RAZGRAD (Tipsbladet): Det vil være lyv og løgn at påstå, at FC Midtjylland har gasset den på lækre turistmagneter med jetsettet på nogle af udebanerne i Europa i denne sæson.
Byen Razgrad, hvor FCM torsdag aften møder Ludogorets, er på størrelse med Sønderborg og har, med al respekt, ikke den charme, der er over centrum i den vand- og naturskønne by på Als.
På vejen hertil fra Bukarest i nabolandet Rumænien stødte undertegnede på en hestehærre på motorvejen, utallige dybe, farlige huller i vejen og krydsede grænsen til Bulgarien over en vakkelvorn bro over Donau med kun ét spor farbart, med et atomkraftværk som bagtæppe.
I efteråret var man i Beograd og Bukarest med en kamp i undtagelsen, lækre Oporto, i december, mens sommerens kvalkampe i Bratislava, Budapest og Andorra mere var kvalifikations- og præstationsstress end nydelse i en intens transfersommer.
Nu behøver der naturligvis ikke være lækkert og lunt og myldre med verdensstjerner for, at man kan præstere, men måske skulle FCM alligevel ønske sig lidt mere stjernestøv, en ‘heldigere’ lodtrækning til udekampene eller bare noget, der er anderledes væk fra eget græs i Herning. For når man ikke er hjemme, klarer FCM sig ikke godt i Europa.
Siden begyndelsen af 2022/23-sæsonen har man spillet ude 15 kampe i Europa og kun slået Andorras mesterhold Santa Coloma, der dårligt nok kunne følge med i 1. Division i Danmark, og Maccabi Tel Aviv.
Maccabi er et fornuftigt hold, men på grund af Israels krig i Gaza og de militære sammenstød med blandt andre Libanon og Iran blev kampen spillet foran et par hundrede mennesker i Serbiens hovedstad Beograd, hvoraf de fleste var på arbejde.
Her var FCM i øvrigt heldig med at vinde, og selv om heldet andre gange ikke har været med midtjyderne, kan man i det store hele ikke tale om ufortjente resultater.
Det er jo ok at tabe til klubber som Benfica og Lazio, men det er problematisk for FC Midtjylland og klubbens Eurpoa-ambitioner, at man har det så svært væk fra eget græs.
Det er jo ikke fordi, man generelt ikke kan spille på udebane i Superligaen – man har vundet over både FC København og AGF ude i 2024 og bliver trods alt dansk mester.
Men 12 point i ni udekampe emmer ikke af et sikkert titelforsvar heller, og bliver det til en ny uafgjort eller et nederlag i aften i Bulgarien, har FC Midtjylland sat sig under benhårdt pres før sidste hjemmekamp mod José Mourinhos Fenerbahce.
For FC Midtjylland er ikke i Europa League for at være med og benovet beundre modstanderne og glæde sig over at være med.
De dage er for længst ovre med FC Midtjyllands fremgang i Europa, der begyndte med Champions League-gruppespillet i 2020.
Nu timer FC Midtjylland spillerbudgettet og dermed transferne efter, at man spiller i Europa-ligaspil og ikke kun i Superligaen, præcis ligesom FC København, og det klæder FCM, der er blevet markant dygtigere i Europa efter at have været jammerlige indtil 2019 på nær den fine 2015/16-sæson.
Det skal cheftræner Thomas Thomasberg, hans spillere og trænerstab have løst, hvis FC Midtjylland vil fortsætte den europæiske optur, der stensikkert bliver en central del af udmeldingen med endnu større ambitioner, næste gang man lancerer ny strategi og planer for de kommende år.
Og det begynder i en aftenkold bulgarsk provinsby, hvor flere af de skadede profiler fra slutningen af efteråret som Aral Simsir og Darío Osorio ser ud til at kunne spille en rolle efter at have været med i træningsopstarten hjemme i Ikast og lejren i Portugal, hvorfra FCM fløj direkte til Bulgarien tirsdag for at have maksimal tid med middagstræning på stadion onsdag.

Det er en sportslig fiasko, hvis FCM ikke går videre efter den flotte begyndelse på ligaspillet med en uventet sejr over Union Saint-Gilloise, og det vil være på grund af kampe som den mod Ludogorets og den i Bukarest mod et middelmådigt FCSB-hold, FCM selv satte i gang med tossede fejl.
Det var også den type fejl, der tilbage i slut-august kostede FC Midtjylland Champions League mod et ligeledes jævnt Slovan Bratislava, der har fået stryg i CL-ligaspillet.
Det havde FCM nok også fået, men det skal jo ikke tjene som undskyldning for, at man gik ned i de sidste 20 minutter i Bratislava og gik fra kontrol og en 2-1-føring til at tabe 2-3. Det skal man fikse!
Læs Tipsbladets vurderinger og karakterer til præstationerne fra FCM's sommerindkøb i 2024
FCM skal finde en måde at vinde ude over på papiret jævnbyrdige eller underlegne modstandere, som der er adskillige af på ovenstående liste med manglende sejre.
Om det er chanceudnyttelsen, nerver, koncentration, lederskab på banen, en god gameplan, jamen det er ikke så vigtigt i sig selv, selv om de faktorer hver især har kostet FCM sejre og point på udebane de seneste år.
Det skal bare løses fremadrettet.
Og presset er ikke til at tage fejl af for et FC Midtjylland, der på papiret har stærkere spillere end torsdagens modstander. En modstander, der skal frem på banen og er pisket til sejr, hvilket jo kan give FCM noget af det rum til at spille, man elsker at have.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier
DAGENS SPILFORSLAG
Røde Djævle kan udfordre på Emirates
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
TOPNYHED
Bringer Thomas Frank i spil til nyt job
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
EKSKLUSIVT
Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur
TOPNYHED
Varsler store ændringer i Superliga-klub
Ny profil til Brøndby? Cooper teaser
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’
Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning
Thomas Frank og co. skuffer på ny
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
TOPNYHED
Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb
MEDIE
Storklub jagter FCK-emne
AVIS
To danske klubber jagter formstærk angriber
NYHEDER
Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
Yousef Salech udskrevet fra hospitalet
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
TOPNYHED
Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
TOPNYHED
Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’
Virgil van Dijk skuffet over nederlag
Bournemouth knækker Liverpool
Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund
TIPSBLADETS DOM
Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!
TOPNYHED
Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB
HELT VILDT
Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre
INTERVIEW
Klubber holder øje med AaB-profil
TOPNYHED
Åbner for ny rolle i FC København
EKSKLUSIVT
Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’
TOPNYHED
Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben
TOPNYHED
Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale
Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget
EKSKLUSIVT