Så kom året, hvor Erling Haaland markerede sig helt i toppen af Ballon d’Or-afstemningen.
Da jeg stemte for et år siden, så jeg for mig, at nordmanden og Kylian Mbappé skulle dyste om kåringerne i fremtiden.
Selvom Argentinas VM altså skubbede Lionel Messi frem i forreste det, der må være sidste gang, tilhører fremtiden de to atletiske fænomener fra Norge og Frankrig, også selvom undertegnede og mange andre ikke havde Mbappé så højt igen efter endnu et skuffende år for Paris Saint-Germain.
Men her er en tanke: Når Erling Haaland og Norge kan fostre en så enestående fodboldspiller, kan Danmark naturligvis også.
Haaland er på omtrent alle områder enestående med sin blanding af fysik, teknik, spilforståelse og velafmålt professionalisme, og han har jo i ordenes bogstaveligste forstand fået generne og elitesportskulturen ind med modermælken.
Men når en ellers ikke specielt enestående fodboldnation som Norge kan sende en så fantastisk fodboldspiller ud i verden, er der naturligvis intet til hinder for, at det også en dag sker for en dansk fodboldspiller.
Trods Rasmus Højlunds fortræffeligheder og en yderst lovende karriere findes der lige nu næppe en dansk spiller i den professionelle fodboldalder fra 15 år og op, der kan nå helt til tops.
Men når Norge kan, kan Danmark naturligvis også, selvom hverken vi eller broderlandet hører til oppe i fodboldens stratosfære sammen med Argentina, Portugal, Brasilien, Italien og hvem der ellers har leveret Ballon d’Or-vinderne de seneste årtier.
Her er forklaringerne på, hvorfor jeg har stemt, som jeg gjorde.
6 point: Erling Haaland, Manchester City/Norge
Han har jo hele pakken. Fysisk styrke, balance og hurtighed som en NFL-spiller, afslutninger i verdensklasse, en ekstremt veludviklet spilforståelse og så en god og professionel attitude, hvor man altid får en helstøbt indsats i holdets tjeneste.
Hvis man skulle fremstille den perfekte angriber i et laboratorium, kunne man på lange stræk bruge Erling Haaland som skabelon, og hans debutsæson i Manchester City og Premier League med et mesterskab, en Champions League-titel og en målrekord kan jo ikke gøres bedre.
4 point: Kevin De Bruyne, Manchester City/Belgien
Det er tæt på de efterfølgende pladser. De Bruyne får, igen, andenpladsen hos mig på grund af belgierens fodboldintelligens, afleveringer, skud og evige arbejdsindsats i holdets tjeneste, der minder om Haalands. Det er noget af det, der for mig skiller De Bruyne ud fra mængden. Der er intet piberi eller klynk, når det går dårligt, eller modspillerne sparker ham ned – han spiller bare videre i en evig, nådesløs jagt på at skabe en scoring til sit hold.
3 point: Lionel Messi, PSG og Inter Miami/Argentina
At Lionel Messi og Argentina vandt VM var som skrevet til en Hollywood-film. Argentina og Messi tilpassede sig hinanden, så man i fællesskab kunne vinde det VM, Messi og landet desperat manglede. Det her er måske ikke populær læsning for alle, men rent fodboldfagligt er det at vinde et VM ikke det samme som at vinde Champions League eller Premier League. Spillet og holdene er, uanset hvor ondt det må gøre at høre, på et lavere niveau end det, de store europæiske klubhold præsterer. Historiefortællingen er fantastisk, men det er altså ikke det eneste kriterium her, selvom mange af mine kolleger rundt omkring i verden helt sikkert har stemt udelukkende ud fra, at Messis VM-titel er en god historie. Han har scoret og lagt op til en masse som sædvanlig, men PSG var altså ikke i nærheden af at være bedst i Europa, og Inter Miami regner jeg altså ikke for noget i en sammenhæng, der hedder Ballon d’Or.
2 point: Victor Osimhen, Napoli/Nigeria
For mig var han verdens næstbedste angriber efter Erling Haaland i 2022/23, og derfor kommer han naturligvis også med på stemmesedlen.
Napoli er en storklub i Italien, men spillede Osimhen i en af storklubberne i England eller en Champions League-kandidat på kontinentet, vil jeg hævde, at han var havnet endnu højere i denne afstemning.
1 point: Ilkay Gündogan, Manchester City og FC Barcelona/Tyskland
Der var mange kandidater her, men jeg endte på Gündogan på grund af hans afgørende rolle på vejen til Manchester Citys Champions League-titel og engelske mesterskab foran et velspillende Arsenal.
LIVE
TransferLIVE: Dansker i stor milliontransfer
TRANSFER
FCK-boss reagerer på Daramy-historie
NYHEDER
Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’
EKSKLUSIVT
Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
TOPNYHED
Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget
NYHEDER
Steve Cooper vil have flere forstærkninger
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK
EKSKLUSIVT
Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen
Kæmpe fiasko: Vil af med tidligere FCK-stjerne
Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte
NYHEDER
Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Viaplay deler stor nyhed
MEDIE
Choktransfer – dansker scorer rekordløn
HELT VILDT
Vanvittigt: Brøndby U19 vinder 16-0 i Portugal
EKSKLUSIVT
FCM-scoop? ‘Et af de største talenter i årevis!’
MEDIE
Landet – på vej til lægetjek i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Kæmpe Nartey-dumhed trækker spor til Frankrig
TRANSFER
Hemmelig samtale med storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter Junior Zé
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
TOPNYHED
Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys
EKSKLUSIVT
Plaffer Brøndby-historie til jorden: Ren fantasi!
NYHEDER
Ruben Amorim gjorde det aldrig
KARAKTERER
Vanvittig kamp, FCM – kan blive en choktransfer
STORT INTERVIEW
Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sælger Stijn Spierings
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK takker nej til Mohamed Daramy
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Masser af Brøndby-talenter fik chancen i 2-0-sejr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson
Premier League-stjerne hylder Brøndby-transfer
TRANSFER
FC Midtjylland-angriber solgt til Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN henter endnu et toptalent
INTERVIEW
Superliga-boss bekræfter stor interesse
Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde
INTERVIEW
Spøjs spiller på besøg i Danmark
NYHEDER
Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’
NYHEDER
Pas på, FCK – de blæser til angreb!
TRANSFER
Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud
TOPNYHED
Malmö-fansene protesterer mod FC København
DAGENS SPILFORSLAG
Reds spiser Cherries på Sydkysten
TOPNYHED
FCK-direktør teaser: Sker nok lige om lidt
TOPNYHED
Youssoufa Moukoko på tavlen for FCK
TOPNYHED
Vilde transfers: ‘De er ikke i nærheden’
HELT VILDT
FBI Boston fælder dansk rigmand
MEDIE
Udeladt af kamptrup: Stjerne tæt på skifte
NYHEDER
Bekræfter ‘CV’ jagten på Superliga-profil her?
DAGENS SPILFORSLAG
Smal parisersejr i Bourgogne
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Det holder jeg øje med i Vejle
TIPSBLADETS DOM
