Alt for ringe, FCM! Dette skal Thomasberg løse nu

FC Midtjylland bliver holdt tilbage i Europa af et stort problem, man skal have fikset.



RAZGRAD (Tipsbladet): Det vil være lyv og løgn at påstå, at FC Midtjylland har gasset den på lækre turistmagneter med jetsettet på nogle af udebanerne i Europa i denne sæson.

Byen Razgrad, hvor FCM torsdag aften møder Ludogorets, er på størrelse med Sønderborg og har, med al respekt, ikke den charme, der er over centrum i den vand- og naturskønne by på Als.

På vejen hertil fra Bukarest i nabolandet Rumænien stødte undertegnede på en hestehærre på motorvejen, utallige dybe, farlige huller i vejen og krydsede grænsen til Bulgarien over en vakkelvorn bro over Donau med kun ét spor farbart, med et atomkraftværk som bagtæppe.

I efteråret var man i Beograd og Bukarest med en kamp i undtagelsen, lækre Oporto, i december, mens sommerens kvalkampe i Bratislava, Budapest og Andorra mere var kvalifikations- og præstationsstress end nydelse i en intens transfersommer.

Nu behøver der naturligvis ikke være lækkert og lunt og myldre med verdensstjerner for, at man kan præstere, men måske skulle FCM alligevel ønske sig lidt mere stjernestøv, en ‘heldigere’ lodtrækning til udekampene eller bare noget, der er anderledes væk fra eget græs i Herning. For når man ikke er hjemme, klarer FCM sig ikke godt i Europa.

Siden begyndelsen af 2022/23-sæsonen har man spillet ude 15 kampe i Europa og kun slået Andorras mesterhold Santa Coloma, der dårligt nok kunne følge med i 1. Division i Danmark, og Maccabi Tel Aviv.

Maccabi er et fornuftigt hold, men på grund af Israels krig i Gaza og de militære sammenstød med blandt andre Libanon og Iran blev kampen spillet foran et par hundrede mennesker i Serbiens hovedstad Beograd, hvoraf de fleste var på arbejde.

Her var FCM i øvrigt heldig med at vinde, og selv om heldet andre gange ikke har været med midtjyderne, kan man i det store hele ikke tale om ufortjente resultater.

Det er jo ok at tabe til klubber som Benfica og Lazio, men det er problematisk for FC Midtjylland og klubbens Eurpoa-ambitioner, at man har det så svært væk fra eget græs.

Det er jo ikke fordi, man generelt ikke kan spille på udebane i Superligaen – man har vundet over både FC København og AGF ude i 2024 og bliver trods alt dansk mester.

Men 12 point i ni udekampe emmer ikke af et sikkert titelforsvar heller, og bliver det til en ny uafgjort eller et nederlag i aften i Bulgarien, har FC Midtjylland sat sig under benhårdt pres før sidste hjemmekamp mod José Mourinhos Fenerbahce.

For FC Midtjylland er ikke i Europa League for at være med og benovet beundre modstanderne og glæde sig over at være med.

De dage er for længst ovre med FC Midtjyllands fremgang i Europa, der begyndte med Champions League-gruppespillet i 2020.

Nu timer FC Midtjylland spillerbudgettet og dermed transferne efter, at man spiller i Europa-ligaspil og ikke kun i Superligaen, præcis ligesom FC København, og det klæder FCM, der er blevet markant dygtigere i Europa efter at have været jammerlige indtil 2019 på nær den fine 2015/16-sæson.

Det skal cheftræner Thomas Thomasberg, hans spillere og trænerstab have løst, hvis FC Midtjylland vil fortsætte den europæiske optur, der stensikkert bliver en central del af udmeldingen med endnu større ambitioner, næste gang man lancerer ny strategi og planer for de kommende år.

Og det begynder i en aftenkold bulgarsk provinsby, hvor flere af de skadede profiler fra slutningen af efteråret som Aral Simsir og Darío Osorio ser ud til at kunne spille en rolle efter at have været med i træningsopstarten hjemme i Ikast og lejren i Portugal, hvorfra FCM fløj direkte til Bulgarien tirsdag for at have maksimal tid med middagstræning på stadion onsdag.

Det er en sportslig fiasko, hvis FCM ikke går videre efter den flotte begyndelse på ligaspillet med en uventet sejr over Union Saint-Gilloise, og det vil være på grund af kampe som den mod Ludogorets og den i Bukarest mod et middelmådigt FCSB-hold, FCM selv satte i gang med tossede fejl.

Det var også den type fejl, der tilbage i slut-august kostede FC Midtjylland Champions League mod et ligeledes jævnt Slovan Bratislava, der har fået stryg i CL-ligaspillet.

Det havde FCM nok også fået, men det skal jo ikke tjene som undskyldning for, at man gik ned i de sidste 20 minutter i Bratislava og gik fra kontrol og en 2-1-føring til at tabe 2-3. Det skal man fikse!

Læs Tipsbladets vurderinger og karakterer til præstationerne fra FCM's sommerindkøb i 2024

FCM skal finde en måde at vinde ude over på papiret jævnbyrdige eller underlegne modstandere, som der er adskillige af på ovenstående liste med manglende sejre.

Om det er chanceudnyttelsen, nerver, koncentration, lederskab på banen, en god gameplan, jamen det er ikke så vigtigt i sig selv, selv om de faktorer hver især har kostet FCM sejre og point på udebane de seneste år.

Det skal bare løses fremadrettet.

Og presset er ikke til at tage fejl af for et FC Midtjylland, der på papiret har stærkere spillere end torsdagens modstander. En modstander, der skal frem på banen og er pisket til sejr, hvilket jo kan give FCM noget af det rum til at spille, man elsker at have.





Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?


Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold

Superligaboss om FCK: Pas på med det

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge

Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!

Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

Er det Chido Obis store chance?

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Kæmpeklub jagter Højbjerg

‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer

Jens Stage med overraskende transfer-melding

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

Talentfabrik scouter Chiakha og Flø

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Pernille Harder med perlemål

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater

Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker

Tog smutvej – Billing er overrasket

‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’

Målmand efter Jon Dahl-fyring: Føler stort ansvar

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

– Kraftedeme det sidste jeg gider

Tricolorii driller Gli Azzurri

Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter

Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’

Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre

Premier Leagues bundprop henter ny træner

Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig

VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner

Tidligere Chelsea-stjerne indlagt

Målfattigt i Manchester