Billigt? Pivringe? Det var mesterklasse, FCK!

KOMMENTAR: Billigt guld? Pivringe spil? Det dufter af et livsvigtigt DM til FCK, uanset at vejen dertil har været ujævn.



Midtvejs i første halvleg så det ud til at være slut.

Et decimeret FCK havde fået den tidlige føring, der var drømmen, og så man kunne holde ud i anden halvleg med trætte pokal-stænger mod et AGF, der trods alle de gode tegn stadig har haft svært ved at få kuglen de sidste par meter over stregen.

Yann Bisseck jokkede Diogo Goncalves over foden, Gift Links viste, at han ikke begyndte karrieren, endsige sæsonen, som wingback, og Uwe Rösler så ikke glad ud.

Og så stablede AGF et af de mest fornemme comeback på benene.

Patrick Mortensen kom først på et indlæg, der afslørede svagheder i FCK-forsvarskæden, Mikael Anderson rystede Parken med udligningen i en af sine bedste Superliga-kampe nogensinde, og det var næsten ventet, da Kevin Yakob blev ramt af en bold efter et hjørnespark og kunne se de ellers lidt for ofte ineffektive århusianere have noget held foran mål.

Bum.

Århusianerne havde kampen, hvor de ville have den, og FC København var groggy og usikre på benene.

Kontra på vakkelvorne FCK? Det burde være det rene guf.

Men så vågnede FCK og Jacob Neestrup.

189499

Ind med Roony Bardghji, ind med Mohamed Daramy, alt på et bræt i et formationsskifte.

Århusianerne bakkede, nu lignede de holdet, der havde spillet pokal tre døgn forinden, og så viste FC København endelig den bredde, vi har kunnet se på bænken, men som har været så svær at få øje på i spillet.

Især Roony Bardghji kørte rundt med AGF,

Og udligningen ved Jordan Larsson et kvarter før tid var lige så ventet som Yakobs mål 25 minutter forinden.

Og så skulle det selvfølgelig blive eks-AGF’eren Kevin Diks, der fik headet AGF det sidste stykke ned og påny Uwe Rösler til at ryste på hovedet af dårligt defensivt arbejde, der er så dybt ukarakteristisk for århusianerne i dette forår.

Er det et FCK-hold på 100 procent og det niveau, budgettet og ambitionerne dikterer?

189499

Niks.

Men det er også i modgang, og når man spiller så pivringe, som FCK gjorde i en halv time, og alligevel viser stålet og vinder, det kan københavnerne tage med fra en aften, hvor de manglede et halvt hold med karantæner og skader.

Det her FC København har meget at forbedre, men det bliver så meget lettere ved at blive mester, og det bliver man sandsynligvis nu, hvor det værste i kampprogrammet er overstået.

Og så var det godt, gammeldags trælst for AGF at se det hele smuldre i de sidste 20 minutter, men dette forår bør signalere et mere eller mindre endegyldigt farvel til sidste års overlevelseskamp.

Måske var det her den store mulighed, hvis FC Nordsjælland nu vokser sig til endnu en Superliga-klub med et budget i maxi-klasse, og før FC Midtjylland nok gør et rasende comeback efter sommerferien.

Men når skuffelsen over dårlige defensive beslutninger lægger sig, kunne den her kamp og AGF noget, og det skal man huske i den dyne af skuffelse, der lægger sig over byen de kommende dage.





LIVE

LIVE: Så gode er Danmarks chancer

Bo Henriksen melder ham færdig på landsholdet

– Det er et møghold!

Nu bekræftes tocifret millionbeløb

Tjekkiske medier: Knusende dansk sejr

Skyder mod FCK-bestyrelse: ‘Det er amatøragtigt’

Blodrøde tal: Jeg kan ikke huske noget lignende!



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Vraget i Parken: Nu er konen rasende!

I chok: ‘Det er utroligt – ingen andre kan det’

‘Det er en gave for Danmark’

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

Helten Kliment: Jeg vil ikke være en idiot, men…



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Magtdemonstration – nøj, en lækker spiller!

Afsløring: Bertelsen har afvist endnu et job

– Hele holdet er trygge ved ham

Spår: Her ender Mohamed Salah

Dansk stjerne fremhæver Daniel Agger



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

Her begynder næste sæson i Superligaen

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Højbjerg overvejer stor beslutning

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Brøndby får stor bøde

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

To spillere frasorteret af Brian Riemer



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Riemer sendte to spioner til Tjekkiet

‘FC København var en mulighed’

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Philip Billing tabte kæben

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Kasper Høgh pegede på særlig seddel foran pressen

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Spion? ‘Han kan høre dig’

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Vild kamp: Her er Danmarks modstander

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

Ny VM-melding fra Iran

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Danmark – Nordmakedonien