab kun sjældent at styre og dominere kampene.
BEGGE KLUBBER brugte voldsomme summer i sommervinduet. Der blev virkelig fyldt i indkøbskurven med de dyre varer, men nu hvor efteråret er ved at være slut, så kan jeg kun finde én spiller i de to klubber, der bare nærmer sig betegnelsen pletskud, nemlig Thomas Delaney. Som sjovt nok kom transferfrit…

I FCM har jeg virkelig svært ved at pege på bare en spiller, der er gået ind og leveret fra start.
- Ousmane Diao er en tikkende bombe. Potentiale ja, men en kaosspiller.
- Kevin Mbabu er ok, men ikke en back, der har brændt Superligaen af.
- Kristoffer Askildsen og Denil Castillo er bare stangvarer og virker helt overmatchet.
- Adam Buksa og Jan Kuchta har været kæmpe skuffelser – også selvom de helt tydeligt ikke bliver serviceret ret godt.
I FCK er billedet lidt det samme, med Thomas Delaney som undtagelsen.
- Nathan Trott har ikke vist sig som en stor pointredder for FCK.
- Garananga og Pereira har bestemt potentiale, men ikke spillere, du kan regne med. Lige pludselig, så laver de en eller anden katastrofal beslutning eller teknisk fejl.
- Hatzidiakos virker solid, men bestemt ikke fejlfri.
- Gocholeishvili er en ren rutsjebane af præstationer. Himmel og helvede.
- Lopez og Huescas? Tja, jeg er langt fra overbevist.
- Robert? Ja, han er sjov at se på. Tårnhøjt topniveau, men desværre er bunden lige så dyb.
- Onugkha, som jeg ellers havde visse forventninger til, har også skuffet på den helt store klinge. Det ligner en svær FCK-tid for ham.

MIN PÅSTAND er klart, at når vi ser FCK og FCM være så lidt dominerende i Superligaen, som vi har set det her efterår, så hænger det sammen med, at de ikke har fået samme ‘value for money’ på transfermarkedet som eksempelvis Randers.
Det kan være, at alle de her spillere blomstrer i foråret, men det skal jeg sgu se, før jeg tror det!
Nu har de to forhåndsfavoritter til Superligaguldet to kampe til at rette op på sidstehåndsindtrykket inden juleferien – ellers risikerer de at skulle høre på AGF-fansene, indtil foråret sparkes i gang…
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter ny profil på lang kontrakt
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
TRANSFERPLANEN
Dyrt indkøb allerede på vej væk fra FCM?
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
MEDIE
Kæmpe scoop? Real Madrid betaler 67 mio.
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
TOPNYHED
Dansker tilbyder sig selv til Liverpool
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
TOPNYHED
Ståle opdagede rørende Sørloth-detalje
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
MEDIE
‘Han kan udvikle sig til en topscorer for Man Utd’
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
Bibelbrødre finder sammen om stærk tro i Arsenal
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
City-ejer sælger klub
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
TRANSFER
Tidligere FCK-flop meldes på vej til denne klub
Klart ønske fra Ruben Amorim
INTERVIEW
Her er planen for januars transfervindue
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
DAGENS SPILFORSLAG
Marokko mishandler Mali
Supercomputer: Værste nogensinde!
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
NYHEDER
Benhård transfermelding
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
EKSKLUSIVT